Para uprawia seks tantryczny, patrząc sobie głęboko w oczy
Weronika Grzywna

Seks tantryczny – na czym polega? Jak uprawiać tantrę?

W seksie tantrycznym najważniejszą rolę odgrywają zmysły, bliskość i przeżycia duchowe partnerów. Jego celem nie jest jak najszybsze uzyskanie orgazmu, ale harmonijne połączenie się z partnerem w jedną całość. Miłość tantryczna to, prościej mówiąc, bardziej świadomy stosunek, który niesie za sobą wiele korzyści. Na czym polega seks tantryczny?

 1. Seks tantryczny – co to jest i na czym polega ten rytuał?
 2. Techniki seksu tantrycznego
 3. Seks tantryczny – dla kogo jest wskazany? Wskazania i przeciwwskazania do seksu tantrycznego

Seks tantryczny – co to jest i na czym polega ten rytuał?

Tantra jest jednym z nurtów filozoficznych wywodzących się z krajów Dalekiego Wschodu. W dosłownym znaczeniu oznacza narzędzie przeznaczone do rozciągania świadomości. Stąd też seks tantryczny bazuje na świadomości obu partnerów, łączy w sobie duchowość oraz ciało. Jest to niejako bardziej świadomy rodzaj seksu, którego celem nie jest uzyskanie orgazmu, a wytworzenie głębokiej duchowej więzi z partnerem.

Seks tantryczny w porównaniu do klasycznego seksu trwa o wiele dłużej, ponieważ nie skupia się jedynie na stosunku seksualnym. W tym przypadku ogromną rolę odgrywa tzw. gra wstępna, która może trwać nawet kilka godzin.

Zbliżenia w seksie tantrycznym są powolne i uważne. Ten rodzaj miłości opiera się na „tu i teraz”, na chwili obecnej. Partnerzy są skupieni na doznaniach podczas całego rytuału. Dzięki uważności mają większą świadomość swoich doświadczeń, a tym samym budują głęboką bliskość i intymność z drugą osobą.

Dopiero po osiągnięciu jedności z partnerem dochodzi do faktycznego stosunku seksualnego, niemniej jednak w jego trakcie również należy stosować techniki tantry.

Dowiedz się również, czym jest karezza – sprawdź na DOZ.pl

Techniki seksu tantrycznego

W seksie tantrycznym przede wszystkim ogromną rolę odgrywa odpowiednie miejsce i sprzyjająca rytuałowi atmosfera. Tantryzm opiera się na korzystaniu ze zmysłów, dlatego warto zadbać o właściwe przygotowanie miejsca, które będzie sprzyjać poszerzaniu świadomości. Wówczas można ustawić w sypialni świece, kadziła czy nawet puścić relaksującą muzykę.

Seks tantryczny skupia się również na utrzymywaniu kontaktu wzrokowego, który pozwala partnerom zwiększyć świadomość na temat ciała drugiej osoby oraz przeżywanej bliskości. W trakcie całego rytuału tantrycznego nie bez znaczenia jest także zsynchronizowany oddech, w którym może pomóc wspólna medytacja.

Jedna z technik, która rozpoczyna seks tantryczny, polega na tym, że partnerzy siadają naprzeciwko siebie nago ze skrzyżowanymi nogami i starają się utrzymać kontakt wzrokowy przez 10-15 minut. Wszystko to ma na celu zwiększenie świadomości na temat ciała drugiej osoby oraz stworzenie jedności z partnerem. Podczas seksu tantrycznego ogromną rolę odgrywa także dotyk sfer erogennych partnera.

Dopiero po połączeniu się z partnerem na wyższym poziomie seks tantryczny zakłada stosunek seksualny z elementami tantry. Jedną z popularnych pozycji w seksie tantrycznym jest m.in. pozycja yab-yum, która pozwala partnerom utrzymywać kontakt wzrokowy podczas stosunku. Mężczyzna siada ze skrzyżowanymi nogami, a kobieta siada na nim i oplata go nogami.

Sprawdź akcesoria erotyczne na DOZ.pl

Powiązane produkty

Seks tantryczny – dla kogo jest wskazany? Wskazania i przeciwwskazania do seksu tantrycznego

Seks tantryczny jest przeznaczony dla osób, które chcą zadbać o swoje życie seksualne i przenieść je na bardziej duchowy poziom. Dzięki tantrze doznania seksualne stają się o wiele bardziej intensywne, co następnie przekłada się na wyższą satysfakcję seksualną, a tym samym na większe zadowolenie ze związku.

Seks tantryczny pozwala również wzmocnić lub odzyskać popęd seksualny. Ze względu na to, że tantra skupia się na powolnym stosunku seksualnym, ten rodzaj seksu polecany jest także mężczyznom cierpiącym na przedwczesny wytrysk. Miłość tantryczna pozwala lepiej poznać swoje ciało oraz ciało partnera. Jednocześnie może prowadzić do głębszego poczucia intymności z partnerem.

Warto wspomnieć o tym, że seks tantryczny polega niejako na tym, że mężczyzna stara się kontrolować swój orgazm oraz wytrysk. Niektórzy specjaliści są jednak zdania, że zbyt długie powstrzymywanie się od wytrysku może mieć negatywne konsekwencje dla męskiej seksualności.

 1. Czyżykowski, R., Czym jest „seks tantryczny”? O problemach z terminologią dotyczącą elementów seksualnych w rytuale i jodze tantrycznej, „Ex Nihilo” 2010, 1 (3).
 2. What Is Tantric Sex?, [online] https://www.webmd.com/sex/what-is-tantric-sex [dostęp: 23.06.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

  Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

 • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

  Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

 • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

  Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

 • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

  Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

 • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

  Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

 • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

  Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

 • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

  Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

 • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

  Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij