Przedwczesny wytrysk – leczenie. Przyczyny oraz skutki przedwczesnego wytrysku
Piotr Gmachowski

Przedwczesny wytrysk – leczenie. Przyczyny oraz skutki przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk to jedno z najczęstszych zaburzeń seksualnych. Polega na niemożności kontroli ejakulacji, skutkiem czego jest wytrysk po minimalnej stymulacji seksualnej. Przedwczesny wytrysk uniemożliwia osiągnięcie satysfakcji seksualnej przez partnerkę, a u mężczyzn generuje stres i lęk przed kolejnymi zbliżeniami. Przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą być neurobiologiczne, somatyczne bądź psychogenne. Leczenie obejmuje naukę technik opóźniających ejakulację, a w przypadku braku rezultatów leczenie farmakologiczne. Na przedwczesny wytrysk można również zastosować preparat z lidokainą działający miejscowo.

Przedwczesny wytrysk – co to jest?

Przedwczesny wytrysk jest dysfunkcją seksualną, często występującą u mężczyzn, zwłaszcza młodych, niedoświadczonych seksualnie. W literaturze znaleźć można informacje, iż definiując przedwczesny wytrysk należy posłużyć się następującymi cechami tego zaburzenia: 

 • niemożność kontroli wytrysku lub niemożność opóźnienia wytrysku
 • następujący na skutek tego stres i lęk przed zbliżeniem. 
Literatura definiuje również przedwczesny wytrysk jako ejakulację po minimalnej stymulacji seksualnej, wytrysk, który następuje wcześniej, niż chce tego mężczyzna (np. przed rozpoczęciem stosunku lub natychmiast po rozpoczęciu stosunku). W definicji ważną kwestią jest fakt, iż z zaburzeniem tym mamy do czynienia w sytuacji, w której przedwczesny wytrysk generuje problem i staje się źródłem frustracji. 

Wyróżniamy przedwczesny wytrysk pierwotny (trwający całe życie), przedwczesny wytrysk wtórny (nabyty), a także występujący okresowo oraz zaburzenia wytrysku podobne do problemu przedwczesnego wytrysku.

Przedwczesny wytrysk – przyczyny

Przyczyny przedwczesnego wytrysku nie zostały do końca poznane. Wśród najczęstszych czynników powodujących przedwczesny wytrysk wymienia się:

 • przyczyny neurobiologiczne – związane z aktywnością neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego, głównie z serotoniną,
 • czynniki psychogenne – stres, lęk, zaburzenia nastroju, zaburzenia relacji partnerskich, zaburzenia nerwicowe, dłuższa przerwa we współżyciu,
 • czynniki somatyczne – zapalenie lub przerost prostaty, zaburzenia erekcji, cukrzyca, udar mózgu. 

Wykazano także, iż przedwczesny wytrysk może być związany z nadczynnością tarczycy. Literatura podaje również informacje na temat związku występowania przedwczesnego wytrysku ze zmniejszonym poziomem magnezu w nasieniu. U podłoża pierwotnego zaburzenia przedwczesnego wytrysku główną rolę odgrywają zaburzenia neurobiologiczne, natomiast we wtórnym przedwczesnym wytrysku zwraca się uwagę na przyczyny psychogenne. 

Przedwczesny wytrysk – leczenie

Jak leczyć przedwczesny wytrysk? Wybór sposobu leczenia oraz podejmowanie jakiejkolwiek interwencji powinno być poprzedzone odpowiednim wywiadem i rozmową z lekarzem. Najlepiej udać się do urologa bądź seksuologa. Leki stosowane w leczeniu przedwczesnego wytrysku są lekami przepisywanymi na receptę, o sposobie leczenia i wyborze odpowiedniego leku decyduje specjalista.

Przy problemach z przedwczesnym wytryskiem można także próbować zastosować techniki opóźniające ejakulację – tzw. metoda start–stop, dzięki której można nauczyć się kontroli nad wytryskiem.

Przedwczesny wytrysk – farmakoterapia doustna

W leczeniu przedwczesnego wytrysku mogą być wykorzystywane leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI, z ang. selective serotonin reuptake inhibitors). Są to leki przeciwdepresyjne, wykorzystywane także w seksuologii. W literaturze znaleźć można informacje na temat badań mówiących o działaniu leków z tej grupy na opóźnianie ejakulacji. Wśród leków z tej grupy wykorzystywanych w leczeniu przedwczesnego wytrysku wymienia się:

 • paroksetynę,
 • sertralinę,
 • fluoksetynę.

W sytuacji, w której przyczyną przedwczesnego wytrysku są zaburzenia erekcji lub kiedy zaburzenia te występują dodatkowo z przedwczesnym wytryskiem, lekarz może zdecydować się na leczenie lekami z grupy inhibitorów 5-fosfodiesterazy czyli np.:

 • sildenafilem,
 • tadalafilem,
 • wardenafilem.

Wśród środków stosowanych w problemie przedwczesnego wytrysku dane literaturowe wymieniają także:

 • dapoksetynę – lek z grupy SSRI o krótkim czasie półtrwania, wykazujący dużą skuteczność w leczeniu przedwczesnego wytrysku już po pierwszym zastosowaniu,
 • tramadol.

Bardzo ważną informacją jest fakt, iż wyżej wymienione leki są lekami przepisywanymi na receptę, leczenie powinno odbywać się pod kontrolą lekarską.

Przedwczesny wytrysk – środki znieczulające miejscowo z lidokainą

W leczeniu przedwczesnego wytrysku mogą być także stosowane leki znieczulające miejscowo w postaci kremu, żelu lub sprayu. W leczeniu wykorzystuje się

 • lidokainę,
 • lidokainę z prylokainą.

Działanie tych środków polega na zmniejszeniu wrażliwości prącia na bodźce dotykowe, co w konsekwencji przekłada się na opóźnianie wytrysku. Aerozol z lidokainą opóźniający wytrysk można kupić w aptece bez recepty.

Przedwczesny wytrysk – psychoterapia

W leczeniu przedwczesnego wytrysku warto zwrócić uwagę na wpływ wielu zróżnicowanych czynników na czas trwania stosunku. Psychoterapia jest jedną z metod leczenia przedwczesnego wytrysku, ten sposób terapii jest w szczególności zalecany osobom, u których powodem problemu są czynniki psychogenne, np. zaburzenia lękowe. Oprócz psychoterapii indywidualnej wyróżnia się także psychoterapię dla par. Skierowana jest ona do osób, u których występują zaburzania relacji partnerskich, które mogą być źródłem problemów związanych z przedwczesnym wytryskiem. Leczenie psychoterapeutyczne może być również potrzebne, aby ewentualnie zmniejszyć dawkę przyjmowanych leków oraz poprawić skuteczność leczenia.

Dane literaturowe zwracają uwagę na techniki behawioralne, np. metodę „start–stop”, która polega na przerywaniu stymulacji (ruchów frykcyjnych) tuż przed wytryskiem. Wyniki tego typu technik oraz ich skuteczność są niepewne. Tego typu metody nie nadają się dla osób z poważnymi zaburzeniami osobowości.

Przedwczesny wytrysk – skutki

Skutkami przedwczesnego wytrysku są:

 • stres,
 • niepokój,
 • depresja,
 • brak satysfakcji ze współżycia,
 • obniżona samoocena,
 • rozczarowanie,
 • niskie libido,
 • wtórne zaburzenia wzwodu,
 • problemy w związku (unikanie współżycia),
 • poczucie braku kontroli nad wytryskiem.

Badania wskazują, iż bardziej dotkliwy dla partnerek nie jest problem przedwczesnego wytrysku i rozczarowanie współżyciem, lecz brak emocjonalnej bliskości po wystąpieniu u mężczyzny przedwczesnego wytrysku. U mężczyzn borykających się z tym problemem podczas współżycia występuje zdenerwowanie i pośpiech, natomiast po wytrysku unikają oni bliskości, celem ukrycia wstydu. Przekłada się to na fakt, iż partnerki mogą czuć się odrzucone. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Menopauza – przyczyny i objawy. Przegląd preparatów na uderzenia gorąca, nocne poty, nerwowość i suchość pochwy

  Pomimo różnych dolegliwości należy pamiętać, że menopauza (klimakterium, przekwitanie) nie jest chorobą, a jedynie kolejnym etapem w życiu każdej kobiety. Wiąże się co prawda z uporczywymi objawami, takimi jak nocne poty, wahania nastroju i wagi a także suchość pochwy czy zaburzania libido, niemniej w obecnych czasach także z nimi można sobie poradzić, łagodząc ich przebieg. Na rynku farmaceutycznym i zielarskim znajduje się szereg ziołowych suplementów, tabletek i kosmetyków, które są przeznaczone dla kobiety w okresie menopauzy.

 • Ćwiczenia mięśni Kegla – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

  Mięśnie Kegla, zwane inaczej mięśniami dna miednicy, odgrywają kluczową rolę w podtrzymywaniu narządów umieszczonych w jamie brzusznej. Zapobiegają nietrzymaniu moczu, a także mają duży wpływ na jakość życia seksualnego. Są szczególnie istotne dla kobiet, jednak u mężczyzn również odgrywają niebagatelną rolę. Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, czy są do tego dostępne specjalne akcesoria i dlaczego w ogóle warto to robić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Według najnowszych zaleceń nie musisz robić 7-dniowej przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych – nie przynosi to żadnych korzyści zdrowotnych

  Od dziesięcioleci kobiety przyjmują tabletki antykoncepcyjne przez 21 dni z siedmiodniową przerwą, podczas której dochodzi do pojawienia się krwawienia. Nowe badania potwierdzają, że z medycznego punktu widzenia nie ma konieczności przerywania ciągłości zażywania leku. Czy w związku z tym bezpiecznie można pominąć okres? 

 • Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają? Jak stosować tabletki na menopauzę?

  Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety jest przekwitanie, czyli powolne wygaszanie czynności jajników i zmniejszanie się ilości wydzielanych hormonów płciowych, skutkiem czego jest zaprzestanie miesiączkowania. Towarzyszą temu dolegliwości wpływające na samopoczucie, zdrowie i jakość życia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki bez recepty na menopauzę stosować?

 • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

  Około 50. roku życia kobiety wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest okres menopauzy, inaczej nazywany klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na łagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak bezpiecznie je stosować? 

 • Antykoncepcja bez recepty – jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty?

  Na rynku dostępnych jest wiele różnych form antykoncepcji zapobiegających ciąży. Pośród nich dominują te przeznaczone dla kobiet, z czego każda ma swoje wady i zalety. Jak zatem wybrać najbezpieczniejszą i najwygodniejszą metodę antykoncepcji? Jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty? 

 • Kariotyp – czym jest badanie? Czy analiza chromosomów pomaga znaleźć przyczynę poronień i wykryć wadę genetyczną?

  Badanie kariotypu wykonuje się w wielu przypadkach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych powodów należą podejrzenia związane z chorobą genetyczną lub niepowodzenia rozrodu, np. kolejnym poronieniem ciąży.  Cennik badań kariotypu jest zmienny i zależy od metody, jaka została wykorzystana do przeprowadzenia analizy. Na uzyskanie wyniku badania także należy poczekać nawet kilka tygodni. Do badania kariotypu najczęściej wykorzystuje się krew z żyły obwodowej (konkretnie limfocyty) lub szpik kostny, ślinę, płyn owodniowy lub kosmówkę. Na czym polega badanie kariotypu, dlaczego wykonuje się je tylko raz w życiu i co na wyniku analizy oznaczają skróty „t, del, inv, +"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kariotyp – czym jest badanie? Czy analiza chromosomów pomaga znaleźć przyczynę poronień i wykryć wadę genetyczną?

  Badanie kariotypu wykonuje się w wielu przypadkach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych powodów należą podejrzenia związane z chorobą genetyczną lub niepowodzenia rozrodu, np. kolejnym poronieniem ciąży.  Cennik badań kariotypu jest zmienny i zależy od metody, jaka została wykorzystana do przeprowadzenia analizy. Na uzyskanie wyniku badania także należy poczekać nawet kilka tygodni. Do badania kariotypu najczęściej wykorzystuje się krew z żyły obwodowej (konkretnie limfocyty) lub szpik kostny, ślinę, płyn owodniowy lub kosmówkę. Na czym polega badanie kariotypu, dlaczego wykonuje się je tylko raz w życiu i co na wyniku analizy oznaczają skróty „t, del, inv, +"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kariotyp – czym jest badanie? Czy analiza chromosomów pomaga znaleźć przyczynę poronień i wykryć wadę genetyczną?

  Badanie kariotypu wykonuje się w wielu przypadkach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych powodów należą podejrzenia związane z chorobą genetyczną lub niepowodzenia rozrodu, np. kolejnym poronieniem ciąży.  Cennik badań kariotypu jest zmienny i zależy od metody, jaka została wykorzystana do przeprowadzenia analizy. Na uzyskanie wyniku badania także należy poczekać nawet kilka tygodni. Do badania kariotypu najczęściej wykorzystuje się krew z żyły obwodowej (konkretnie limfocyty) lub szpik kostny, ślinę, płyn owodniowy lub kosmówkę. Na czym polega badanie kariotypu, dlaczego wykonuje się je tylko raz w życiu i co na wyniku analizy oznaczają skróty „t, del, inv, +"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kariotyp – czym jest badanie? Czy analiza chromosomów pomaga znaleźć przyczynę poronień i wykryć wadę genetyczną?

  Badanie kariotypu wykonuje się w wielu przypadkach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych powodów należą podejrzenia związane z chorobą genetyczną lub niepowodzenia rozrodu, np. kolejnym poronieniem ciąży.  Cennik badań kariotypu jest zmienny i zależy od metody, jaka została wykorzystana do przeprowadzenia analizy. Na uzyskanie wyniku badania także należy poczekać nawet kilka tygodni. Do badania kariotypu najczęściej wykorzystuje się krew z żyły obwodowej (konkretnie limfocyty) lub szpik kostny, ślinę, płyn owodniowy lub kosmówkę. Na czym polega badanie kariotypu, dlaczego wykonuje się je tylko raz w życiu i co na wyniku analizy oznaczają skróty „t, del, inv, +"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij