Przedwczesny wytrysk – leczenie. Przyczyny oraz skutki przedwczesnego wytrysku
Piotr Gmachowski

Przedwczesny wytrysk – leczenie. Przyczyny oraz skutki przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk to jedno z najczęstszych zaburzeń seksualnych. Polega na niemożności kontroli ejakulacji, skutkiem czego jest wytrysk po minimalnej stymulacji seksualnej. Przedwczesny wytrysk uniemożliwia osiągnięcie satysfakcji seksualnej przez partnerkę, a u mężczyzn generuje stres i lęk przed kolejnymi zbliżeniami. Przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą być neurobiologiczne, somatyczne bądź psychogenne. Leczenie obejmuje naukę technik opóźniających ejakulację, a w przypadku braku rezultatów leczenie farmakologiczne. Na przedwczesny wytrysk można również zastosować preparat z lidokainą działający miejscowo.

Przedwczesny wytrysk – co to jest?

Przedwczesny wytrysk jest dysfunkcją seksualną, często występującą u mężczyzn, zwłaszcza młodych, niedoświadczonych seksualnie. W literaturze znaleźć można informacje, iż definiując przedwczesny wytrysk należy posłużyć się następującymi cechami tego zaburzenia: 

  • niemożność kontroli wytrysku lub niemożność opóźnienia wytrysku
  • następujący na skutek tego stres i lęk przed zbliżeniem. 
Literatura definiuje również przedwczesny wytrysk jako ejakulację po minimalnej stymulacji seksualnej, wytrysk, który następuje wcześniej, niż chce tego mężczyzna (np. przed rozpoczęciem stosunku lub natychmiast po rozpoczęciu stosunku). W definicji ważną kwestią jest fakt, iż z zaburzeniem tym mamy do czynienia w sytuacji, w której przedwczesny wytrysk generuje problem i staje się źródłem frustracji. 

Wyróżniamy przedwczesny wytrysk pierwotny (trwający całe życie), przedwczesny wytrysk wtórny (nabyty), a także występujący okresowo oraz zaburzenia wytrysku podobne do problemu przedwczesnego wytrysku.

Przedwczesny wytrysk – przyczyny

Przyczyny przedwczesnego wytrysku nie zostały do końca poznane. Wśród najczęstszych czynników powodujących przedwczesny wytrysk wymienia się:

  • przyczyny neurobiologiczne – związane z aktywnością neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego, głównie z serotoniną,
  • czynniki psychogenne – stres, lęk, zaburzenia nastroju, zaburzenia relacji partnerskich, zaburzenia nerwicowe, dłuższa przerwa we współżyciu,
  • czynniki somatyczne – zapalenie lub przerost prostaty, zaburzenia erekcji, cukrzyca, udar mózgu. 

Wykazano także, iż przedwczesny wytrysk może być związany z nadczynnością tarczycy. Literatura podaje również informacje na temat związku występowania przedwczesnego wytrysku ze zmniejszonym poziomem magnezu w nasieniu. U podłoża pierwotnego zaburzenia przedwczesnego wytrysku główną rolę odgrywają zaburzenia neurobiologiczne, natomiast we wtórnym przedwczesnym wytrysku zwraca się uwagę na przyczyny psychogenne. 

Polecane dla Ciebie

Przedwczesny wytrysk – leczenie

Jak leczyć przedwczesny wytrysk? Wybór sposobu leczenia oraz podejmowanie jakiejkolwiek interwencji powinno być poprzedzone odpowiednim wywiadem i rozmową z lekarzem. Najlepiej udać się do urologa bądź seksuologa. Leki stosowane w leczeniu przedwczesnego wytrysku są lekami przepisywanymi na receptę, o sposobie leczenia i wyborze odpowiedniego leku decyduje specjalista.

Przy problemach z przedwczesnym wytryskiem można także próbować zastosować techniki opóźniające ejakulację – tzw. metoda start–stop, dzięki której można nauczyć się kontroli nad wytryskiem.

Przedwczesny wytrysk – farmakoterapia doustna

W leczeniu przedwczesnego wytrysku mogą być wykorzystywane leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI, z ang. selective serotonin reuptake inhibitors). Są to leki przeciwdepresyjne, wykorzystywane także w seksuologii. W literaturze znaleźć można informacje na temat badań mówiących o działaniu leków z tej grupy na opóźnianie ejakulacji. Wśród leków z tej grupy wykorzystywanych w leczeniu przedwczesnego wytrysku wymienia się:

  • paroksetynę,
  • sertralinę,
  • fluoksetynę.

W sytuacji, w której przyczyną przedwczesnego wytrysku są zaburzenia erekcji lub kiedy zaburzenia te występują dodatkowo z przedwczesnym wytryskiem, lekarz może zdecydować się na leczenie lekami z grupy inhibitorów 5-fosfodiesterazy czyli np.:

  • sildenafilem,
  • tadalafilem,
  • wardenafilem.

Wśród środków stosowanych w problemie przedwczesnego wytrysku dane literaturowe wymieniają także:

  • dapoksetynę – lek z grupy SSRI o krótkim czasie półtrwania, wykazujący dużą skuteczność w leczeniu przedwczesnego wytrysku już po pierwszym zastosowaniu,
  • tramadol.

Bardzo ważną informacją jest fakt, iż wyżej wymienione leki są lekami przepisywanymi na receptę, leczenie powinno odbywać się pod kontrolą lekarską.

Przedwczesny wytrysk – środki znieczulające miejscowo z lidokainą

W leczeniu przedwczesnego wytrysku mogą być także stosowane leki znieczulające miejscowo w postaci kremu, żelu lub sprayu. W leczeniu wykorzystuje się

  • lidokainę,
  • lidokainę z prylokainą.

Działanie tych środków polega na zmniejszeniu wrażliwości prącia na bodźce dotykowe, co w konsekwencji przekłada się na opóźnianie wytrysku. Aerozol z lidokainą opóźniający wytrysk można kupić w aptece bez recepty.

Przedwczesny wytrysk – psychoterapia

W leczeniu przedwczesnego wytrysku warto zwrócić uwagę na wpływ wielu zróżnicowanych czynników na czas trwania stosunku. Psychoterapia jest jedną z metod leczenia przedwczesnego wytrysku, ten sposób terapii jest w szczególności zalecany osobom, u których powodem problemu są czynniki psychogenne, np. zaburzenia lękowe. Oprócz psychoterapii indywidualnej wyróżnia się także psychoterapię dla par. Skierowana jest ona do osób, u których występują zaburzania relacji partnerskich, które mogą być źródłem problemów związanych z przedwczesnym wytryskiem. Leczenie psychoterapeutyczne może być również potrzebne, aby ewentualnie zmniejszyć dawkę przyjmowanych leków oraz poprawić skuteczność leczenia.

Dane literaturowe zwracają uwagę na techniki behawioralne, np. metodę „start–stop”, która polega na przerywaniu stymulacji (ruchów frykcyjnych) tuż przed wytryskiem. Wyniki tego typu technik oraz ich skuteczność są niepewne. Tego typu metody nie nadają się dla osób z poważnymi zaburzeniami osobowości.

Przedwczesny wytrysk – skutki

Skutkami przedwczesnego wytrysku są:

  • stres,
  • niepokój,
  • depresja,
  • brak satysfakcji ze współżycia,
  • obniżona samoocena,
  • rozczarowanie,
  • niskie libido,
  • wtórne zaburzenia wzwodu,
  • problemy w związku (unikanie współżycia),
  • poczucie braku kontroli nad wytryskiem.

Badania wskazują, iż bardziej dotkliwy dla partnerek nie jest problem przedwczesnego wytrysku i rozczarowanie współżyciem, lecz brak emocjonalnej bliskości po wystąpieniu u mężczyzny przedwczesnego wytrysku. U mężczyzn borykających się z tym problemem podczas współżycia występuje zdenerwowanie i pośpiech, natomiast po wytrysku unikają oni bliskości, celem ukrycia wstydu. Przekłada się to na fakt, iż partnerki mogą czuć się odrzucone. 

  1. D. Ł. Jarczewska, Przedwczesny wytrysk, „Medycyna pod dyplomie” 2010, nr 10 (19).
  2. R. E. Payne, R. Sadovsky, Identifying and treating premature ejaculation: importance of the sexual history, „Cleveland J of Med.” 2007, nr 74 (3).
  3. M. Nikoobakht, M. Aloosh, M. Hasani, Seminal plasma magnesium and premature ejaculation: a case-control study, „Urol J” 2005, nr 2 (2).
  4. W. Cichoń, B. Grabski, Wytrysk przedwczesny – leczenie farmakologiczne, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/leczenie/104120,wytrysk-przedwczesny-leczenie-farmakologiczne, [dostęp:] 18.07.2020.
  5. B. Grabski, W. Cichoń, Wytrysk przedwczesny, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/104131,wytrysk-przedwczesny, [dostęp:] 18.07.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij