Przedwczesny wytrysk – leczenie. Przyczyny oraz skutki przedwczesnego wytrysku
Piotr Gmachowski

Przedwczesny wytrysk – leczenie. Przyczyny oraz skutki przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk to jedno z najczęstszych zaburzeń seksualnych. Polega na niemożności kontroli ejakulacji, skutkiem czego jest wytrysk po minimalnej stymulacji seksualnej. Przedwczesny wytrysk uniemożliwia osiągnięcie satysfakcji seksualnej przez partnerkę, a u mężczyzn generuje stres i lęk przed kolejnymi zbliżeniami. Przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą być neurobiologiczne, somatyczne bądź psychogenne. Leczenie obejmuje naukę technik opóźniających ejakulację, a w przypadku braku rezultatów leczenie farmakologiczne. Na przedwczesny wytrysk można również zastosować preparat z lidokainą działający miejscowo.

Przedwczesny wytrysk – co to jest?

Przedwczesny wytrysk jest dysfunkcją seksualną, często występującą u mężczyzn, zwłaszcza młodych, niedoświadczonych seksualnie. W literaturze znaleźć można informacje, iż definiując przedwczesny wytrysk należy posłużyć się następującymi cechami tego zaburzenia: 

 • niemożność kontroli wytrysku lub niemożność opóźnienia wytrysku
 • następujący na skutek tego stres i lęk przed zbliżeniem. 
Literatura definiuje również przedwczesny wytrysk jako ejakulację po minimalnej stymulacji seksualnej, wytrysk, który następuje wcześniej, niż chce tego mężczyzna (np. przed rozpoczęciem stosunku lub natychmiast po rozpoczęciu stosunku). W definicji ważną kwestią jest fakt, iż z zaburzeniem tym mamy do czynienia w sytuacji, w której przedwczesny wytrysk generuje problem i staje się źródłem frustracji. 

Wyróżniamy przedwczesny wytrysk pierwotny (trwający całe życie), przedwczesny wytrysk wtórny (nabyty), a także występujący okresowo oraz zaburzenia wytrysku podobne do problemu przedwczesnego wytrysku.

Przedwczesny wytrysk – przyczyny

Przyczyny przedwczesnego wytrysku nie zostały do końca poznane. Wśród najczęstszych czynników powodujących przedwczesny wytrysk wymienia się:

 • przyczyny neurobiologiczne – związane z aktywnością neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego, głównie z serotoniną,
 • czynniki psychogenne – stres, lęk, zaburzenia nastroju, zaburzenia relacji partnerskich, zaburzenia nerwicowe, dłuższa przerwa we współżyciu,
 • czynniki somatyczne – zapalenie lub przerost prostaty, zaburzenia erekcji, cukrzyca, udar mózgu. 

Wykazano także, iż przedwczesny wytrysk może być związany z nadczynnością tarczycy. Literatura podaje również informacje na temat związku występowania przedwczesnego wytrysku ze zmniejszonym poziomem magnezu w nasieniu. U podłoża pierwotnego zaburzenia przedwczesnego wytrysku główną rolę odgrywają zaburzenia neurobiologiczne, natomiast we wtórnym przedwczesnym wytrysku zwraca się uwagę na przyczyny psychogenne. 

Powiązane produkty

Przedwczesny wytrysk – leczenie

Jak leczyć przedwczesny wytrysk? Wybór sposobu leczenia oraz podejmowanie jakiejkolwiek interwencji powinno być poprzedzone odpowiednim wywiadem i rozmową z lekarzem. Najlepiej udać się do urologa bądź seksuologa. Leki stosowane w leczeniu przedwczesnego wytrysku są lekami przepisywanymi na receptę, o sposobie leczenia i wyborze odpowiedniego leku decyduje specjalista.

Przy problemach z przedwczesnym wytryskiem można także próbować zastosować techniki opóźniające ejakulację – tzw. metoda start–stop, dzięki której można nauczyć się kontroli nad wytryskiem.

Przedwczesny wytrysk – farmakoterapia doustna

W leczeniu przedwczesnego wytrysku mogą być wykorzystywane leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI, z ang. selective serotonin reuptake inhibitors). Są to leki przeciwdepresyjne, wykorzystywane także w seksuologii. W literaturze znaleźć można informacje na temat badań mówiących o działaniu leków z tej grupy na opóźnianie ejakulacji. Wśród leków z tej grupy wykorzystywanych w leczeniu przedwczesnego wytrysku wymienia się:

 • paroksetynę,
 • sertralinę,
 • fluoksetynę.

W sytuacji, w której przyczyną przedwczesnego wytrysku są zaburzenia erekcji lub kiedy zaburzenia te występują dodatkowo z przedwczesnym wytryskiem, lekarz może zdecydować się na leczenie lekami z grupy inhibitorów 5-fosfodiesterazy czyli np.:

 • sildenafilem,
 • tadalafilem,
 • wardenafilem.

Wśród środków stosowanych w problemie przedwczesnego wytrysku dane literaturowe wymieniają także:

 • dapoksetynę – lek z grupy SSRI o krótkim czasie półtrwania, wykazujący dużą skuteczność w leczeniu przedwczesnego wytrysku już po pierwszym zastosowaniu,
 • tramadol.

Bardzo ważną informacją jest fakt, iż wyżej wymienione leki są lekami przepisywanymi na receptę, leczenie powinno odbywać się pod kontrolą lekarską.

Przedwczesny wytrysk – środki znieczulające miejscowo z lidokainą

W leczeniu przedwczesnego wytrysku mogą być także stosowane leki znieczulające miejscowo w postaci kremu, żelu lub sprayu. W leczeniu wykorzystuje się

 • lidokainę,
 • lidokainę z prylokainą.

Działanie tych środków polega na zmniejszeniu wrażliwości prącia na bodźce dotykowe, co w konsekwencji przekłada się na opóźnianie wytrysku. Aerozol z lidokainą opóźniający wytrysk można kupić w aptece bez recepty.

Przedwczesny wytrysk – psychoterapia

W leczeniu przedwczesnego wytrysku warto zwrócić uwagę na wpływ wielu zróżnicowanych czynników na czas trwania stosunku. Psychoterapia jest jedną z metod leczenia przedwczesnego wytrysku, ten sposób terapii jest w szczególności zalecany osobom, u których powodem problemu są czynniki psychogenne, np. zaburzenia lękowe. Oprócz psychoterapii indywidualnej wyróżnia się także psychoterapię dla par. Skierowana jest ona do osób, u których występują zaburzania relacji partnerskich, które mogą być źródłem problemów związanych z przedwczesnym wytryskiem. Leczenie psychoterapeutyczne może być również potrzebne, aby ewentualnie zmniejszyć dawkę przyjmowanych leków oraz poprawić skuteczność leczenia.

Dane literaturowe zwracają uwagę na techniki behawioralne, np. metodę „start–stop”, która polega na przerywaniu stymulacji (ruchów frykcyjnych) tuż przed wytryskiem. Wyniki tego typu technik oraz ich skuteczność są niepewne. Tego typu metody nie nadają się dla osób z poważnymi zaburzeniami osobowości.

Przedwczesny wytrysk – skutki

Skutkami przedwczesnego wytrysku są:

 • stres,
 • niepokój,
 • depresja,
 • brak satysfakcji ze współżycia,
 • obniżona samoocena,
 • rozczarowanie,
 • niskie libido,
 • wtórne zaburzenia wzwodu,
 • problemy w związku (unikanie współżycia),
 • poczucie braku kontroli nad wytryskiem.

Badania wskazują, iż bardziej dotkliwy dla partnerek nie jest problem przedwczesnego wytrysku i rozczarowanie współżyciem, lecz brak emocjonalnej bliskości po wystąpieniu u mężczyzny przedwczesnego wytrysku. U mężczyzn borykających się z tym problemem podczas współżycia występuje zdenerwowanie i pośpiech, natomiast po wytrysku unikają oni bliskości, celem ukrycia wstydu. Przekłada się to na fakt, iż partnerki mogą czuć się odrzucone. 

 1. D. Ł. Jarczewska, Przedwczesny wytrysk, „Medycyna pod dyplomie” 2010, nr 10 (19).
 2. R. E. Payne, R. Sadovsky, Identifying and treating premature ejaculation: importance of the sexual history, „Cleveland J of Med.” 2007, nr 74 (3).
 3. M. Nikoobakht, M. Aloosh, M. Hasani, Seminal plasma magnesium and premature ejaculation: a case-control study, „Urol J” 2005, nr 2 (2).
 4. W. Cichoń, B. Grabski, Wytrysk przedwczesny – leczenie farmakologiczne, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/leczenie/104120,wytrysk-przedwczesny-leczenie-farmakologiczne, [dostęp:] 18.07.2020.
 5. B. Grabski, W. Cichoń, Wytrysk przedwczesny, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/104131,wytrysk-przedwczesny, [dostęp:] 18.07.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

  Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

  Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

 • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

  Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

 • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

  Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

 • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

  W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

 • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

  Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

 • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

  Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij