Flaga osób demiseksualnych
Weronika Grzywna

Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

Co to znaczy demiseksualizm?

Demiseksualizm, a właściwie orientacja demiseksualna, to rodzaj orientacji seksualnej, której nazwa pochodzi od słowa „demi” oznaczającego „pół”. Wobec tego demiseksualizm uważany jest za połączenie aseksualizmu oraz seksualizmu. Definicja demiseksualizmu mówi o tym, że u osoby demiseksualnej występuje pociąg fizyczny, jednak dopiero po pewnym czasie, a mianowicie po nawiązaniu silnej więzi emocjonalnej z partnerem/partnerką.

Aby osoba demiseksualna odczuwała pociąg seksualny do drugiej osoby, musi najpierw zbudować z daną osobą głęboką więź. Demiseksualizm nie determinuje natomiast tego, jakiej płci musi być osoba, z którą nawiązywana jest więź. Demiseksualne osoby mogą nawiązywać relacje zarówno homoseksualne, jak i heteroseksualne.

Według Demisexuality Resource Center osoba demiseksualna odczuwa pociąg seksualny i chęć angażowania się w czynności seksualne znacznie rzadziej niż w populacji ogólnej. Nie oznacza to jednak, że osoby demiseksualne nie odczuwają pociągu seksualnego w ogóle.

Co ciekawe, według The Independent termin „demiseksualizm” pojawił się po raz pierwszy w 2006 roku na stronie internetowej Asexual Visibility and Education Network, która została zaprojektowana po to, by dostarczać zasobów dotyczących wszystkich kwestii aseksualnych. Od tamtego momentu demiseksualizm zyskuje na popularności.

Demiseksualizm – objawy

Osoby demiseksualne początkowo mogą być odbierane jako oziębłe, ale w rzeczywistości potrzebują po prostu czasu na to, by nawiązać silną więź emocjonalną. Dla demiseksualistów większe znaczenie będzie mieć więc osobowość danej osoby. Wygląd fizyczny i atrakcyjność fizyczna schodzą w ich przypadku na drugi plan.

Osoby demiseksualne często postrzegane są jako osoby o niskim libido. Tak naprawdę demiseksualiści będą odczuwać przyjemność ze stosunku seksualnego, jednak potrzebują do tego silnej więzi emocjonalnej z drugą osobą. Przypadkowy seks w ogóle ich nie interesuje i nie będzie dla nich przyjemny.

Co więcej, osoby demiseksualne nie będą odczuwać pociągu seksualnego do nieznajomych, nawet jeżeli są oni atrakcyjni fizycznie.

Warto również wiedzieć, że osoby demiseksualne mogą odczuwać pociąg seksualny nie tylko do osób, z którymi łączy je romantyczna więź. Pociąg fizyczny mogą bowiem odczuwać także do przyjaciół lub osób, z którymi łączy je emocjonalna więź, bez romantycznego związku.

Sprawdź akcesoria erotyczne na DOZ.pl

Powiązane produkty

Demiseksualizm – rozpoznanie. Test na demiseksualizm

Żaden test w Internecie nie jest w stanie pomóc w określeniu orientacji seksualnej. Pomocne w tym przypadku może być jednak zadanie sobie następujących pytań:

  1. Czy odczuwasz pociąg seksualny do nieznajomych?
  2. Do kogo odczuwasz pociąg seksualny?
  3. Czy pociąg seksualny jest dla Ciebie istotny?
  4. Czy kiedykolwiek odczuwałeś/aś pociąg seksualny? Jeśli tak, to do kogo?

Udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania może pomóc w rozpoznaniu swojej orientacji seksualnej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że demiseksualizm bywa często mylony z aseksualizmem. Warto więc znać główną różnicę między tymi dwiema orientacjami seksualnymi. Mianowicie osoby aseksualne nie będą odczuwać pociągu seksualnego do danej osoby, nawet jeśli zbudują z nią silną więź emocjonalną. Osoby demiseksualne z kolei mogą, ale nie muszą, odczuwać pociąg fizyczny do osób, z którymi łączy je głęboka więź.

Jakie są przyczyny demiseksualizmu?

Do tej pory nie jest znana dokładna przyczyna kształtowania się orientacji seksualnych. Część naukowców uważa, że orientacje seksualne są wrodzone. W związku z tym na pytanie, jakie są przyczyny demiseksualizmu, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Powodem tego jest także fakt, że demiseksualizm jako orientacja seksualna pojawił się stosunkowo niedawno, a tym samym wciąż jest słabo przebadanym zjawiskiem.

  1. Carrigan, M. (2011). There’s more to life than sex? Difference and commonality within the asexual community. Sexualities, 14(4):462-478.
  2. Castañon de Carvalho, J. (2021). Negotiating Demisexual Identities: Brazilian Women’s Narratives on Demisexuality. Utrecht University.
  3. Copulsky, D., Hammack, L. P. (2021). Asexuality, Graysexuality, and Demisexuality: Distinctions in Desire, Behavior, and Identity. Journal of Sex Research, 60(2), 221–230.
  4. What Is Demisexuality? Dostęp online: https://www.webmd.com/sex/what-is-demisexual-demisexuality [data: 08.05.2023].
  5. Demisexuality. Dostęp online: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22678-demisexuality [data: 08.05.2023].
  6. Fletcher, J. Demisexuality: What to know. Dostęp online: https://www.medicalnewstoday.com/articles/327506 [data: 08.05.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij