Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny
Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?
Co to znaczy demiseksualizm?
Demiseksualizm, a właściwie orientacja demiseksualna, to rodzaj orientacji seksualnej, której nazwa pochodzi od słowa „demi” oznaczającego „pół”. Wobec tego demiseksualizm uważany jest za połączenie aseksualizmu oraz seksualizmu. Definicja demiseksualizmu mówi o tym, że u osoby demiseksualnej występuje pociąg fizyczny, jednak dopiero po pewnym czasie, a mianowicie po nawiązaniu silnej więzi emocjonalnej z partnerem/partnerką.
Aby osoba demiseksualna odczuwała pociąg seksualny do drugiej osoby, musi najpierw zbudować z daną osobą głęboką więź. Demiseksualizm nie determinuje natomiast tego, jakiej płci musi być osoba, z którą nawiązywana jest więź. Demiseksualne osoby mogą nawiązywać relacje zarówno homoseksualne, jak i heteroseksualne.
Co ciekawe, według The Independent termin „demiseksualizm” pojawił się po raz pierwszy w 2006 roku na stronie internetowej Asexual Visibility and Education Network, która została zaprojektowana po to, by dostarczać zasobów dotyczących wszystkich kwestii aseksualnych. Od tamtego momentu demiseksualizm zyskuje na popularności.
Demiseksualizm – objawy
Osoby demiseksualne początkowo mogą być odbierane jako oziębłe, ale w rzeczywistości potrzebują po prostu czasu na to, by nawiązać silną więź emocjonalną. Dla demiseksualistów większe znaczenie będzie mieć więc osobowość danej osoby. Wygląd fizyczny i atrakcyjność fizyczna schodzą w ich przypadku na drugi plan.
Osoby demiseksualne często postrzegane są jako osoby o niskim libido. Tak naprawdę demiseksualiści będą odczuwać przyjemność ze stosunku seksualnego, jednak potrzebują do tego silnej więzi emocjonalnej z drugą osobą. Przypadkowy seks w ogóle ich nie interesuje i nie będzie dla nich przyjemny.
Warto również wiedzieć, że osoby demiseksualne mogą odczuwać pociąg seksualny nie tylko do osób, z którymi łączy je romantyczna więź. Pociąg fizyczny mogą bowiem odczuwać także do przyjaciół lub osób, z którymi łączy je emocjonalna więź, bez romantycznego związku.
Demiseksualizm – rozpoznanie. Test na demiseksualizm
Żaden test w Internecie nie jest w stanie pomóc w określeniu orientacji seksualnej. Pomocne w tym przypadku może być jednak zadanie sobie następujących pytań:
- Czy odczuwasz pociąg seksualny do nieznajomych?
- Do kogo odczuwasz pociąg seksualny?
- Czy pociąg seksualny jest dla Ciebie istotny?
- Czy kiedykolwiek odczuwałeś/aś pociąg seksualny? Jeśli tak, to do kogo?
Udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania może pomóc w rozpoznaniu swojej orientacji seksualnej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że demiseksualizm bywa często mylony z aseksualizmem. Warto więc znać główną różnicę między tymi dwiema orientacjami seksualnymi. Mianowicie osoby aseksualne nie będą odczuwać pociągu seksualnego do danej osoby, nawet jeśli zbudują z nią silną więź emocjonalną. Osoby demiseksualne z kolei mogą, ale nie muszą, odczuwać pociąg fizyczny do osób, z którymi łączy je głęboka więź.
Jakie są przyczyny demiseksualizmu?
Do tej pory nie jest znana dokładna przyczyna kształtowania się orientacji seksualnych. Część naukowców uważa, że orientacje seksualne są wrodzone. W związku z tym na pytanie, jakie są przyczyny demiseksualizmu, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Powodem tego jest także fakt, że demiseksualizm jako orientacja seksualna pojawił się stosunkowo niedawno, a tym samym wciąż jest słabo przebadanym zjawiskiem.