Sapioseksualna kobieta na randce
Weronika Babiec

Sapioseksualizm – na czym polega?

Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Sapioseksualizm – znaczenie

Przed wyjaśnieniem zjawiska, jakim jest sapioseksualizm, warto zacząć od jego etymologii. Sapioseksualizm pochodzi od łacińskiego słowa sapien, które oznacza inteligencję. Nie wiadomo jednak, kto po raz pierwszy użył tego terminu. Jedna z teorii mówi o tym, że pierwszą osobą, która użyła słowa „sapioseksualizm”, był Darren Stalder w 1998 roku. Z kolei w 2005 roku pisarz erotyczny Kayar Silkenvoice stworzył domenę sapiosexual.com, co wpłynęło na większe zainteresowanie tym zjawiskiem.

W 2014 roku zaś w Stanach Zjednoczonych popularny serwis randkowy OKCupid dodał do swojej listy termin „sapioseksualizm” jako rodzaj możliwej do wyboru orientacji seksualnej. Od tamtego momentu sapioseksualizm z roku na rok zyskuje na popularności.

Sapioseksualizm – czym jest?

Sapioseksualizm to, krótko mówiąc, pociąg do osób o wysokim poziomie inteligencji. Co to znaczy być sapioseksualnym? Osoba sapioseksualna przy wyborze partnera nie zwraca uwagi na jego wygląd zewnętrzny. Schodzi on bowiem na drugi plan. Na pierwszym miejscu plasuje się natomiast intelekt. Sapioseksualiści, poszukując partnerów, skupiają się na takich cechach, jak:

  • posiadanie bogatej wiedzy na różne tematy,
  • umiejętność prowadzenia ciekawych rozmów,
  • szybkość kojarzenia faktów,
  • szeroki zakres umiejętności,
  • kultura osobista,
  • stosowanie się do zasad gramatycznych, stylistycznych i językowych,
  • chęć nieustannego rozwoju osobistego i poszerzania swojej wiedzy,
  • inteligentne poczucie humoru,
  • zdolność do słuchania drugiej osoby,
  • inteligencja emocjonalna,
  • nadążanie za nowymi trendami, tzw. „obycie w świecie”.

Dla sapioseksualistów najważniejsza staje się rozmowa i to właśnie na rozmowach spędzają większość swojego czasu. Intymność w związkach sapioseksualistów budowana jest natomiast na zupełnie innym poziomie. Kluczową rolę odgrywa wówczas nie wygląd zewnętrzny, ale dyskusje, które działają niejako stymulująco. Fizyczne pożądanie pojawia się dopiero wtedy, gdy między osobami powstanie intelektualna więź.

Zdaniem naukowców osoby sapioseksualne mogą mieć trudności z odnalezieniem odpowiedniego partnera, głównie dlatego że zdaniem wielu osób stawiają oni zbyt wysokie oczekiwania. Badania jednak pokazują, że kiedy osoba sapioseksualna znajdzie właściwego partnera, wówczas ma szansę na długi i trwały związek. Warto również wspomnieć o tym, że dla osób sapioseksualnych nie ma znaczenia to, czy partner posiada wyższe wykształcenie bądź dyplom ukończenia prestiżowej szkoły. Ważna jest dla nich bowiem nie tylko wiedza naukowa, ale i tzw. „życiowa”.

Wiele osób zastanawia się także, czy sapioseksualizm to orientacja. Sapioseksualizm często bywa określany mianem nowej orientacji seksualnej, jednak w rzeczywistości jest to błędne określenie. Sapioseksualizm odnosi się jedynie do preferencji seksualnych poszczególnych osób. Osobą sapioseksualną może być natomiast każdy z nas, bez względu na płeć oraz orientację seksualną.

Powiązane produkty

Sapioseksualizm – przyczyny

Istnieje wiele teorii, które próbują wyjaśnić przyczynę sapioseksualizmu. Większość z nich skupia się jednak na tym, że obecnie ogromne znaczenie ma m.in. rozwój społeczeństwa i zmiana priorytetów. Mianowicie stopniowo zaczyna odchodzić w zapomnienie standardowy obraz piękna jako najważniejszego czynnika, który należy brać pod uwagę przy poszukiwaniu partnera.

Wysoki iloraz inteligencji partnera wiąże się również z wieloma pożądanymi cechami, m.in. empatią, umiejętnością słuchania drugiej osoby, poczuciem humoru, większą wrażliwością, zaradnością życiową i troskliwością. Wszystko to w połączeniu może powodować, że osoby o wyższym ilorazie inteligencji są po prostu uważane za bardziej atrakcyjne.

Sapioseksualizm – test. Sprawdź, czy jesteś sapioseksualny

Jak sprawdzić, czy jesteś osobą sapioseksualną? W Internecie znajduje się mnóstwo testów na sapioseksualizm, które mogą pomóc w określeniu preferencji seksualnych. Zazwyczaj polegają one wyłącznie na odpowiedzi na kilka prostych pytań. Zastanów się, które z poniższych stwierdzeń pasują do Ciebie:

  1. Poprawność gramatyczna jest dla Ciebie bardzo istotna.
  2. Ponadprzeciętna inteligencja jest seksowniejsza niż wygląd zewnętrzny.
  3. Intelektualne rozmowy pobudzają Cię seksualnie.
  4. Nie interesują Cię osoby, które mają niższy iloraz inteligencji od Ciebie.
  5. Nie interesują Cię osoby, z którymi nie masz o czym rozmawiać, mimo że są atrakcyjne fizycznie.
  6. Pociągają Cię osoby, które dysponują szeroką wiedzą.
  7. Lubisz inteligentne poczucie humoru.

Jeżeli większość tych zdań odnosi się do Ciebie, możesz podejrzewać, że jesteś osobą sapioseksualną.

  1. Gignac, G., Darbyshire, J., Ooi, M. (2018). Some people are attracted sexually to intelligence: A psychometric evaluation of sapiosexuality. Intelligence 66: 998-111.
  2. Brennan, D. Sapiosexual: What It Means, dostęp online: https://www.webmd.com/sex/sapiosexual-what-it-means [data: 22.02.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.