Sapioseksualna kobieta na randce
Weronika Grzywna

Sapioseksualizm – na czym polega?

Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Sapioseksualizm – znaczenie

Przed wyjaśnieniem zjawiska, jakim jest sapioseksualizm, warto zacząć od jego etymologii. Sapioseksualizm pochodzi od łacińskiego słowa sapien, które oznacza inteligencję. Nie wiadomo jednak, kto po raz pierwszy użył tego terminu. Jedna z teorii mówi o tym, że pierwszą osobą, która użyła słowa „sapioseksualizm”, był Darren Stalder w 1998 roku. Z kolei w 2005 roku pisarz erotyczny Kayar Silkenvoice stworzył domenę sapiosexual.com, co wpłynęło na większe zainteresowanie tym zjawiskiem.

W 2014 roku zaś w Stanach Zjednoczonych popularny serwis randkowy OKCupid dodał do swojej listy termin „sapioseksualizm” jako rodzaj możliwej do wyboru orientacji seksualnej. Od tamtego momentu sapioseksualizm z roku na rok zyskuje na popularności.

Sapioseksualizm – czym jest?

Sapioseksualizm to, krótko mówiąc, pociąg do osób o wysokim poziomie inteligencji. Co to znaczy być sapioseksualnym? Osoba sapioseksualna przy wyborze partnera nie zwraca uwagi na jego wygląd zewnętrzny. Schodzi on bowiem na drugi plan. Na pierwszym miejscu plasuje się natomiast intelekt. Sapioseksualiści, poszukując partnerów, skupiają się na takich cechach, jak:

  • posiadanie bogatej wiedzy na różne tematy,
  • umiejętność prowadzenia ciekawych rozmów,
  • szybkość kojarzenia faktów,
  • szeroki zakres umiejętności,
  • kultura osobista,
  • stosowanie się do zasad gramatycznych, stylistycznych i językowych,
  • chęć nieustannego rozwoju osobistego i poszerzania swojej wiedzy,
  • inteligentne poczucie humoru,
  • zdolność do słuchania drugiej osoby,
  • inteligencja emocjonalna,
  • nadążanie za nowymi trendami, tzw. „obycie w świecie”.

Dla sapioseksualistów najważniejsza staje się rozmowa i to właśnie na rozmowach spędzają większość swojego czasu. Intymność w związkach sapioseksualistów budowana jest natomiast na zupełnie innym poziomie. Kluczową rolę odgrywa wówczas nie wygląd zewnętrzny, ale dyskusje, które działają niejako stymulująco. Fizyczne pożądanie pojawia się dopiero wtedy, gdy między osobami powstanie intelektualna więź.

Zdaniem naukowców osoby sapioseksualne mogą mieć trudności z odnalezieniem odpowiedniego partnera, głównie dlatego że zdaniem wielu osób stawiają oni zbyt wysokie oczekiwania. Badania jednak pokazują, że kiedy osoba sapioseksualna znajdzie właściwego partnera, wówczas ma szansę na długi i trwały związek. Warto również wspomnieć o tym, że dla osób sapioseksualnych nie ma znaczenia to, czy partner posiada wyższe wykształcenie bądź dyplom ukończenia prestiżowej szkoły. Ważna jest dla nich bowiem nie tylko wiedza naukowa, ale i tzw. „życiowa”.

Wiele osób zastanawia się także, czy sapioseksualizm to orientacja. Sapioseksualizm często bywa określany mianem nowej orientacji seksualnej, jednak w rzeczywistości jest to błędne określenie. Sapioseksualizm odnosi się jedynie do preferencji seksualnych poszczególnych osób. Osobą sapioseksualną może być natomiast każdy z nas, bez względu na płeć oraz orientację seksualną.

Polecane dla Ciebie

Sapioseksualizm – przyczyny

Istnieje wiele teorii, które próbują wyjaśnić przyczynę sapioseksualizmu. Większość z nich skupia się jednak na tym, że obecnie ogromne znaczenie ma m.in. rozwój społeczeństwa i zmiana priorytetów. Mianowicie stopniowo zaczyna odchodzić w zapomnienie standardowy obraz piękna jako najważniejszego czynnika, który należy brać pod uwagę przy poszukiwaniu partnera.

Wysoki iloraz inteligencji partnera wiąże się również z wieloma pożądanymi cechami, m.in. empatią, umiejętnością słuchania drugiej osoby, poczuciem humoru, większą wrażliwością, zaradnością życiową i troskliwością. Wszystko to w połączeniu może powodować, że osoby o wyższym ilorazie inteligencji są po prostu uważane za bardziej atrakcyjne.

Sapioseksualizm – test. Sprawdź, czy jesteś sapioseksualny

Jak sprawdzić, czy jesteś osobą sapioseksualną? W Internecie znajduje się mnóstwo testów na sapioseksualizm, które mogą pomóc w określeniu preferencji seksualnych. Zazwyczaj polegają one wyłącznie na odpowiedzi na kilka prostych pytań. Zastanów się, które z poniższych stwierdzeń pasują do Ciebie:

  1. Poprawność gramatyczna jest dla Ciebie bardzo istotna.
  2. Ponadprzeciętna inteligencja jest seksowniejsza niż wygląd zewnętrzny.
  3. Intelektualne rozmowy pobudzają Cię seksualnie.
  4. Nie interesują Cię osoby, które mają niższy iloraz inteligencji od Ciebie.
  5. Nie interesują Cię osoby, z którymi nie masz o czym rozmawiać, mimo że są atrakcyjne fizycznie.
  6. Pociągają Cię osoby, które dysponują szeroką wiedzą.
  7. Lubisz inteligentne poczucie humoru.

Jeżeli większość tych zdań odnosi się do Ciebie, możesz podejrzewać, że jesteś osobą sapioseksualną.

  1. Gignac, G., Darbyshire, J., Ooi, M. (2018). Some people are attracted sexually to intelligence: A psychometric evaluation of sapiosexuality. Intelligence 66: 998-111.
  2. Brennan, D. Sapiosexual: What It Means, dostęp online: https://www.webmd.com/sex/sapiosexual-what-it-means [data: 22.02.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

    Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

  • Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij