Sapioseksualizm – na czym polega?
Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?
Sapioseksualizm – znaczenie
Przed wyjaśnieniem zjawiska, jakim jest sapioseksualizm, warto zacząć od jego etymologii. Sapioseksualizm pochodzi od łacińskiego słowa sapien, które oznacza inteligencję. Nie wiadomo jednak, kto po raz pierwszy użył tego terminu. Jedna z teorii mówi o tym, że pierwszą osobą, która użyła słowa „sapioseksualizm”, był Darren Stalder w 1998 roku. Z kolei w 2005 roku pisarz erotyczny Kayar Silkenvoice stworzył domenę sapiosexual.com, co wpłynęło na większe zainteresowanie tym zjawiskiem.
Sapioseksualizm – czym jest?
Sapioseksualizm to, krótko mówiąc, pociąg do osób o wysokim poziomie inteligencji. Co to znaczy być sapioseksualnym? Osoba sapioseksualna przy wyborze partnera nie zwraca uwagi na jego wygląd zewnętrzny. Schodzi on bowiem na drugi plan. Na pierwszym miejscu plasuje się natomiast intelekt. Sapioseksualiści, poszukując partnerów, skupiają się na takich cechach, jak:
- posiadanie bogatej wiedzy na różne tematy,
- umiejętność prowadzenia ciekawych rozmów,
- szybkość kojarzenia faktów,
- szeroki zakres umiejętności,
- kultura osobista,
- stosowanie się do zasad gramatycznych, stylistycznych i językowych,
- chęć nieustannego rozwoju osobistego i poszerzania swojej wiedzy,
- inteligentne poczucie humoru,
- zdolność do słuchania drugiej osoby,
- inteligencja emocjonalna,
- nadążanie za nowymi trendami, tzw. „obycie w świecie”.
Dla sapioseksualistów najważniejsza staje się rozmowa i to właśnie na rozmowach spędzają większość swojego czasu. Intymność w związkach sapioseksualistów budowana jest natomiast na zupełnie innym poziomie. Kluczową rolę odgrywa wówczas nie wygląd zewnętrzny, ale dyskusje, które działają niejako stymulująco. Fizyczne pożądanie pojawia się dopiero wtedy, gdy między osobami powstanie intelektualna więź.
Wiele osób zastanawia się także, czy sapioseksualizm to orientacja. Sapioseksualizm często bywa określany mianem nowej orientacji seksualnej, jednak w rzeczywistości jest to błędne określenie. Sapioseksualizm odnosi się jedynie do preferencji seksualnych poszczególnych osób. Osobą sapioseksualną może być natomiast każdy z nas, bez względu na płeć oraz orientację seksualną.
Sapioseksualizm – przyczyny
Istnieje wiele teorii, które próbują wyjaśnić przyczynę sapioseksualizmu. Większość z nich skupia się jednak na tym, że obecnie ogromne znaczenie ma m.in. rozwój społeczeństwa i zmiana priorytetów. Mianowicie stopniowo zaczyna odchodzić w zapomnienie standardowy obraz piękna jako najważniejszego czynnika, który należy brać pod uwagę przy poszukiwaniu partnera.
Sapioseksualizm – test. Sprawdź, czy jesteś sapioseksualny
Jak sprawdzić, czy jesteś osobą sapioseksualną? W Internecie znajduje się mnóstwo testów na sapioseksualizm, które mogą pomóc w określeniu preferencji seksualnych. Zazwyczaj polegają one wyłącznie na odpowiedzi na kilka prostych pytań. Zastanów się, które z poniższych stwierdzeń pasują do Ciebie:
- Poprawność gramatyczna jest dla Ciebie bardzo istotna.
- Ponadprzeciętna inteligencja jest seksowniejsza niż wygląd zewnętrzny.
- Intelektualne rozmowy pobudzają Cię seksualnie.
- Nie interesują Cię osoby, które mają niższy iloraz inteligencji od Ciebie.
- Nie interesują Cię osoby, z którymi nie masz o czym rozmawiać, mimo że są atrakcyjne fizycznie.
- Pociągają Cię osoby, które dysponują szeroką wiedzą.
- Lubisz inteligentne poczucie humoru.
Jeżeli większość tych zdań odnosi się do Ciebie, możesz podejrzewać, że jesteś osobą sapioseksualną.