Brak ochoty na seks, czyli sposoby na kobiece libido
Justyna Wodowska

Brak ochoty na seks, czyli sposoby na kobiece libido

Już w starożytności ludzie szukali środków, które wzmagałyby ich osłabione libido lub urozmaicały życie intymne. Współczesne czasy (tempo życia, stres) sprawiają, że takie poszukiwania są jeszcze bardziej aktualne.

Zdecydowanie mniej uwagi poświęca się niestety zaburzeniom seksualnym występującym u kobiet. Tymczasem obniżenie libido czy niedostateczne odczuwanie przyjemności z seksu, to problem ponad 30% żeńskiej części populacji na świecie. Jakie są tego przyczyny i czy kobieta może się w jakikolwiek sposób wspomóc?

O czym mowa, czyli co to jest libido?

Mechanizmy sterujące podnieceniem seksualnym u kobiet są bardzo złożone. Jest to kombinacja wpływu hormonów, reakcji naczyń krwionośnych oraz odpowiedzi na uwalnianie się tzw. neuroprzekaźników, które działają na określone struktury w mózgu oraz receptory rozsiane w obrębie erogennych stref kobiecego ciała.

Z drugiej strony o narastaniu podniecenia seksualnego w ogromnej mierze decyduje po prostu nastrój kobiety.

Przyczyny spadku kobiecego libido

Poziom libido u kobiety jest wartością bardzo zmienną. Na skutek przewlekłych chorób (np. cukrzycy, choć zaburzeniom seksualnym występującym u kobiet-diabetyczek poświęca się niestety bardzo mało uwagi), zespołów depresyjnych czy zaburzeń hormonalnych (menopauza), popęd seksualny może być okresowo albo na stałe osłabiony. Bywa też jednak, że sytuacja nie ma żadnego chorobowego podłoża, a problem tkwi jedynie w przemęczeniu czy chwilowym spadku nastroju. Wówczas warto wesprzeć organizm aptecznymi suplementami diety o takim właśnie przeznaczeniu.

Powiązane produkty

Roślinna, intymna pomoc

Istnieją suplementy uzupełniające kobiecą dietę w składniki (najczęściej roślinne) wspomagające osłabiony popęd seksualny. W ich skład wchodzą rośliny o powszechnie znanym działaniu afrodyzyjnym (rozmaryn, lubczyk, seler) czy wykazujące działanie adaptogenne i przeciwdziałające stresowi (żeń-szeń). Spośród „egzotyczniejszych” preparatów ziołowych na uwagę zasługuje też wyciąg z kory Muira-Puama, znajdujący się w niektórych suplementach wspomagających libido. Surowiec ten ma długą tradycję stosowania w południowo-amerykańskiej medycynie ludowej.

Popularny w opisywanym użyciu jest także miłorząb japoński (Ginkgo Biloba). Fakt ten można tłumaczyć tym, że wyciąg z liści miłorzębu, poprzez usprawnienie krążenia obwodowego i aktywność przeciwagregacyjną powoduje zwiększenie przepływu krwi w narządach płciowych, co może poprawić funkcje seksualne. Ciekawym przykładem jest również korzeń maki. Zawiera on argininę, będącą prekursorem tlenku azotu. Tlenek azotu (NO) odgrywa kluczową rolę w pojawieniu się miejscowej reakcji na bodźce seksualne. Rozkurcza on ściany naczyń krwionośnych, co powoduje zwiększony napływ krwi do narządów płciowych, a w końcowym efekcie ułatwia ich nawilżenie i zwiększa wrażliwość na bodźce. Sprzyja więc podnieceniu oraz odczuwaniu pełnej satysfakcji ze współżycia seksualnego.

Bądźmy ostrożne!

Przedstawione składniki roślinne nie wyczerpują szerokiego asortymentu tego typu środków, ostatnio coraz częściej dostępnych w sprzedaży internetowej. I tu warto zaapelować o zaopatrywanie się w tego typu suplementy – wyłącznie w aptekach. Definicję sfałszowanego leku stworzyła Światowa Organizacja Zdrowia. Co prawda nie ma definicji sfałszowanego suplementu diety, ale znanych jest wiele przypadków, kiedy po zbadaniu preparatu zakupionego od przygodnego, internetowego sprzedawcy okazało się, że produkty sprzedawane jako suplementy diety zawierały silnie działające substancje chemiczne (których jako suplementy bezwzględnie nie powinny zawierać). Podkreślmy więc na koniec, że najbezpieczniejszym miejscem do zakupu suplementów diety jest apteka. W ten sposób mamy pewność co do pochodzenia i przechowywania tego typu preparatów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij