Brak ochoty na seks, czyli sposoby na kobiece libido
Justyna Wodowska

Brak ochoty na seks, czyli sposoby na kobiece libido

Już w starożytności ludzie szukali środków, które wzmagałyby ich osłabione libido lub urozmaicały życie intymne. Współczesne czasy (tempo życia, stres) sprawiają, że takie poszukiwania są jeszcze bardziej aktualne.

Zdecydowanie mniej uwagi poświęca się niestety zaburzeniom seksualnym występującym u kobiet. Tymczasem obniżenie libido czy niedostateczne odczuwanie przyjemności z seksu, to problem ponad 30% żeńskiej części populacji na świecie. Jakie są tego przyczyny i czy kobieta może się w jakikolwiek sposób wspomóc?

O czym mowa, czyli co to jest libido?

Mechanizmy sterujące podnieceniem seksualnym u kobiet są bardzo złożone. Jest to kombinacja wpływu hormonów, reakcji naczyń krwionośnych oraz odpowiedzi na uwalnianie się tzw. neuroprzekaźników, które działają na określone struktury w mózgu oraz receptory rozsiane w obrębie erogennych stref kobiecego ciała.

Z drugiej strony o narastaniu podniecenia seksualnego w ogromnej mierze decyduje po prostu nastrój kobiety.

Przyczyny spadku kobiecego libido

Poziom libido u kobiety jest wartością bardzo zmienną. Na skutek przewlekłych chorób (np. cukrzycy, choć zaburzeniom seksualnym występującym u kobiet-diabetyczek poświęca się niestety bardzo mało uwagi), zespołów depresyjnych czy zaburzeń hormonalnych (menopauza), popęd seksualny może być okresowo albo na stałe osłabiony. Bywa też jednak, że sytuacja nie ma żadnego chorobowego podłoża, a problem tkwi jedynie w przemęczeniu czy chwilowym spadku nastroju. Wówczas warto wesprzeć organizm aptecznymi suplementami diety o takim właśnie przeznaczeniu.

Powiązane produkty

Roślinna, intymna pomoc

Istnieją suplementy uzupełniające kobiecą dietę w składniki (najczęściej roślinne) wspomagające osłabiony popęd seksualny. W ich skład wchodzą rośliny o powszechnie znanym działaniu afrodyzyjnym (rozmaryn, lubczyk, seler) czy wykazujące działanie adaptogenne i przeciwdziałające stresowi (żeń-szeń). Spośród „egzotyczniejszych” preparatów ziołowych na uwagę zasługuje też wyciąg z kory Muira-Puama, znajdujący się w niektórych suplementach wspomagających libido. Surowiec ten ma długą tradycję stosowania w południowo-amerykańskiej medycynie ludowej.

Popularny w opisywanym użyciu jest także miłorząb japoński (Ginkgo Biloba). Fakt ten można tłumaczyć tym, że wyciąg z liści miłorzębu, poprzez usprawnienie krążenia obwodowego i aktywność przeciwagregacyjną powoduje zwiększenie przepływu krwi w narządach płciowych, co może poprawić funkcje seksualne. Ciekawym przykładem jest również korzeń maki. Zawiera on argininę, będącą prekursorem tlenku azotu. Tlenek azotu (NO) odgrywa kluczową rolę w pojawieniu się miejscowej reakcji na bodźce seksualne. Rozkurcza on ściany naczyń krwionośnych, co powoduje zwiększony napływ krwi do narządów płciowych, a w końcowym efekcie ułatwia ich nawilżenie i zwiększa wrażliwość na bodźce. Sprzyja więc podnieceniu oraz odczuwaniu pełnej satysfakcji ze współżycia seksualnego.

Bądźmy ostrożne!

Przedstawione składniki roślinne nie wyczerpują szerokiego asortymentu tego typu środków, ostatnio coraz częściej dostępnych w sprzedaży internetowej. I tu warto zaapelować o zaopatrywanie się w tego typu suplementy – wyłącznie w aptekach. Definicję sfałszowanego leku stworzyła Światowa Organizacja Zdrowia. Co prawda nie ma definicji sfałszowanego suplementu diety, ale znanych jest wiele przypadków, kiedy po zbadaniu preparatu zakupionego od przygodnego, internetowego sprzedawcy okazało się, że produkty sprzedawane jako suplementy diety zawierały silnie działające substancje chemiczne (których jako suplementy bezwzględnie nie powinny zawierać). Podkreślmy więc na koniec, że najbezpieczniejszym miejscem do zakupu suplementów diety jest apteka. W ten sposób mamy pewność co do pochodzenia i przechowywania tego typu preparatów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl