Brak ochoty na seks, czyli sposoby na kobiece libido
Justyna Wodowska

Brak ochoty na seks, czyli sposoby na kobiece libido

Już w starożytności ludzie szukali środków, które wzmagałyby ich osłabione libido lub urozmaicały życie intymne. Współczesne czasy (tempo życia, stres) sprawiają, że takie poszukiwania są jeszcze bardziej aktualne.

Zdecydowanie mniej uwagi poświęca się niestety zaburzeniom seksualnym występującym u kobiet. Tymczasem obniżenie libido czy niedostateczne odczuwanie przyjemności z seksu, to problem ponad 30% żeńskiej części populacji na świecie. Jakie są tego przyczyny i czy kobieta może się w jakikolwiek sposób wspomóc?

O czym mowa, czyli co to jest libido?

Mechanizmy sterujące podnieceniem seksualnym u kobiet są bardzo złożone. Jest to kombinacja wpływu hormonów, reakcji naczyń krwionośnych oraz odpowiedzi na uwalnianie się tzw. neuroprzekaźników, które działają na określone struktury w mózgu oraz receptory rozsiane w obrębie erogennych stref kobiecego ciała.

Z drugiej strony o narastaniu podniecenia seksualnego w ogromnej mierze decyduje po prostu nastrój kobiety.

Przyczyny spadku kobiecego libido

Poziom libido u kobiety jest wartością bardzo zmienną. Na skutek przewlekłych chorób (np. cukrzycy, choć zaburzeniom seksualnym występującym u kobiet-diabetyczek poświęca się niestety bardzo mało uwagi), zespołów depresyjnych czy zaburzeń hormonalnych (menopauza), popęd seksualny może być okresowo albo na stałe osłabiony. Bywa też jednak, że sytuacja nie ma żadnego chorobowego podłoża, a problem tkwi jedynie w przemęczeniu czy chwilowym spadku nastroju. Wówczas warto wesprzeć organizm aptecznymi suplementami diety o takim właśnie przeznaczeniu.

Polecane dla Ciebie

Roślinna, intymna pomoc

Istnieją suplementy uzupełniające kobiecą dietę w składniki (najczęściej roślinne) wspomagające osłabiony popęd seksualny. W ich skład wchodzą rośliny o powszechnie znanym działaniu afrodyzyjnym (rozmaryn, lubczyk, seler) czy wykazujące działanie adaptogenne i przeciwdziałające stresowi (żeń-szeń). Spośród „egzotyczniejszych” preparatów ziołowych na uwagę zasługuje też wyciąg z kory Muira-Puama, znajdujący się w niektórych suplementach wspomagających libido. Surowiec ten ma długą tradycję stosowania w południowo-amerykańskiej medycynie ludowej.

Popularny w opisywanym użyciu jest także miłorząb japoński (Ginkgo Biloba). Fakt ten można tłumaczyć tym, że wyciąg z liści miłorzębu, poprzez usprawnienie krążenia obwodowego i aktywność przeciwagregacyjną powoduje zwiększenie przepływu krwi w narządach płciowych, co może poprawić funkcje seksualne. Ciekawym przykładem jest również korzeń maki. Zawiera on argininę, będącą prekursorem tlenku azotu. Tlenek azotu (NO) odgrywa kluczową rolę w pojawieniu się miejscowej reakcji na bodźce seksualne. Rozkurcza on ściany naczyń krwionośnych, co powoduje zwiększony napływ krwi do narządów płciowych, a w końcowym efekcie ułatwia ich nawilżenie i zwiększa wrażliwość na bodźce. Sprzyja więc podnieceniu oraz odczuwaniu pełnej satysfakcji ze współżycia seksualnego.

Bądźmy ostrożne!

Przedstawione składniki roślinne nie wyczerpują szerokiego asortymentu tego typu środków, ostatnio coraz częściej dostępnych w sprzedaży internetowej. I tu warto zaapelować o zaopatrywanie się w tego typu suplementy – wyłącznie w aptekach. Definicję sfałszowanego leku stworzyła Światowa Organizacja Zdrowia. Co prawda nie ma definicji sfałszowanego suplementu diety, ale znanych jest wiele przypadków, kiedy po zbadaniu preparatu zakupionego od przygodnego, internetowego sprzedawcy okazało się, że produkty sprzedawane jako suplementy diety zawierały silnie działające substancje chemiczne (których jako suplementy bezwzględnie nie powinny zawierać). Podkreślmy więc na koniec, że najbezpieczniejszym miejscem do zakupu suplementów diety jest apteka. W ten sposób mamy pewność co do pochodzenia i przechowywania tego typu preparatów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

  • Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

    Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

  • Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij