Rozciągnięty żołądek po świętach? Pomoże błonnik
Odchudzanie po świętach? Niestety, rozciągnięty żołądek domaga się ciągle więcej i więcej jedzenia. Walkę z nieustannymi napadami wilczego apetytu oraz wytrwanie w dietetycznych postanowieniach mogą nam ułatwić apteczne suplementy diety z błonnikiem. Jak działają?
Jedną z ważniejszych cech błonnika jest chłonięcie wody, dzięki czemu znacznie zwiększa swoją objętość – niektóre źródła podają, że nawet dziesięciokrotnie.
Jakie ma to dla nas znaczenie? Absorbując wodę błonnik wypełnia żołądek. W ten sposób zmniejsza uczucie głodu i syci na dłużej. Przechodząc przez jelita, cały czas przyswaja H2O, zaś masy kałowe zwielokrotniają objętość, rozrzedzają się, co w efekcie ułatwia wypróżnianie.
Ile błonnika powinniśmy przyjmować?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby w codziennej diecie było około 40 g błonnika (dawki tej nie należy przyjmować jednorazowo!). W typowym polskim jadłospisie jest go stanowczo za mało. Aby dostarczyć przynajmniej 25 g każdy powinien spożyć dziennie pół kilograma owoców oraz warzyw.
Musimy jeść więcej produktów, takich jak: pełnoziarnisty chleb, kasze, płatki owsiane. W sklepach warto uważniej się porozglądać i poszukać produktów wzbogacanych w błonnik (np. makaron razowy).
Jak wybrać najlepszy preparat z błonnikiem?
W aptece znajdziemy szeroką gamę preparatów z błonnikiem – dostępne w postaci tabletek, kapsułek lub proszku o wszelakich smakach, np. cytrynowym, malinowym czy jabłkowym. Preparaty te zawierają błonnik uzyskiwany z różnych roślin, m.in. z jabłek.
O czym należy bezwzględnie pamiętać, stosując błonnik?
- Przy spożywaniu błonnika pamiętajmy o piciu dużej ilości płynów, około 2 l dziennie. W przeciwnym razie błonnik nie tylko nie będzie spełniał swojej roli, a wręcz przeciwnie – może stać się przyczyną bolesnych zaparć.
- Zbyt duże ilości skutkują wzdęciami i bólami brzucha. Należy unikać przyjmowania całej dziennej porcji błonnika naraz. Jednorazowe spożycie może spowodować takie same skutki, jak jego „przedawkowanie”. Aby temu zapobiec najlepiej podzielić dawkę między główne posiłki.
- Błonnik ma właściwości adsorbujące, tzn. wiążące inne, ważne substancje odżywcze oraz przyjmowane leki. Dawki należy oddzielić w czasie (około 2 godziny) od przyjmowania leków z uwagi na możliwość hamowania wchłaniania składników tych preparatów, a w efekcie spadku ich skuteczności. Dotyczy to między innymi środków antykoncepcyjnych.
Jak błonnik wpływa na układ pokarmowy?
Błonnik, zwany też włóknikiem, stanowi substancje budujące ściany komórkowe roślin, które nie są trawione w przewodzie pokarmowy. Z tego powodu uważano go niegdyś za całkowicie niepotrzebny składnik diety.
Dziś panują już zupełnie inne poglądy. Zrozumiano, że właśnie dzięki temu, iż układ pokarmowy człowieka nie radzi sobie z trawieniem włóknika roślinnego, to pełni on znaczącą rolę w rozmaitych procesach fizjologicznych.
Obserwuj siebie po świętach
Po świętach musimy uważniej się obserwować, by nauczyć się dostrzegać tylko rzeczywisty głód (głód fizjologiczny).
Szukajmy alternatywnych sposobów walki ze wzmożonym, poświątecznym apetytem, np. w zasięgu ręki miejmy zawsze przygotowaną butelkę niegazowanej wody. Możliwości są nieograniczone. Powodzenia!