Rozciągnięty żołądek po świętach? Pomoże błonnik
Justyna Wodowska

Rozciągnięty żołądek po świętach? Pomoże błonnik

Odchudzanie po świętach? Niestety, rozciągnięty żołądek domaga się ciągle więcej i więcej jedzenia. Walkę z nieustannymi napadami wilczego apetytu oraz wytrwanie w dietetycznych postanowieniach mogą nam ułatwić apteczne suplementy diety z błonnikiem. Jak działają?

Jedną z ważniejszych cech błonnika jest chłonięcie wody, dzięki czemu znacznie zwiększa swoją objętość – niektóre źródła podają, że nawet dziesięciokrotnie.

Jakie ma to dla nas znaczenie? Absorbując wodę błonnik wypełnia żołądek. W ten sposób zmniejsza uczucie głodu i syci na dłużej. Przechodząc przez jelita, cały czas przyswaja H2O, zaś masy kałowe zwielokrotniają objętość, rozrzedzają się, co w efekcie ułatwia wypróżnianie.

Ile błonnika powinniśmy przyjmować?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby w codziennej diecie było około 40 g błonnika (dawki tej nie należy przyjmować jednorazowo!). W typowym polskim jadłospisie jest go stanowczo za mało. Aby dostarczyć przynajmniej 25 g każdy powinien spożyć dziennie pół kilograma owoców oraz warzyw.

Musimy jeść więcej produktów, takich jak: pełnoziarnisty chleb, kasze, płatki owsiane. W sklepach warto uważniej się porozglądać i poszukać produktów wzbogacanych w błonnik (np. makaron razowy).

Jak wybrać najlepszy preparat z błonnikiem?

W aptece znajdziemy szeroką gamę preparatów z błonnikiem – dostępne w postaci tabletek, kapsułek lub proszku o wszelakich smakach, np. cytrynowym, malinowym czy jabłkowym. Preparaty te zawierają błonnik uzyskiwany z różnych roślin, m.in. z jabłek.

W suplementach diety wspomagających odchudzanie bywa kojarzony z L-karnityną, CLA (sprzężony kwas linolowy), z chromem, z ananasem, z zieloną herbatą, z octem winnym jabłkowym bądź z jodem. Wybierając preparat dla siebie, warto zwrócić uwagę ile jest błonnika w błonniku, czyli jaką dawkę pożytecznych włókien zawiera dany produkt.

Polecane dla Ciebie

O czym należy bezwzględnie pamiętać, stosując błonnik?

  • Przy spożywaniu błonnika pamiętajmy o piciu dużej ilości płynów, około 2 l dziennie. W przeciwnym razie błonnik nie tylko nie będzie spełniał swojej roli, a wręcz przeciwnie – może stać się przyczyną bolesnych zaparć.
  • Zbyt duże ilości skutkują wzdęciami i bólami brzucha. Należy unikać przyjmowania całej dziennej porcji błonnika naraz. Jednorazowe spożycie może spowodować takie same skutki, jak jego „przedawkowanie”. Aby temu zapobiec najlepiej podzielić dawkę między główne posiłki.
  • Błonnik ma właściwości adsorbujące, tzn. wiążące inne, ważne substancje odżywcze oraz przyjmowane leki. Dawki należy oddzielić w czasie (około 2 godziny) od przyjmowania leków z uwagi na możliwość hamowania wchłaniania składników tych preparatów, a w efekcie spadku ich skuteczności. Dotyczy to między innymi środków antykoncepcyjnych.

Jak błonnik wpływa na układ pokarmowy?

Błonnik, zwany też włóknikiem, stanowi substancje budujące ściany komórkowe roślin, które nie są trawione w przewodzie pokarmowy. Z tego powodu uważano go niegdyś za całkowicie niepotrzebny składnik diety.

Dziś panują już zupełnie inne poglądy. Zrozumiano, że właśnie dzięki temu, iż układ pokarmowy człowieka nie radzi sobie z trawieniem włóknika roślinnego, to pełni on znaczącą rolę w rozmaitych procesach fizjologicznych.

Błonnik pokarmowy można podzielić na nierozpuszczalny i rozpuszczalny. Oba rodzaje pełnią nieco inne funkcje w przewodzie pokarmowym. Najskuteczniejszy wpływ na utrzymanie prawidłowej wagi uzyskujemy, gdy staramy się dostarczać obu frakcji błonnika w fizjologicznych proporcjach.

Obserwuj siebie po świętach

Po świętach musimy uważniej się obserwować, by nauczyć się dostrzegać tylko rzeczywisty głód (głód fizjologiczny).

Szukajmy alternatywnych sposobów walki ze wzmożonym, poświątecznym apetytem, np. w zasięgu ręki miejmy zawsze przygotowaną butelkę niegazowanej wody. Możliwości są nieograniczone. Powodzenia!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków?

    Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą ilość dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Posiłek potreningowy – czy trzeba go jeść? Co najlepiej jeść po treningu?

    Posiłek potreningowy to jedzenie, które zazwyczaj jest spożywane po to, aby zapewnić organizmowi odpowiednie zasoby energetyczne i składniki odżywcze do prawidłowej regeneracji i rozwoju mięśni. Mogą to być na przykład jogurty, batony energetyczne lub specjalne suplementy diety. Co jeść po treningu na masę, a co podczas redukcji? Kto powinien uzupełniać „węgle” w trakcie treningu?  

  • Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

    Czym jest tajemnicze nunchi – element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?  

  • Jak się przygotować do maratonu?

    Przygotowania do maratonu należy rozpocząć jak najwcześniej. Specjaliści zalecają, aby stopniowo zwiększać dystans treningów biegowych. Poprawę wydolności organizmu można uzyskać również poprzez inne formy aktywności – pływanie czy jazdę na rowerze. W czasie treningów ważna jest także regeneracja i wykonywanie przerw w cyklach ćwiczeń. Dostępnych jest szereg zabiegów sprzyjających regeneracji powysiłkowej, np. pole magnetyczne i masaż pneumatyczny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij