Sposoby na kaca – jak radzić sobie z syndromem dnia poprzedniego?
Justyna Wodowska

Sposoby na kaca – jak radzić sobie z syndromem dnia poprzedniego?

„Ach, co to była za noc!” – wspominamy z rozmarzeniem Sylwestra. Często temu rozmarzeniu towarzyszą jednak przykre pamiątki w postaci tępego bólu głowy, nudności, wzmożonego pragnienia i ogólnego złego samopoczucia. Każdy z nas może doświadczać zupełnie innego wachlarza objawów związanego z odchorowywaniem naszych wcześniejszych szaleństw.

Te nieprzyjemne uczucia towarzyszące nam dzień po kolejce szampańskich toastów, popularnie zwane kacem, to nic innego jak objawy zatrucia organizmu etanolem. Francuzi objawy kaca określają bardzo obrazowo „guele de bois", czyli „drewniana gęba”... Zwał jak zwał – uczucie okropnie nieprzyjemne i trwające dopóty, dopóki wątroba nie poradzi sobie z „przerobieniem” całego aldehydu octowego w nietoksyczny kwas octowy.

Czy istnieją jakieś tajemnicze sztuczki, aby się przed tym uchronić?

Jest sporo metod, które powodują, że „syndrom dnia drugiego" jest mniej dokuczliwy. Piewcy zdrowego rozsądku rzucą natychmiast, że aby nie mieć kaca trzeba pić z umiarem albo nie pić w ogóle. To święta prawda, poza tym dobra zabawa nie może być utożsamiana z ilością wypitego alkoholu. Zależy ona wyłącznie od dobrego towarzystwa, naszej energii i wyobraźni.

Przed wyjściem na karnawałową zabawę warto wyznaczyć sobie górną granicę alkoholu, którą wypijemy. W ten sposób nałożymy sobie takie świadome więzy. Na straży zdrowego rozsądku zawsze powinna stać także wiedza, że nadmierne spożycie alkoholu jest szkodliwe dla zdrowia. Tyle wymądrzania się. Poznajmy w końcu apteczną odsiecz na wypadek, gdyby jednak rozsądek w blasku fajerwerków i karnawałowych pokus nieco zawiódł…

Jak działają popularne środki, które mają uchronić nas przed kacem?

Preparaty, których zastosowaniem jest zapobieganie i ewentualne łagodzenie objawów złego samopoczucia w dniu następnym po spożyciu alkoholu zawierają między innymi substancje przyspieszające metabolizm etanolu. Należą do nich: kwas bursztynowy i fumarowy – są to substancje naturalnie występujące w każdej żywej komórce, przyspieszające cykl enzymatycznej przemiany aldehydu octowego.

Na liście składników zobaczymy także witaminę C (jako antyoksydant, a prościej mówiąc „przeciwutleniacz”, który ma za zadanie niszczyć wolne rodniki  bardzo reaktywne związki powodujące tzw. stres oksydacyjny). Jest również glukoza dostarczająca łatwo przyswajalnej energii, witaminy z grupy B przeciwdziałające złemu samopoczuciu mogącemu się pojawić w osławionym dniu po",

Dostrzeżemy też aminokwasy, takie jak L-cysteina czy L-glicyna, które są składnikami enzymów niezbędnych do przeprowadzenia procesów przemian alkoholu w organizmie. W skład tego typu preparatów wchodzą również wyciągi roślinne np. wzmacniający siły witalne żeń-szeń. Kwestia metabolizmu alkoholu, zwłaszcza w sytuacji nadmiernego spożycia, jest istotna nie tylko ze względu na samopoczucie i dotkliwości. Efektem przetworzenia przez organizm alkoholu jest bowiem wiele substancji toksycznych i szkodliwych dla zdrowia. Im szybciej zatem alkohol będzie metabolizowany i wydalony, tym lepiej dla organizmu.

Powiązane produkty

Gdy wymienione metody zawiodą…, czyli mam kaca i co dalej?

Najbardziej uciążliwym objawem kaca jest ból głowy. Nie wszystkie leki przeciwbólowe nadają się jednak do jego uśmierzenia.

Nie należy stosować preparatów zawierających paracetamol, który w połączeniu z alkoholem przeradza się w niezwykle hepatotoksyczny (szkodliwy dla wątroby) metabolit. Bezpieczniejszym wyjściem są leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Popularny jest szczególnie kwas acetylosalicylowy.

Poza tym, przytłoczeni uporczywym bólem głowy, nie przesadzajmy z dawkami. Stosujmy się ściśle do zaleceń w ulotce (i przeciwwskazań – tu szczególna rada dla osób cierpiących na wrzody żołądka). Wysokie dawki kwasu acetylosalicylowego mogą zmniejszyć krzepliwość krwi i doprowadzić do krwawień. Mogą też przyczynić się do uszkodzeń błony śluzowej żołądka.

Innym objawem kaca jest wzmożone pragnienie. Pod tym względem najszybciej ulgę przyniosą gotowe preparaty nawadniające, czyli elektrolity. Są zwykle saszetki z proszkiem do rozpuszczenia, stosowane do nawadniania organizmu podczas biegunek, zawierające odpowiednie proporcje sodu, potasu itd. Nadmierne spożycie alkoholu wypłukuje z organizmu także magnez. Niedobór tego pierwiastka powoduje zmęczenie, rozdrażnienie i drżenie mięśni, warto więc uzupełnić jego zapasy.

Kac to także niski poziom cukru we krwi. Zjedzmy lekki, ale słodki posiłek. W ostateczności można nabyć w aptece glukozę w proszku. Poalkoholowe wolne rodniki pomoże nam zniszczyć witamina C. Najlepiej sprawdzi się ta rozpuszczalna, musująca forma. Przy okazji zmobilizuje nas ona do przyjęcia większej ilości płynów, które są teraz tak potrzebne.

Kac – o czym jeszcze należy pamiętać?

Przede wszystkim upewnijmy się, czy nie bierzemy leków wykluczających picie alkoholu. Wiele preparatów wchodzi z alkoholem w niezwykle „niebezpieczne związki”, czyli interakcje. Przestrzeganie zaleceń jest bardzo ważne. Niektóre leki w połączeniu z alkoholem powodują uszkodzenie wątroby, nasilają poważne działania niepożądane leku. Często trzeba nawet całkowicie zrezygnować z alkoholu.

Warto podkreślić, że alkohol i leki mogą szkodliwie reagować pomiędzy sobą, nawet jeśli nie są przyjmowane w tym samym czasie. Jeżeli nie wiemy, jaki jest efekt interakcji stosowanych przez nas preparatów z alkoholem, najlepszym rozwiązaniem jest unikanie alkoholu. Aby dowiedzieć się więcej na temat przyjmowanych środków i ich potencjalnych interakcji z alkoholem, porozmawiajmy z farmaceutą lub lekarzem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij