Witamina D - wytyczne suplementacji
Michał Posmykiewicz

Witamina D - wytyczne suplementacji

Pod pojęciem witamina D mieści się grupa rozpuszczalnych w tłuszczach steroidowych organicznych związków chemicznych. Podstawowe znacznie mają dwie formy witaminy D: witamina D2 naturalnie występująca w roślinach oraz przede wszystkim witamina D3 (cholekalcyferol) naturalnie występująca w organizmach zwierzęcych.

Witamina D3, która ma największe znaczenie dla człowieka, powstaje w skórze pod wpływem światła słonecznego. W naskórku dzięki ekspozycji na światło słoneczne dochodzi do szeregu przemian chemicznych, które doprowadzają do powstania witaminy D3.

Jaką rolę pełni w organizmie witamina D3?

W chwili obecnej przypisuje się jej wiele właściwości. Przede wszystkim witamina D3 odpowiedzialna jest za regulację gospodarki wapniowo - fosforanowej w organizmie. Jej właściwy poziom wpływa zatem na dobry stan kości, zębów, zapobiega powstawaniu krzywicy, osteoporozy i osteomalacji. Ta funkcja witaminy D3 jest jednak znana praktycznie wszystkim. Jednak nie wszyscy wiedzą, że właściwy poziom witaminy D3 odgrywa dużą rolę w prawidłowej odpowiedzi immunologicznej organizmu - dzięki jej właściwej ilości dochodzi bowiem do podwyższenia odporności i tym samym do rzadszego zapadania na rożnego rodzaju infekcje. Ponadto wysoki poziom witaminy D3 zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych chorób autoimmunologicznych (stwardnienie rozsiane, nieswoiste zapalenia jelit, toczeń rumieniowaty) i nowotworów. Znamienne zmniejszenie ryzyka rozwoju nowotworu udowodniono bowiem w przypadku raka sutka, jelita grubego i prostaty. Wysoki poziom witaminy D zmniejsza też ryzyko rozwoju miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Ponadto ogranicza ona też rozwój niektórych chorób psychicznych, między innymi schizofrenii i i nerwicy lękowej. Niski poziom witaminy D ma też wpływ na rozwój cukrzycy typu 1 i 2. 
Ponieważ prawie 90 % witaminy D jest syntetyzowane w skórze, jej ilość w naszym organizmie czerpana tylko z takiego źródła jest niewystarczająca. Ma to związek ze stosowaniem kremów z filtrem, które ograniczają syntezę, jak również spędzanie dużej ilości czasu w pomieszczeniach. Dodatkowo dieta uboga w witaminę D (np. ryby, nabiał) przyczynia się do jej niedoboru. Dlatego też bardzo ważna jest suplementacja witaminy D. 

Jakie są wytyczne suplementacji witaminy D?

Suplementacja witaminy D powinna być wprowadzona juz w pierwszych dniach życia. Dzieci pomiędzy 0-6 miesiącem życia powinny otrzymywać codziennie 400 j.m. witaminy D. Pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia powinno podawać się 400-600 j.m. w okresie od września do kwietnia lub przez cały rok, jeśli nie ma zapewnionej wystarczającej syntezy witaminy D w skórze. Podobne zalecenia przewidziane są dla osób pomiędzy 1 a 18 rokiem życia, zmienia się tylko dawka - 600-1000 j.m. Osoby powyżej 65 roku życia powinny przyjmować 800-2000 j.m. witaminy D dziennie. Kobiety planujące ciążę powinny otrzymywać codziennie 400 j.m., zaś kobiety będące już w ciąży i karmiące piersią powinny przyjmować 1500-2000 j.m. witaminy D najpóźniej od drugiego trymestru ciąży. W przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie zaleca się 400-800 j.m., taką dawkę maluchy otrzymują do uzyskania 40 tygodnia wieku korygowanego, następnie dawka jest taka sama jak dla dzieci pomiędzy 0-6 miesiącem życia urodzonych o czasie. Dzieci i młodzież z otyłością powinni przyjmować 1200-2000 j.m. witaminy D dziennie, zaś osoby o ciemnej karnacji i pracujące w nocy- 1000-2000 j.m. 
Witamina D wywiera pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego ważne jest, abyśmy przestrzegali zaleceń dotyczących jej suplementacji i w miarę możliwości dużą część naszego wolnego czasu spędzali na słońcu.
Wytyczne suplementacji witaminą D
wiek pacjenta zalecana dawka
0-6 miesięcy 400 j.m.
6-12 miesięcy 400-600 j.m.
1-18 lat 600-1000 j.m.
18-65 lat 1000-2000 j.m.
65+ lat 800-2000 j.m.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.