Alkohol wlewany do szklanki
Barbara Bukowska

Jak obliczyć ilość promili po spożytym alkoholu?

Alkohol rozluźnia ciało, wprowadza w błogi stan relaksu i radości. Nic dziwnego, że dla wielu osób jest to niezbędny element udanej zabawy czy spotkania ze znajomymi. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych, warto wiedzieć, jak szybko organizm metabolizuje wypity alkohol. Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko naruszenie prawa, ale przede wszystkim skrajna nieodpowiedzialność.

Jak długo utrzymuje się alkohol we krwi?

Wypity alkohol zmienia nasze zachowanie: utrudnia koncentrację, negatywnie wpływa na zdolności poznawcze, wydłuża czas reakcji. To właśnie te mechanizmy sprawiają, że osoba prowadząca samochód pod wpływem alkoholu stanowi olbrzymie zagrożenie na drogach.

Choć często już po kilku godzinach od wypicia alkoholu wydaje nam się, że nie został po nim najmniejszy ślad, prawda wygląda inaczej. Czas utrzymywania się alkoholu w organizmie zależy od wielu czynników: masy ciała, płci, wieku, pokarmów i napojów spożywanych równolegle z wypijanym alkoholem.

Po wypiciu 20% alkoholu trafia bezpośrednio do krwiobiegu i mózgu, podczas gdy pozostałe 80%, zanim przedostanie się do krwi, przechodzi przez przewód pokarmowy. Szacuje się, że w zależności od wypitej ilości alkohol we krwi utrzymuje się przez około 24 godziny, natomiast w moczu może być wykrywany nawet po 48 godzinach.

Jak długo piwo utrzymuje się w organizmie?

Standardowe piwo ma pojemność 500 ml i zawiera średnio około 5% czystego etanolu, co odpowiada 25 g etanolu. Przyjęto, że w ciągu godziny organizm metabolizuje 10 g czystego etanolu. Tak więc na pozbycie się jednego piwa potrzebujemy 2,5 godziny. Czas ten zależy od mocy spożywanych trunków (5% to wartość średnia, na rynku dostępne są piwa o zawartości alkoholu w przedziale 2–10%), liczby wypitych piw oraz indywidualnych predyspozycji.

Powiązane produkty

Jak długo wino utrzymuje się w organizmie?

Standardowy kieliszek wina ma pojemność 250 ml i zawiera średnio około 10% czystego etanolu, co odpowiada 25 g etanolu. Mając na uwadze, że w ciągu godziny organizm metabolizuje 10 g czystego etanolu, wiemy, że na pozbycie się jednego kieliszka wina potrzebujemy 2,5 godziny. Czas ten, podobnie jak w przypadku piwa, zależy od mocy spożywanego trunku (w sklepach dostępne są wina o zawartości alkoholu w przedziale 8–20%), liczby wypitych lampek oraz czynników osobniczych.

Dowiedz się, czym jest suchy styczeń i czy to skuteczna strategia w walce o odstawienie alkoholu

Jak długo wódka utrzymuje się w organizmie?

Standardowy kieliszek wódki ma pojemność 25 ml. W takiej ilości wódki znajduje się średnio około 10 g czystego etanolu, a więc na przetrawienie takiej ilości etanolu organizm potrzebuje około godziny, na co, tak jak w przypadku pozostałych rodzajów alkoholi, wpływa wiele czynników.

Poznaj skuteczne środki na kaca na DOZ.pl

Jak obliczyć, ile ma się promili alkoholu we krwi?

Zawartość alkoholu w organizmie wyrażana jest w promilach (1 promil to dziesiąta część procenta). Aby określić jego stężenie we krwi, konieczne jest wykonanie badania laboratoryjnego z krwi lub skorzystanie z dobrej jakości alkomatu.

Orientacyjnie można jednak posłużyć się prostym wzorem, na podstawie którego szacuje się zawartość alkoholu we krwi wyrażoną w promilach. Ilość spożytego czystego alkoholu należy pomnożyć przez 100, a następnie podzielić przez masę ciała w kilogramach pomnożoną przez współczynnik: dla kobiet wynosi on 60%, a dla mężczyzn 70%.

Aby poprawnie korzystać z tego wzoru, konieczna jest znajomość przeliczników zawartości czystego alkoholu w poszczególnych trunkach. Przyjęło się, że 250 ml piwa o średniej mocy, 100 ml lekkiego wina lub 30 ml czystej wódki zawiera 10 gramów czystego alkoholu.

Szacuje się, że stężenie alkoholu we krwi zaraz po wypiciu jednego piwa lub lampki wina wynosi 0,45 promila, a po spożyciu kieliszka wódki (25 ml) – około 0,2 promila.

Gdzie można sprawdzić, ile ma się promili?

Dostępne są aplikacje i internetowe kalkulatory promili umożliwiające przeliczenie zawartości alkoholu. Z reguły uwzględniają one więcej czynników niż podstawowy wzór, np. tempo spalania alkoholu, spożywane podczas jego konsumpcji posiłki czy zakres czasowy picia.

Można również korzystać z dostępnych online przeliczników zamieniających miligramy alkoholu na litr na promile. Narzędzie to jest o tyle przydatne, że zawartość alkoholu we krwi zawsze podawana jest w promilach, podczas gdy wskazania alkomatów pokazują zawartość alkoholu w miligramach przypadających na litr wydychanego powietrza.

Choć wirtualne liczniki promili nie są doskonałe, pozwalają przynajmniej oszacować stan trzeźwości. Bardziej wiarygodny wynik uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na badanie alkomatem domowym lub policyjnym na najbliższym posterunku.

Ile promili można mieć, jadąc samochodem? Po jakim czasie od spożycia alkoholu można wsiąść za kierownicę?

W Polsce kwestię prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu definiuje kodeks karny. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi, czyli liczba promili, która nie niesie za sobą ryzyka otrzymania mandatu, wynosi 0,2 (co odpowiada 0,1 mg alkoholu na dm3 wydychanego powietrza).

Jazda samochodem po spożyciu alkoholu (gdy kierowca ma od 0,2 do 0,5 promila we krwi) traktowana jest jak wykroczenie (o ile nie dojdzie do kolizji czy wypadku). Gdy zaś stężenie alkoholu u kierowcy przekracza 0,5 promila (stan nietrzeźwości), jest to przestępstwo.

To, kiedy można jechać samochodem po wypiciu alkoholu, zależy od wielu czynników – przede wszystkim od ilości i mocy spożytych trunków. Można założyć, że nasz organizm trawi 10 gramów alkoholu w ciągu godziny, i na tej podstawie oszacować czas potrzebny do pełnego wytrzeźwienia. Najbezpieczniej jednak dać sobie co najmniej pełną dobę na regenerację, a następnie skorzystać z pomiaru alkomatem.

  1. S. Zakhari. Overview: How is Alcohol Metabolized by the Body? Alcohol Res Health 29(4), 2006.
  2. A.I. Cederbaum. Alcohol metabolism. Clin Liver Dis 16(4), 2012.
  3. J.E. Dilley, E.R. Nicholson, S.M. Fischer i in. Alcohol Drinking and Blood Alcohol Concentration Revisited. Alcohol Clin Exp Res 42(2), 2018.
  4. Komenda Miejska Policji w Sopocie, Stan nietrzeźwości i stan wskazujący na spożycie alkoholu, sopot.policja.gov.pl [online] https://sopot.policja.gov.pl/m12/ruch-drogowy/stan-nietrzezwosci/60942,Stan-nietrzezwosci-i-stan-wskazujacy-na-spozycie-alkoholu.html [dostęp:] 28.04.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dlaczego tak trudno jest „wyleczyć” kaca? Cukier, nawadnianie i sauna

    Istnieje teoria, która mówi, że pytając dziesięciu osób o to, jaki jest skuteczny sposób na kaca, otrzymamy dziesięć różnych odpowiedzi. Jedni wybiorą tłuste jedzenie, drudzy uzupełnienie płynów i glukozy, a jeszcze inni wypocenie się na siłowni czy w saunie. Czy którykolwiek z tych sposobów jednak jest skuteczny i naprawdę działa?

  • Klin klinem – czy ta metoda działa na kaca? Prawda czy mit?

    „Klin klinem” to popularna metoda stosowana w celu zminimalizowania nieprzyjemnych objawów kaca. Czy jest jednak skuteczna i czy warto ją stosować? A może działanie tej metody to tylko mit? Sprawdź na DOZ.pl

  • Sposoby na kaca – jak radzić sobie z syndromem dnia poprzedniego?

    „Ach, co to była za noc!” – wspominamy z rozmarzeniem Sylwestra. Często temu rozmarzeniu towarzyszą jednak przykre pamiątki w postaci tępego bólu głowy, nudności, wzmożonego pragnienia i ogólnego złego samopoczucia. Każdy z nas może doświadczać zupełnie innego wachlarza objawów związanego z odchorowywaniem naszych wcześniejszych szaleństw.

  • Fakty i mity o kacu

    Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

  • Zatrucie alkoholem – objawy i leczenie

    Zatrucie alkoholem jest stanem zagrożenia życia i występuje przy spożyciu zbyt dużej ilości etanolu lub po wypiciu alkoholi niespożywczych. Ze względu na to, że zarówno etanol, jak i metanol czy propanol wyglądają, smakują i pachną podobnie do zatrucia może dojść nawet przez pomyłkę. Co gorsze, objawy zatrucia alkoholem mogą przypominać oznaki zwykłego upojenia alkoholowego, co powoduje, że osoby zatrute otrzymują pomoc zbyt późno.

  • Probiotyk hamuje wchłanianie alkoholu o 70%. Czy to sposób na kaca i zdrowszą wątrobę?

    Spożywanie alkoholu, nawet jedynie w celach towarzyskich, może prowadzić do problemów zdrowotnych. Naukowcy ze Szwecji opracowali probiotyczny suplement diety, który ma zmniejszać wchłanianie alkoholu z przewodu pokarmowego i ograniczyć potencjalne konsekwencje zdrowotne jego spożycia. Warto dodać, że w rzeczywistości nie ma takiej ilości spożywanego alkoholu, którą można uznać za całkowicie wolną od ryzyka.

  • Alergia na alkohol – przyczyny, objawy, postępowanie

    Alergia na etanol jest zjawiskiem rzadkim. Najczęściej niepożądana reakcja po spożyciu alkoholi wysoko- lub niskoprocentowych jest spowodowana występowaniem w nich innych składników, takich jak siarczyny czy histamina. Należy więc uważnie kontrolować skład napojów alkoholowych i wystrzegać się produktów, które wcześniej spowodowały reakcję uczuleniową. W przypadku gwałtownych objawów alergii, takich jak zaczerwienienie skóry, rozległa wysypka, opuchlizna, duszności, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

  • Nadmiar alkoholu szkodzi skórze. Jak zadbać o regenerację?

    Słowo alkohol pochodzi z języka arabskiego i w przekładzie oznacza „złego ducha”. Etanol, zwany alkoholem etylowym, to bardzo niebezpieczna substancja. W szczególności, kiedy jest nieodpowiednio użyta. Z jednej strony stosowany zewnętrznie, działa odkażająco i wysuszająco, pomaga uporać się z wieloma problemami skóry i włosów, ale już wewnętrznie, w dużych ilościach wypijany, zdecydowanie szkodzi urodzie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl