Alkohol wlewany do szklanki
Barbara Bukowska

Jak obliczyć ilość promili po spożytym alkoholu?

Alkohol rozluźnia ciało, wprowadza w błogi stan relaksu i radości. Nic dziwnego, że dla wielu osób jest to niezbędny element udanej zabawy czy spotkania ze znajomymi. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych, warto wiedzieć, jak szybko organizm metabolizuje wypity alkohol. Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko naruszenie prawa, ale przede wszystkim skrajna nieodpowiedzialność.

Jak długo utrzymuje się alkohol we krwi?

Wypity alkohol zmienia nasze zachowanie: utrudnia koncentrację, negatywnie wpływa na zdolności poznawcze, wydłuża czas reakcji. To właśnie te mechanizmy sprawiają, że osoba prowadząca samochód pod wpływem alkoholu stanowi olbrzymie zagrożenie na drogach.

Choć często już po kilku godzinach od wypicia alkoholu wydaje nam się, że nie został po nim najmniejszy ślad, prawda wygląda inaczej. Czas utrzymywania się alkoholu w organizmie zależy od wielu czynników: masy ciała, płci, wieku, pokarmów i napojów spożywanych równolegle z wypijanym alkoholem.

Po wypiciu 20% alkoholu trafia bezpośrednio do krwiobiegu i mózgu, podczas gdy pozostałe 80%, zanim przedostanie się do krwi, przechodzi przez przewód pokarmowy. Szacuje się, że w zależności od wypitej ilości alkohol we krwi utrzymuje się przez około 24 godziny, natomiast w moczu może być wykrywany nawet po 48 godzinach.

Jak długo piwo utrzymuje się w organizmie?

Standardowe piwo ma pojemność 500 ml i zawiera średnio około 5% czystego etanolu, co odpowiada 25 g etanolu. Przyjęto, że w ciągu godziny organizm metabolizuje 10 g czystego etanolu. Tak więc na pozbycie się jednego piwa potrzebujemy 2,5 godziny. Czas ten zależy od mocy spożywanych trunków (5% to wartość średnia, na rynku dostępne są piwa o zawartości alkoholu w przedziale 2–10%), liczby wypitych piw oraz indywidualnych predyspozycji.

Powiązane produkty

Jak długo wino utrzymuje się w organizmie?

Standardowy kieliszek wina ma pojemność 250 ml i zawiera średnio około 10% czystego etanolu, co odpowiada 25 g etanolu. Mając na uwadze, że w ciągu godziny organizm metabolizuje 10 g czystego etanolu, wiemy, że na pozbycie się jednego kieliszka wina potrzebujemy 2,5 godziny. Czas ten, podobnie jak w przypadku piwa, zależy od mocy spożywanego trunku (w sklepach dostępne są wina o zawartości alkoholu w przedziale 8–20%), liczby wypitych lampek oraz czynników osobniczych.

Dowiedz się, czym jest suchy styczeń i czy to skuteczna strategia w walce o odstawienie alkoholu

Jak długo wódka utrzymuje się w organizmie?

Standardowy kieliszek wódki ma pojemność 25 ml. W takiej ilości wódki znajduje się średnio około 10 g czystego etanolu, a więc na przetrawienie takiej ilości etanolu organizm potrzebuje około godziny, na co, tak jak w przypadku pozostałych rodzajów alkoholi, wpływa wiele czynników.

Poznaj skuteczne środki na kaca na DOZ.pl

Jak obliczyć, ile ma się promili alkoholu we krwi?

Zawartość alkoholu w organizmie wyrażana jest w promilach (1 promil to dziesiąta część procenta). Aby określić jego stężenie we krwi, konieczne jest wykonanie badania laboratoryjnego z krwi lub skorzystanie z dobrej jakości alkomatu.

Orientacyjnie można jednak posłużyć się prostym wzorem, na podstawie którego szacuje się zawartość alkoholu we krwi wyrażoną w promilach. Ilość spożytego czystego alkoholu należy pomnożyć przez 100, a następnie podzielić przez masę ciała w kilogramach pomnożoną przez współczynnik: dla kobiet wynosi on 60%, a dla mężczyzn 70%.

Aby poprawnie korzystać z tego wzoru, konieczna jest znajomość przeliczników zawartości czystego alkoholu w poszczególnych trunkach. Przyjęło się, że 250 ml piwa o średniej mocy, 100 ml lekkiego wina lub 30 ml czystej wódki zawiera 10 gramów czystego alkoholu.

Szacuje się, że stężenie alkoholu we krwi zaraz po wypiciu jednego piwa lub lampki wina wynosi 0,45 promila, a po spożyciu kieliszka wódki (25 ml) – około 0,2 promila.

Gdzie można sprawdzić, ile ma się promili?

Dostępne są aplikacje i internetowe kalkulatory promili umożliwiające przeliczenie zawartości alkoholu. Z reguły uwzględniają one więcej czynników niż podstawowy wzór, np. tempo spalania alkoholu, spożywane podczas jego konsumpcji posiłki czy zakres czasowy picia.

Można również korzystać z dostępnych online przeliczników zamieniających miligramy alkoholu na litr na promile. Narzędzie to jest o tyle przydatne, że zawartość alkoholu we krwi zawsze podawana jest w promilach, podczas gdy wskazania alkomatów pokazują zawartość alkoholu w miligramach przypadających na litr wydychanego powietrza.

Choć wirtualne liczniki promili nie są doskonałe, pozwalają przynajmniej oszacować stan trzeźwości. Bardziej wiarygodny wynik uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na badanie alkomatem domowym lub policyjnym na najbliższym posterunku.

Ile promili można mieć, jadąc samochodem? Po jakim czasie od spożycia alkoholu można wsiąść za kierownicę?

W Polsce kwestię prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu definiuje kodeks karny. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi, czyli liczba promili, która nie niesie za sobą ryzyka otrzymania mandatu, wynosi 0,2 (co odpowiada 0,1 mg alkoholu na dm3 wydychanego powietrza).

Jazda samochodem po spożyciu alkoholu (gdy kierowca ma od 0,2 do 0,5 promila we krwi) traktowana jest jak wykroczenie (o ile nie dojdzie do kolizji czy wypadku). Gdy zaś stężenie alkoholu u kierowcy przekracza 0,5 promila (stan nietrzeźwości), jest to przestępstwo.

To, kiedy można jechać samochodem po wypiciu alkoholu, zależy od wielu czynników – przede wszystkim od ilości i mocy spożytych trunków. Można założyć, że nasz organizm trawi 10 gramów alkoholu w ciągu godziny, i na tej podstawie oszacować czas potrzebny do pełnego wytrzeźwienia. Najbezpieczniej jednak dać sobie co najmniej pełną dobę na regenerację, a następnie skorzystać z pomiaru alkomatem.

 1. S. Zakhari. Overview: How is Alcohol Metabolized by the Body? Alcohol Res Health 29(4), 2006.
 2. A.I. Cederbaum. Alcohol metabolism. Clin Liver Dis 16(4), 2012.
 3. J.E. Dilley, E.R. Nicholson, S.M. Fischer i in. Alcohol Drinking and Blood Alcohol Concentration Revisited. Alcohol Clin Exp Res 42(2), 2018.
 4. Komenda Miejska Policji w Sopocie, Stan nietrzeźwości i stan wskazujący na spożycie alkoholu, sopot.policja.gov.pl [online] https://sopot.policja.gov.pl/m12/ruch-drogowy/stan-nietrzezwosci/60942,Stan-nietrzezwosci-i-stan-wskazujacy-na-spozycie-alkoholu.html [dostęp:] 28.04.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

  Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

 • Co kupić mamie na Dzień Matki?

  Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

 • Co pić na stres i zmęczenie?

  Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

 • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

  Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

 • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

  Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

 • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

  Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

 • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

  W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

 • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

  Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij