Jak obliczyć ilość promili po spożytym alkoholu?
Alkohol rozluźnia ciało, wprowadza w błogi stan relaksu i radości. Nic dziwnego, że dla wielu osób jest to niezbędny element udanej zabawy czy spotkania ze znajomymi. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych, warto wiedzieć, jak szybko organizm metabolizuje wypity alkohol. Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko naruszenie prawa, ale przede wszystkim skrajna nieodpowiedzialność.
Jak długo utrzymuje się alkohol we krwi?
Wypity alkohol zmienia nasze zachowanie: utrudnia koncentrację, negatywnie wpływa na zdolności poznawcze, wydłuża czas reakcji. To właśnie te mechanizmy sprawiają, że osoba prowadząca samochód pod wpływem alkoholu stanowi olbrzymie zagrożenie na drogach.
Choć często już po kilku godzinach od wypicia alkoholu wydaje nam się, że nie został po nim najmniejszy ślad, prawda wygląda inaczej. Czas utrzymywania się alkoholu w organizmie zależy od wielu czynników: masy ciała, płci, wieku, pokarmów i napojów spożywanych równolegle z wypijanym alkoholem.
Jak długo piwo utrzymuje się w organizmie?
Standardowe piwo ma pojemność 500 ml i zawiera średnio około 5% czystego etanolu, co odpowiada 25 g etanolu. Przyjęto, że w ciągu godziny organizm metabolizuje 10 g czystego etanolu. Tak więc na pozbycie się jednego piwa potrzebujemy 2,5 godziny. Czas ten zależy od mocy spożywanych trunków (5% to wartość średnia, na rynku dostępne są piwa o zawartości alkoholu w przedziale 2–10%), liczby wypitych piw oraz indywidualnych predyspozycji.
Jak długo wino utrzymuje się w organizmie?
Standardowy kieliszek wina ma pojemność 250 ml i zawiera średnio około 10% czystego etanolu, co odpowiada 25 g etanolu. Mając na uwadze, że w ciągu godziny organizm metabolizuje 10 g czystego etanolu, wiemy, że na pozbycie się jednego kieliszka wina potrzebujemy 2,5 godziny. Czas ten, podobnie jak w przypadku piwa, zależy od mocy spożywanego trunku (w sklepach dostępne są wina o zawartości alkoholu w przedziale 8–20%), liczby wypitych lampek oraz czynników osobniczych.
Jak długo wódka utrzymuje się w organizmie?
Standardowy kieliszek wódki ma pojemność 25 ml. W takiej ilości wódki znajduje się średnio około 10 g czystego etanolu, a więc na przetrawienie takiej ilości etanolu organizm potrzebuje około godziny, na co, tak jak w przypadku pozostałych rodzajów alkoholi, wpływa wiele czynników.
Jak obliczyć, ile ma się promili alkoholu we krwi?
Zawartość alkoholu w organizmie wyrażana jest w promilach (1 promil to dziesiąta część procenta). Aby określić jego stężenie we krwi, konieczne jest wykonanie badania laboratoryjnego z krwi lub skorzystanie z dobrej jakości alkomatu.
Aby poprawnie korzystać z tego wzoru, konieczna jest znajomość przeliczników zawartości czystego alkoholu w poszczególnych trunkach. Przyjęło się, że 250 ml piwa o średniej mocy, 100 ml lekkiego wina lub 30 ml czystej wódki zawiera 10 gramów czystego alkoholu.
Szacuje się, że stężenie alkoholu we krwi zaraz po wypiciu jednego piwa lub lampki wina wynosi 0,45 promila, a po spożyciu kieliszka wódki (25 ml) – około 0,2 promila.
Gdzie można sprawdzić, ile ma się promili?
Dostępne są aplikacje i internetowe kalkulatory promili umożliwiające przeliczenie zawartości alkoholu. Z reguły uwzględniają one więcej czynników niż podstawowy wzór, np. tempo spalania alkoholu, spożywane podczas jego konsumpcji posiłki czy zakres czasowy picia.
Choć wirtualne liczniki promili nie są doskonałe, pozwalają przynajmniej oszacować stan trzeźwości. Bardziej wiarygodny wynik uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na badanie alkomatem domowym lub policyjnym na najbliższym posterunku.
Ile promili można mieć, jadąc samochodem? Po jakim czasie od spożycia alkoholu można wsiąść za kierownicę?
W Polsce kwestię prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu definiuje kodeks karny. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi, czyli liczba promili, która nie niesie za sobą ryzyka otrzymania mandatu, wynosi 0,2 (co odpowiada 0,1 mg alkoholu na dm3 wydychanego powietrza).
Jazda samochodem po spożyciu alkoholu (gdy kierowca ma od 0,2 do 0,5 promila we krwi) traktowana jest jak wykroczenie (o ile nie dojdzie do kolizji czy wypadku). Gdy zaś stężenie alkoholu u kierowcy przekracza 0,5 promila (stan nietrzeźwości), jest to przestępstwo.
To, kiedy można jechać samochodem po wypiciu alkoholu, zależy od wielu czynników – przede wszystkim od ilości i mocy spożytych trunków. Można założyć, że nasz organizm trawi 10 gramów alkoholu w ciągu godziny, i na tej podstawie oszacować czas potrzebny do pełnego wytrzeźwienia. Najbezpieczniej jednak dać sobie co najmniej pełną dobę na regenerację, a następnie skorzystać z pomiaru alkomatem.