Alkohol wlewany do szklanki
Barbara Bukowska

Jak obliczyć ilość promili po spożytym alkoholu?

Alkohol rozluźnia ciało, wprowadza w błogi stan relaksu i radości. Nic dziwnego, że dla wielu osób jest to niezbędny element udanej zabawy czy spotkania ze znajomymi. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych, warto wiedzieć, jak szybko organizm metabolizuje wypity alkohol. Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko naruszenie prawa, ale przede wszystkim skrajna nieodpowiedzialność.

Jak długo utrzymuje się alkohol we krwi?

Wypity alkohol zmienia nasze zachowanie: utrudnia koncentrację, negatywnie wpływa na zdolności poznawcze, wydłuża czas reakcji. To właśnie te mechanizmy sprawiają, że osoba prowadząca samochód pod wpływem alkoholu stanowi olbrzymie zagrożenie na drogach.

Choć często już po kilku godzinach od wypicia alkoholu wydaje nam się, że nie został po nim najmniejszy ślad, prawda wygląda inaczej. Czas utrzymywania się alkoholu w organizmie zależy od wielu czynników: masy ciała, płci, wieku, pokarmów i napojów spożywanych równolegle z wypijanym alkoholem.

Po wypiciu 20% alkoholu trafia bezpośrednio do krwiobiegu i mózgu, podczas gdy pozostałe 80%, zanim przedostanie się do krwi, przechodzi przez przewód pokarmowy. Szacuje się, że w zależności od wypitej ilości alkohol we krwi utrzymuje się przez około 24 godziny, natomiast w moczu może być wykrywany nawet po 48 godzinach.

Jak długo piwo utrzymuje się w organizmie?

Standardowe piwo ma pojemność 500 ml i zawiera średnio około 5% czystego etanolu, co odpowiada 25 g etanolu. Przyjęto, że w ciągu godziny organizm metabolizuje 10 g czystego etanolu. Tak więc na pozbycie się jednego piwa potrzebujemy 2,5 godziny. Czas ten zależy od mocy spożywanych trunków (5% to wartość średnia, na rynku dostępne są piwa o zawartości alkoholu w przedziale 2–10%), liczby wypitych piw oraz indywidualnych predyspozycji.

Powiązane produkty

Jak długo wino utrzymuje się w organizmie?

Standardowy kieliszek wina ma pojemność 250 ml i zawiera średnio około 10% czystego etanolu, co odpowiada 25 g etanolu. Mając na uwadze, że w ciągu godziny organizm metabolizuje 10 g czystego etanolu, wiemy, że na pozbycie się jednego kieliszka wina potrzebujemy 2,5 godziny. Czas ten, podobnie jak w przypadku piwa, zależy od mocy spożywanego trunku (w sklepach dostępne są wina o zawartości alkoholu w przedziale 8–20%), liczby wypitych lampek oraz czynników osobniczych.

Jak długo wódka utrzymuje się w organizmie?

Standardowy kieliszek wódki ma pojemność 25 ml. W takiej ilości wódki znajduje się średnio około 10 g czystego etanolu, a więc na przetrawienie takiej ilości etanolu organizm potrzebuje około godziny, na co, tak jak w przypadku pozostałych rodzajów alkoholi, wpływa wiele czynników.

Poznaj skuteczne środki na kaca na DOZ.pl

Jak obliczyć, ile ma się promili alkoholu we krwi?

Zawartość alkoholu w organizmie wyrażana jest w promilach (1 promil to dziesiąta część procenta). Aby określić jego stężenie we krwi, konieczne jest wykonanie badania laboratoryjnego z krwi lub skorzystanie z dobrej jakości alkomatu.

Orientacyjnie można jednak posłużyć się prostym wzorem, na podstawie którego szacuje się zawartość alkoholu we krwi wyrażoną w promilach. Ilość spożytego czystego alkoholu należy pomnożyć przez 100, a następnie podzielić przez masę ciała w kilogramach pomnożoną przez współczynnik: dla kobiet wynosi on 60%, a dla mężczyzn 70%.

Aby poprawnie korzystać z tego wzoru, konieczna jest znajomość przeliczników zawartości czystego alkoholu w poszczególnych trunkach. Przyjęło się, że 250 ml piwa o średniej mocy, 100 ml lekkiego wina lub 30 ml czystej wódki zawiera 10 gramów czystego alkoholu.

Szacuje się, że stężenie alkoholu we krwi zaraz po wypiciu jednego piwa lub lampki wina wynosi 0,45 promila, a po spożyciu kieliszka wódki (25 ml) – około 0,2 promila.

Gdzie można sprawdzić, ile ma się promili?

Dostępne są aplikacje i internetowe kalkulatory promili umożliwiające przeliczenie zawartości alkoholu. Z reguły uwzględniają one więcej czynników niż podstawowy wzór, np. tempo spalania alkoholu, spożywane podczas jego konsumpcji posiłki czy zakres czasowy picia.

Można również korzystać z dostępnych online przeliczników zamieniających miligramy alkoholu na litr na promile. Narzędzie to jest o tyle przydatne, że zawartość alkoholu we krwi zawsze podawana jest w promilach, podczas gdy wskazania alkomatów pokazują zawartość alkoholu w miligramach przypadających na litr wydychanego powietrza.

Choć wirtualne liczniki promili nie są doskonałe, pozwalają przynajmniej oszacować stan trzeźwości. Bardziej wiarygodny wynik uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na badanie alkomatem domowym lub policyjnym na najbliższym posterunku.

Ile promili można mieć, jadąc samochodem? Po jakim czasie od spożycia alkoholu można wsiąść za kierownicę?

W Polsce kwestię prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu definiuje kodeks karny. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi, czyli liczba promili, która nie niesie za sobą ryzyka otrzymania mandatu, wynosi 0,2 (co odpowiada 0,1 mg alkoholu na dm3 wydychanego powietrza).

Jazda samochodem po spożyciu alkoholu (gdy kierowca ma od 0,2 do 0,5 promila we krwi) traktowana jest jak wykroczenie (o ile nie dojdzie do kolizji czy wypadku). Gdy zaś stężenie alkoholu u kierowcy przekracza 0,5 promila (stan nietrzeźwości), jest to przestępstwo.

To, kiedy można jechać samochodem po wypiciu alkoholu, zależy od wielu czynników – przede wszystkim od ilości i mocy spożytych trunków. Można założyć, że nasz organizm trawi 10 gramów alkoholu w ciągu godziny, i na tej podstawie oszacować czas potrzebny do pełnego wytrzeźwienia. Najbezpieczniej jednak dać sobie co najmniej pełną dobę na regenerację, a następnie skorzystać z pomiaru alkomatem.

  1. S. Zakhari. Overview: How is Alcohol Metabolized by the Body? Alcohol Res Health 29(4), 2006.
  2. A.I. Cederbaum. Alcohol metabolism. Clin Liver Dis 16(4), 2012.
  3. J.E. Dilley, E.R. Nicholson, S.M. Fischer i in. Alcohol Drinking and Blood Alcohol Concentration Revisited. Alcohol Clin Exp Res 42(2), 2018.
  4. Komenda Miejska Policji w Sopocie, Stan nietrzeźwości i stan wskazujący na spożycie alkoholu, sopot.policja.gov.pl [online] https://sopot.policja.gov.pl/m12/ruch-drogowy/stan-nietrzezwosci/60942,Stan-nietrzezwosci-i-stan-wskazujacy-na-spozycie-alkoholu.html [dostęp:] 28.04.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

    Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

  • Peskatarianizm – na czym polega?

    Obecnie coraz więcej osób postanawia zmienić swój sposób żywienia, decydując się na przejście na wegetarianizm i wykluczenie mięsa z diety. Modelem żywieniowym bazującym na diecie wegetariańskiej jest peskatarianizm, który zakłada wykluczenie mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie w menu ryb oraz owoców morza. Jakie są zasady diety peskatariańskiej i dla kogo będzie ona dobrym wyborem?

  • Co zabrać ze sobą na wakacje?

    Wakacje to wyjątkowy czas, na który czekamy przez cały rok. Aby jednak nasz urlop przebiegł tak, jak sobie wymarzyliśmy, konieczne jest podjęcie odpowiednich przygotowań. Sprawdź filmowy poradnik DOZ.pl dotyczący najpotrzebniejszych rzeczy, które należy zabrać ze sobą w podróż, aby wypoczynek upłynął nam bezpiecznie i spokojnie.

  • Dieta kapuściana (prezydencka) – na czym polega? Czy działa?

    Stale rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością sprawia, że diety odchudzające cieszą się nadal dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Jednym ze skutecznych sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką. Pomimo że przynosi szybkie efekty, to nie jest zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy.

  • Skurczowe bóle menstruacyjne: czym są i jak sobie z nimi radzić?

    Bóle menstruacyjne, czyli skurczowe bóle w trakcie okresu (miesiączki), to dolegliwość, której doświadczyła większość kobiet1. Bóle menstruacyjne mogą pojawić się już przed miesiączką i mogą mieć duże natężenie. Zazwyczaj występują w podbrzuszu, ale mogą też rozprzestrzeniać się na górną część ud, nogi i plecy2,3. Mogą im również towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka3. Wszystko to, w połączeniu z utratą krwi i bólem, może powodować naprawdę kiepskie samopoczucie.

  • Maślanka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Czy maślanka jest zdrowa?

    Mleko oraz przetwory mleczne to ważna grupa produktów w żywieniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Produkty te zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowe białko, witaminy oraz składniki mineralne. Jednym z najważniejszych wyrobów przemysłu mleczarskiego jest maślanka. Na co jest dobra maślanka? Jakie ma właściwości oraz kto powinien unikać jej spożywania?

  • Czy proteinowa dieta Dukana działa? Fazy diety i skutki uboczne

    Dieta Dukana jest znana inaczej jako dieta proteinowa, białkowa oraz Protal (z jęz. fr. protéines alternatives). Pomysłodawcą tej słynnej diety jest były francuski dietetyk Pierre Dukan, który w 2013 roku otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza na terenie Francji. Mimo to dieta Dukana zyskała w ostatnich latach miano jednej z najpopularniejszych diet odchudzających na całym świecie i stanowi model żywienia dla wielu osób.

  • Kiwi – właściwości odżywcze, wartości

    Kiwi jest niezwykle popularnym owocem, który nazywany bywa również chińskim agrestem. Owoce kiwi są jagodami, a ich miąższ jest soczysty, galaretowaty i zasobny w brązowe lub czarne nasiona. Kiwi zawiera wiele różnych składników bioaktywnych (m.in. witamin, składników mineralnych, karotenoidów i polifenoli), dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij