Dlaczego tak trudno jest „wyleczyć” kaca? Cukier, nawadnianie i sauna
Istnieje teoria, która mówi, że pytając dziesięciu osób o to, jaki jest skuteczny sposób na kaca, otrzymamy dziesięć różnych odpowiedzi. Jedni wybiorą tłuste jedzenie, drudzy uzupełnienie płynów i glukozy, a jeszcze inni wypocenie się na siłowni czy w saunie. Czy którykolwiek z tych sposobów jednak jest skuteczny i naprawdę działa?
Według niektórych specjalistów z zakresu zdrowia publicznego nie istnieje jedyna skuteczna metoda na kaca, ponieważ teorii obejmujących całą gamę przyczyn tego stanu jest naprawdę wiele. Począwszy od braku równowagi elektrolitowej, odwodnienie czy nagrodzenie produktów ubocznych alkoholu. Nikt nie wie, co tak naprawdę wywołuje kaca, stąd też brak jednego skutecznego lekarstwa na wszystkie objawy z nim związane. Według lekarzy kac rzutuje na prawie każdy narząd i układ w naszym organizmie począwszy od przewodu pokarmowego po przez mózg i serce. Według lekarzy istnieją jednak pewne sposoby na kaca, które w pewnym sensie mogą poprawić samopoczucie.
Czym jest kac?
Kac to grupa nieprzyjemnych objawów, które mogą wystąpić po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu etylowego. Objawy te mogą obejmować ból głowy, nudności, wrażliwość na światło i dźwięk, zmęczenie, bóle mięśni, zawroty głowy oraz groźne dla zdrowia odwodnienie. Aby złagodzić objawy kaca, zaleca się picie dużej ilości wody, uzupełnienie utraconych elektrolitów oraz odpoczynek.
Picie wody przed snem a kac rano
Lekarze przyznają, że wypicie większej ilości wody przed położeniem się spać może zmniejszyć poziom odwodnienia organizmu, a tym samym wynikający z niego po przebudzeniu ból i zawroty głowy. Woda może po prostu pomóc rano poczuć się nieco lepiej, natomiast na pewno nie pomoże nam w zupełności uniknąć kaca. Dlaczego? Dzieje się tak dlatego, że intensywne picie alkoholu obniża poziom hormonu antydiuretycznego (wazopresyna) w organizmie, który na drodze wielu przemian metabolicznych reguluje równowagę wodną organizmu. Dlatego podczas spożywania alkoholu tak często oddaje się mocz – mechanizm regulowany przez wazopresynę po prostu „wariuje”. Uzupełnienie płynów przed snem może zatem nieco zniwelować objawy odwodnienia, niemniej nie jest na pewno sposobem na uniknięcie kaca w ogóle.
Elektrolity na kaca
Elektrolity pomagają uzupełnić w organizmie utracone minerały, takie jak wapń, potas i sód, chlorki czy cytryniany. Wraz z moczem człowiek nadużywający alkoholu traci cenne dla prawidłowego funkcjonowania elektrolity, zwłaszcza potas. Etanol wpływa bezpośrednio na obniżenie poziomu glukozy (cukru) we krwi, szczególnie jeżeli jest spożywany jest bez posiłku. Wynika to z faktu, że za jego metabolizm odpowiada wątroba. Zarówno w trakcie picia alkoholu, jaki i po zakończeniu jego spożycia wątroba w pierwszej kolejności zajmuje się metabolizowaniem etanolu. Przy hipoglikemii zwiększa się także poziom mleczanów, ciał ketonowych i wolnych kwasów tłuszczowych. Wyniki badań wskazują, że zarówno fruktoza, jak i glukoza skutecznie hamują zaburzenia metaboliczne wywołane przez etanol, ale nie wpływają na objawy zatrucia alkoholem i kaca. Często napoje elektrolityczne są także bogate w cukier, który (najlepiej w połączeniu z witaminą C, która może zniwelować objawy kaca, ponieważ wpływa na zwiększenie poziomu glutationu i ilości krwinek białych, które także biorą udział w usuwaniu etanolu z organizmu.
Siłownia i sauna na kaca
Zwolennicy metody wypacania na kaca są w ogromnym błędzie, twierdząc, że to może pomóc pozbyć się „resztek alkoholu z organizmu”. Niestety nic bardziej mylnego – człowiek na kacu jest już bardzo odwodniony, organizm jest wyczerpany i wypłukany ze składników mineralnych. Dodatkowe, celowe odwodnienie się może prowadzić do skrajnie niebezpiecznego stanu dla organizmu, w tym także do obciążenia nerek.