Mężczyzna ze szklanką wody w dloni siedzi na kanapie, próbując przeżyć kaca
Arkadiusz Dąbek

Dlaczego tak trudno jest „wyleczyć” kaca? Cukier, nawadnianie i sauna

Istnieje teoria, która mówi, że pytając dziesięciu osób o to, jaki jest skuteczny sposób na kaca, otrzymamy dziesięć różnych odpowiedzi. Jedni wybiorą tłuste jedzenie, drudzy uzupełnienie płynów i glukozy, a jeszcze inni wypocenie się na siłowni czy w saunie. Czy którykolwiek z tych sposobów jednak jest skuteczny i naprawdę działa?

Według niektórych specjalistów z zakresu zdrowia publicznego nie istnieje jedyna skuteczna metoda na kaca, ponieważ teorii obejmujących całą gamę przyczyn tego stanu jest naprawdę wiele. Począwszy od braku równowagi elektrolitowej, odwodnienie czy nagrodzenie produktów ubocznych alkoholu. Nikt nie wie, co tak naprawdę wywołuje kaca, stąd też brak jednego skutecznego lekarstwa na wszystkie objawy z nim związane. Według lekarzy kac rzutuje na prawie każdy narząd i układ w naszym organizmie począwszy od przewodu pokarmowego po przez mózg i serce. Według lekarzy istnieją jednak pewne sposoby na kaca, które w pewnym sensie mogą poprawić samopoczucie.

Czym jest kac?

Kac to grupa nieprzyjemnych objawów, które mogą wystąpić po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu etylowego. Objawy te mogą obejmować ból głowy, nudności, wrażliwość na światło i dźwięk, zmęczenie, bóle mięśni, zawroty głowy oraz groźne dla zdrowia odwodnienie. Aby złagodzić objawy kaca, zaleca się picie dużej ilości wody, uzupełnienie utraconych elektrolitów oraz odpoczynek.

Sprawdź najlepsze suplementy na kaca, które pomogą Ci zmniejszyć dyskomfort i poczuć się lepiej

Picie wody przed snem a kac rano

Lekarze przyznają, że wypicie większej ilości wody przed położeniem się spać może zmniejszyć poziom odwodnienia organizmu, a tym samym wynikający z niego po przebudzeniu ból i zawroty głowy. Woda może po prostu pomóc rano poczuć się nieco lepiej, natomiast na pewno nie pomoże nam w zupełności uniknąć kaca. Dlaczego? Dzieje się tak dlatego, że intensywne picie alkoholu obniża poziom hormonu antydiuretycznego (wazopresyna) w organizmie, który na drodze wielu przemian metabolicznych reguluje równowagę wodną organizmu. Dlatego podczas spożywania alkoholu tak często oddaje się mocz – mechanizm regulowany przez wazopresynę po prostu  „wariuje”. Uzupełnienie płynów przed snem może zatem nieco zniwelować objawy odwodnienia, niemniej nie jest na pewno sposobem na uniknięcie kaca w ogóle.

Powiązane produkty

Elektrolity na kaca

Elektrolity pomagają uzupełnić w organizmie utracone minerały, takie jak wapń, potas i sód, chlorki czy cytryniany.  Wraz z moczem człowiek nadużywający alkoholu traci cenne dla prawidłowego funkcjonowania elektrolity, zwłaszcza potas. Etanol wpływa bezpośrednio na obniżenie poziomu glukozy (cukru) we krwi, szczególnie jeżeli jest spożywany jest bez posiłku. Wynika to z faktu, że za jego metabolizm odpowiada wątroba. Zarówno w trakcie picia alkoholu, jaki i po zakończeniu jego spożycia wątroba w pierwszej kolejności zajmuje się metabolizowaniem etanolu. Przy hipoglikemii zwiększa się także poziom mleczanów, ciał ketonowych i wolnych kwasów tłuszczowych. Wyniki badań wskazują, że zarówno fruktoza, jak i glukoza skutecznie hamują zaburzenia metaboliczne wywołane przez etanol, ale nie wpływają na objawy zatrucia alkoholem i kaca. Często napoje elektrolityczne są także bogate w cukier, który (najlepiej w połączeniu z witaminą C, która może zniwelować objawy kaca, ponieważ wpływa na zwiększenie poziomu glutationu i ilości krwinek białych, które także biorą udział w usuwaniu etanolu z organizmu.   

Siłownia i sauna na kaca

Zwolennicy metody wypacania na kaca są w ogromnym błędzie, twierdząc, że to może pomóc pozbyć się „resztek alkoholu z organizmu”. Niestety nic bardziej mylnego – człowiek na kacu jest już bardzo odwodniony, organizm jest wyczerpany i wypłukany ze składników mineralnych. Dodatkowe, celowe odwodnienie się może prowadzić do skrajnie niebezpiecznego stanu dla organizmu, w tym także do obciążenia nerek.

Kiedy zdarzyło się zbyt dużo wypić, a rano kac bardzo utrudnia życie, wówczas najlepiej jest zadbać o odpowiednie nawodnienie, bogate w elektrolity – przede wszystkim potas i sód. Dobrze jest także zjeść owoc, który jest bogaty we fruktozę owoc, dzięki której można zahamować zmiany metaboliczne wywołane przez etanol. Pod tym względem fruktoza jest bardziej skuteczna niż glukoza. Bedzie nam także służył regeneracyjny sen czy po prostu odpoczynek, a nie odwadniająca sauna czy obciążający dodatkowo organizm trening na siłowni.
  1. Ylikahri R., H. i in., Effects of fructose and glucose on ethanol-induced metabolic changes and on the intensity of alcohol intoxication and hangover, European Journal of Clinical Investigation, 30;6(1):93-102.
  2. Yale Students Think They've Found a Natural Cure for Hangovers, www.time.com [online[, https://time.com/4720370/yale-university-sunup-hangover-cure/ [dostep:] 13.01.2023 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl