Nadmiar alkoholu szkodzi skórze. Jak zadbać o regenerację?
Krzysztof Słomiak

Nadmiar alkoholu szkodzi skórze. Jak zadbać o regenerację?

Słowo alkohol pochodzi z języka arabskiego i w przekładzie oznacza „złego ducha”. Etanol, zwany alkoholem etylowym, to bardzo niebezpieczna substancja. W szczególności, kiedy jest nieodpowiednio użyta. Z jednej strony stosowany zewnętrznie, działa odkażająco i wysuszająco, pomaga uporać się z wieloma problemami skóry i włosów, ale już wewnętrznie, w dużych ilościach wypijany, zdecydowanie szkodzi urodzie.

Zły duch w akcji

Etanol sieje spustoszenie w organizmie. Jego silne działanie odwadniające poprzez wiązanie cząsteczek wody, nie pozostaje bez echa dla stanu skóry. Naukowcy do dzisiaj sprzeczają się czy alkohol bardziej pomaga czy szkodzi. Zacznijmy może od wyjątku. Kieliszek czerwonego wina (100-200 ml) raz na jakiś czas, może mieć pozytywny wpływ na skórę i kondycję organizmu. Zawarte w nim antyoksydanty są nieocenione w walce z wolnymi rodnikami, które odpowiadają za przyspieszone starzenie się. Resweratrol i kwercetyna, które mają najsilniejsze działanie przeciwutleniające, chronią DNA i stanowią dobrą barierę przed rozwojem choroby wieńcowej. Zawarty w winie kwas acetylosalicylowy (aspiryna) rozrzedza krew. Niskie dawki aspiryny stosowane codziennie w konwencjonalnej terapii chronią przed miażdżycą oraz udowodniono, że mają obiecujące wyniki w ochronie przed chorobą nowotworową. Nie można jednak wina traktować jako lek. 

Odwodnienie alkoholowe

Alkohol jest dla organizmu substancją obcą, z której eliminacją musi sobie poradzić. Jego neutralizacja odbywa się w nerkach i wątrobie. Do procesów detoksykacji niezbędna jest duża ilość wody. Skutkiem czego jest bardzo silne odwodnienie. Regułą jest, że wypicie że 250 ml alkoholu (20-30%) powoduje wydalenie około 500-600 ml moczu. Prowadzi to do szybkiego pozbywania się zapasów wody w organizmie. Widoczne staje się to na skórze. Choć po wypiciu jednego drinka oczy błyszczą, co jest spowodowane miejscowym rozszerzeniem naczyń w gałce ocznej i lekkiemu łzawieniu, a na policzki wpełza rumieniec (również rozszerzają się te naczynia), regularne picie może wyrządzić straty, których nie zniweluje żaden krem.

Powiązane produkty

Co widzą oczy?

Skutki spożywania alkoholu dla skóry są dość łatwo dostrzegalne. Początkowo kondycja pozornie może się poprawiać. Jest to jednak chwilowe i bardzo zwodnicze. Staje się ona matowa. Nie jest to jednak zaletą. Naturalna wydzielina skórna przestaje być produkowana. Przez to skóra staje się sucha, bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień. Dzień po „imprezie”, może dojść do zaognienia zmian zapalnych, pojawienia się wyprysków trądzikowych, a nawet do nowych ognisk łuszczycowych. Skóra jednocześnie poprzez zaburzenie jej bariery ochronnej, gorzej znosi ekspozycję na słońce, wiatr czy nagłe zmiany temperatury. Przez to, że nerki pracują wolniej niż zwykle i zajęte są usuwaniem toksyn, skóra może być opuchnięta, a nawet sina. Dobrze widoczne jest to w szczególności pod oczami. U regularnych użytkowników alkoholu o wiele szybciej pojawiają się zmarszczki, w tym zmarszczki głębokie, a skóra traci swój koloryt i szarzeje. Nie mówiąc już o stale rozszerzonych naczynkach w okolicach nosa (tzw. nos alkoholika).

Czym się ratować?

To, co alkohol robi naszej skórze, jest dość trudno odwrócić. Skóra przesuszona i opuchnięta gorzej reaguje też na kosmetyki. Nie wchłaniają się one tak dobrze oraz mogą powodować wiele podrażnień. Dzień po imprezie w celach regeneracji konieczne jest, aby przywrócić równowagę mineralną w organizmie. W tym celu dobre będą elektrolity – sód i potas. Nie wolno zapominać o nawodnieniu od środka (najlepsza jest tu woda) i na zewnątrz. Krem regeneracyjny z witaminą A, będzie koił powierzchniowe wysuszenie skóry. Suplementacja witaminami z grupy B, a także dodatki wapnia, kwasu foliowego i cynku przywrócą składniki mineralne, które w największym stopniu tracone są podczas spożywania alkoholu. Dobrze sprawdzają się preparaty wielowitaminowe czy specjalistyczne mieszanki substancji „na kaca”.

Rozwaga na pierwszym miejscu

Nie wolno zapomnieć, że nadużywanie alkoholu jest destrukcyjnie dla naszego organizmu. Skóra jest tylko zwierciadłem tego co się dzieje w środku. Alkohol uszkadza nerki, wątrobę, szkodzi żołądkowi, układowi krwionośnemu i nerwowemu. Nasz organizm po szalonej imprezie musi zwalczyć to, co mu zafundowaliśmy. Aby zminimalizować szkody ważne jest, by alkohol pić z umiarem i rozwagą, a dzień po dostarczyć wszelkich niezbędnych składników oraz zadbać o regenerację i spokój dla całego ciała.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dlaczego tak trudno jest „wyleczyć” kaca? Cukier, nawadnianie i sauna

    Istnieje teoria, która mówi, że pytając dziesięciu osób o to, jaki jest skuteczny sposób na kaca, otrzymamy dziesięć różnych odpowiedzi. Jedni wybiorą tłuste jedzenie, drudzy uzupełnienie płynów i glukozy, a jeszcze inni wypocenie się na siłowni czy w saunie. Czy którykolwiek z tych sposobów jednak jest skuteczny i naprawdę działa?

  • Klin klinem – czy ta metoda działa na kaca? Prawda czy mit?

    „Klin klinem” to popularna metoda stosowana w celu zminimalizowania nieprzyjemnych objawów kaca. Czy jest jednak skuteczna i czy warto ją stosować? A może działanie tej metody to tylko mit? Sprawdź na DOZ.pl

  • Sposoby na kaca – jak radzić sobie z syndromem dnia poprzedniego?

    „Ach, co to była za noc!” – wspominamy z rozmarzeniem Sylwestra. Często temu rozmarzeniu towarzyszą jednak przykre pamiątki w postaci tępego bólu głowy, nudności, wzmożonego pragnienia i ogólnego złego samopoczucia. Każdy z nas może doświadczać zupełnie innego wachlarza objawów związanego z odchorowywaniem naszych wcześniejszych szaleństw.

  • Fakty i mity o kacu

    Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

  • Zatrucie alkoholem – objawy i leczenie

    Zatrucie alkoholem jest stanem zagrożenia życia i występuje przy spożyciu zbyt dużej ilości etanolu lub po wypiciu alkoholi niespożywczych. Ze względu na to, że zarówno etanol, jak i metanol czy propanol wyglądają, smakują i pachną podobnie do zatrucia może dojść nawet przez pomyłkę. Co gorsze, objawy zatrucia alkoholem mogą przypominać oznaki zwykłego upojenia alkoholowego, co powoduje, że osoby zatrute otrzymują pomoc zbyt późno.

  • Probiotyk hamuje wchłanianie alkoholu o 70%. Czy to sposób na kaca i zdrowszą wątrobę?

    Spożywanie alkoholu, nawet jedynie w celach towarzyskich, może prowadzić do problemów zdrowotnych. Naukowcy ze Szwecji opracowali probiotyczny suplement diety, który ma zmniejszać wchłanianie alkoholu z przewodu pokarmowego i ograniczyć potencjalne konsekwencje zdrowotne jego spożycia. Warto dodać, że w rzeczywistości nie ma takiej ilości spożywanego alkoholu, którą można uznać za całkowicie wolną od ryzyka.

  • Alergia na alkohol – przyczyny, objawy, postępowanie

    Alergia na etanol jest zjawiskiem rzadkim. Najczęściej niepożądana reakcja po spożyciu alkoholi wysoko- lub niskoprocentowych jest spowodowana występowaniem w nich innych składników, takich jak siarczyny czy histamina. Należy więc uważnie kontrolować skład napojów alkoholowych i wystrzegać się produktów, które wcześniej spowodowały reakcję uczuleniową. W przypadku gwałtownych objawów alergii, takich jak zaczerwienienie skóry, rozległa wysypka, opuchlizna, duszności, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

  • Czy umiarkowane picie alkoholu chroni organizm przed demencją?

    Intensywne picie alkoholu wiąże się z wystąpieniem wielu schorzeń, w tym choroby Alzheimera, dysfunkcji kardiologicznych czy chorób nowotworowych. Co ciekawe, nowe badanie sugeruje, że łagodne lub umiarkowane spożycie alkoholu może wiązać się ze zmniejszeniem ryzyka demencji u niektórych pacjentów. Kwestia nadmiernego spożycia pozostaje jednak bez zmian – zwiększa ryzyko zachorowania.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl