Nadmiar alkoholu szkodzi skórze. Jak zadbać o regenerację?
Krzysztof Słomiak

Nadmiar alkoholu szkodzi skórze. Jak zadbać o regenerację?

Słowo alkohol pochodzi z języka arabskiego i w przekładzie oznacza „złego ducha”. Etanol, zwany alkoholem etylowym, to bardzo niebezpieczna substancja. W szczególności, kiedy jest nieodpowiednio użyta. Z jednej strony stosowany zewnętrznie, działa odkażająco i wysuszająco, pomaga uporać się z wieloma problemami skóry i włosów, ale już wewnętrznie, w dużych ilościach wypijany, zdecydowanie szkodzi urodzie.

Zły duch w akcji

Etanol sieje spustoszenie w organizmie. Jego silne działanie odwadniające poprzez wiązanie cząsteczek wody, nie pozostaje bez echa dla stanu skóry. Naukowcy do dzisiaj sprzeczają się czy alkohol bardziej pomaga czy szkodzi. Zacznijmy może od wyjątku. Kieliszek czerwonego wina (100-200 ml) raz na jakiś czas, może mieć pozytywny wpływ na skórę i kondycję organizmu. Zawarte w nim antyoksydanty są nieocenione w walce z wolnymi rodnikami, które odpowiadają za przyspieszone starzenie się. Resweratrol i kwercetyna, które mają najsilniejsze działanie przeciwutleniające, chronią DNA i stanowią dobrą barierę przed rozwojem choroby wieńcowej. Zawarty w winie kwas acetylosalicylowy (aspiryna) rozrzedza krew. Niskie dawki aspiryny stosowane codziennie w konwencjonalnej terapii chronią przed miażdżycą oraz udowodniono, że mają obiecujące wyniki w ochronie przed chorobą nowotworową. Nie można jednak wina traktować jako lek. 

Odwodnienie alkoholowe

Alkohol jest dla organizmu substancją obcą, z której eliminacją musi sobie poradzić. Jego neutralizacja odbywa się w nerkach i wątrobie. Do procesów detoksykacji niezbędna jest duża ilość wody. Skutkiem czego jest bardzo silne odwodnienie. Regułą jest, że wypicie że 250 ml alkoholu (20-30%) powoduje wydalenie około 500-600 ml moczu. Prowadzi to do szybkiego pozbywania się zapasów wody w organizmie. Widoczne staje się to na skórze. Choć po wypiciu jednego drinka oczy błyszczą, co jest spowodowane miejscowym rozszerzeniem naczyń w gałce ocznej i lekkiemu łzawieniu, a na policzki wpełza rumieniec (również rozszerzają się te naczynia), regularne picie może wyrządzić straty, których nie zniweluje żaden krem.

Powiązane produkty

Co widzą oczy?

Skutki spożywania alkoholu dla skóry są dość łatwo dostrzegalne. Początkowo kondycja pozornie może się poprawiać. Jest to jednak chwilowe i bardzo zwodnicze. Staje się ona matowa. Nie jest to jednak zaletą. Naturalna wydzielina skórna przestaje być produkowana. Przez to skóra staje się sucha, bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień. Dzień po „imprezie”, może dojść do zaognienia zmian zapalnych, pojawienia się wyprysków trądzikowych, a nawet do nowych ognisk łuszczycowych. Skóra jednocześnie poprzez zaburzenie jej bariery ochronnej, gorzej znosi ekspozycję na słońce, wiatr czy nagłe zmiany temperatury. Przez to, że nerki pracują wolniej niż zwykle i zajęte są usuwaniem toksyn, skóra może być opuchnięta, a nawet sina. Dobrze widoczne jest to w szczególności pod oczami. U regularnych użytkowników alkoholu o wiele szybciej pojawiają się zmarszczki, w tym zmarszczki głębokie, a skóra traci swój koloryt i szarzeje. Nie mówiąc już o stale rozszerzonych naczynkach w okolicach nosa (tzw. nos alkoholika).

Czym się ratować?

To, co alkohol robi naszej skórze, jest dość trudno odwrócić. Skóra przesuszona i opuchnięta gorzej reaguje też na kosmetyki. Nie wchłaniają się one tak dobrze oraz mogą powodować wiele podrażnień. Dzień po imprezie w celach regeneracji konieczne jest, aby przywrócić równowagę mineralną w organizmie. W tym celu dobre będą elektrolity – sód i potas. Nie wolno zapominać o nawodnieniu od środka (najlepsza jest tu woda) i na zewnątrz. Krem regeneracyjny z witaminą A, będzie koił powierzchniowe wysuszenie skóry. Suplementacja witaminami z grupy B, a także dodatki wapnia, kwasu foliowego i cynku przywrócą składniki mineralne, które w największym stopniu tracone są podczas spożywania alkoholu. Dobrze sprawdzają się preparaty wielowitaminowe czy specjalistyczne mieszanki substancji „na kaca”.

Rozwaga na pierwszym miejscu

Nie wolno zapomnieć, że nadużywanie alkoholu jest destrukcyjnie dla naszego organizmu. Skóra jest tylko zwierciadłem tego co się dzieje w środku. Alkohol uszkadza nerki, wątrobę, szkodzi żołądkowi, układowi krwionośnemu i nerwowemu. Nasz organizm po szalonej imprezie musi zwalczyć to, co mu zafundowaliśmy. Aby zminimalizować szkody ważne jest, by alkohol pić z umiarem i rozwagą, a dzień po dostarczyć wszelkich niezbędnych składników oraz zadbać o regenerację i spokój dla całego ciała.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas kojowy na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Jak stosować? Z czym łączyć?

    Kwas kojowy (5-hydroksy-2-(hydroksymetylo)-4H-pirano-4-on) jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Jest produkowany przez wiele gatunków grzybów i bakterii. Można go znaleźć w sfermentowanych produktach kuchni azjatyckiej – np. w sosie sojowym, paście miso czy winie ryżowym. Znany jest głównie ze względu na swoje działanie rozjaśniające. Ta niewielka cząsteczka chemiczna wykazuje także szereg innych ciekawych właściwości, dzięki którym znalazła o wiele szersze zastosowanie praktyczne.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

  • Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?

    Skóra pod oczami to obszar, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Jest ona bardzo cienka, delikatna i przez to skłonna do podrażnień oraz narażona na powstawanie zmarszczek mimicznych. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę wokół oczu oraz na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki.

  • Jak zabezpieczyć pękającą skórę dłoni i ust w zimne dni?

    Jesienią i zimą wiele osób boryka się z problemem pękającej skóry – zwłaszcza na dłoniach i twarzy w okolicach ust. Niska temperatura, wiatr oraz suche powietrze w pomieszczeniach mogą prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Jak skutecznie chronić skórę przed pękaniem i co zrobić, gdy już do tego dojdzie?

  • Olej Marula na skórę i włosy – jak stosować? Co daje? Właściwości

    Olej marula to jeden z najcenniejszych skarbów natury, który zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się nieodzownym elementem wielu rutyn pielęgnacyjnych.

  • Ekstrakt z karczocha – jak działa na nasze włosy?

    Ekstrakt z karczocha to surowiec coraz częściej spotykany w kosmetykach. Zawdzięcza to nie tylko swoim unikatowym właściwościom, ale również naturalnemu pochodzeniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.