Alergia na alkohol
Ewelina Sochacka

Alergia na alkohol – przyczyny, objawy, postępowanie

Alergia na etanol jest zjawiskiem rzadkim. Najczęściej niepożądana reakcja po spożyciu alkoholi wysoko- lub niskoprocentowych jest spowodowana występowaniem w nich innych składników, takich jak siarczyny czy histamina. Należy więc uważnie kontrolować skład napojów alkoholowych i wystrzegać się produktów, które wcześniej spowodowały reakcję uczuleniową. W przypadku gwałtownych objawów alergii, takich jak zaczerwienienie skóry, rozległa wysypka, opuchlizna, duszności, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Przyczyny alergii na alkohol

Alergia na alkohol etylowy (etanol) występuje bardzo rzadko. Znacznie częściej przyczyną wystąpienia reakcji alergicznej są składniki alkoholi – niektóre osoby mogą być uczulone na substancje wykorzystywane do ich produkcji, takie jak zboża, orzechy, owoce lub karmel. Wówczas mogą pojawić się dolegliwości alergiczne, m.in. wysypka skórna, obrzęk, trudności w oddychaniu, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Najczęściej występują one po spożyciu piwa, alkoholi smakowych oraz czerwonego wina.

Ponadto przyczynami alergii na alkohol mogą być:

 1. Nietolerancja histaminy – w alkoholu znajduje się histamina, produkowana przez organizm jako naturalna odpowiedź na działanie alergenów. W zależności od rodzaju trunku jej zawartość jest różna – od 15 do aż 13 000 mg/l. U niektórych osób po spożyciu napojów wyskokowych występuje nadprodukcja histaminy, co może skutkować pojawieniem się następujących objawów: świąd skóry, katar, kaszel i problemy z oddychaniem.
 2. Nadwrażliwość na siarczyny – część alkoholi, np. wino, piwo czy szampan, zawiera siarczyny, które są naturalnym produktem fermentacji. U osób z nadwrażliwością na te związki mogą pojawić się dolegliwości alergiczne, takie jak wysypka skórna, opuchlizna i trudności w oddychaniu.
 3. Nietolerancja glutenu i celiakia – spożywanie alkoholi, do których produkcji wykorzystuje się zboża zawierające gluten, może być szkodliwe dla osób, które nie mogą spożywać tego białka. Z diety takich pacjentów z całą pewnością powinno być wykluczone piwo. Szczególną ostrożność należy natomiast zachować w przypadku wódek aromatyzowanych i smakowych, likierów, napojów na bazie wina, miodów pitnych aromatyzowanych.
 4. Uwarunkowania genetyczne – istnieją badania wskazujące, że alergia na alkohol może mieć podłoże genetyczne. Osoby z rodzinną historią alergii lub astmy mogą być bardziej podatne na rozwój alergii na alkohol.
Niezależnie od sytuacji, w której pojawiają się niepokojące symptomy, istotne jest, żeby zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz składników, które powodują objawy alergii. Jeżeli symptomy są poważne lub ulegają nasileniu, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Objawy reakcji alergicznej na alkohol

Objawy alergii na alkohol mogą się nieco różnić w zależności od osoby i rodzaju alergenu. Do najczęstszych oznak uczulenia na alkohol zaliczyć można:

 • świąd, pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk skóry,
 • wysypkę skórną,
 • katar oraz przekrwione oczy,
 • zaburzenia oddychania,
 • bóle głowy,
 • nudności i wymioty,
 • biegunkę.

Jak zdiagnozować alergię na alkohol? W tym celu należy udać się do alergologa, który może zlecić wykonanie testów alergicznych, np. punktowych testów skórnych z aldehydem i etanolem.

Poznaj skuteczne środki na kaca na DOZ.pl

Powiązane produkty

Postępowanie w przypadku pojawienia się symptomów uczulenia na alkohol

Jak postępować podczas wystąpienia objawów alergii na alkohol? Należy zaprzestać picia alkoholu i unikać wszystkich pokarmów i napojów, które go zawierają. Jeżeli wystąpią symptomy alergiczne, takie jak pokrzywka, obrzęk warg, języka lub gardła, kłopoty z oddychaniem, zawroty głowy, nudności lub wymioty, trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub powiadomić pogotowie ratunkowe.

Dowiedz się, czym jest suchy styczeń i czy to skuteczna strategia walki z nałogiem

Przy podejrzeniu wystąpienia uczulenia na konkretny składnik napoju alkoholowego konieczne jest wystrzeganie się go w pozostałych produktach spożywczych i napojach. Można także zastosować dostępne bez recepty leki na alergię (leki przeciwhistaminowe).

 1. Alcohol intolerance, mayoclinic.org [online] https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alcohol-intolerance/symptoms-causes/syc-20369211 [dostęp:] 23.04.2023.
 2. R. A. Bansal, S. Tadros, A. S. Bansal, Beer, cider, and wine allergy, „Case Reports in Immunology” 2017.
 3. Wolno czy nie wolno? Alkohole w diecie bezglutenowej, celiakia.pl [online] https://celiakia.pl/wolno-czy-nie-wolno-alkohole-w-diecie-bezglutenowej/ [dostęp:] 23.04.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij