
Napojów energetycznych nie można łączyć z alkoholem
Popularne energetyki mają dawkę kofeiny, zbliżoną do filiżanki kawy, jednak zawarta w słodkich napojach tauryna i guarana przedłużają i wzmacniają działanie kofeiny i właśnie dlatego są niebezpieczne w połączeniu z alkoholem. Taka mieszanka poważnie obciąża serce i może spowodować zawał lub wylew. Połączenie alkoholu z napojem energetycznym podwójnie odwadnia organizm, dlatego dzień po imprezie zakrapianej energetycznymi drinkami kac będzie jeszcze większy niż zazwyczaj. Pobudzenie, które najczęściej skłania nas do sięgnięcia po alkohol z napojem energetycznym daje uczucie pozornej trzeźwości. W konsekwencji, takie osoby piją alkohol dłużej i w większych ilościach, przez co są bardziej narażone na przedawkowanie. Niestety, po takim drinku jest się dokładnie tak samo pijanym, jak po identycznej dawce alkoholu, ale z sokiem owocowym.
Alkohol w połączeniu z napojem energetycznym daje błędne poczucie panowania nad sytuacją i powoduje, że pijane osoby częściej siadają za kierownicą. Zwiększa też poziom agresji, więc mniejsze są szanse na wybicie takiej myśli z głowy imprezowicza. Lekarze ostrzegają, wypicie kilku drinków z napojem energetycznym może dać efekt jak przy przedawkowaniu amfetaminy, bo powoduje napady psychozy.
Leczenie kaca napojem energetycznym też nie jest dobrym rozwiązaniem. Nadmierna ilość kofeiny w organizmie jest dużym obciążeniem, zwłaszcza kiedy jest on osłabiony imprezowaniem. Serce pracuje nierównomiernie, a przedawkowanie może wywołać drgawki, nudności, wymioty a w najgorszym przypadku doprowadzić do zaburzeń oddychania a nawet śmierci.