Pacjent ma mierzone ciśnienie w gabinecie przez lekarza
Arkadiusz Dąbek

Przyczyna nadciśnienia tętniczego – można ją znaleźć w 10 minut

Lekarze z Wielkiej Brytanii (ośrodki naukowe w Londynie i Cambridge) prowadzili badania z wykorzystaniem nowego typu tomografii komputerowej do podświetlania maleńkich guzków w gruczole hormonalnym i leczenia wysokiego ciśnienia krwi poprzez ich usuwanie. Guzki są wykrywane u jednej na dwadzieścia osób z wysokim ciśnieniem krwi.

Opublikowane w „Nature Medicine” wyniki badania rozwiązują 60-letni problem wykrywania guzków nadnerczy produkujących hormony wywołujące nadciśnienie bez wykonywania dość skomplikowanego cewnikowania, które jest dostępne tylko w kilku szpitalach i często kończy się niepowodzeniem. Badanie wykazało również, że w połączeniu z badaniem moczu skan wykrywa grupę pacjentów, którzy po leczeniu odstawili wszystkie leki na ciśnienie krwi.

Jak wyglądało badanie?

W badaniu wzięło udział 128 pacjentów, u których lekarze zdiagnozowali nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi) wywołane przez hormon steroidowy – aldosteron.

Skan PET-CT, czyli pozytonowa tomografia emisyjna, wykazał, że u dwóch trzecich wszystkich pacjentów, u których zdiagnozowano podwyższone wydzielanie aldosteronu, pochodzi on z łagodnego guzka tylko w jednym z nadnerczy. Guzek ten można bezpiecznie usunąć.

PET-CT wykorzystuje bardzo krótko działającą dawkę metomidatu, czyli radioaktywnego barwnika, który przyczepia się tylko do guzka wytwarzającego aldosteron. Skan jest równie dokładny jak stary test cewnikowy, z tą różnicą, że jest szybszy, bezbolesny i skuteczniejszy. Do tej pory cewnikowanie nie było w stanie przewidzieć, którzy pacjenci zostaną całkowicie wyleczeni z nadciśnienia tętniczego poprzez chirurgiczne usunięcie gruczołu.

Potencjał terapeutyczny eksperymentu

Badacze projektu podkreślają, że guzki produkujące aldosteron są bardzo małe i łatwo je przeoczyć podczas zwykłej tomografii komputerowej. Kiedy świecą przez kilka minut po zastrzyku, ujawniają się jako oczywista przyczyna nadciśnienia, którą po prostu można wyleczyć. Według naukowców do tej pory 99% guzków nigdy nie było diagnozowanych z powodu trudności i niedostępności testów.

U większości osób z nadciśnieniem przyczyna jest nieznana, a stan wymaga leczenia farmakologicznego przez całe życie. Wcześniejsze badania przeprowadzone przez grupę naukowców z Queen Mary University wykazały, że u 5–10% osób z nadciśnieniem przyczyną jest mutacja genu w komórkach nadnerczy, co skutkuje nadmiernym wytwarzaniem hormonu steroidowego – aldosteronu.

Polecane dla Ciebie

Czym jest aldosteron i dlaczego odpowiada za nadciśnienie?

Aldosteron powoduje zatrzymywanie soli w organizmie, a tym samym zatrzymanie wody, podnosząc jednocześnie ciśnienie krwi. W przypadku spożywania nadmiernej ilości soli czy też wzrostu ciśnienia tętniczego w nerkach zmniejsza się uwalnianie reniny (hormon wytwarzany przez kłębuszki nerkowe), a w konsekwencji angiotensyny (hormon, którego zadaniem jest kontrola stężenia jonów sodowych) i aldosteronu (hormon produkowany w korze nadnerczy).

Dzięki temu organizm może wydalić większe ilości sodu i przywrócić prawidłowe ciśnienie tętnicze. Pacjenci z nadmiernym stężeniem aldosteronu we krwi są oporni na leczenie powszechnie stosowanymi lekami na nadciśnienie oraz narażeni na zwiększone ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Sprawdź, jakie preparaty na nadciśnienie znajdziesz na DOZ.pl
  1. T. H. Puar i in., 11C-Metomidate PET-CT versus adrenal vein sampling to subtype primary aldosteronism: a prospective clinical trial, „Journal of Hypertension” 2022; 40 (6): 1179.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?

    Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij