Pacjent ma mierzone ciśnienie w gabinecie przez lekarza
Arkadiusz Dąbek

Przyczyna nadciśnienia tętniczego – można ją znaleźć w 10 minut

Lekarze z Wielkiej Brytanii (ośrodki naukowe w Londynie i Cambridge) prowadzili badania z wykorzystaniem nowego typu tomografii komputerowej do podświetlania maleńkich guzków w gruczole hormonalnym i leczenia wysokiego ciśnienia krwi poprzez ich usuwanie. Guzki są wykrywane u jednej na dwadzieścia osób z wysokim ciśnieniem krwi.

Opublikowane w „Nature Medicine” wyniki badania rozwiązują 60-letni problem wykrywania guzków nadnerczy produkujących hormony wywołujące nadciśnienie bez wykonywania dość skomplikowanego cewnikowania, które jest dostępne tylko w kilku szpitalach i często kończy się niepowodzeniem. Badanie wykazało również, że w połączeniu z badaniem moczu skan wykrywa grupę pacjentów, którzy po leczeniu odstawili wszystkie leki na ciśnienie krwi.

Jak wyglądało badanie?

W badaniu wzięło udział 128 pacjentów, u których lekarze zdiagnozowali nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi) wywołane przez hormon steroidowy – aldosteron.

Skan PET-CT, czyli pozytonowa tomografia emisyjna, wykazał, że u dwóch trzecich wszystkich pacjentów, u których zdiagnozowano podwyższone wydzielanie aldosteronu, pochodzi on z łagodnego guzka tylko w jednym z nadnerczy. Guzek ten można bezpiecznie usunąć.

PET-CT wykorzystuje bardzo krótko działającą dawkę metomidatu, czyli radioaktywnego barwnika, który przyczepia się tylko do guzka wytwarzającego aldosteron. Skan jest równie dokładny jak stary test cewnikowy, z tą różnicą, że jest szybszy, bezbolesny i skuteczniejszy. Do tej pory cewnikowanie nie było w stanie przewidzieć, którzy pacjenci zostaną całkowicie wyleczeni z nadciśnienia tętniczego poprzez chirurgiczne usunięcie gruczołu.

Potencjał terapeutyczny eksperymentu

Badacze projektu podkreślają, że guzki produkujące aldosteron są bardzo małe i łatwo je przeoczyć podczas zwykłej tomografii komputerowej. Kiedy świecą przez kilka minut po zastrzyku, ujawniają się jako oczywista przyczyna nadciśnienia, którą po prostu można wyleczyć. Według naukowców do tej pory 99% guzków nigdy nie było diagnozowanych z powodu trudności i niedostępności testów.

U większości osób z nadciśnieniem przyczyna jest nieznana, a stan wymaga leczenia farmakologicznego przez całe życie. Wcześniejsze badania przeprowadzone przez grupę naukowców z Queen Mary University wykazały, że u 5–10% osób z nadciśnieniem przyczyną jest mutacja genu w komórkach nadnerczy, co skutkuje nadmiernym wytwarzaniem hormonu steroidowego – aldosteronu.

Powiązane produkty

Czym jest aldosteron i dlaczego odpowiada za nadciśnienie?

Aldosteron powoduje zatrzymywanie soli w organizmie, a tym samym zatrzymanie wody, podnosząc jednocześnie ciśnienie krwi. W przypadku spożywania nadmiernej ilości soli czy też wzrostu ciśnienia tętniczego w nerkach zmniejsza się uwalnianie reniny (hormon wytwarzany przez kłębuszki nerkowe), a w konsekwencji angiotensyny (hormon, którego zadaniem jest kontrola stężenia jonów sodowych) i aldosteronu (hormon produkowany w korze nadnerczy).

Dzięki temu organizm może wydalić większe ilości sodu i przywrócić prawidłowe ciśnienie tętnicze. Pacjenci z nadmiernym stężeniem aldosteronu we krwi są oporni na leczenie powszechnie stosowanymi lekami na nadciśnienie oraz narażeni na zwiększone ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Sprawdź, jakie preparaty na nadciśnienie znajdziesz na DOZ.pl
 1. T. H. Puar i in., 11C-Metomidate PET-CT versus adrenal vein sampling to subtype primary aldosteronism: a prospective clinical trial, „Journal of Hypertension” 2022; 40 (6): 1179.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij