Naukowcy odkryli prawdopodobną przyczynę łupieżu
Katarzyna Szulik

Naukowcy odkryli prawdopodobną przyczynę łupieżu

Łupież to problem powszechny - dotyczy aż 50 procent populacji. Do tej pory sądzono, że jego głównym winowajcą są grzyby należące do grupy drożdżaków, jednak odkrycie naukowców z Chin rzuca na tę sprawę nieco inne światło.

Konkretnej odpowiedzi na pytanie o przyczynę łupieżu udało się udzielić naukowcom z Shanghai Jiao Tong University w Chinach. Odkryli oni, że łupież na naszej głowie wywołują dwa szczepy bakterii – Propionibacterium i Staphylococcus.

W badaniu prowadzącym do tych wniosków uczestniczyło 59 osób w wieku od 18 do 60 lat, które myły włosy na 48 godzin przed pobraniem próbek. Ochotnicy zostali podzieleni na dwie grupy – w jednej znalazły się osoby bez łupieżu, a w drugiej mające łupież, przy czym podziału dokonano na podstawie ilości białych płatków, które u nich wykryto. Następnie porównano zawartość grzybów i bakterii na głowach członków obu grup, uwzględniając również ich wiek oraz płeć.

„Dobre” i „złe” bakterie

Okazało się, że specyficzny typ bakterii oraz to, jak duża ich ilość znajduje się na głowie ma ogromny wpływ na to, jak wiele łupieżu pojawia się na włosach. Naukowcy ustalili, że za jego występowanie odpowiadają dwie wspomniane bakterie, przy czym ich nagromadzenie znacząco różniło się między grupą z łupieżem i bez niego.

W grupie „zdrowej”, bakterie typu Propionibacterium stanowiły większość tych znajdujących się na głowie, natomiast w „chorej” bakterie Staphylococcus zdecydowanie dominowały.

Naukowcy sądzą, że utrzymywanie balansu między obiema grupami bakterii mogłoby pomóc w skutecznej walce z łupieżem. Jak to zrobić? Badacze sugerują, że występowaniu „dobrych” bakterii sprzyja właściwe nawilżenie skóry głowy oraz odpowiedni poziom sebum, którym się żywią. Jeśli więc myjemy włosy zbyt często i zaniedbujemy odżywianie, skóra się przesusza, co sprzyja powstawaniu bakterii z drugiej grupy, a co za tym idzie, występowaniu łupieżu.

Drożdżaki również wywołują łupież

Do tej pory za powstawanie łupieżu obwiniano głównie grzyba Pityrosporum ovale, który żyje na głowie człowieka i żywi się sebum, dlatego jest szczególnie aktywny na głowach ze skłonnością do przetłuszczania. Wówczas mamy do czynienia z tzw. łupieżem tłustym, często o żółtawym zabarwieniu.

Łupież suchy również wywołują wspomniane grzyby, jednak jego produkcja wynika z nadwrażliwości skóry. W tym wypadku płatki łupieżu są mniejsze, a on sam bywa bardziej widoczny na samych włosach, ponieważ nie przylega ściśle do skóry. Osoby z tendencją do łupieżu suchego powinny szczególnie uważać na kosmetyki do włosów, które mogą sprzyjać pogłębieniu dolegliwości.

Nieprawidłowa pielęgnacja głowy to ważny, choć nie jedyny czynnik sprzyjający pojawieniu się białych płatków. Łupież zazwyczaj towarzyszy łojotokowi i egzemie, a także stanom podwyższonego stresu oraz chorobom neurologicznym i psychicznym, na przykład Parkinsonowi.

Powiązane produkty

Jak walczyć z łupieżem?

Pierwszą pomocą w przypadku uciążliwego łupieżu są szampony apteczne, zawierające ketokonazol, siarczan selenu czy pironian cynku. Ze względu na mocne działanie, nie można stosować ich częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Jeśli kuracja na własną rękę nie pomaga, trzeba zgłosić się do dermatologa, który może przepisać środki do stosowania doustnego. Latem aktywność drobnoustrojów łupieżowych maleje, ponieważ promieniowanie UV, oczywiście stosowane w rozsądnych dawkach, działa przeciwzapalnie. Trzeba jednak unikać suszenia mokrych włosów w pełnym słońcu, ponieważ to bardzo je przesusza, co z kolei wywołuje wzmożoną produkcję sebum, a więc odżywki dla bakterii i drożdżaków wywołujących łupież.

Źródło: Popsci.com, ABC Zdrowie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl