Zapalenie zatok przynosowych – domowe sposoby wspomagające leczenie
Maciej Rek

Zapalenie zatok przynosowych – domowe sposoby wspomagające leczenie

Zapalenie zatok przynosowych (tzw.rhinosinusitis) dzielimy na ostre trwające 12 tygodni, mogące przebiegać z polipami nosa lub bez nich. Leczenie ostrego zapalenia zależy od przyczyny jednak w większości przypadków polega na leczeniu objawowym, gdyż choroba samoistnie ustępuje w ciągu kilku dni.

W rozwoju zapalenia błony śluzowej odgrywają rolę złożone interakcje pomiędzy komórkami zapalnymi, blokadą ujść zatok i nieprawidłowości anatomiczne jam nosa. W czasie zapalenia trudno oddychać przez nos, okolica powiek i twarz mogą być opuchnięte, często też współistnieje pulsujący ból głowy. Ostre zapalenie zatok najczęściej spowodowane jest przez wirusy, niekiedy przez alergie, bakterie i grzyby.

Objawy najczęściej występujące to:

 • Żółta lub zielonkawa wydzielina z nosa spływająca po tylnej ścianie gardła
 • Zatkany nos powodując trudności w oddychaniu
 • Ból, tkliwość, obrzęk policzków, nosa i czoła
 • Zmniejszone poczucie węchu i smaku
 • Kaszel, który może nasilać się w nocy

Inne objawy mogą obejmować: ból ucha, ból głowy, ból górnej szczęki, ból zębów, nieświeży oddech (tzw. halitosis), zmęczenie, gorączka.

W niektórych stanach chorobowych istnieje zwiększona podatność na infekcje zatok wskutek blokady ich naturalnych ujść, do stanów takich zaliczamy:

 • Alergie, takie jak katar sienny
 • Polipy nosa lub guzy
 • Skrzywiona przegroda nosowa
 • Stany zapalne dziąseł
 • Inne stany chorobowe: mukowiscydoza, choroba refluksowa przełyku lub zaburzenia układu odpornościowego

Ostre zapalenie zatok trwające powyżej tygodnia niesie za sobą ryzyko powikłań takich jak:

 • Zaostrzenie astmy oskrzelowej
 • Przewlekłe zapalenie zatok, kiedy zapalenie trwa powyżej 12 tygodni.
 • Zapalenie opon mózgowych
 • Zapalenie tkanek oczodołu, zapalenie błony naczyniowej oczu i zaburzenia widzenia.
 • Zapalenie ucha

Rozpoznanie i diagnostyka

Badanie fizykalne. Przy pomocy specjalnego wziernika do nosa lekarz ocenia wcześniej obkurczone gazikami z ksylokainą śluzówki i wnętrze jamy nosowej. Może również wykorzystać badania dodatkowe, które obejmują:

 • Badania laboratoryjne takie jak morfologia krwi obwodowej, OB
 • Endoskopię nosa w przypadku przewlekłego zapalenia zatok,
 • Badania obrazowe. Tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (RM) może pokazać bardzo szczegółowy obraz zatok i okolicy nosa. Badania wskazane są w przypadku przewlekłego stanu lub podejrzenia powikłań. RM natomiast przydatny jest w diagnostyce zapalenia grzybiczego lub nowotworu.
 • Badanie mikrobiologiczne płynu pobranego z zatoki w razie nieskutecznej antybiotykoterapii.
 • Testy alergiczne. Wykonuje się testy skórne w celu poszukiwania alergenu odpowiedzialnego za zapalenie.

Leczenie

Większość przypadków ostrego zapalenia zatok jest spowodowana przez wirusy i wymaga jedynie leczenia objawowego. Stosuje się:

 • Roztwór wody morskiej do nosa, kilka razy dziennie, aby przepłukać przewody nosowe.
 • Glikokortykosteroidy donosowe w przypadku trwania objawów >5 dni
 • Leki przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, spreje obkurczające śluzówkę nosa.

Antybiotyki zwykle nie są potrzebne w leczeniu ostrego zapalenia zatok. Stosowane są jedynie w przypadku ciężkiego przebiegu z gorączką > 39C. Stosuje się amoksycylinę, doksycylinę lub trimetoprim sulfametoksazol, cefuroksym, lub antybiotyki z grupy makrolidów: klarytromycynę, azytromycymę. Czas stosowania antybiotykoterapii powinien trwać od 10 do 14 dni.

Warto zastosować domowe sposoby wspomagające leczenie zatok:
 • Odpoczynek – gdyż sen regeneruje organizm
 • Picie dużej ilości wody. Pomaga rozcieńczyć wydzielinę śluzową i wspomaga drenaż zalegającej wydzieliny. Należy unikać napojów zawierających kofeinę lub alkohol, ponieważ mogą powodować odwodnienie. Picie alkoholu może również nasilić obrzęk błony śluzowej zatok i nosa.
 • Inhalacje i ciepłe okłady na twarz.
 • Płukanie zatok i przewodów nosowych za pomocą specjalnie zaprojektowanej butelki np. Sinus Rinse, dzięki której dostarcza się roztwór soli pod niskim ciśnieniem. Codzienne płukanie jest bezpieczne i pozwala na zachowanie zdrowego, czystego nosa. Bardzo dobrze sprawdza się u dzieci.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania u dzieci i u dorosłych

  Zapalenie oskrzeli (ang. bronchitis) to stan zapalny błony śluzowej drzewa oskrzelowego. Najczęściej jest on wywołany przez wirusy, rzadziej bakterie. Początkowa faza infekcji charakteryzuje się występowaniem suchego, uporczywego kaszlu, podwyższonej temperatury ciała, bólu gardła i wodnistego kataru. Potem kaszel staje się mokry (chory odkrztusza dużą ilość wydzieliny), a katar ma postać gęstej wydzieliny. Sprawdź, jak leczy się zapalenie oskrzeli.

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij