Bromelaina – jak działa i jakie ma właściwości? Na co pomoże bromelina?
Joanna Orzeł

Bromelaina – jak działa i jakie ma właściwości? Na co pomoże bromelina?

Fitoskładniki, czyli substancje aktywne biologicznie pochodzenia naturalnego, niezwykle często wykazują pozytywne oddziaływanie na organizm ludzki. Zwracanie się ludzkości w stronę natury sprawia, że coraz więcej z nich staje się obiektem rzetelnych badań naukowych. Tym samym niejednokrotnie potwierdzone zostają przesłanki ich stosowania w ludowej medycynie. Co więcej, dokładne badania właściwości fitoskładników sprawiają, że stają się użyteczne w różnorodnych gałęziach przemysłu. Idealnym przykładem takiej substancji jest bromelaina. Pozyskiwana z ananasów, a stosowana między innymi w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym oraz tekstylnym. Jak działa i dlaczego jest tak wszechstronnie używana? Kiedy warto ją suplementować? Podpowiadamy! 

Bromelaina – co to takiego? 

Choć wydaje się, że termin bromelaina (nazywana również bromeliną) odnosi się do jednej substancji chemicznej, w praktyce dotyczy mieszaniny substancji ekstrahowanych z różnych części rośliny, jaką jest ananas. Głównymi składnikami ekstraktu są enzymy proteolityczne, czyli posiadające zdolność degradacji (lizy) struktury białek. Można zatem uogólnić, że bromelina jest mieszaniną enzymów proteolitycznych.  

Pierwszy raz bromelaina została wyekstrahowana laboratoryjnie pod koniec XIX wieku. Od tego czas trwają badania naukowe nad jej właściwościami. Praktycznie jest wykorzystywana o wiele dłużej, gdyż jest medykamentem wykorzystywanym w ludowej medycynie krajów azjatyckich, w których ananasy uprawia się od wieków. 

Dostępne handlowo ekstrakty pozyskiwane są ze wszystkich części rośliny (pędów, skóry, liści, rzadziej owoców). Wyciśnięty z rośliny sok jest filtrowany i poddawany wirowaniu. Bromelaina w postaci stałej jest białawym, dobrze rozpuszczalnym w wodzie proszkiem.  

Bromelaina – jak działa? 

Ekstrakt z ananasa wykazuje właściwości proteolityczne. Oznacza to, że połączony z białkami powoduje degradację ich struktury, rozrywając makrocząstki na oligopeptydy, peptydy lub pojedyncze aminokwasy. Optymalne działanie bromelaina wykazuje w pH kwaśnym (około 5) oraz w temperaturze około 50°C. Co ciekawe, podgrzanie enzymów z ananasa do temperatury 80°C powoduje ich dezaktywację.  

Powiązane produkty

Właściwości bromelainy – na co pomoże? 

Zdolność do rozrywania wiązań chemicznych białek sprawia, że bromelaina ma potencjał w leczeniu różnych przypadłości. Stosuje się ją powierzchniowo w celu usunięcia wierzchnich warstw naskórka lub martwej skóry w okolicach poparzeń. 

Z przeprowadzonych badań wynika, że przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości enzymów z ananasa mogą mieć zastosowanie w łagodzeniu skutków choroby zwyrodnieniowej stawów potocznie nazywanej artretyzmem.   

Jako enzym trawiący białka bromelaina może wspomóc działanie naszego układu pokarmowego. 

Wyniki innych badań wstępnych wykazują, że bromelaina ma potencjał stosowania w terapii takich schorzeń jak: choroby układu krążenia, astma, przewlekłe zapalenie zatok czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.  

Bromelaina – jakie ma zastosowanie? 

Bromelaina jest fitoskładnikiem, który znalazł praktyczne zastosowania nie tylko w suplementach diety mających wspomóc działanie naszego organizmu. Jest szeroko stosowana w przemyśle kosmetycznym jako składnik peelingów chemicznych/enzymatycznych, w których działa jako czynnik usuwający niechcianą warstwę naskórka. Znajdziemy ją także w składzie past wybielających do zębów, w których ma za zadanie rozjaśnić przebarwienia oraz pomóc w usunięciu kamienia nazębnego. Stosuje się ją również jako składnik przeciwzmarszczkowy, przeciwtrądzikowy oraz redukujący przesuszenie skóry.   

Zgoła innym zastosowaniem jest użycie enzymów z ananasa do zmiękczenia struktury mięsa. Na rynku znajdziemy preparaty nazywane solami zmiękczającymi mięso, które w składzie zawierają bromelainę (często w połączeniu z innym fitoskładnikiem – papainą).  

Inna gałęź przemysłu spożywczego, w której wykorzystuje się proteolityczne właściwości bromelainy to piekarnictwo. Jej dodatek powoduje degradację struktury glutenu, dzięki czemu wypieki zachowują swoje kształty i mają jednolitą strukturę. Ten sam mechanizm sprawia, że enzymy z ananasa bywają używane do produkcji wyrobów bezglutenowych. 

Co ciekawe, bromelaina znalazła swoje miejsce w przemyśle tekstylnym. Stosowana jest do zmiękczania surowców, a także jako czynnik wspomagający proces barwienia tkanin pochodzenia naturalnego, np. jedwabiu (dzięki degradacji struktury włókien barwnik łatwiej wnika do ich wnętrza). 

Preparaty z bromelainą – dawkowanie, kiedy brać? 

Preparaty zawierające bromelainę znajdziemy w aptekach, w sklepach specjalizujących się w sprzedaży suplementów diety, w sklepach zielarskich oraz u dostawców internetowych. Występuje w postaci kapsułek, tabletek lub kremów (do stosowania zewnętrznego). Dostępna jest zarówno „solo”, jak i w połączniu z innymi fitoskładnikami, jak np. z papainą czy kwercetyną. Ceny produktów zawierających bromelainę są zróżnicowane.  

Dawkowanie różni się w zależności od przeznaczenia preparatu (rekomendowane jest użycie od 80 do 400 mg dwa lub trzy razy dziennie), podobnie jak czas przyjmowania. Jeżeli stosujemy bromelainę w celu polepszenia trawienia, to należy spożyć ją razem z posiłkiem. Jeżeli natomiast w celach przeciwzapalnych, zaleca się stosowanie jej na czczo.  

Bromelaina (bromelina) – skutki uboczne, przeciwwskazania  

Mieszanina enzymów z ananasa ma niewiele skutków ubocznych. Na preparaty ją zawierające w szczególności powinny uważać osoby uczulone na ten egzotyczny owoc. Nadmierne jej użycie może doprowadzić do biegunki, nudności, wymiotów oraz zwiększonego krwawienia menstruacyjnego. Ostatni efekt uboczny bromelainy jest związany z jej działaniem antykoagulacyjnym (zapobiega krzepnięciu krwi). Z tego powodu osoby stosujące leki rozrzedzające krew (np. heparyna) powinny mieć wzmożoną czujność, jeżeli rozważają stosowanie jej regularnie.  

Omawiany fitoskładnik wprowadzony do organizmu może wpływać na działanie innych zażywanych leków poprzez zwiększenie ich stężenia w krwioobiegu. Potwierdzone działanie wykazuje w stosunku do antybiotyków (np. tetracykliny) oraz leków o działaniu uspokajającym (nasennych, przeciwdepresyjnych czy przeciwpadaczkowych).   

  1. Z. Mohd Arshad i in., Bromelain: an overview of industrial application and purification strategies," Applied Microbiology and Biotechnology", nr 98 2014. 
  2. S. Brien i in., Bromelain as a Treatment for Osteoarthritis: a Review of Clinical Studies, "Evidence-based Complementary and Alternative Medicine", nr 1 (3) 2004. 
  3. J. Zielonka-Brzezicka, L. Synowiec, A. Nowak, A. Klimowicz, Wybrane owoce jako źródło cennych składników stosowanych w kosmetologii, "Postępy Fitoterapii", nr 2 2017. 
  4. Z. Zdrojewicz, J. Chorbińska, B. Bieżyński, P. Krajewski, Właściwości zdrowotne ananasa, "Pediatria i Medycyna Rodzinna", nr 14 (2) 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

    Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kreatyna – właściwości, działanie, efekty. Jak ją dawkować?

    Kreatyna – jakie pełni funkcje? Czy ma potencjał, aby stać się suplementem kojarzonym nie tylko z odżywkami dla sportowców? Czym różnią się jej formy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule.

  • Niacynamid i jego właściwości – czym jest i na co pomoże?

    Niacynamid, znany również jako nikotynamid, to substancja będąca składową witaminy B3 (niacyny). Charakteryzuje się niezwykle szerokim spektrum działania. Czym dokładnie jest, jakie ma działanie i jak wykorzystać jego właściwości dla swoich korzyści zdrowotnych? O tym piszemy poniżej.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl