Insulinomimetyki – kwas alfa-liponowy (ALA) – właściwości, wskazania i skutki uboczne suplementacji. Czy ALA jest skuteczny w procesie odchudzania?
Alicja Świątek

Insulinomimetyki – kwas alfa-liponowy (ALA) – właściwości, wskazania i skutki uboczne suplementacji. Czy ALA jest skuteczny w procesie odchudzania?

Kwas alfa-liponowy jest związkiem o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Wyniki badań naukowych potwierdzają także korzystny wpływ tego związku na pracę wątroby. Kwas ALA obniża stężenie lipidów we krwi, zwiększa zapas glikogenu w wątrobie, ale także wpływa na procesy regeneracji uszkodzonych struktur DNA i protein. W połączeniu z odpowiednio dobraną dietą redukcyjną wpływa na skuteczność procesu odchudzania. Ponadto częściowo blokuje wytwarzanie substancji wpływającej na zwiększenie predyspozycji do powstania otyłości i zespołu metabolicznego, czyli chemeryny. Który sumplement z ALA wybrać, ile kosztuje preparat i jakie są skutki uboczne zażywania kwasu alfa-liponowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Kwas alfa-liponowy stanowi jeden z najsilniej działających przeciwutleniaczy w organizmie człowieka. Obecność ALA jest kluczowa dla przebiegu wielu procesów metabolicznych i przemian prowadzących do wytworzenia energii w komórkach. Najnowsze doniesienia naukowe wskazują, że kwas ten ma potencjalnie korzystny wpływ na zwalczanie otyłości, cukrzycy i innych zaburzeń. Wraz z upływem lat synteza ALA ulega osłabieniu, dlatego warto włączyć do swojej diety pokarmy będące jego źródłem lub też wprowadzić suplementację preparatami zawierającymi kwas alfa-liponowy.

Czym jest kwas alfa-liponowy (ALA)? – właściwości insulinomimetyku

Kwas alfa-liponowy (ALA, ang. Alpha Lipolic Acid) jest związkiem, który w niewielkim stopniu jest produkowany przez organizm. W największych ilościach występuje w szpinaku, brokułach oraz podrobach. ALA ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Ponadto jest koenzymem niezbędnym w przebiegu licznych reakcji metabolicznych. Kwas alfa-liponowy wpływa również na procesy insulinozależne, poprzez zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę. ALA usprawnia również przemianę glukozy do glikogenu i w ten sposób wpływa korzystnie na regulację poziomu glukozy we krwi.

Kwas ALA w procesie odchudzania

Najnowsze badania sugerują, że zmiana diety, której towarzyszy stosowanie suplementów z ALA może przyczyniać się do zwiększonego spadku masy ciała oraz obniżenia wskaźnika BMI. Obserwowano także poprawę metabolizmu glukozy i tłuszczu, zwłaszcza u osób cierpiących na choroby metaboliczne. Ponadto kwas liponowy ogranicza wytwarzanie chemeryny, czyli substancji wpływającej na zwiększenie predyspozycji do powstawania otyłości i zespołu metabolicznego. Kwas alfa-liponowy zmniejsza degradację insuliny oraz zwiększa wychwyt glukozy zarówno w wątrobie, jak i mięśniach, co z kolei prowadzi do podwyższenia poziomu wątrobowego i mięśniowego glikogenu. Dodatkowo zaobserwowano korzystny wpływ ALA na profil lipidowy, obniżenie ciśnienia krwi oraz poziomu mediatorów prozapalnych.

Polecane dla Ciebie

Kwas alfa-liponowy – wskazania do suplementacji

Kwas alfa-liponowy znajduje zastosowanie przede wszystkim w procesie leczenia cukrzycy. Skuteczność wspomagania u tych pacjentów podstawowej terapii farmakologicznej poprzez włączenie suplementacji ALA została potwierdzona w wielu badaniach. Należy jednak zwrócić uwagę na zagrożenie związane z suplementacją ALA u diabetyków, które jest związane z nadmiernym obniżeniem poziomu cukru we krwi tych pacjentów. Aby nie doszło takiej groźnej sytuacji, przed rozpoczęciem suplementacji kwasem alfa-liponowym, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym (np. diabetologiem),  który dobierze zarówno odpowiednią dawkę ALA, jak i standardowo stosowanych leków. Kwas alfa-liponowy znany jest przede wszystkim z silnych właściwości antyoksydacyjnych, ponieważ ma zdolność unieszkodliwiania wolnych rodników. Z tego względu jego suplementacja wskazana jest w chorobach podatnych na leczenie przeciwutleniaczami. Wśród schorzeń, w których stosowanie ALA może okazać się pomocne wymieniania się jaskrę, zaćmę, choroby metaboliczne, takie jak: cukrzyca, miażdżyca, hipercholesterolemia, zaburzenia neurodegeneracyjne, zwłaszcza choroby Alzheimera i Parkinsona oraz zespół przyspieszonego starzenia się. Ponadto kwas alfa-liponowy stosowany jest w leczeniu zatruć, ponieważ posiada zdolność wiązania jonów ołowiu, miedzi, cynku i manganu.

Kwas alfa-liponowy – skutki uboczne suplementacji

Na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań można wnioskować, że kwas alfa-liponowy jest stosunkowo bezpiecznym związkiem i wykazuje bardzo niską toksyczność. Orientacyjna dawka toksyczna dla człowieka określana jest na poziomie 5–10 gramów na dobę. Spożywanie zbyt dużych dawek przez dłuższy czas może doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych w postaci: nudności, biegunki, bólu brzucha oraz skórnych reakcji alergicznych.

Kwas alfa-liponowy nie został przebadany pod kątem bezpieczeństwa stosowania u dzieci, kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia, dlatego w przypadku tych osób, nie zaleca się stosowania preparatów z ALA.

Kwas liponowy – który suplement wybrać i jak go dawkować?

Zazwyczaj rekomendowana, maksymalna dobowa dawka kwasu alfa-liponowego wynosi od 200 do 600 mg. Warto jednak dodać, że sportowcy mogą spożywać nawet 1200 mg ALA na dobę, najlepiej w kilku porcjach. Zaleca się stosowanie preparatów z ALA na czczo, około 30 minut przed pierwszym posiłkiem lub 2 godziny po jedzeniu. Istotne jest, aby przestrzegać właśnie tej zasady, ponieważ jednoczesne przyjmowanie innych suplementów może zmniejszyć wchłanianie kwasu alfa-liponowego, a tym samym ograniczyć wystąpienie korzystnych efektów wynikających z suplementacji ALA. W aptekach, sklepach zielarskich i tych ze zdrową żywnością dostępnych jest wiele preparatów z kwasem alfa-liponowym, a ich cena waha się od około 20 zł do 200 zł.

Niektóre źródła sugerują suplementację ALA wraz z kreatyną, ponieważ kwas ułatwia jej wchłanianie i nasila procesy anaboliczne organizmu.
  1. D. Łacheta, W. Olejarz, Ochronna rola kwasu α-liponowego w miażdżycy i chorobach sercowo-naczyniowych, „biuletynfarmacji.wum.edu.pl”, [online], http://biuletynfarmacji.wum.edu.pl/00artykuly_pdf/1908Lacheta.pdf, [dostęp:] 28.03.2021 r.
  2. A. Skowyra i in., Rola kwasu α-liponowego i γ-linolenowego w jaskrze, „pnmedycznych.pl”, [online], http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2017/03/pnm_2017_144-147.pdf, [dostęp:] 28.03.2021 r.
  3. A. Bilska, Udział w metabolizmie oraz możliwości farmakologicznego działania, „core.ac.uk”, [online], https://core.ac.uk/download/pdf/288121283.pdf, [dostęp:] 28.03.2021 r.
  4. M. Mulak i in., Wpływ doustnego stosowania kwasu alfa-liponowego, witamin B1 i B2 oraz rutozydu na zmiany morfologiczne i funkcjonalne siatkówki u chorych na retinopatię cukrzycową,  „researchgate.net”, [online], https://www.researchgate.net/publication/334824555_Wplyw_doustnego_stosowania_kwasu_alfa-liponowego_witamin_B1_i_B2_oraz_rutozydu_na_zmiany_morfologiczne_i_funkcjonalne_siatkowki_u_chorych_na_retinopatie_cukrzycowa_The_Impact_of_Oral_Application_of_Al, [dostęp:] 28.03.2021 r.
  5. K. Winiarska, Ocena użyteczności antyoksydantów w terapii cukrzycy, „biol.uw.edu.pl”, [online], https://www.biol.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/19/2020/10/SiT_H_K_Winiarska_autoreferat.pdf, [dostęp:] 28.03.2021 r.
  6. B. Kulczyński,  Znaczenie kwasu alfa-liponowego w procesach neurodegeneracyjnych i chorobach metabolicznych, „food-forum.pl”, [online],  https://food-forum.pl/artykul/znaczenie-kwasu-alfa-liponowego-w-procesach-neurodegeneracyjnych-i-chorobach-metabolicznych, [dostęp:] 28.03.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

    Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są: amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cynk – suplementacja, niedobory i nadmiar. Czy tabletki z cynkiem pomoga odzyskać węch i smak?

    Prawidłowy poziom cynku wynosi u osób dorosłych 11–18 µmol/l (70–120 µg/dl), natomiast u dzieci 11–24 µmol/l (70–160 µg/dl). Jego odpowiednia ilość pomaga zachować piękny wygląd skóry, włosów i paznokci. Cynk pełni bardzo istotne funkcje w metabolizmie komórkowym, wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego oraz działanie zmysłów smaku i węchu. Jakie jeszcze właściwości ma cynk, czy utrata powonienia przy COVID-19  to powód, dla którego warto go suplementować oraz czym jest cynk chelat aminokwasowy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym są beta-blokery i kiedy należy je stosować? Leki nowej generacji

    Efektem działania beta-blokerów jest m.in. zwolnienie akcji serca i jego kurczliwości, zmniejszenie zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen czy zmniejszenie ilości krwi, jaką podczas skurczu wyrzucają komory serca. W Polsce najczęściej rekomendowane przez lekarzy beta-blokery to: bisoprolol, metoprolol, nebiwolol. Beta-blokery są dopuszczone do leczenia nadciśnienia u kobiet w okresie ciąży, ponieważ uważane są za grupę leków stosunkowo bezpiecznych dla płodu.

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

    Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij