Insulinomimetyki – kwas alfa-liponowy (ALA) – właściwości, wskazania i skutki uboczne suplementacji. Czy ALA jest skuteczny w procesie odchudzania?
Alicja Świątek

Insulinomimetyki – kwas alfa-liponowy (ALA) – właściwości, wskazania i skutki uboczne suplementacji. Czy ALA jest skuteczny w procesie odchudzania?

Kwas alfa-liponowy jest związkiem o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Wyniki badań naukowych potwierdzają także korzystny wpływ tego związku na pracę wątroby. Kwas ALA obniża stężenie lipidów we krwi, zwiększa zapas glikogenu w wątrobie, ale także wpływa na procesy regeneracji uszkodzonych struktur DNA i protein. W połączeniu z odpowiednio dobraną dietą redukcyjną wpływa na skuteczność procesu odchudzania. Ponadto częściowo blokuje wytwarzanie substancji wpływającej na zwiększenie predyspozycji do powstania otyłości i zespołu metabolicznego, czyli chemeryny. Który sumplement z ALA wybrać, ile kosztuje preparat i jakie są skutki uboczne zażywania kwasu alfa-liponowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Kwas alfa-liponowy stanowi jeden z najsilniej działających przeciwutleniaczy w organizmie człowieka. Obecność ALA jest kluczowa dla przebiegu wielu procesów metabolicznych i przemian prowadzących do wytworzenia energii w komórkach. Najnowsze doniesienia naukowe wskazują, że kwas ten ma potencjalnie korzystny wpływ na zwalczanie otyłości, cukrzycy i innych zaburzeń. Wraz z upływem lat synteza ALA ulega osłabieniu, dlatego warto włączyć do swojej diety pokarmy będące jego źródłem lub też wprowadzić suplementację preparatami zawierającymi kwas alfa-liponowy.

Czym jest kwas alfa-liponowy (ALA)? – właściwości insulinomimetyku

Kwas alfa-liponowy (ALA, ang. Alpha Lipolic Acid) jest związkiem, który w niewielkim stopniu jest produkowany przez organizm. W największych ilościach występuje w szpinaku, brokułach oraz podrobach. ALA ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Ponadto jest koenzymem niezbędnym w przebiegu licznych reakcji metabolicznych. Kwas alfa-liponowy wpływa również na procesy insulinozależne, poprzez zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę. ALA usprawnia również przemianę glukozy do glikogenu i w ten sposób wpływa korzystnie na regulację poziomu glukozy we krwi.

Kwas ALA w procesie odchudzania

Najnowsze badania sugerują, że zmiana diety, której towarzyszy stosowanie suplementów z ALA może przyczyniać się do zwiększonego spadku masy ciała oraz obniżenia wskaźnika BMI. Obserwowano także poprawę metabolizmu glukozy i tłuszczu, zwłaszcza u osób cierpiących na choroby metaboliczne. Ponadto kwas liponowy ogranicza wytwarzanie chemeryny, czyli substancji wpływającej na zwiększenie predyspozycji do powstawania otyłości i zespołu metabolicznego. Kwas alfa-liponowy zmniejsza degradację insuliny oraz zwiększa wychwyt glukozy zarówno w wątrobie, jak i mięśniach, co z kolei prowadzi do podwyższenia poziomu wątrobowego i mięśniowego glikogenu. Dodatkowo zaobserwowano korzystny wpływ ALA na profil lipidowy, obniżenie ciśnienia krwi oraz poziomu mediatorów prozapalnych.

Powiązane produkty

Kwas alfa-liponowy – wskazania do suplementacji

Kwas alfa-liponowy znajduje zastosowanie przede wszystkim w procesie leczenia cukrzycy. Skuteczność wspomagania u tych pacjentów podstawowej terapii farmakologicznej poprzez włączenie suplementacji ALA została potwierdzona w wielu badaniach. Należy jednak zwrócić uwagę na zagrożenie związane z suplementacją ALA u diabetyków, które jest związane z nadmiernym obniżeniem poziomu cukru we krwi tych pacjentów. Aby nie doszło takiej groźnej sytuacji, przed rozpoczęciem suplementacji kwasem alfa-liponowym, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym (np. diabetologiem),  który dobierze zarówno odpowiednią dawkę ALA, jak i standardowo stosowanych leków. Kwas alfa-liponowy znany jest przede wszystkim z silnych właściwości antyoksydacyjnych, ponieważ ma zdolność unieszkodliwiania wolnych rodników. Z tego względu jego suplementacja wskazana jest w chorobach podatnych na leczenie przeciwutleniaczami. Wśród schorzeń, w których stosowanie ALA może okazać się pomocne wymieniania się jaskrę, zaćmę, choroby metaboliczne, takie jak: cukrzyca, miażdżyca, hipercholesterolemia, zaburzenia neurodegeneracyjne, zwłaszcza choroby Alzheimera i Parkinsona oraz zespół przyspieszonego starzenia się. Ponadto kwas alfa-liponowy stosowany jest w leczeniu zatruć, ponieważ posiada zdolność wiązania jonów ołowiu, miedzi, cynku i manganu.

Kwas alfa-liponowy – skutki uboczne suplementacji

Na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań można wnioskować, że kwas alfa-liponowy jest stosunkowo bezpiecznym związkiem i wykazuje bardzo niską toksyczność. Orientacyjna dawka toksyczna dla człowieka określana jest na poziomie 5–10 gramów na dobę. Spożywanie zbyt dużych dawek przez dłuższy czas może doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych w postaci: nudności, biegunki, bólu brzucha oraz skórnych reakcji alergicznych.

Kwas alfa-liponowy nie został przebadany pod kątem bezpieczeństwa stosowania u dzieci, kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia, dlatego w przypadku tych osób, nie zaleca się stosowania preparatów z ALA.

Kwas liponowy – który suplement wybrać i jak go dawkować?

Zazwyczaj rekomendowana, maksymalna dobowa dawka kwasu alfa-liponowego wynosi od 200 do 600 mg. Warto jednak dodać, że sportowcy mogą spożywać nawet 1200 mg ALA na dobę, najlepiej w kilku porcjach. Zaleca się stosowanie preparatów z ALA na czczo, około 30 minut przed pierwszym posiłkiem lub 2 godziny po jedzeniu. Istotne jest, aby przestrzegać właśnie tej zasady, ponieważ jednoczesne przyjmowanie innych suplementów może zmniejszyć wchłanianie kwasu alfa-liponowego, a tym samym ograniczyć wystąpienie korzystnych efektów wynikających z suplementacji ALA. W aptekach, sklepach zielarskich i tych ze zdrową żywnością dostępnych jest wiele preparatów z kwasem alfa-liponowym, a ich cena waha się od około 20 zł do 200 zł.

Niektóre źródła sugerują suplementację ALA wraz z kreatyną, ponieważ kwas ułatwia jej wchłanianie i nasila procesy anaboliczne organizmu.
  1. D. Łacheta, W. Olejarz, Ochronna rola kwasu α-liponowego w miażdżycy i chorobach sercowo-naczyniowych, „biuletynfarmacji.wum.edu.pl”, [online], http://biuletynfarmacji.wum.edu.pl/00artykuly_pdf/1908Lacheta.pdf, [dostęp:] 28.03.2021 r.
  2. A. Skowyra i in., Rola kwasu α-liponowego i γ-linolenowego w jaskrze, „pnmedycznych.pl”, [online], http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2017/03/pnm_2017_144-147.pdf, [dostęp:] 28.03.2021 r.
  3. A. Bilska, Udział w metabolizmie oraz możliwości farmakologicznego działania, „core.ac.uk”, [online], https://core.ac.uk/download/pdf/288121283.pdf, [dostęp:] 28.03.2021 r.
  4. M. Mulak i in., Wpływ doustnego stosowania kwasu alfa-liponowego, witamin B1 i B2 oraz rutozydu na zmiany morfologiczne i funkcjonalne siatkówki u chorych na retinopatię cukrzycową,  „researchgate.net”, [online], https://www.researchgate.net/publication/334824555_Wplyw_doustnego_stosowania_kwasu_alfa-liponowego_witamin_B1_i_B2_oraz_rutozydu_na_zmiany_morfologiczne_i_funkcjonalne_siatkowki_u_chorych_na_retinopatie_cukrzycowa_The_Impact_of_Oral_Application_of_Al, [dostęp:] 28.03.2021 r.
  5. K. Winiarska, Ocena użyteczności antyoksydantów w terapii cukrzycy, „biol.uw.edu.pl”, [online], https://www.biol.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/19/2020/10/SiT_H_K_Winiarska_autoreferat.pdf, [dostęp:] 28.03.2021 r.
  6. B. Kulczyński,  Znaczenie kwasu alfa-liponowego w procesach neurodegeneracyjnych i chorobach metabolicznych, „food-forum.pl”, [online],  https://food-forum.pl/artykul/znaczenie-kwasu-alfa-liponowego-w-procesach-neurodegeneracyjnych-i-chorobach-metabolicznych, [dostęp:] 28.03.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • Wyprawka dla noworodka z apteki – co kupić? O czym pamiętać?

    Zbliżający się poród niesie sporo emocji dla obojga rodziców. Przygotowując się na przyjście nowego członka rodziny, warto wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne produkty, które będą potrzebne od pierwszych dni życia dziecka. Wcześniej przygotowana lista, a następnie zakupienie wyprawki dla noworodka przed jego narodzinami ograniczy zbędny stres po narodzinach dziecka oraz doda rodzicom pewności, że są w pełni przygotowani na przyjście dziecka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij