Berberyna – co to takiego? Właściwości i zastosowanie berberyny
Joanna Orzeł

Berberyna – co to takiego? Właściwości i zastosowanie berberyny

Berberyna wykazuje wyjątkowo wysoką aktywność biologiczną i ma udowodnione naukowo działanie terapeutyczne w leczeniu wielu schorzeń. Na co pomoże? W jakich preparatach można ją znaleźć? Jakie są przeciwwskazania do spożywania berberyny?

Berberysy to grupa roślin występujących w Europie, Azji, Ameryce i Afryce. Rosną dziko, ale są również wykorzystywane w domowych ogrodach jako krzewy ozdobne. Te niepozorne rośliny skrywają w sobie niezwykle ciekawą substancję – berberynę. Substancja ta jest przedmiotem wielu badań klinicznych, których celem jest wprowadzenie jej na stałe do kanonu nowoczesnej medycyny. Warto więc zapoznać się z właściwościami berberyny, które przybliżone są w poniższym tekście.  

Berberyna – co to takiego? 

Z chemicznego punktu widzenia berberyna jest alkaloidem izochinolinowym (do tej samej grupy związków chemicznych zaliczamy np. działające przeciwbólowo morfinę i kodeinę). Jest substancją koloru żółtego i często była wykorzystywana jako barwnik stosowany do wybarwiania wełny, drewna czy skóry. Wykazuje silne właściwości fluorescencyjne – w wyniku naświetlana światłem z zakresu UV sama emituje intensywne zielono-żółte światło. Występuje naturalnie w roślinach zaliczanych do berberysów. Jej największe ilości znajdują się w takich częściach roślin jak korzenie, kłącza, łodygi i kora. 

Berberyna – właściwości i efekty spożywania berberyny 

Preparaty zawierające berberynę są od wieków stosowane w medycynie chińskiej do łagodzenia objawów i leczenia różnych schorzeń. Liczne badania naukowe potwierdziły jej właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwbiegunkowe, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe, antydepresyjne, przeciwzapalne, obniżające poziom cholesterolu we krwi, a także obniżające poziom ciśnienia tętniczego. 

Spożyta przez nas berberyna jest absorbowana z układu pokarmowego do naszego układu krwionośnego. Tą drogą dociera do komórek naszego ciała, wewnątrz których łączy się z wybranymi molekułami (przykładowo enzymami), modyfikując mechanizm ich działania, podobnie jak dzieje się to w przypadku leków.  

Powiązane produkty

Berberyna – na co pomoże? 

Cukrzyca jest jednym ze schorzeń, w terapii których berberyna wykazała satysfakcjonujące wyniki stosowania. Efektem działania berberyny jest obniżenie poziomu glukozy we krwi u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu drugiego (insulinoniezależną). Przeprowadzono badania, w których porównywano działanie leku dedykowanego chorym na cukrzycę – metformina – z działaniem berberyny. Uzyskano podobne efekty obydwu stosowanych terapii, co oznacza, że naturalna substancja może być tak samo skuteczna w walce z chorobą jak zarejestrowany lek. 

Przeprowadzono badania, w których analizowano wpływ berberyny na poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Wykazano, że alkaloid przyczynia się do obniżenia poziomu tych substancji, co przy długoterminowym stosowaniu może obniżyć ryzyko występowania chorób serca.  

Regulacja działania hormonów pośrednio odpowiedzialnych za magazynowanie tkanki tłuszczowej może być powodem, dzięki któremu berberyna daje pozytywne efekty związane z utratą masy ciała, a co za tym idzie może wspierać proces odchudzania.  

Badania przeprowadzone w warunkach in-vitro, na modelach zwierzęcych lub na niewielkiej liczbie pacjentów wykazują, że berberyna może przyczynić się do walki z nowotworami, infekcjami, biegunką czy nawet depresją. Dzięki właściwością przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym pozytywnie wpływa na naszą odporność – wykazano, że przeciwdziała rozmnażaniu grzybów z rodzaju Candida. Są to badania wstępne i do potwierdzenia skuteczności należy przeprowadzić większą liczbę odpowiedni zaplanowanych eksperymentów. 

Berberyna – skutki uboczne i przeciwwskazania do spożywania berberyny 

Berberyna to substancja pochodzenia roślinnego, która uznawana jest za bezpieczną do stosowania. Niska wchłanialność berberyny z układu pokarmowego przekłada się na przyjmowanie dużych jej dawek. Jak każdy specyfik może powodować pewne działania niepożądane jak biegunka, zaparcia, ból brzucha czy wzdęcia. Istnieje przypuszczenie, że jej długotrwałe stosowanie może prowadzić do skutku ubocznego, jakim jest gromadzenie w wątrobie lub mięśniu sercowym.  

Przeciwwskazaniem do stosowania berberyny i preparatów ją zawierających są ciąża oraz karmienie piersią. Nie zaleca się również podawania jej dzieciom. Szczególną uwagę powinny również zachować osoby cierpiące na schorzenia wątroby. 

W przypadku gdy stosowane są leki obniżające poziom cukru we krwi, należy przed rozpoczęciem przyjmowania berberyny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. 

Berberyna – gdzie kupić i w jakiej formie? 

Preparaty zawierające berberynę lub wyciąg z berberysu dostępne są w aptekach i sklepach zielarskich. Znajdziemy jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe (często zawierające również cynamon i/lub kurkumę) produkty zaliczane do suplementów diety. Dostępne są najczęściej w formie tabletek lub kapsułek. Na rynku występują również herbatki czy ekstrakty w postaci kropli. Także kosmetyki służące oczyszczaniu skóry często zwierają ekstrakt z berberysu.  

Sprawdź: Preparaty z berberyną na DOZ.pl

Berberyna w preparatach występuje w postaci chlorowodorku lub siarczanu. Chlorowodorek berebryny jest formą bardziej popularną i tańszą, jednak wykazującą tendencję do słabszego wchłaniania z przewodu pokarmowego. 

Suplementy diety z berberyną – dawkowanie 

Dzienna dawka berberyny to od 200 do 1000 mg (maksymalnie zaleca się stosować 1500 mg). Ze względu na niską trwałość berberyny w naszym krwioobiegu zaleca się jej stosowanie w równych dawkach trzy razy dziennie łącznie z posiłkami. Przed rozpoczęciem stosowania suplementów diety z berberyną, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.  

  1. I. Wojciechowska, Berberys pospolity roślina ozdobna i lecznicza, Kosmos Problemy nauk biologicznych, 66 (3) 2019. 
  2. E. Pisulewska, Tajemnice ziół – zastosowanie w żywności, żywieniu, dietetyce i kosmetologii, Kraków 2016, http://ecofood.kwspz.pl/skrypty/tajemnice-ziol/?fbclid=IwAR023I7yyei-nxgz9oCE9uau6WFeP9Lj9-8c7O4tg5rqYQ6mgFmNbtY1RqA 
  3. J. Yin, H. Xing, J. Ye, Efficacy of berberine in patients with type 2 diabetes mellitus, "Metabolism", nr 57 (5) 2008. 
  4. S. Battu, i in., Physicochemical Characterization of Berberine Chloride: A Perspective in the Development of a Solution Dosage Form for Oral Delivery, "An Official Journal of the American Association of Pharmaceutical Scientists", nr 11 (3) 2010. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij