Domowe sposoby na katar
Anna Posmykiewicz

Domowe sposoby na katar

Katar to uciążliwa dolegliwość, pojawiająca się najczęściej w okresie jesienno–zimowym. Towarzyszy przeziębieniu i grypie, ale także alergii (katar sienny). Jakie są sposoby na katar? Jak poradzić sobie z zatkanym nosem domowymi sposobami?

Domowe sposoby na katar – jaką funkcje spełnia nos?

Nos, będący początkiem drogi oddechowej, spełnia dużą ilość funkcji, z których tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy. Przede wszystkim nos bierze udział w procesie niezbędnego do życia oddychania. Jako pierwszy odcinek układu oddechowego odpowiedzialny jest za nabieranie powietrza do dróg oddechowych, które następnie dostaje się do dalszych odcinków układu oddechowego. Poza tym powietrze dostające się do nosa, zanim "przejdzie" do dalszych odcinków dróg oddechowych, zostaje oczyszczone i nawilżone.

Nos spełnia funkcje bariery ochronnej, która filtruje przepływające przez niego powietrze i oczyszcza je z bakterii, wirusów, cząsteczek kurzu i innych zanieczyszczeń, dzięki czemu nie przedostają się one do niższych partii układu oddechowego, co z kolei chroni układ oddechowy przed infekcjami.

Katar jest uciążliwą przypadłością. Uczucie zatkania nosa oraz ciągle cieknąca z nosa wydzielina powodują, że czujemy się ciągle zmęczeni, boli nas głowa i nic nam się nie chce. Dlatego też warto pozbyć się kataru jak najszybciej, aby można było wrócić do codziennego normalnego funkcjonowania. Jak to zrobić? Można spróbować pozbyć się kataru domowymi sposobami.

Domowe sposoby na katar – inhalacje, woda morska, majeranek

Jednym z domowych sposobów na katar jest wykonywanie inhalacji. Możemy do tego celu użyć specjalny inhalator (nebulizator), do którego należy wlać roztwór soli fizjologicznej. Następnie na twarz należy włożyć maseczkę, włączyć inhalator i zacząć oddychać. Dzięki temu rozwór soli dostaje się do naszych przewodów nosowych, upłynnia zalegająca w nich wydzielinę, co z kolei powoduje, że duża jej ilość możemy po skończonej inhalacji wydmuchać i tym samym doskonale oczyścić nos.

Jeśli nie mamy inhalatora, możemy zamiast nebulizacji wykonać sobie tzw. parówkę. Wystarczy do miski z gorąca wodą wsypać sól (może być to zarówno sól morska, jak i ta zwykła), nakryć głowę ręcznikiem i zacząć wdychać parująca sól. Do takiej "parówki" możemy też dodać olejki eteryczne (najlepszy będzie olejek eukaliptusowy, sosnowy czy miętowy), dzięki którym nasz nos zacznie się udrażniać. Jest to stary, domowy, sprawdzony sposób, jednak nadaje się on tylko dla dorosłych i absolutnie nie powinniśmy wykonywać tego typu "parówek" dzieciom ze względu na duże ryzyko poparzenia się dziecka. 

Innym skutecznym domowym sposobem na katar jest stosowanie bezpośrednio do nosa roztworu wody morskiej, zarówno tej izotonicznej, jak i tej hipertonicznej. Roztwór wody morskiej jest bardzo bezpieczny, nie da się go przedawkować, dlatego też warto wykonywać aplikacje do nosa kilkanaście razy w ciągu dnia, najlepiej w pozycji leżącej. Po wpuszczeniu do nosa roztworu wody morskiej należy chwile poleżeć, po czym należy wstać i dokładnie oczyścić nos. 

Bardzo dobrym domowym sposobem na katar jest też używanie do walki z nim majeranku. Można wykonać z niego napar, a następnie zacząć go wdychać. Ewentualnie można też rozdrobnić zioła majeranku, wymieszać  je z kremem i taką miksturą posmarować skórę pod nosem, co sprawi, że nas nos zacznie się szybko udrażniać. 

Powiązane produkty

Domowe sposoby na katar – czosnek, cebula, sok z malin

Skutecznym domowym sposobem na katar jest też stosowanie czosnku i cebuli. Zawierają one naturalne substancje działające przeciwwirusowo, dlatego też pomogą nam one szybciej pozbyć się uciążliwego kataru. Warto zatem codziennie zjeść rozdrobniony ząbek czosnku czy kilka piórek cebuli razem z kanapka, a pomoże nam to szybciej wrócić  do zdrowia. 

Kolejną domową metodą na walkę z katarem jest picie rozgrzewającej herbaty. Powinniśmy do niej dolewać soku z malin, który działa rozgrzewająco oraz napotnie. Do takiej herbaty warto też dodatkowo wrzucić  plasterek cytryny, która ma przecież  właściwości przeciwwirusowe. 

Należy pamiętać też o tym, że aby szybko pozbyć się kataru, bardzo ważne jest też częste i staranne czyszczenie nosa, o czym bardzo często zapominamy. A zaleganie wydzieliny w przewodach nosowych może spowodować, że dojdzie do jej bakteryjnego nadkażenia i wtedy już nie da się zwalczyć kataru domowymi sposobami i zajdzie potrzeba użycia kropli z antybiotykiem.

Zatem, jeśli tylko poczujemy, że w naszym nosie zebrała się wydzielina, musimy jak najszybciej go oczyścić. Aby dmuchanie nosa było jak najbardziej efektywne, powinniśmy wydmuchiwać dziurki nosa na zmianę: dmuchając lewą dziurką należy zakryć  dziurkę prawą i odwrotnie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl