Domowe sposoby na katar
Anna Posmykiewicz

Domowe sposoby na katar

Katar to uciążliwa dolegliwość, pojawiająca się najczęściej w okresie jesienno–zimowym. Towarzyszy przeziębieniu i grypie, ale także alergii (katar sienny). Jakie są sposoby na katar? Jak poradzić sobie z zatkanym nosem domowymi sposobami?

Domowe sposoby na katar – jaką funkcje spełnia nos?

Nos, będący początkiem drogi oddechowej, spełnia dużą ilość funkcji, z których tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy. Przede wszystkim nos bierze udział w procesie niezbędnego do życia oddychania. Jako pierwszy odcinek układu oddechowego odpowiedzialny jest za nabieranie powietrza do dróg oddechowych, które następnie dostaje się do dalszych odcinków układu oddechowego. Poza tym powietrze dostające się do nosa, zanim "przejdzie" do dalszych odcinków dróg oddechowych, zostaje oczyszczone i nawilżone.

Nos spełnia funkcje bariery ochronnej, która filtruje przepływające przez niego powietrze i oczyszcza je z bakterii, wirusów, cząsteczek kurzu i innych zanieczyszczeń, dzięki czemu nie przedostają się one do niższych partii układu oddechowego, co z kolei chroni układ oddechowy przed infekcjami.

Katar jest uciążliwą przypadłością. Uczucie zatkania nosa oraz ciągle cieknąca z nosa wydzielina powodują, że czujemy się ciągle zmęczeni, boli nas głowa i nic nam się nie chce. Dlatego też warto pozbyć się kataru jak najszybciej, aby można było wrócić do codziennego normalnego funkcjonowania. Jak to zrobić? Można spróbować pozbyć się kataru domowymi sposobami.

Domowe sposoby na katar – inhalacje, woda morska, majeranek

Jednym z domowych sposobów na katar jest wykonywanie inhalacji. Możemy do tego celu użyć specjalny inhalator (nebulizator), do którego należy wlać roztwór soli fizjologicznej. Następnie na twarz należy włożyć maseczkę, włączyć inhalator i zacząć oddychać. Dzięki temu rozwór soli dostaje się do naszych przewodów nosowych, upłynnia zalegająca w nich wydzielinę, co z kolei powoduje, że duża jej ilość możemy po skończonej inhalacji wydmuchać i tym samym doskonale oczyścić nos.

Jeśli nie mamy inhalatora, możemy zamiast nebulizacji wykonać sobie tzw. parówkę. Wystarczy do miski z gorąca wodą wsypać sól (może być to zarówno sól morska, jak i ta zwykła), nakryć głowę ręcznikiem i zacząć wdychać parująca sól. Do takiej "parówki" możemy też dodać olejki eteryczne (najlepszy będzie olejek eukaliptusowy, sosnowy czy miętowy), dzięki którym nasz nos zacznie się udrażniać. Jest to stary, domowy, sprawdzony sposób, jednak nadaje się on tylko dla dorosłych i absolutnie nie powinniśmy wykonywać tego typu "parówek" dzieciom ze względu na duże ryzyko poparzenia się dziecka. 

Innym skutecznym domowym sposobem na katar jest stosowanie bezpośrednio do nosa roztworu wody morskiej, zarówno tej izotonicznej, jak i tej hipertonicznej. Roztwór wody morskiej jest bardzo bezpieczny, nie da się go przedawkować, dlatego też warto wykonywać aplikacje do nosa kilkanaście razy w ciągu dnia, najlepiej w pozycji leżącej. Po wpuszczeniu do nosa roztworu wody morskiej należy chwile poleżeć, po czym należy wstać i dokładnie oczyścić nos. 

Bardzo dobrym domowym sposobem na katar jest też używanie do walki z nim majeranku. Można wykonać z niego napar, a następnie zacząć go wdychać. Ewentualnie można też rozdrobnić zioła majeranku, wymieszać  je z kremem i taką miksturą posmarować skórę pod nosem, co sprawi, że nas nos zacznie się szybko udrażniać. 

Polecane dla Ciebie

Domowe sposoby na katar – czosnek, cebula, sok z malin

Skutecznym domowym sposobem na katar jest też stosowanie czosnku i cebuli. Zawierają one naturalne substancje działające przeciwwirusowo, dlatego też pomogą nam one szybciej pozbyć się uciążliwego kataru. Warto zatem codziennie zjeść rozdrobniony ząbek czosnku czy kilka piórek cebuli razem z kanapka, a pomoże nam to szybciej wrócić  do zdrowia. 

Kolejną domową metodą na walkę z katarem jest picie rozgrzewającej herbaty. Powinniśmy do niej dolewać soku z malin, który działa rozgrzewająco oraz napotnie. Do takiej herbaty warto też dodatkowo wrzucić  plasterek cytryny, która ma przecież  właściwości przeciwwirusowe. 

Należy pamiętać też o tym, że aby szybko pozbyć się kataru, bardzo ważne jest też częste i staranne czyszczenie nosa, o czym bardzo często zapominamy. A zaleganie wydzieliny w przewodach nosowych może spowodować, że dojdzie do jej bakteryjnego nadkażenia i wtedy już nie da się zwalczyć kataru domowymi sposobami i zajdzie potrzeba użycia kropli z antybiotykiem.

Zatem, jeśli tylko poczujemy, że w naszym nosie zebrała się wydzielina, musimy jak najszybciej go oczyścić. Aby dmuchanie nosa było jak najbardziej efektywne, powinniśmy wydmuchiwać dziurki nosa na zmianę: dmuchając lewą dziurką należy zakryć  dziurkę prawą i odwrotnie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij