Alergia czy przeziębienie? Jak rozpoznać objawy
Przeziębienie
Przeziębienie jest stanem w którym zazwyczaj występuje stan zapalny błony śluzowej gardła i nosa. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, często więc chorują osoby przebywające w tych samych pomieszczeniach, np. współpracownicy. Przeziębienie objawia się niezbyt silnym bólem gardła, któremu zazwyczaj towarzyszy katar. Początkowo wydzielina z nosa jest wodnista i bezbarwna, później przybiera bardziej gęstą konsystencję i może mieć żółte lub żółto-zielone zabarwienie. Na skutek obrzęku błony śluzowej nosa i utrudnionego dostępu powietrza, może dojść do zapalenia zatok. Przeziębienie spowodowane jest najczęściej inwazją wirusów na osłabiony organizm (wychłodzenie organizmu sprzyja infekcji, stąd nazwa przeziębienie). Przeziębieniu może towarzyszyć podwyższona temperatura, jednak zazwyczaj nie przekracza 38ºC. Przeziębienie jest stanem samoograniczającym się, po kilku dniach najczęściej dochodzi do ustąpienia objawów. Jeżeli objawy są uciążliwe, można złagodzić objawy przeziębienia stosując dostępne bez recepty produkty. Warto zadbać o prawidłowe nawilżenie błon śluzowych, nawadniać organizm pijąc ok 1,5-2 litrów płynów na dzień, a także stosować sól fizjologiczną lub roztwory soli morskiej do codziennej higieny nosa. W przebiegu przeziębienia stosować można także leki przeciwgorączkowe, odkażające gardło, obkurczające błonę śluzową nosa, czy leki wykrztuśne jeśli objawom towarzyszy kaszel.
Alergia
Alergia może manifestować się pod postacią różnych objawów. Jednym z nich jest alergiczny nieżyt nosa. Jego pochodzenie jest inne niż w przypadku kataru występującego w przebiegu przeziębienia. Katar na tle alergicznym pojawia się po kontakcie z czynnikiem uczulającym np. pyłkami roślin obecnymi w powietrzu. Wydzielina z nosa jest wodnista i bezbarwna, katarowi towarzyszy kichanie i uporczywe swędzenie w nosie. Często dołączają się takie objawy jak zaczerwienienie, świąd i łzawienie oczu. Może występować również swędzenie w uszach lub w gardle. Część alergików reaguje kaszlem na kontakt z alergenem w powietrzu. Objawom spowodowanym przez reakcję alergiczną na kontakt z alergenem, z reguły nie towarzyszy podwyższona temperatura ciała.
Bez recepty dostępne są leki przeciwalergiczne, w opakowaniach zawierających 7 lub 10 tabletek, które łagodzą objawy alergii. Dostępne są również nowe postacie tabletek ulegających rozpadowi w jakie ustnej, które są praktycznym rozwiązaniem często wybieranym przez pacjentów. Dla dzieci przeznaczone są syropy wydawane z przepisu lekarza. Pacjenci cierpiący z powodu kataru pochodzenia alergicznego, mogą sięgnąć także po inne preparaty dostępne w aptekach bez recepty. Na rynku obecne są aerozole przeznaczone do podania do nosa, zawierające np. fenylefryna i maleinian dimetyndenu, które odblokowują zatkany nos i hamują reakcję alergiczną. Są to preparaty do krótkotrwałego stosowania, zazwyczaj zaleca się czas terapii 5-7 dni. Dłuższe stosowanie może spowodować wtórne przekrwienie błony śluzowej nosa i nasilenie objawów i dolegliwości. W aptece, warto również zapytać farmaceutę o preparaty z kromoglikanem sodu, zapobiegające wystąpieniu sezonowego alergicznego nieżytu nosa. Stosowanie tych preparatów należy rozpocząć przynajmniej na tydzień przed kontaktem z alergenem.
Przeziębienie czy alergia? Na to pytanie z pewnością odpowie pacjentowi lekarz, który ma możliwość zbadania pacjenta. Jeśli jednak pacjent dopiero oczekuje na wizytę, szuka porady i pomocy u farmaceuty, warto poinformować go o tym, jak odróżnić przeziębienie od alergii oraz jakie leki może bezpiecznie zastosować.