Alergia czy przeziębienie? Jak rozpoznać objawy
Joanna Naczyńska

Alergia czy przeziębienie? Jak rozpoznać objawy

Zarówno alergia jak i przeziębienie może spowodować, że nasza forma spada, a codzienne czynności stają się bardzo trudne do wykonania. Objawy jednej i drugiej choroby mogą znacznie utrudniać funkcjonowanie. Jak rozpoznać i odróżnić objawy przeziębienia od alergii? Jak możemy je łagodzić by poczuć się lepiej?

Przeziębienie

Przeziębienie jest stanem w którym zazwyczaj występuje stan zapalny błony śluzowej gardła i nosa. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, często więc chorują osoby przebywające w tych samych pomieszczeniach, np. współpracownicy. Przeziębienie objawia się niezbyt silnym bólem gardła, któremu zazwyczaj towarzyszy katar. Początkowo wydzielina z nosa jest wodnista i bezbarwna, później przybiera bardziej gęstą konsystencję i może mieć żółte lub żółto-zielone zabarwienie. Na skutek obrzęku błony śluzowej nosa i utrudnionego dostępu powietrza, może dojść do zapalenia zatok. Przeziębienie spowodowane jest najczęściej inwazją wirusów na osłabiony organizm (wychłodzenie organizmu sprzyja infekcji, stąd nazwa przeziębienie). Przeziębieniu może towarzyszyć podwyższona temperatura, jednak zazwyczaj nie przekracza 38ºC. Przeziębienie jest stanem samoograniczającym się, po kilku dniach najczęściej dochodzi do ustąpienia objawów. Jeżeli objawy są uciążliwe, można złagodzić objawy przeziębienia stosując dostępne bez recepty produkty. Warto zadbać o prawidłowe nawilżenie błon śluzowych, nawadniać organizm pijąc ok 1,5-2 litrów płynów na dzień, a także stosować sól fizjologiczną lub roztwory soli morskiej do codziennej higieny nosa. W przebiegu przeziębienia stosować można także leki przeciwgorączkowe, odkażające gardło, obkurczające błonę śluzową nosa,  czy leki wykrztuśne jeśli objawom towarzyszy kaszel.

Wystąpienie wyższej temperatury, której towarzyszą bóle mięśni, kaszel i osłabienie może wskazywać na grypę. Aby ją potwierdzić, lekarz zleci wykonanie specjalistycznych badań i zastosuje odpowiednie leczenie.

Alergia

Alergia może manifestować się pod postacią różnych objawów. Jednym z nich jest alergiczny nieżyt nosa. Jego pochodzenie jest inne niż w przypadku kataru występującego w przebiegu przeziębienia. Katar na tle alergicznym pojawia się po kontakcie z czynnikiem uczulającym np. pyłkami roślin obecnymi w powietrzu. Wydzielina z nosa jest wodnista i bezbarwna, katarowi towarzyszy kichanie i uporczywe swędzenie w nosie. Często dołączają się takie objawy jak zaczerwienienie, świąd i łzawienie oczu. Może występować również swędzenie w uszach lub w  gardle. Część alergików reaguje kaszlem na kontakt z alergenem w powietrzu. Objawom spowodowanym przez reakcję alergiczną na kontakt z alergenem, z reguły nie towarzyszy podwyższona temperatura ciała.

Łagodzenie objawów alergii wymaga zastosowania innego leczenia niż w przypadku przeziębienia.

Bez recepty dostępne są leki przeciwalergiczne, w opakowaniach zawierających 7 lub 10 tabletek, które łagodzą objawy alergii. Dostępne są również nowe postacie tabletek ulegających rozpadowi w jakie ustnej, które są praktycznym rozwiązaniem często wybieranym przez pacjentów. Dla dzieci przeznaczone są syropy wydawane z przepisu lekarza. Pacjenci cierpiący z powodu kataru pochodzenia alergicznego, mogą sięgnąć także po inne preparaty dostępne w aptekach bez recepty. Na rynku obecne są aerozole przeznaczone do podania do nosa, zawierające np. fenylefryna i maleinian dimetyndenu, które odblokowują zatkany nos i hamują reakcję alergiczną. Są to preparaty do krótkotrwałego stosowania, zazwyczaj zaleca się czas terapii 5-7 dni. Dłuższe stosowanie może spowodować wtórne przekrwienie błony śluzowej nosa i nasilenie objawów i dolegliwości. W aptece, warto również zapytać farmaceutę o preparaty z kromoglikanem sodu, zapobiegające wystąpieniu sezonowego alergicznego nieżytu nosa. Stosowanie tych preparatów należy rozpocząć przynajmniej na tydzień przed kontaktem z alergenem. 

Przeziębienie czy alergia? Na to pytanie z pewnością odpowie pacjentowi lekarz, który ma możliwość zbadania pacjenta. Jeśli jednak pacjent dopiero oczekuje na wizytę, szuka porady i pomocy u farmaceuty, warto poinformować go o tym, jak odróżnić przeziębienie od alergii oraz jakie leki może bezpiecznie zastosować.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl