Alergia czy przeziębienie? Jak rozpoznać objawy
Joanna Naczyńska

Alergia czy przeziębienie? Jak rozpoznać objawy

Zarówno alergia jak i przeziębienie może spowodować, że nasza forma spada, a codzienne czynności stają się bardzo trudne do wykonania. Objawy jednej i drugiej choroby mogą znacznie utrudniać funkcjonowanie. Jak rozpoznać i odróżnić objawy przeziębienia od alergii? Jak możemy je łagodzić by poczuć się lepiej?

Przeziębienie

Przeziębienie jest stanem w którym zazwyczaj występuje stan zapalny błony śluzowej gardła i nosa. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, często więc chorują osoby przebywające w tych samych pomieszczeniach, np. współpracownicy. Przeziębienie objawia się niezbyt silnym bólem gardła, któremu zazwyczaj towarzyszy katar. Początkowo wydzielina z nosa jest wodnista i bezbarwna, później przybiera bardziej gęstą konsystencję i może mieć żółte lub żółto-zielone zabarwienie. Na skutek obrzęku błony śluzowej nosa i utrudnionego dostępu powietrza, może dojść do zapalenia zatok. Przeziębienie spowodowane jest najczęściej inwazją wirusów na osłabiony organizm (wychłodzenie organizmu sprzyja infekcji, stąd nazwa przeziębienie). Przeziębieniu może towarzyszyć podwyższona temperatura, jednak zazwyczaj nie przekracza 38ºC. Przeziębienie jest stanem samoograniczającym się, po kilku dniach najczęściej dochodzi do ustąpienia objawów. Jeżeli objawy są uciążliwe, można złagodzić objawy przeziębienia stosując dostępne bez recepty produkty. Warto zadbać o prawidłowe nawilżenie błon śluzowych, nawadniać organizm pijąc ok 1,5-2 litrów płynów na dzień, a także stosować sól fizjologiczną lub roztwory soli morskiej do codziennej higieny nosa. W przebiegu przeziębienia stosować można także leki przeciwgorączkowe, odkażające gardło, obkurczające błonę śluzową nosa,  czy leki wykrztuśne jeśli objawom towarzyszy kaszel.

Wystąpienie wyższej temperatury, której towarzyszą bóle mięśni, kaszel i osłabienie może wskazywać na grypę. Aby ją potwierdzić, lekarz zleci wykonanie specjalistycznych badań i zastosuje odpowiednie leczenie.

Alergia

Alergia może manifestować się pod postacią różnych objawów. Jednym z nich jest alergiczny nieżyt nosa. Jego pochodzenie jest inne niż w przypadku kataru występującego w przebiegu przeziębienia. Katar na tle alergicznym pojawia się po kontakcie z czynnikiem uczulającym np. pyłkami roślin obecnymi w powietrzu. Wydzielina z nosa jest wodnista i bezbarwna, katarowi towarzyszy kichanie i uporczywe swędzenie w nosie. Często dołączają się takie objawy jak zaczerwienienie, świąd i łzawienie oczu. Może występować również swędzenie w uszach lub w  gardle. Część alergików reaguje kaszlem na kontakt z alergenem w powietrzu. Objawom spowodowanym przez reakcję alergiczną na kontakt z alergenem, z reguły nie towarzyszy podwyższona temperatura ciała.

Łagodzenie objawów alergii wymaga zastosowania innego leczenia niż w przypadku przeziębienia.

Bez recepty dostępne są leki przeciwalergiczne, w opakowaniach zawierających 7 lub 10 tabletek, które łagodzą objawy alergii. Dostępne są również nowe postacie tabletek ulegających rozpadowi w jakie ustnej, które są praktycznym rozwiązaniem często wybieranym przez pacjentów. Dla dzieci przeznaczone są syropy wydawane z przepisu lekarza. Pacjenci cierpiący z powodu kataru pochodzenia alergicznego, mogą sięgnąć także po inne preparaty dostępne w aptekach bez recepty. Na rynku obecne są aerozole przeznaczone do podania do nosa, zawierające np. fenylefryna i maleinian dimetyndenu, które odblokowują zatkany nos i hamują reakcję alergiczną. Są to preparaty do krótkotrwałego stosowania, zazwyczaj zaleca się czas terapii 5-7 dni. Dłuższe stosowanie może spowodować wtórne przekrwienie błony śluzowej nosa i nasilenie objawów i dolegliwości. W aptece, warto również zapytać farmaceutę o preparaty z kromoglikanem sodu, zapobiegające wystąpieniu sezonowego alergicznego nieżytu nosa. Stosowanie tych preparatów należy rozpocząć przynajmniej na tydzień przed kontaktem z alergenem. 

Przeziębienie czy alergia? Na to pytanie z pewnością odpowie pacjentowi lekarz, który ma możliwość zbadania pacjenta. Jeśli jednak pacjent dopiero oczekuje na wizytę, szuka porady i pomocy u farmaceuty, warto poinformować go o tym, jak odróżnić przeziębienie od alergii oraz jakie leki może bezpiecznie zastosować.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.