Alergia czy przeziębienie? Jak rozpoznać objawy
Joanna Naczyńska

Alergia czy przeziębienie? Jak rozpoznać objawy

Zarówno alergia jak i przeziębienie może spowodować, że nasza forma spada, a codzienne czynności stają się bardzo trudne do wykonania. Objawy jednej i drugiej choroby mogą znacznie utrudniać funkcjonowanie. Jak rozpoznać i odróżnić objawy przeziębienia od alergii? Jak możemy je łagodzić by poczuć się lepiej?

Przeziębienie

Przeziębienie jest stanem w którym zazwyczaj występuje stan zapalny błony śluzowej gardła i nosa. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, często więc chorują osoby przebywające w tych samych pomieszczeniach, np. współpracownicy. Przeziębienie objawia się niezbyt silnym bólem gardła, któremu zazwyczaj towarzyszy katar. Początkowo wydzielina z nosa jest wodnista i bezbarwna, później przybiera bardziej gęstą konsystencję i może mieć żółte lub żółto-zielone zabarwienie. Na skutek obrzęku błony śluzowej nosa i utrudnionego dostępu powietrza, może dojść do zapalenia zatok. Przeziębienie spowodowane jest najczęściej inwazją wirusów na osłabiony organizm (wychłodzenie organizmu sprzyja infekcji, stąd nazwa przeziębienie). Przeziębieniu może towarzyszyć podwyższona temperatura, jednak zazwyczaj nie przekracza 38ºC. Przeziębienie jest stanem samoograniczającym się, po kilku dniach najczęściej dochodzi do ustąpienia objawów. Jeżeli objawy są uciążliwe, można złagodzić objawy przeziębienia stosując dostępne bez recepty produkty. Warto zadbać o prawidłowe nawilżenie błon śluzowych, nawadniać organizm pijąc ok 1,5-2 litrów płynów na dzień, a także stosować sól fizjologiczną lub roztwory soli morskiej do codziennej higieny nosa. W przebiegu przeziębienia stosować można także leki przeciwgorączkowe, odkażające gardło, obkurczające błonę śluzową nosa,  czy leki wykrztuśne jeśli objawom towarzyszy kaszel.

Wystąpienie wyższej temperatury, której towarzyszą bóle mięśni, kaszel i osłabienie może wskazywać na grypę. Aby ją potwierdzić, lekarz zleci wykonanie specjalistycznych badań i zastosuje odpowiednie leczenie.

Alergia

Alergia może manifestować się pod postacią różnych objawów. Jednym z nich jest alergiczny nieżyt nosa. Jego pochodzenie jest inne niż w przypadku kataru występującego w przebiegu przeziębienia. Katar na tle alergicznym pojawia się po kontakcie z czynnikiem uczulającym np. pyłkami roślin obecnymi w powietrzu. Wydzielina z nosa jest wodnista i bezbarwna, katarowi towarzyszy kichanie i uporczywe swędzenie w nosie. Często dołączają się takie objawy jak zaczerwienienie, świąd i łzawienie oczu. Może występować również swędzenie w uszach lub w  gardle. Część alergików reaguje kaszlem na kontakt z alergenem w powietrzu. Objawom spowodowanym przez reakcję alergiczną na kontakt z alergenem, z reguły nie towarzyszy podwyższona temperatura ciała.

Łagodzenie objawów alergii wymaga zastosowania innego leczenia niż w przypadku przeziębienia.

Bez recepty dostępne są leki przeciwalergiczne, w opakowaniach zawierających 7 lub 10 tabletek, które łagodzą objawy alergii. Dostępne są również nowe postacie tabletek ulegających rozpadowi w jakie ustnej, które są praktycznym rozwiązaniem często wybieranym przez pacjentów. Dla dzieci przeznaczone są syropy wydawane z przepisu lekarza. Pacjenci cierpiący z powodu kataru pochodzenia alergicznego, mogą sięgnąć także po inne preparaty dostępne w aptekach bez recepty. Na rynku obecne są aerozole przeznaczone do podania do nosa, zawierające np. fenylefryna i maleinian dimetyndenu, które odblokowują zatkany nos i hamują reakcję alergiczną. Są to preparaty do krótkotrwałego stosowania, zazwyczaj zaleca się czas terapii 5-7 dni. Dłuższe stosowanie może spowodować wtórne przekrwienie błony śluzowej nosa i nasilenie objawów i dolegliwości. W aptece, warto również zapytać farmaceutę o preparaty z kromoglikanem sodu, zapobiegające wystąpieniu sezonowego alergicznego nieżytu nosa. Stosowanie tych preparatów należy rozpocząć przynajmniej na tydzień przed kontaktem z alergenem. 

Przeziębienie czy alergia? Na to pytanie z pewnością odpowie pacjentowi lekarz, który ma możliwość zbadania pacjenta. Jeśli jednak pacjent dopiero oczekuje na wizytę, szuka porady i pomocy u farmaceuty, warto poinformować go o tym, jak odróżnić przeziębienie od alergii oraz jakie leki może bezpiecznie zastosować.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Jaki jest prawidłowy kolor moczu?

    Oddawanie moczu jest naturalną potrzebą, którą realizujemy kilka razy dziennie. Kolor moczu może być także wyznacznikiem stanu naszego zdrowia, rodzaju spożywanych leków oraz składu naszej diety. Co więc może oznaczać zmiana jego barwy?

  • Odma opłucnowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Odmą opłucnową nazywamy obecność powietrza w jamie opłucnej, która spowodowana jest uszkodzeniem płuca lub klatki piersiowej. Czy ten stan zawsze jest niebezpieczny dla życia? Z jakimi objawami się wiąże?

  • Krwawienie z odbytu – przyczyny, leczenie, powikłania

    Krwawienie z odbytu jest najczęściej objawem schorzeń, takich jak hemoroidy, szczeliny odbytu, nieswoiste zapalenie jelit, wrzody i rak jelita grubego. Zwykle krwawienie z odbytu można zauważyć na papierze toaletowym, w wodzie w muszli klozetowej lub w stolcu. Ważne jest, aby w momencie zauważenia problemu skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką poważnej choroby, która rozwija się w organizmie.

  • Czy można od urodzenia nie czuć bólu? Co to jest analgezja?

    Ból jest wpisany w ludzkie istnienie. Wbrew pozorom to zjawisko pozytywne, ponieważ informuje nas o zagrożeniach zdrowia, a nawet życia. Jednakże są ludzie, którzy nie są zdolni do odczuwania bólu, cierpią bowiem na analgezję wrodzoną.

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

    Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij