Pyłki uczulające
Ewelina Sochacka

Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?

Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Gorączka przy alergii – czy może się pojawiać?

Alergia to nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego, do której dochodzi na skutek kontaktu z alergenami, czyli różnymi substancjami występującymi w środowisku. Takimi „wyzwalaczami” uczulenia mogą być alergeny wziewne (np. pyłki roślin, roztocza kurzu domowego), pokarmowe (białka zawarte w produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego), kontaktowe (np. konserwanty znajdujące się w kosmetykach, niektóre metale), a także leki. Nadwrażliwość może być przyczyną występowania uciążliwych objawów, a niekiedy może nawet zagrażać zdrowiu i życiu.

Jak podaje American College of Allergy, Asthma and Immunology, alergie nie wywołują gorączki. Jeśli pacjent ma podwyższoną temperaturę ciała, której towarzyszą typowe objawy reakcji alergicznej występującej na skutek kontaktu z alergenami, takie jak katar, kichanie, łzawienie oczu lub uczucie zatkanego nosa, przypuszczalną ich przyczyną jest infekcja górnych dróg oddechowych.

Chociaż alergiczny nieżyt nosa nie jest powodem pojawienia się gorączki, ludzie, którzy cierpią na alergię wziewną lub astmę, są bardziej narażeni na rozwój chronicznych infekcji, przede wszystkim zatok (alergia osłabia organizm, czyniąc go podatnym na choroby). Zazwyczaj pojawiają się wówczas także: ból gardła, ból głowy, pogorszenie węchu.

Czym jest gorączka sienna?

Gorączka sienna to pojęcie oznaczające zespół objawów pojawiający się w przebiegu alergii na pyłki roślin. Co ważne, nie towarzyszy mu podwyższona temperatura ciała. Ten typ alergii występuje okresowo, w naszym kraju najpopularniejszymi alergenami są trawy, które pylą od końca maja do połowy lipca. Symptomy gorączki siennej to: katar, wysypka i łzawiące oczy. Pojawiają się one corocznie. Aby uchronić się przed ich wystąpieniem, trzeba unikać uczulających czynników, m.in. spacerowania po terenach polnych, leśnych i łąkach. Ponadto należy zmieniać ubrania oraz brać prysznic po przyjściu z dworu do domu, można też stosować leki przeciwalergiczne (warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą).

Sprawdź leki na alergię w ofercie DOZ.pl

Powiązane produkty

Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

Po kontakcie z alergenami na początku występuje zazwyczaj uczucie pieczenia i swędzenia oczu, podniebienia, nosa i gardła. Po chwili do tych symptomów dochodzą ataki intensywnego kichania, cieknącej z nosa wodnistej wydzieliny i uczucie niedrożności górnych dróg oddechowych. Osoba uczulona musi oddychać przez usta, co podrażnia błony śluzowe gardła i krtani, wywołując uciążliwy, trwający kilka minut suchy kaszel. Często alergia nie zostaje zdiagnozowana, a kichająca i kaszląca osoba jest poddawana niewłaściwemu leczeniu. Dlatego tak ważne jest, aby w sytuacji chronicznego lub systematycznego pojawiania się wspomnianych objawów wykonać testy alergiczne.

W przypadku alergii:

  • katar pojawia się nieoczekiwanie i ma nasilony charakter, pojawia się bezbarwna wydzielina,
  • nie pojawia się gorączka,
  • może występować suchy kaszel,
  • pojawia się uczucie pieczenia oczu, łzawienie i świąd,
  • w momencie pojawienia się opadów deszczu nasilenie symptomów słabnie.

W przypadku przeziębienia:

  • katar rozwija się stopniowo, wydzielina z nosa nie jest przejrzysta,
  • może pojawiać się gorączka lub stan podgorączkowy,
  • występuje suchy kaszel, który ma tendencję do przechodzenia w kaszel mokry, z odkrztuszaniem wydzieliny,
  • symptomy utrzymują się niezależnie od warunków pogodowych, pojawiają się cyklicznie o tej samej porze roku (nie oznacza to jednak, że jeżeli nigdy nie mieliśmy objawów alergii, nie może ona u nas wystąpić).
  1. Can allergies cause a fever?, medicalnewstoday.com [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/fever-with-allergies [dostęp:] 02.05.2023.
  2. Can allergies cause a fever?, paulyoungmd.com [online] https://paulyoungmd.com/can-allergies-cause-a-fever/ [dostęp:] 02.05.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jaki związek ma poziom wykształcenia z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

    W nowym badaniu naukowcy z ośrodka badawczego Mass General Brigham zbadali wpływ poziomu wykształcenia na pogorszenie funkcji poznawczych. Przeanalizowali dane pochodzące od 675 osób (370 kobiet oraz 305 mężczyzn) będących nosicielami mutacji PSEN1, związanej z dziedziczną postacią choroby Alzheimera o wczesnym początku. Do jakich wniosków doszli?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij