Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?
Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.
Gorączka przy alergii – czy może się pojawiać?
Alergia to nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego, do której dochodzi na skutek kontaktu z alergenami, czyli różnymi substancjami występującymi w środowisku. Takimi „wyzwalaczami” uczulenia mogą być alergeny wziewne (np. pyłki roślin, roztocza kurzu domowego), pokarmowe (białka zawarte w produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego), kontaktowe (np. konserwanty znajdujące się w kosmetykach, niektóre metale), a także leki. Nadwrażliwość może być przyczyną występowania uciążliwych objawów, a niekiedy może nawet zagrażać zdrowiu i życiu.
Chociaż alergiczny nieżyt nosa nie jest powodem pojawienia się gorączki, ludzie, którzy cierpią na alergię wziewną lub astmę, są bardziej narażeni na rozwój chronicznych infekcji, przede wszystkim zatok (alergia osłabia organizm, czyniąc go podatnym na choroby). Zazwyczaj pojawiają się wówczas także: ból gardła, ból głowy, pogorszenie węchu.
Czym jest gorączka sienna?
Gorączka sienna to pojęcie oznaczające zespół objawów pojawiający się w przebiegu alergii na pyłki roślin. Co ważne, nie towarzyszy mu podwyższona temperatura ciała. Ten typ alergii występuje okresowo, w naszym kraju najpopularniejszymi alergenami są trawy, które pylą od końca maja do połowy lipca. Symptomy gorączki siennej to: katar, wysypka i łzawiące oczy. Pojawiają się one corocznie. Aby uchronić się przed ich wystąpieniem, trzeba unikać uczulających czynników, m.in. spacerowania po terenach polnych, leśnych i łąkach. Ponadto należy zmieniać ubrania oraz brać prysznic po przyjściu z dworu do domu, można też stosować leki przeciwalergiczne (warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą).
Jak odróżnić alergię od przeziębienia?
Po kontakcie z alergenami na początku występuje zazwyczaj uczucie pieczenia i swędzenia oczu, podniebienia, nosa i gardła. Po chwili do tych symptomów dochodzą ataki intensywnego kichania, cieknącej z nosa wodnistej wydzieliny i uczucie niedrożności górnych dróg oddechowych. Osoba uczulona musi oddychać przez usta, co podrażnia błony śluzowe gardła i krtani, wywołując uciążliwy, trwający kilka minut suchy kaszel. Często alergia nie zostaje zdiagnozowana, a kichająca i kaszląca osoba jest poddawana niewłaściwemu leczeniu. Dlatego tak ważne jest, aby w sytuacji chronicznego lub systematycznego pojawiania się wspomnianych objawów wykonać testy alergiczne.
W przypadku alergii:
- katar pojawia się nieoczekiwanie i ma nasilony charakter, pojawia się bezbarwna wydzielina,
- nie pojawia się gorączka,
- może występować suchy kaszel,
- pojawia się uczucie pieczenia oczu, łzawienie i świąd,
- w momencie pojawienia się opadów deszczu nasilenie symptomów słabnie.
W przypadku przeziębienia:
- katar rozwija się stopniowo, wydzielina z nosa nie jest przejrzysta,
- może pojawiać się gorączka lub stan podgorączkowy,
- występuje suchy kaszel, który ma tendencję do przechodzenia w kaszel mokry, z odkrztuszaniem wydzieliny,
- symptomy utrzymują się niezależnie od warunków pogodowych, pojawiają się cyklicznie o tej samej porze roku (nie oznacza to jednak, że jeżeli nigdy nie mieliśmy objawów alergii, nie może ona u nas wystąpić).