Kaszel: rodzaje kaszlu z uwzględnieniem kaszlu psychogennego i alergicznego
Anna Posmykiewicz

Kaszel: rodzaje kaszlu z uwzględnieniem kaszlu psychogennego i alergicznego

Kaszel to odruch obronny, który pozwala na oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub z ciał obcych. Kaszel polega na nabraniu głębokiego wdechu, a następnie na wykonaniu wydechu przy początkowym krótkim zamknięciu głośni. Wytworzone wysokie ciśnienie w klatce piersiowej i w płucach w momencie otwarcia głośni gwałtownie wyrzuca powietrze, które porywa napotkane na swej drodze cząstki.

W jaki sposób można podzielić kaszel?

Jednym z podziałów kaszlu jest jego podział ze względu na czas trwania. Można zatem wyróżnić kaszel ostry, który trwa krócej niż trzy tygodnie. Najczęstszą jego przyczyną jest infekcja dróg oddechowych, zwykle jest to zakażenie wirusowe. Poza tym przyczyna ostrego kaszlu może też być zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, alergia, zdecydowanie rzadziej zachłyśnięcie, zatorowość płucna, obrzęk płuc czy tez drażniące działanie pyłów i gazów. Innym rodzajem kaszlu jest kaszel podostry, który trwa zwykle od 3 do 8 tygodni. Najczęściej ma on związek z przebytym zakażeniem wirusowym. Trzecim rodzajem kaszlu jest kaszel przewlekły. Ten rodzaj  kaszlu trwa więcej niż 8 tygodni. Ma on zwykle związek ze spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła, astmą oskrzelową, przewlekłą obturacyjna choroba płuc, refluksem żołądkowo - jelitowym czy tez z rozstrzeniem oskrzeli. Ponadto, ten rodzaj kaszlu może też być typowy dla przyjmowania leków z grupy inhibitorów konwertazy angiotensynowej czy też niewydolności lewokomorowej serca.
Kaszel można też podzielić ze względu na jego charakter. Wyróżnia się zatem kaszel suchy i kaszel produktywny ( wilgotny, mokry). Jakie są zatem najczęstsze przyczyny kaszlu suchego? Kaszel suchy może mieć związek z przyjmowaniem przez pacjentów leków z grupy inhibitorów konwertazy angiotensynowej (po odstawieniu leków kaszel ustępuje), jak również z zakażeniem wirusowym, astma, chorobami śródmiąższowymi płuc oraz niewydolnością serca. Z czym natomiast związany jest kaszel produktywny? Kaszel produktywny, czyli kaszel z odkrztuszaniem plwociny, może mieć związek z zakażeniem zatok przynosowych, oskrzeli i płuc (plwocina jest wtedy zazwyczaj ropna, ma kolor zielony). Gęsta, śluzowa i lepka wydzielina, odkrztuszana zwykle rano, zazwyczaj jest natomiast związana z przewlekłym zapaleniem oskrzeli i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, zaś wydzielina lepka i przezroczysta jest najbardziej typowa dla astmy oskrzelowej.
Kaszel można też podzielić ze względu na wywołującą go przyczynę. Kaszel zatem jest obecny w przebiegu różnego rodzaju infekcji dróg oddechowych, w przypadku astmy oskrzelowej, w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zdarza się, że pojawia się on na skutek stosowania niektórych leków, jak również w przypadku niewydolności lewokomorowej serca. Zdarza się jednak też, że kaszel ma związek z alergią lub też występuje tzw. kaszel psychogenny.

Czym jest kaszel psychogenny?

Kaszel psychogenny jest tzw. kaszlem idiopatycznym, czyli kaszlem, w przebiegu którego nie można znaleźć żadnej uchwytnej przyczyny organicznej, która jest odpowiedzialna za jego wywoływanie. Ma on kilka cech charakterystycznych. Przede wszystkim kaszel psychogenny to zazwyczaj kaszel suchy, któremu nie towarzyszy odrywanie się wydzieliny. Poza tym kaszel psychogenny zwykle tez nie występuje w nocy oraz w czasie mówienia. Kaszel ten zaliczany jest do kaszlu przewlekłego , bowiem trwa on dłużej niż osiem tygodni. Nie ma również poprawy po stosowaniu leków przeciwkaszlowych. Czym wywoływany jest kaszel psychogenny? Kaszel psychogenny zwykle powstaje na tle nerwowym. U ludzi dorosłych ma on związek z silnym stresem, który towarzyszy im w codziennym życiu: w pracy, czasami w domu, kiedy dochodzi do rożnego rodzaju trudnych sytuacji życiowych i konieczności podejmowania równie trudnych związanych z nimi decyzji. Bardzo często napady kaszlu psychogennego u dorosłych nasilają się w czasie gniewu, jak również w obecności innych osób, które mogą powodować nasilanie się stresu. Kaszel psychogenny może też występować u dzieci. W ich przypadku ma on zwykle związek ze stresem związanym ze szkoła: zarówno z nauką, jak i ze środowiskiem szkolnym. Może nasilać się zarówno w czasie odpowiedzi dziecka na lekcji, w trakcie pisania klasówki czy w czasie rozmów dziecka z rówieśnikami, z którymi nie ma ono dobrego kontaktu. Czasem stres związany ze szkoła jest tak silny, ze ataki kaszlu nasilają się u malucha już przed wyjściem z domu do szkoły. Jak stawia się rozpoznanie kaszlu psychogennego? Aby móc rozpoznać kaszel psychogenny, należy najpierw wykluczyć wszystkie inne organiczne przyczyny kaszlu. Dlatego tez przy długo utrzymującym się kaszlu konieczne jest wykonanie zdjęcia rtg klatki piersiowej, jak również badan laboratoryjnych mogących wskazać na przewlekle zakażenie. Poza tym konieczna jest konsultacja laryngologiczna, pulmonologiczna i alergologiczna, a jeśli one nic nie wykażą, wtedy można wysunąć podejrzeniu kaszlu psychogennego. Jak leczy się kaszel psychogenny? Podstawowa metoda leczenia kaszlu psychogennego jest właściwie dobrana psychoterapia, która ma na celu pomóc pacjentowi uporać się ze stresem, który przyczynia się do powstania kaszlu. Należy pamiętać, że w przypadku naprawdę silnego stresu, terapia może trwać bardzo długo.

DOZ.pl portal o zdrowiu

LEKI I SYROPY NA KASZEL

LEKI I TABLETKI NA ALERGIĘ

SYROPY I TABLETKI NA KASZEL SUCHY

Powiązane produkty

Czym jest kaszel alergiczny?

Innym rodzajem kaszlu jest kaszel alergiczny. Kiedy zatem można podejrzewać, że u pacjenta obecny jest właśnie kaszel alergiczny? Kaszel alergiczny można podejrzewać wtedy, kiedy towarzyszą mu dodatkowo inne objawy związane z alergia. Zalicza się do nich przede wszystkim kichanie, wodnisty katar lub też uczucie niedrożności nosa, dodatkowo może być obecne swędzenie, łzawienie i przekrwienie oczu. Poza tym kaszel alergiczny będzie nasilał się po ekspozycji na alergen, który wywołuje u pacjenta nieprzyjemne objawy alergii, kaszel ten może zatem nasilać się na przykład latem po ekspozycji na pyłki traw czy zbóż, a zimą po ekspozycji na dużą ilość kurzu. Jak leczy się kaszel alergiczny? Aby złagodzić objawy kaszlu alergicznego oraz innych objawów alergii, konieczne jest przede wszystkim przyjmowanie właściwie dobranych leków przeciwhistaminowych, pacjent musi też znajdować się pod stałą opieką alergologa.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przewlekły kaszel – przyczyny i jak sobie radzić?

    Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego. Stanowi obronny odruch bezwarunkowy, który ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny i ciał obcych, czynników mechanicznych (pyły, kurz, papierosy) lub zapalnych (infekcje wirusowe, bakteryjne), może też być wywołany świadomie. Krótkotrwały zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, natomiast długotrwały kaszel może być objawem alarmowym, stąd nie powinno się lekceważyć tego objawu i należy zasięgnąć opinii lekarza.

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Kaszel alergiczny – objawy. Jak odróżnić go od przeziębienia?

    Kaszel często pojawia się jako reakcja organizmu na alergeny. Może towarzyszyć mu nieżyt nosa, dlatego bywa mylony z kaszlem spowodowanym przeziębieniem. Jak odróżnić kaszel alergiczny od kaszlu występującego przy przeziębieniu? Jak leczyć kaszel alergiczny?

  • Kaszel po COVID – jak długo trwa? Leczenie kaszlu po koronawirusie

    Duszący kaszel covidowy w przebiegu infekcji wirusem SARS-CoV-2 to jeden z najczęściej obserwowanych objawów tego zakażenia. Zdarza się, że utrzymuje się on dłużej niż infekcja i może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, stając się kaszlem napadowym. Bardzo często kaszlowi towarzyszą uciążliwe i niebezpieczne duszności, a także niepokojące bóle w klatce piersiowej. Jak długo może trwać kaszel po COVID-19 i jak można złagodzić jego przebieg?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Kaszel na tle nerwowym – jakie są jego przyczyny i jak można go wyleczyć?

    Przyczyną kaszlu jest najczęściej infekcja górnych lub dolnych dróg oddechowych. Jeśli jednak nie diagnozuje się takiej przypadłości, a kaszel przechodzi w formę przewlekłą i występuje najczęściej w stresujących sytuacjach, można podejrzewać, że pacjent cierpi z powodu kaszlu psychogennego. Czym jest kaszel na tle nerwowym? Jak diagnozuje się i leczy kaszel psychogenny?

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie rumienia

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl