Kaszel: rodzaje kaszlu z uwzględnieniem kaszlu psychogennego i alergicznego
Anna Posmykiewicz

Kaszel: rodzaje kaszlu z uwzględnieniem kaszlu psychogennego i alergicznego

Kaszel to odruch obronny, który pozwala na oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub z ciał obcych. Kaszel polega na nabraniu głębokiego wdechu, a następnie na wykonaniu wydechu przy początkowym krótkim zamknięciu głośni. Wytworzone wysokie ciśnienie w klatce piersiowej i w płucach w momencie otwarcia głośni gwałtownie wyrzuca powietrze, które porywa napotkane na swej drodze cząstki.

W jaki sposób można podzielić kaszel?

Jednym z podziałów kaszlu jest jego podział ze względu na czas trwania. Można zatem wyróżnić kaszel ostry, który trwa krócej niż trzy tygodnie. Najczęstszą jego przyczyną jest infekcja dróg oddechowych, zwykle jest to zakażenie wirusowe. Poza tym przyczyna ostrego kaszlu może też być zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, alergia, zdecydowanie rzadziej zachłyśnięcie, zatorowość płucna, obrzęk płuc czy tez drażniące działanie pyłów i gazów. Innym rodzajem kaszlu jest kaszel podostry, który trwa zwykle od 3 do 8 tygodni. Najczęściej ma on związek z przebytym zakażeniem wirusowym. Trzecim rodzajem kaszlu jest kaszel przewlekły. Ten rodzaj  kaszlu trwa więcej niż 8 tygodni. Ma on zwykle związek ze spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła, astmą oskrzelową, przewlekłą obturacyjna choroba płuc, refluksem żołądkowo - jelitowym czy tez z rozstrzeniem oskrzeli. Ponadto, ten rodzaj kaszlu może też być typowy dla przyjmowania leków z grupy inhibitorów konwertazy angiotensynowej czy też niewydolności lewokomorowej serca.
Kaszel można też podzielić ze względu na jego charakter. Wyróżnia się zatem kaszel suchy i kaszel produktywny ( wilgotny, mokry). Jakie są zatem najczęstsze przyczyny kaszlu suchego? Kaszel suchy może mieć związek z przyjmowaniem przez pacjentów leków z grupy inhibitorów konwertazy angiotensynowej (po odstawieniu leków kaszel ustępuje), jak również z zakażeniem wirusowym, astma, chorobami śródmiąższowymi płuc oraz niewydolnością serca. Z czym natomiast związany jest kaszel produktywny? Kaszel produktywny, czyli kaszel z odkrztuszaniem plwociny, może mieć związek z zakażeniem zatok przynosowych, oskrzeli i płuc (plwocina jest wtedy zazwyczaj ropna, ma kolor zielony). Gęsta, śluzowa i lepka wydzielina, odkrztuszana zwykle rano, zazwyczaj jest natomiast związana z przewlekłym zapaleniem oskrzeli i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, zaś wydzielina lepka i przezroczysta jest najbardziej typowa dla astmy oskrzelowej.
Kaszel można też podzielić ze względu na wywołującą go przyczynę. Kaszel zatem jest obecny w przebiegu różnego rodzaju infekcji dróg oddechowych, w przypadku astmy oskrzelowej, w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zdarza się, że pojawia się on na skutek stosowania niektórych leków, jak również w przypadku niewydolności lewokomorowej serca. Zdarza się jednak też, że kaszel ma związek z alergią lub też występuje tzw. kaszel psychogenny.

Czym jest kaszel psychogenny?

Kaszel psychogenny jest tzw. kaszlem idiopatycznym, czyli kaszlem, w przebiegu którego nie można znaleźć żadnej uchwytnej przyczyny organicznej, która jest odpowiedzialna za jego wywoływanie. Ma on kilka cech charakterystycznych. Przede wszystkim kaszel psychogenny to zazwyczaj kaszel suchy, któremu nie towarzyszy odrywanie się wydzieliny. Poza tym kaszel psychogenny zwykle tez nie występuje w nocy oraz w czasie mówienia. Kaszel ten zaliczany jest do kaszlu przewlekłego , bowiem trwa on dłużej niż osiem tygodni. Nie ma również poprawy po stosowaniu leków przeciwkaszlowych. Czym wywoływany jest kaszel psychogenny? Kaszel psychogenny zwykle powstaje na tle nerwowym. U ludzi dorosłych ma on związek z silnym stresem, który towarzyszy im w codziennym życiu: w pracy, czasami w domu, kiedy dochodzi do rożnego rodzaju trudnych sytuacji życiowych i konieczności podejmowania równie trudnych związanych z nimi decyzji. Bardzo często napady kaszlu psychogennego u dorosłych nasilają się w czasie gniewu, jak również w obecności innych osób, które mogą powodować nasilanie się stresu. Kaszel psychogenny może też występować u dzieci. W ich przypadku ma on zwykle związek ze stresem związanym ze szkoła: zarówno z nauką, jak i ze środowiskiem szkolnym. Może nasilać się zarówno w czasie odpowiedzi dziecka na lekcji, w trakcie pisania klasówki czy w czasie rozmów dziecka z rówieśnikami, z którymi nie ma ono dobrego kontaktu. Czasem stres związany ze szkoła jest tak silny, ze ataki kaszlu nasilają się u malucha już przed wyjściem z domu do szkoły. Jak stawia się rozpoznanie kaszlu psychogennego? Aby móc rozpoznać kaszel psychogenny, należy najpierw wykluczyć wszystkie inne organiczne przyczyny kaszlu. Dlatego tez przy długo utrzymującym się kaszlu konieczne jest wykonanie zdjęcia rtg klatki piersiowej, jak również badan laboratoryjnych mogących wskazać na przewlekle zakażenie. Poza tym konieczna jest konsultacja laryngologiczna, pulmonologiczna i alergologiczna, a jeśli one nic nie wykażą, wtedy można wysunąć podejrzeniu kaszlu psychogennego. Jak leczy się kaszel psychogenny? Podstawowa metoda leczenia kaszlu psychogennego jest właściwie dobrana psychoterapia, która ma na celu pomóc pacjentowi uporać się ze stresem, który przyczynia się do powstania kaszlu. Należy pamiętać, że w przypadku naprawdę silnego stresu, terapia może trwać bardzo długo.

Powiązane produkty

Czym jest kaszel alergiczny?

Innym rodzajem kaszlu jest kaszel alergiczny. Kiedy zatem można podejrzewać, że u pacjenta obecny jest właśnie kaszel alergiczny? Kaszel alergiczny można podejrzewać wtedy, kiedy towarzyszą mu dodatkowo inne objawy związane z alergia. Zalicza się do nich przede wszystkim kichanie, wodnisty katar lub też uczucie niedrożności nosa, dodatkowo może być obecne swędzenie, łzawienie i przekrwienie oczu. Poza tym kaszel alergiczny będzie nasilał się po ekspozycji na alergen, który wywołuje u pacjenta nieprzyjemne objawy alergii, kaszel ten może zatem nasilać się na przykład latem po ekspozycji na pyłki traw czy zbóż, a zimą po ekspozycji na dużą ilość kurzu. Jak leczy się kaszel alergiczny? Aby złagodzić objawy kaszlu alergicznego oraz innych objawów alergii, konieczne jest przede wszystkim przyjmowanie właściwie dobranych leków przeciwhistaminowych, pacjent musi też znajdować się pod stałą opieką alergologa.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie rumienia

  Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

 • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

  Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

  Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

  TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

 • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

  Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

 • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

  Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij