Leki na suchy kaszel – syropy, tabletki i inne

100 produktów info
Podsumowanie
100 produktów info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Kaszel suchy

Suchy kaszel (nieproduktywny) jest częstym objawem infekcji dróg oddechowych. Pojawia się także przy innych schorzeniach, np. astmie oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), a nawet po rzuceniu palenia. Jest on uciążliwy, dlatego wiele osób sięga po syropy i tabletki na kaszel suchy.

Dostępne są zarówno leki na kaszel suchy bez recepty, jak również wyroby medyczne zawierające składniki wspomagające łagodzenie tej dolegliwości.

Co na suchy kaszel?

Bez recepty na suchy kaszel jest dostępna szeroka gama preparatów. Różnią się między sobą formą podania, typem rejestracji oraz składem czy właściwościami.

Leki na kaszel suchy

Leki są dostępne zarówno w postaci syropów hamujących kaszel, jak i tabletek na kaszel suchy. W ich składzie znajdują się przede wszystkim substancje, które powstrzymują odruch kaszlenia. Wykazują one obwodowe działanie przeciwkaszlowe, przez co łagodzą suchy kaszel Są to m.in.:

 • lewodropropizyna, która dodatkowo znosi skurcz oskrzeli;
 • butamirat;
 • kodeina;
 • dekstrometorfan.

Wymienione substancje – z uwagi na ograniczanie odruchu kaszlenia – są często stosowane również w syropach przeciwkaszlowych na noc dla dorosłych. Ich zawartość sprawia, że osoba zmagająca się z infekcją ma większe szanse na przespanie całej nocy bez wybudzania się z powodu kaszlu.

Dostępne są też syropy na kaszel suchy mające w składzie tradycyjne substancje lecznicze. To np. macerat z korzenia prawoślazu, który wspomaga powlekanie błony śluzowej i gardła filmem ochronnym. Wspiera to łagodzenie podrażnień gardła typowych przy suchym kaszlu. Natomiast wyciąg z kwiatu dziewanny pomaga łagodzić ból gardła towarzyszący męczącemu kaszlowi.

Wyroby medyczne na suchy kaszel

Przy suchym kaszlu stosuje się również wyroby medyczne. Ich składniki pomagają „fizycznie” łagodzić przykre dolegliwości towarzyszące temu objawowi. W tej grupie znajdują się np. tabletki do ssania na kaszel suchy, ale także syropy. Mogą one zawierać np.:

 • wyciąg z korzenia prawoślazu,
 • wyciąg z porostu islandzkiego,
 • miód,
 • maltitol,
 • żywice,
 • polisacharydy,
 • flawonoidy.

Są to substancje, które wspierają powlekanie błon śluzowych ochronną warstwą. Jej obecność pomaga niwelować podrażnienie i łagodzić kaszel suchy, a także ten mokry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij