Picie alkoholu w ciąży
Anna Posmykiewicz

Picie alkoholu w ciąży

Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że picie niewielkich ilości alkoholu w okresie ciąży nie jest szkodliwe ani dla matki, ani dla jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Czasami nawet mówiło się o korzystnym wpływie niewielkich ilości czerwonego wina na stan zdrowia matki – wino miało bowiem poprawiać krążenie krwi. Obecnie jednak wiadomo, że picie alkoholu w okresie ciąży jest bardzo szkodliwe: dla matki, ale przede wszystkim dla płodu. Dlatego też w okresie ciąży kobiety powinny bezwzględnie przestrzegać zakazu picia jakiejkolwiek ilości napojów zawierających alkohol.

A czy kobiety w ciąży w ogóle piją alkohol?

Niestety tak. Jest to spowodowane przede wszystkim panującym nadal wśród wielu osób przekonaniem, że niewielka ilość alkoholu, pod postacią czerwonego wina, ma zbawienny wpływ na układ krążenia matki, jak również w bardzo korzystny sposób wpływa na morfologię krwi oraz poziom żelaza i oczywiście poprawia trawienie (a jak wiadomo kobiety w okresie ciąży często mają problemy ze zgagą i zaparciami). Często młode kobiety są zasypywane tymi "rewelacjami" przez swoje mamy i babcie, które żyły w innych czasach, w których nie do końca wiadomo było, w jak bardzo negatywny sposób alkohol może oddziaływać na płód. Oddzielny problem stanowią też kobiety, które nadużywały alkoholu jeszcze przed ciążą i są od niego po prostu uzależnione. Kobiety te, jeśli zaczynają myśleć o dziecku, jeszcze przed rozpoczęciem starań o ciążę, powinny poddać się właściwej terapii. W przeciwnym bowiem razie po zajściu w ciążę będzie im niesłychanie trudno powstrzymać się od picia alkoholu i niestety będą go nadużywać, co może skończyć się źle zarówno dla matki, jak i dla dziecka. W takiej terapii powinna pomóc kobiecie zarówno najbliższa rodzina, jak i lekarz prowadzący.

Czy picie alkoholu w okresie ciąży może wywoływać negatywne skutki w całym okresie jej trwania, czy tylko na jej początku?

Zdecydowanie picie alkoholu w ciąży może nieść za sobą poważne konsekwencje przez cały okres trwania ciąży. Oczywiście, największe ryzyko picia alkoholu obejmuje pierwszy trymestr ciąży, kiedy to wykształcają się wszystkie narządy i układy u dziecka, jednak w późniejszym czasie alkohol także jak najbardziej może w negatywny sposób działać na płód.

Jakie mogą być skutki picia alkoholu w okresie ciąży?

Należy zacząć od tego, że alkohol pity w dużych ilościach przed ciążą może zdecydowanie obniżać płodność, zatem kobieta może mieć poważne problemy z zajściem w ciążę. Dlatego też powinno się wyeliminować picie alkoholu, już w okresie rozpoczęcia starań o dziecko. W okresie ciąży natomiast, picie alkoholu przez przyszłą matkę w początkowym okresie jej trwania, zdecydowanie zwiększa ryzyko poronienia. U kobiet pijących w okresie ciąży alkohol zdecydowanie częściej dochodzi do poronienia w pierwszym trymestrze, czasami także może do niego dojść w drugim trymestrze trwania ciąży. Ponadto należy pamiętać też o tym, że kobiety pijące alkohol w okresie ciąży muszą liczyć się z możliwością wystąpienia porodu przedwczesnego, którego konsekwencją jest wcześniactwo u dziecka i związane z nim wszystkie możliwe powikłania. Alkohol wywiera również na płód działanie toksyczne i teratogenne, co oznacza że dzieci kobiet pijących alkohol w okresie ciąży zdecydowanie częściej rodzą się z różnego rodzaju wadami i zespołami genetycznymi. 

Należy pamiętać, że bardzo poważnym i stosunkowo częstym powikłaniem spożywania alkoholu w okresie ciąży jest alkoholowy zespół płodowy, czyli FAS (Fetal Alcohol Syndrome).

Czym jest alkoholowy zespół płodowy?

FAS jest to zespół chorobowy, który jest skutkiem szkodliwego działania alkoholu na rozwijający się płód. Jest to choroba nieuleczalna, której można uniknąć jedynie poprzez niespożywanie alkoholu w okresie ciąży. W przebiegu zespołu FAS u dziecka można zaobserwować bardzo specyficzne anomalie w budowie twarzy. Przede wszystkim uwagę zwracają krótkie szpary powiekowe, szeroko rozstawione oczy oraz opadające powieki. Nos zazwyczaj jest krótki i zadarty, ponadto rynienka nosowa jest wygładzona. Warga górna jest zwykle wąska, żuchwa jest mała i słabo rozwinięta, typowe są również nisko osadzone uszy. U dzieci z rozpoznanym FAS można też zaobserwować krótką szyję. Ponadto, w przebiegu zespołu FAS obecny jest opóźniony rozwój  fizyczny. Maluch słabo rośnie jeszcze przed porodem, czego następstwem jest niska masa urodzeniowa dziecka. Po urodzeniu typowa jest natomiast mała główka dziecka, jak również niski wzrost i mała masa ciała w stosunku do wieku w późniejszych latach życia, jak również opóźnienia rozwojowe. Dla FAS charakterystyczne są też objawy związane z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego u dziecka. Pojawiają się zatem problemy z motoryką oraz z zachowaniem równowagi, dziecko ma też problem z koordynacją wzrokowo-ruchową. Częste są też nieprawidłowe odczucia wzrokowe, węchowe i słuchowe. Dziecko ma również problemy z pamięcią i zapamiętywaniem nowych informacji, co powoduje znaczne problemy w szkole. Dzieciom z zespołem FAS zdecydowanie trudniej jest też zaadaptować się do nowych warunków otoczenia, gorzej nawiązują one kontakt z rówieśnikami. Częste też są problemy z komunikacją, rozwój mowy jest zazwyczaj opóźniony. Dzieci te mają też problem z używaniem bardziej skomplikowanych słów, często zapominają też to, czego nauczyły się wcześniej, nie rozumieją również wielu pojęć abstrakcyjnych.

Jak rozpoznać FAS?

Rozpoznanie FAS stawia się na podstawie charakterystycznych cech klinicznych tego zespołu, jak również wywiadu, w którym można udokumentować picie przez matkę alkoholu w okresie ciąży. Dzieci ze zdiagnozowanym zespołem FAS wymagają troskliwej opieki zarówno rodziny, jak i lekarza neurologa oraz psychologa.

Picie alkoholu w okresie ciąży jest dla dziecka bardzo szkodliwe, dlatego też należy pamiętać, aby w okresie ciąży bezwzględnie przestrzegać zakazu picia jakiejkolwiek ilości alkoholu i jakiejkolwiek jego postaci!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij