Picie alkoholu w ciąży
Anna Posmykiewicz

Picie alkoholu w ciąży

Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że picie niewielkich ilości alkoholu w okresie ciąży nie jest szkodliwe ani dla matki, ani dla jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Czasami nawet mówiło się o korzystnym wpływie niewielkich ilości czerwonego wina na stan zdrowia matki – wino miało bowiem poprawiać krążenie krwi. Obecnie jednak wiadomo, że picie alkoholu w okresie ciąży jest bardzo szkodliwe: dla matki, ale przede wszystkim dla płodu. Dlatego też w okresie ciąży kobiety powinny bezwzględnie przestrzegać zakazu picia jakiejkolwiek ilości napojów zawierających alkohol.

A czy kobiety w ciąży w ogóle piją alkohol?

Niestety tak. Jest to spowodowane przede wszystkim panującym nadal wśród wielu osób przekonaniem, że niewielka ilość alkoholu, pod postacią czerwonego wina, ma zbawienny wpływ na układ krążenia matki, jak również w bardzo korzystny sposób wpływa na morfologię krwi oraz poziom żelaza i oczywiście poprawia trawienie (a jak wiadomo kobiety w okresie ciąży często mają problemy ze zgagą i zaparciami). Często młode kobiety są zasypywane tymi "rewelacjami" przez swoje mamy i babcie, które żyły w innych czasach, w których nie do końca wiadomo było, w jak bardzo negatywny sposób alkohol może oddziaływać na płód. Oddzielny problem stanowią też kobiety, które nadużywały alkoholu jeszcze przed ciążą i są od niego po prostu uzależnione. Kobiety te, jeśli zaczynają myśleć o dziecku, jeszcze przed rozpoczęciem starań o ciążę, powinny poddać się właściwej terapii. W przeciwnym bowiem razie po zajściu w ciążę będzie im niesłychanie trudno powstrzymać się od picia alkoholu i niestety będą go nadużywać, co może skończyć się źle zarówno dla matki, jak i dla dziecka. W takiej terapii powinna pomóc kobiecie zarówno najbliższa rodzina, jak i lekarz prowadzący.

Czy picie alkoholu w okresie ciąży może wywoływać negatywne skutki w całym okresie jej trwania, czy tylko na jej początku?

Zdecydowanie picie alkoholu w ciąży może nieść za sobą poważne konsekwencje przez cały okres trwania ciąży. Oczywiście, największe ryzyko picia alkoholu obejmuje pierwszy trymestr ciąży, kiedy to wykształcają się wszystkie narządy i układy u dziecka, jednak w późniejszym czasie alkohol także jak najbardziej może w negatywny sposób działać na płód.

Powiązane produkty

Jakie mogą być skutki picia alkoholu w okresie ciąży?

Należy zacząć od tego, że alkohol pity w dużych ilościach przed ciążą może zdecydowanie obniżać płodność, zatem kobieta może mieć poważne problemy z zajściem w ciążę. Dlatego też powinno się wyeliminować picie alkoholu, już w okresie rozpoczęcia starań o dziecko. W okresie ciąży natomiast, picie alkoholu przez przyszłą matkę w początkowym okresie jej trwania, zdecydowanie zwiększa ryzyko poronienia. U kobiet pijących w okresie ciąży alkohol zdecydowanie częściej dochodzi do poronienia w pierwszym trymestrze, czasami także może do niego dojść w drugim trymestrze trwania ciąży. Ponadto należy pamiętać też o tym, że kobiety pijące alkohol w okresie ciąży muszą liczyć się z możliwością wystąpienia porodu przedwczesnego, którego konsekwencją jest wcześniactwo u dziecka i związane z nim wszystkie możliwe powikłania. Alkohol wywiera również na płód działanie toksyczne i teratogenne, co oznacza że dzieci kobiet pijących alkohol w okresie ciąży zdecydowanie częściej rodzą się z różnego rodzaju wadami i zespołami genetycznymi. 

Należy pamiętać, że bardzo poważnym i stosunkowo częstym powikłaniem spożywania alkoholu w okresie ciąży jest alkoholowy zespół płodowy, czyli FAS (Fetal Alcohol Syndrome).

Czym jest alkoholowy zespół płodowy?

FAS jest to zespół chorobowy, który jest skutkiem szkodliwego działania alkoholu na rozwijający się płód. Jest to choroba nieuleczalna, której można uniknąć jedynie poprzez niespożywanie alkoholu w okresie ciąży. W przebiegu zespołu FAS u dziecka można zaobserwować bardzo specyficzne anomalie w budowie twarzy. Przede wszystkim uwagę zwracają krótkie szpary powiekowe, szeroko rozstawione oczy oraz opadające powieki. Nos zazwyczaj jest krótki i zadarty, ponadto rynienka nosowa jest wygładzona. Warga górna jest zwykle wąska, żuchwa jest mała i słabo rozwinięta, typowe są również nisko osadzone uszy. U dzieci z rozpoznanym FAS można też zaobserwować krótką szyję. Ponadto, w przebiegu zespołu FAS obecny jest opóźniony rozwój  fizyczny. Maluch słabo rośnie jeszcze przed porodem, czego następstwem jest niska masa urodzeniowa dziecka. Po urodzeniu typowa jest natomiast mała główka dziecka, jak również niski wzrost i mała masa ciała w stosunku do wieku w późniejszych latach życia, jak również opóźnienia rozwojowe. Dla FAS charakterystyczne są też objawy związane z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego u dziecka. Pojawiają się zatem problemy z motoryką oraz z zachowaniem równowagi, dziecko ma też problem z koordynacją wzrokowo-ruchową. Częste są też nieprawidłowe odczucia wzrokowe, węchowe i słuchowe. Dziecko ma również problemy z pamięcią i zapamiętywaniem nowych informacji, co powoduje znaczne problemy w szkole. Dzieciom z zespołem FAS zdecydowanie trudniej jest też zaadaptować się do nowych warunków otoczenia, gorzej nawiązują one kontakt z rówieśnikami. Częste też są problemy z komunikacją, rozwój mowy jest zazwyczaj opóźniony. Dzieci te mają też problem z używaniem bardziej skomplikowanych słów, często zapominają też to, czego nauczyły się wcześniej, nie rozumieją również wielu pojęć abstrakcyjnych.

Jak rozpoznać FAS?

Rozpoznanie FAS stawia się na podstawie charakterystycznych cech klinicznych tego zespołu, jak również wywiadu, w którym można udokumentować picie przez matkę alkoholu w okresie ciąży. Dzieci ze zdiagnozowanym zespołem FAS wymagają troskliwej opieki zarówno rodziny, jak i lekarza neurologa oraz psychologa.

Picie alkoholu w okresie ciąży jest dla dziecka bardzo szkodliwe, dlatego też należy pamiętać, aby w okresie ciąży bezwzględnie przestrzegać zakazu picia jakiejkolwiek ilości alkoholu i jakiejkolwiek jego postaci!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie rumienia

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?

    EKG (elektrokardiografia) to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca. EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego. Kiedy wykonuje się badanie EKG? Jak ono przebiega?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.