kobieta cierpiąca na katar alergiczny
Arkadiusz Dąbek

Przybędzie chorych na alergię i astmę ze względu na dłuższy sezon pylenia

Według nowych ustaleń sezony alergiczne mogą ulec wydłużeniu oraz nasileniu. Powodem okazuje się wzrost temperatur wynikający ze zmian klimatycznych. Dłuższe i intensywniejsze okresy uczuleniowe staną się poniekąd skutkiem szkodliwej działalności człowieka na środowisko naturalne. Rosnące temperatury, a także więcej dwutlenku węgla w atmosferze przyczynią się do tego, że drzewa, trawy i chwasty będą produkować więcej pyłków.

Kryzys klimatu rozciągnie sezon alergiczny

Objawy alergii są bardzo zróżnicowane. Jedne to łagodnie drażniących, np. łzawienie oczu, kichanie czy wysypka, inne zaś są bardziej poważne, np. trudności w oddychaniu czy anafilaksja. Według Amerykańskiej Fundacji Astmy i Alergii w USA na alergie cierpi 30% dorosłych i 40% dzieci.

Nowe studia mówią, że warunki atmosferyczne wpływają na uwalnianie pyłków anemogamicznych, a czas i wielkość emisji będą się zmieniać pod wpływem zmian klimatu. Zgodnie z symulacją przeprowadzoną za pomocą modelu emisji pyłku oraz danych dotyczących przyszłego klimatu, cieplejsze temperatury pod koniec XXI wieku przesuwają początek wiosennych emisji o 10–40 dni wcześniej. W okresie  letnio-jesiennym rośnięcie chwastów i traw potrwa dłużej o 5–15 dni, czym rozciągnie w czasie występowanie całego sezonu.

Przesunięcia okresowe zależą od reakcji poszczególnych zbiorowości organizmów żywych na temperaturę, przy czym w niektórych regionach są one zbieżne, a w innych rozbieżne. Temperatura i opady zmieniają dzienne granice zakresu emisji pyłku między −35% a 40% i ponadto zwiększają roczną całkowitą emisję pyłku o 16–40% (z powodu owych zmian).

Zwielokrotnienie stężenia CO2 w atmosferze może spotęgować produkcję pyłku, a podwojenie produkcji w połączeniu z klimatem wznosi emisję pod koniec obecnego stulecia nawet o 200%.

Zmiana pokrycia terenu wprawdzie przekształca rozmieszczenie emitorów pyłku, ale skutki tego działania są stosunkowo niewielkie (mniej niż 10%) w porównaniu z klimatem czy dwutlenkiem węgla. Symulacje te wskazują, że powiększająca się ilość pyłków oraz rozciągnięte okresy kwitnienia wzmogą prawdopodobieństwo wystąpienia alergii sezonowych.

Wpływ zmian klimatycznych na codzienność alergików

Badania przeprowadzili pracownicy Uniwersytetu w Michigan. Publikacja ukazała się na łamach „Nature Communications”. Według ekspertyzy intensywniejsze i dłuższe okresy uczuleniowe będą skutkiem m. in. szkodliwych działań człowieka, które przyczyniają się do wzrostu temperatur i zmian klimatycznych.

Mówiąc przykładem, przywołane przesunięcie sezonu alergicznego o 40 dni wstecz jest zestawiane z danymi dotyczącymi lat 1995–2014, więc alergicy z niedalekiej przyszłości będą cierpieć na uciążliwości uczuleniowe przez około 19 dodatkowych dni, zanim wysokie stężenie pyłków ustąpi. Natomiast ogólna ilość pyłków emitowanych każdego roku wzrośnie nawet o 200%, co przyczyni się do stopnia intensywności dolegliwości związanych z alergią.

Yingxiao Zhang, jeden z autorów pracy, ostrzega przed pogarszaniem się alergii oddechowych w kontekście zmian klimatycznych. Podkreśla, że wyniki przeprowadzonej ekspertyzy przyczyniają się do studiów nad konsekwencjami przeobrażania się klimatu w wymiarze kłopotów zdrowotnych powodowanych przez rozsiewane pyłki zapylające. Badania te mogą być punktem wyjścia, tak przypuszcza naukowiec.

Polecane dla Ciebie

Opracowanie nowego narzędzia

W celu przeprowadzenia badania naukowcy opracowali model prognostyczny. Program analizował 15 najpowszechniejszych rodzajów pyłku oraz wpływ na ich produkcję przewidywanych zmian cieplnych i opadowych. Zestawili następnie dane klimatyczne ze scenariuszami społeczno-ekonomicznymi, po czym porównali uzyskany wzór z informacjami dotyczącymi lat 1995–2014. Na koniec zastosowali model do przewidywania emisji pyłków w ostatnich dwóch dekadach XXI wieku.

Profesor Allison Steiner, kierowniczka zespołu badaczy, przewiduje przyszłe zastosowanie opracowanego modelowania, gdyż narzędzie to powinno pozwolić na przewidywanie sezonu alergicznego w różnych regionach geograficznych. Wyraża nadzieję, że nowe studia przyczynią się do usprawnienia prognoz klimatycznych, jeżeli tylko opracowany wzór zostałby włączony do krajowego systemu prognozowania jakości powietrza.

  1. Sezon alergiczny co roku będzie coraz dłuższy - przewidują naukowcy, „pulsmedycyny.pl”, [online] https://pulsmedycyny.pl/sezon-alergiczny-co-roku-bedzie-coraz-dluzszy-przewiduja-naukowcy-1144908, [dostęp:] 19.04.2022.
  2. Czy zmiana klimatu wpływa na rozwój alergii?, „pulsmedycyny.pl”, [online] https://pulsmedycyny.pl/czy-zmiana-klimatu-wplywa-na-rozwoj-alergii-1131688, [dostęp:] 19.04.2022.
  3. Y. Zhang, A. L. Steiner, Projected climate-driven changes in pollen emission season length and magnitude over the continental United States, „nature.com” [online], https://www.nature.com/articles/s41467-022-28764-0, [dostęp:] 19.04.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij