kobieta cierpiąca na katar alergiczny
Arkadiusz Dąbek

Przybędzie chorych na alergię i astmę ze względu na dłuższy sezon pylenia

Według nowych ustaleń sezony alergiczne mogą ulec wydłużeniu oraz nasileniu. Powodem okazuje się wzrost temperatur wynikający ze zmian klimatycznych. Dłuższe i intensywniejsze okresy uczuleniowe staną się poniekąd skutkiem szkodliwej działalności człowieka na środowisko naturalne. Rosnące temperatury, a także więcej dwutlenku węgla w atmosferze przyczynią się do tego, że drzewa, trawy i chwasty będą produkować więcej pyłków.

Kryzys klimatu rozciągnie sezon alergiczny

Objawy alergii są bardzo zróżnicowane. Jedne to łagodnie drażniących, np. łzawienie oczu, kichanie czy wysypka, inne zaś są bardziej poważne, np. trudności w oddychaniu czy anafilaksja. Według Amerykańskiej Fundacji Astmy i Alergii w USA na alergie cierpi 30% dorosłych i 40% dzieci.

Nowe studia mówią, że warunki atmosferyczne wpływają na uwalnianie pyłków anemogamicznych, a czas i wielkość emisji będą się zmieniać pod wpływem zmian klimatu. Zgodnie z symulacją przeprowadzoną za pomocą modelu emisji pyłku oraz danych dotyczących przyszłego klimatu, cieplejsze temperatury pod koniec XXI wieku przesuwają początek wiosennych emisji o 10–40 dni wcześniej. W okresie  letnio-jesiennym rośnięcie chwastów i traw potrwa dłużej o 5–15 dni, czym rozciągnie w czasie występowanie całego sezonu.

Przesunięcia okresowe zależą od reakcji poszczególnych zbiorowości organizmów żywych na temperaturę, przy czym w niektórych regionach są one zbieżne, a w innych rozbieżne. Temperatura i opady zmieniają dzienne granice zakresu emisji pyłku między −35% a 40% i ponadto zwiększają roczną całkowitą emisję pyłku o 16–40% (z powodu owych zmian).

Zwielokrotnienie stężenia CO2 w atmosferze może spotęgować produkcję pyłku, a podwojenie produkcji w połączeniu z klimatem wznosi emisję pod koniec obecnego stulecia nawet o 200%.

Zmiana pokrycia terenu wprawdzie przekształca rozmieszczenie emitorów pyłku, ale skutki tego działania są stosunkowo niewielkie (mniej niż 10%) w porównaniu z klimatem czy dwutlenkiem węgla. Symulacje te wskazują, że powiększająca się ilość pyłków oraz rozciągnięte okresy kwitnienia wzmogą prawdopodobieństwo wystąpienia alergii sezonowych.

Wpływ zmian klimatycznych na codzienność alergików

Badania przeprowadzili pracownicy Uniwersytetu w Michigan. Publikacja ukazała się na łamach „Nature Communications”. Według ekspertyzy intensywniejsze i dłuższe okresy uczuleniowe będą skutkiem m. in. szkodliwych działań człowieka, które przyczyniają się do wzrostu temperatur i zmian klimatycznych.

Mówiąc przykładem, przywołane przesunięcie sezonu alergicznego o 40 dni wstecz jest zestawiane z danymi dotyczącymi lat 1995–2014, więc alergicy z niedalekiej przyszłości będą cierpieć na uciążliwości uczuleniowe przez około 19 dodatkowych dni, zanim wysokie stężenie pyłków ustąpi. Natomiast ogólna ilość pyłków emitowanych każdego roku wzrośnie nawet o 200%, co przyczyni się do stopnia intensywności dolegliwości związanych z alergią.

Yingxiao Zhang, jeden z autorów pracy, ostrzega przed pogarszaniem się alergii oddechowych w kontekście zmian klimatycznych. Podkreśla, że wyniki przeprowadzonej ekspertyzy przyczyniają się do studiów nad konsekwencjami przeobrażania się klimatu w wymiarze kłopotów zdrowotnych powodowanych przez rozsiewane pyłki zapylające. Badania te mogą być punktem wyjścia, tak przypuszcza naukowiec.

Powiązane produkty

Opracowanie nowego narzędzia

W celu przeprowadzenia badania naukowcy opracowali model prognostyczny. Program analizował 15 najpowszechniejszych rodzajów pyłku oraz wpływ na ich produkcję przewidywanych zmian cieplnych i opadowych. Zestawili następnie dane klimatyczne ze scenariuszami społeczno-ekonomicznymi, po czym porównali uzyskany wzór z informacjami dotyczącymi lat 1995–2014. Na koniec zastosowali model do przewidywania emisji pyłków w ostatnich dwóch dekadach XXI wieku.

Profesor Allison Steiner, kierowniczka zespołu badaczy, przewiduje przyszłe zastosowanie opracowanego modelowania, gdyż narzędzie to powinno pozwolić na przewidywanie sezonu alergicznego w różnych regionach geograficznych. Wyraża nadzieję, że nowe studia przyczynią się do usprawnienia prognoz klimatycznych, jeżeli tylko opracowany wzór zostałby włączony do krajowego systemu prognozowania jakości powietrza.

 1. Sezon alergiczny co roku będzie coraz dłuższy - przewidują naukowcy, „pulsmedycyny.pl”, [online] https://pulsmedycyny.pl/sezon-alergiczny-co-roku-bedzie-coraz-dluzszy-przewiduja-naukowcy-1144908, [dostęp:] 19.04.2022.
 2. Czy zmiana klimatu wpływa na rozwój alergii?, „pulsmedycyny.pl”, [online] https://pulsmedycyny.pl/czy-zmiana-klimatu-wplywa-na-rozwoj-alergii-1131688, [dostęp:] 19.04.2022.
 3. Y. Zhang, A. L. Steiner, Projected climate-driven changes in pollen emission season length and magnitude over the continental United States, „nature.com” [online], https://www.nature.com/articles/s41467-022-28764-0, [dostęp:] 19.04.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

 • Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

  Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij