kobieta cierpiąca na katar alergiczny
Arkadiusz Dąbek

Przybędzie chorych na alergię i astmę ze względu na dłuższy sezon pylenia

Według nowych ustaleń sezony alergiczne mogą ulec wydłużeniu oraz nasileniu. Powodem okazuje się wzrost temperatur wynikający ze zmian klimatycznych. Dłuższe i intensywniejsze okresy uczuleniowe staną się poniekąd skutkiem szkodliwej działalności człowieka na środowisko naturalne. Rosnące temperatury, a także więcej dwutlenku węgla w atmosferze przyczynią się do tego, że drzewa, trawy i chwasty będą produkować więcej pyłków.

Kryzys klimatu rozciągnie sezon alergiczny

Objawy alergii są bardzo zróżnicowane. Jedne to łagodnie drażniących, np. łzawienie oczu, kichanie czy wysypka, inne zaś są bardziej poważne, np. trudności w oddychaniu czy anafilaksja. Według Amerykańskiej Fundacji Astmy i Alergii w USA na alergie cierpi 30% dorosłych i 40% dzieci.

Nowe studia mówią, że warunki atmosferyczne wpływają na uwalnianie pyłków anemogamicznych, a czas i wielkość emisji będą się zmieniać pod wpływem zmian klimatu. Zgodnie z symulacją przeprowadzoną za pomocą modelu emisji pyłku oraz danych dotyczących przyszłego klimatu, cieplejsze temperatury pod koniec XXI wieku przesuwają początek wiosennych emisji o 10–40 dni wcześniej. W okresie  letnio-jesiennym rośnięcie chwastów i traw potrwa dłużej o 5–15 dni, czym rozciągnie w czasie występowanie całego sezonu.

Przesunięcia okresowe zależą od reakcji poszczególnych zbiorowości organizmów żywych na temperaturę, przy czym w niektórych regionach są one zbieżne, a w innych rozbieżne. Temperatura i opady zmieniają dzienne granice zakresu emisji pyłku między −35% a 40% i ponadto zwiększają roczną całkowitą emisję pyłku o 16–40% (z powodu owych zmian).

Zwielokrotnienie stężenia CO2 w atmosferze może spotęgować produkcję pyłku, a podwojenie produkcji w połączeniu z klimatem wznosi emisję pod koniec obecnego stulecia nawet o 200%.

Zmiana pokrycia terenu wprawdzie przekształca rozmieszczenie emitorów pyłku, ale skutki tego działania są stosunkowo niewielkie (mniej niż 10%) w porównaniu z klimatem czy dwutlenkiem węgla. Symulacje te wskazują, że powiększająca się ilość pyłków oraz rozciągnięte okresy kwitnienia wzmogą prawdopodobieństwo wystąpienia alergii sezonowych.

Wpływ zmian klimatycznych na codzienność alergików

Badania przeprowadzili pracownicy Uniwersytetu w Michigan. Publikacja ukazała się na łamach „Nature Communications”. Według ekspertyzy intensywniejsze i dłuższe okresy uczuleniowe będą skutkiem m. in. szkodliwych działań człowieka, które przyczyniają się do wzrostu temperatur i zmian klimatycznych.

Mówiąc przykładem, przywołane przesunięcie sezonu alergicznego o 40 dni wstecz jest zestawiane z danymi dotyczącymi lat 1995–2014, więc alergicy z niedalekiej przyszłości będą cierpieć na uciążliwości uczuleniowe przez około 19 dodatkowych dni, zanim wysokie stężenie pyłków ustąpi. Natomiast ogólna ilość pyłków emitowanych każdego roku wzrośnie nawet o 200%, co przyczyni się do stopnia intensywności dolegliwości związanych z alergią.

Yingxiao Zhang, jeden z autorów pracy, ostrzega przed pogarszaniem się alergii oddechowych w kontekście zmian klimatycznych. Podkreśla, że wyniki przeprowadzonej ekspertyzy przyczyniają się do studiów nad konsekwencjami przeobrażania się klimatu w wymiarze kłopotów zdrowotnych powodowanych przez rozsiewane pyłki zapylające. Badania te mogą być punktem wyjścia, tak przypuszcza naukowiec.

Polecane dla Ciebie

Opracowanie nowego narzędzia

W celu przeprowadzenia badania naukowcy opracowali model prognostyczny. Program analizował 15 najpowszechniejszych rodzajów pyłku oraz wpływ na ich produkcję przewidywanych zmian cieplnych i opadowych. Zestawili następnie dane klimatyczne ze scenariuszami społeczno-ekonomicznymi, po czym porównali uzyskany wzór z informacjami dotyczącymi lat 1995–2014. Na koniec zastosowali model do przewidywania emisji pyłków w ostatnich dwóch dekadach XXI wieku.

Profesor Allison Steiner, kierowniczka zespołu badaczy, przewiduje przyszłe zastosowanie opracowanego modelowania, gdyż narzędzie to powinno pozwolić na przewidywanie sezonu alergicznego w różnych regionach geograficznych. Wyraża nadzieję, że nowe studia przyczynią się do usprawnienia prognoz klimatycznych, jeżeli tylko opracowany wzór zostałby włączony do krajowego systemu prognozowania jakości powietrza.

 1. Sezon alergiczny co roku będzie coraz dłuższy - przewidują naukowcy, „pulsmedycyny.pl”, [online] https://pulsmedycyny.pl/sezon-alergiczny-co-roku-bedzie-coraz-dluzszy-przewiduja-naukowcy-1144908, [dostęp:] 19.04.2022.
 2. Czy zmiana klimatu wpływa na rozwój alergii?, „pulsmedycyny.pl”, [online] https://pulsmedycyny.pl/czy-zmiana-klimatu-wplywa-na-rozwoj-alergii-1131688, [dostęp:] 19.04.2022.
 3. Y. Zhang, A. L. Steiner, Projected climate-driven changes in pollen emission season length and magnitude over the continental United States, „nature.com” [online], https://www.nature.com/articles/s41467-022-28764-0, [dostęp:] 19.04.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Czy raka trzustki można wykryć trzy lata przed postawieniem diagnozy?

  Ból brzucha, nudności, zaburzenia gospodarki węglowodanowej, znacząca utrata masy ciała, chudnięcie czy szybkie uczucie sytości – to jedne z najczęstszych objawów raka trzustki. Guz ten należy do jednego z najbardziej agresywnych typów nowotworów. Opublikowane kilka dni temu wyniki badań angielskich naukowców, w których wzięto pod uwagę dane dotyczące aż 10 milionów mieszkańców Anglii, dają nadzieję, że wykrycie choroby będzie możliwe dużo wcześniej niż ma to miejsce obecnie.

 • Przewlekły stres wywołuje objawy zespołu jelita drażliwego

  Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego o charakterze czynnościowym. Jej objawy to przede wszystkim bóle brzucha, zmiana częstości wypróżnień (biegunki, zaparcia) oraz wzdęcia. Naukowcy z Japonii przeprowadzili badania z udziałem gryzoni, aby lepiej zrozumieć powiązanie stresu psychicznego z symptomami IBS.

 • Nanoplastik uszkadza komórki wątroby i płuc

  Nie jest jeszcze w pełni jasne, jak nanoplastik wpływa na ludzki organizm, zatem naukowcy nieustannie szukają odpowiedzi na to pytanie. Niedawno odkryli, że zakłóca on procesy metaboliczne komórek wątroby i płuc. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Environmental Science & Technology”.

 • Czy enterowirusy mogą mieć związek z cukrzycą typu 1?

  W najnowszej metaanalizie sugeruje się, że enterowirusy mogą sprzyjać zachorowaniu na cukrzycę typu 1. Dlaczego? Sprawdzamy.

 • Łysienie telogenowe jest możliwe także u dzieci

  Łysienie telogenowe, czyli nadmierne wypadanie włosów na skutek np. stresu czy infekcji, dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Które dokładnie czynniki powodują przerzedzenie włosów? Czy przyczyny łysienia telogenowego u dzieci różnią się od przyczyn u dorosłych?

 • Czy post przerywany wpływa na kobiece hormony?

  Sposób odżywiania wpływa na wiele aspektów związanych ze zdrowiem człowieka. Może wspomagać lub dodatkowo obciążać na przykład gospodarkę hormonalną organizmu. Na takie wahania narażone są głównie kobiety. Co udało się udowodnić w najnowszym badaniu, w którym przeanalizowano wpływ postu przerywanego na zmiany w stężeniach hormonów kobiet w okresie przed- i pomenopauzalnym?

 • Czy i ile pestycydów spożywamy wraz z jedzeniem owoców? Polskie badanie

  Czy obecność pestycydów w warzywach i owocach jest istotnym problemem? Jaki mają wpływ na zdrowie? Sprawdzamy wyniki polskiego badania.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij