
Roztocza kurzu domowego wywołujące alergię – jak sobie z nimi radzić?
Objawy związane z alergią na roztocza kurzu domowego są najbardziej odczuwalne w okresie jesienno-zimowym, który dla większości alergików jest czasem wytchnienia związanym z przekwitnięciem roślin. Charakterystyczne dla alergii na roztocza jest również nasilanie się dolegliwości w trakcie zamiatania i ścierania kurzu.
- Roztocza kurzu domowego – czym są i skąd się biorą?
- Czy roztocza widać gołym okiem?
- Jak sprawdzić, czy w moim domu są roztocza?
- Alergia na roztocze – jakie są objawy uczulenia na roztocza?
- Jak pozbyć się roztoczy kurzu domowego? Domowe sposoby
- Ile roztoczy jest w łóżku?
- Czy roztocza żyją na człowieku?
Roztocza kurzu domowego należą do gromady pajęczaków i stanowią najważniejsze alergeny występujące w pomieszczeniach zamkniętych. Ich główne gatunki to: Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae, Dermatophagoides microceras i Euroglyphus maynei (około 90% gatunków spotykanych w umiarkowanym klimacie).
Roztocza kurzu domowego – czym są i skąd się biorą?
Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne organizmy należące do pajęczaków. Żyją w absolutnie każdym domu, a jedyne niedostępne dla nich tereny to pustynie i rejony arktyczne. Szczególnie upodobały sobie materace, koce, pościel, dywany i wykładziny, a także dziecięce zabawki, pluszaki. Roztocza bytują nawet na kwiatach doniczkowych, a całkowite pozbycie się ich z domu jest praktycznie niemożliwe.
Pożywieniem roztoczy jest złuszczony naskórek domowników, który pobierają z użytkowanych przez ludzi i zwierzęta przedmiotów. Warunki, w których rozmnażają się praktycznie bez ograniczeń, to temperatura ok. 25℃ i wilgotność powietrza powyżej 70-75%. W sezonie grzewczym, gdy unikamy wietrzenia pomieszczeń, roztocza kurzu domowego są bardzo poważnym problemem dla alergików, zwłaszcza gdy słaba wentylacja uniemożliwia odprowadzenie nadmiaru wilgoci z domu.
Czy roztocza widać gołym okiem?
Wymiary roztoczy podawane są w ułamkach milimetrów i z tego względu niemożliwe jest dostrzeżenie ich gołym okiem. Również ich odchody, a więc główne źródło alergenów, są widoczne dopiero pod mikroskopem. Jedyną makroskopową wskazówką, która mówi o wysoce prawdopodobnej ponadprzeciętnej ilości roztoczy w danym miejscu, jest obecność kurzu będącego ich środowiskiem życia.
Jak sprawdzić, czy w moim domu są roztocza?
Roztocza kurzu domowego są obecne absolutnie w każdym domu, ale nie istnieje żadna bezpośrednia metoda ich wykrycia. Niemniej jednak każda osoba uczulona na roztocza zacznie odczuwać ich obecność już przy stężeniu alergenów na poziomie 2 ug/g kurzu.
Alergia na roztocze – jakie są objawy uczulenia na roztocza?
Alergia na roztocza znajdujące się w kurzu domowym objawia się zwłaszcza przy sprzątaniu, a u dzieci – podczas zabawy pluszakami. Jako że uczulenie na roztocza wywołuje nieswoiste objawy, które nasilają się w okresie jesienno-zimowym, wiele osób może zrzucać je na karb przeziębienia lub grypy. Najczęstsze objawy alergii na roztocza kurzu domowego to:
- kichanie i katar,
- świąd i przesuszenie śluzówki nosa,
- duszność i problemy z oddychaniem,
- łzawienie oczu,
- chrypka,
- bóle głowy i gorsze samopoczucie,
- zmiany skórne podobne do łuszczycowych, zaczerwienienie, pokrzywka.
Alergeny roztoczy kurzu domowego są szczególnie niebezpieczne dla astmatyków, ponieważ już przy stężeniu powyżej 10 ug/g kurzu pojawia się u nich ryzyko napadu astmy.
Jak pozbyć się roztoczy kurzu domowego? Domowe sposoby
Odpowiedź na pytanie, co zabija roztocza kurzu domowego, jest trudna, ponieważ wszystkie znane metody ich zwalczania pomagają jedynie tymczasowo zmniejszyć liczebność ich populacji. Na roztocza można stosować proste domowe sposoby:
- utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury poniżej 21℃ i wilgotności do 45-50%,
- regularne wietrzenie pomieszczeń,
- pranie pościeli raz w tygodniu w temperaturze 60℃,
- składanie łóżka z opóźnieniem, aby pościel mogła się wywietrzyć,
- usunięcie z mieszkania przedmiotów chłonących kurz, takich jak dywany, wykładziny i zasłony,
- pranie dziecięcych pluszaków i innych zabawek w temperaturze 60℃, a po wyschnięciu umieszczanie ich na 24 godziny w zamrażalniku,
- usunięcie nadmiaru bibelotów, starych książek i roślin zwiększających wilgotność w mieszkaniu,
- regularne ścieranie kurzu wilgotną ściereczką,
- używanie odkurzacza z filtrem HEPA.
Możemy również przygotować domowy płyn na roztocza kurzu domowego, mieszając ocet z wodą w stosunku 1:1. Taka mieszanina jest zabójcza dla roztoczy, a dodatkowo może unieszkodliwić alergeny zawarte w ich odchodach.
Ile roztoczy jest w łóżku?
Trudno jest jednoznacznie określić, ile roztoczy znajduje się w naszym łóżku, ponieważ zależy to od wilgotności i temperatury powietrza w naszej sypialni, częstotliwości prania i wietrzenia pościeli, a także od tego, z jakich materiałów został wykonany materac. Szacuje się, że w jednym gramie kurzu znajduje się od kilkudziesięciu do kilkuset osobników roztoczy.
Czy roztocza żyją na człowieku?
Roztocza kurzu domowego w przeciwieństwie do kleszczy, z którymi są dość blisko spokrewnione, nie są pasożytami tylko saprofitami. Oznacza to, że żywią się martwą materią organiczną, a konkretnie złuszczonym ludzkim naskórkiem. Nie bytują jednak na człowieku, a na przedmiotach jego codziennego użytku, takich jak pościel, łóżko, dywany i meble. Wobec tego obecność tych pajęczaków w mieszkaniu nie ma wpływu na zdrowie osób, których nie dotyczy uczulenie na roztocza kurzu domowego.