Roztocza kurzu domowego na wizualizacji 3D
Dominika Rynkiewicz

Roztocza kurzu domowego wywołujące alergię – jak sobie z nimi radzić?

Objawy związane z alergią na roztocza kurzu domowego są najbardziej odczuwalne w okresie jesienno-zimowym, który dla większości alergików jest czasem wytchnienia związanym z przekwitnięciem roślin. Charakterystyczne dla alergii na roztocza jest również nasilanie się dolegliwości w trakcie zamiatania i ścierania kurzu.

Roztocza kurzu domowego należą do gromady pajęczaków i stanowią najważniejsze alergeny występujące w pomieszczeniach zamkniętych. Ich główne gatunki to: Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae, Dermatophagoides microceras i Euroglyphus maynei (około 90% gatunków spotykanych w umiarkowanym klimacie).

Roztocza kurzu domowego – czym są i skąd się biorą?

Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne organizmy należące do pajęczaków. Żyją w absolutnie każdym domu, a jedyne niedostępne dla nich tereny to pustynie i rejony arktyczne. Szczególnie upodobały sobie materace, koce, pościel, dywany i wykładziny, a także dziecięce zabawki, pluszaki. Roztocza bytują nawet na kwiatach doniczkowych, a całkowite pozbycie się ich z domu jest praktycznie niemożliwe.

Pożywieniem roztoczy jest złuszczony naskórek domowników, który pobierają z użytkowanych przez ludzi i zwierzęta przedmiotów. Warunki, w których rozmnażają się praktycznie bez ograniczeń, to temperatura ok. 25℃ i wilgotność powietrza powyżej 70-75%. W sezonie grzewczym, gdy unikamy wietrzenia pomieszczeń, roztocza kurzu domowego są bardzo poważnym problemem dla alergików, zwłaszcza gdy słaba wentylacja uniemożliwia odprowadzenie nadmiaru wilgoci z domu.

Czy roztocza widać gołym okiem?

Wymiary roztoczy podawane są w ułamkach milimetrów i z tego względu niemożliwe jest dostrzeżenie ich gołym okiem. Również ich odchody, a więc główne źródło alergenów, są widoczne dopiero pod mikroskopem. Jedyną makroskopową wskazówką, która mówi o wysoce prawdopodobnej ponadprzeciętnej ilości roztoczy w danym miejscu, jest obecność kurzu będącego ich środowiskiem życia.

Powiązane produkty

Jak sprawdzić, czy w moim domu są roztocza?

Roztocza kurzu domowego są obecne absolutnie w każdym domu, ale nie istnieje żadna bezpośrednia metoda ich wykrycia. Niemniej jednak każda osoba uczulona na roztocza zacznie odczuwać ich obecność już przy stężeniu alergenów na poziomie 2 ug/g kurzu.

Sprawdź środki do czyszczenia powierzchni dostępne na DOZ.pl

Alergia na roztocze – jakie są objawy uczulenia na roztocza?

Alergia na roztocza znajdujące się w kurzu domowym objawia się zwłaszcza przy sprzątaniu, a u dzieci – podczas zabawy pluszakami. Jako że uczulenie na roztocza wywołuje nieswoiste objawy, które nasilają się w okresie jesienno-zimowym, wiele osób może zrzucać je na karb przeziębienia lub grypy. Najczęstsze objawy alergii na roztocza kurzu domowego to:

 • kichanie i katar,
 • świąd i przesuszenie śluzówki nosa,
 • duszność i problemy z oddychaniem,
 • łzawienie oczu,
 • chrypka,
 • bóle głowy i gorsze samopoczucie,
 • zmiany skórne podobne do łuszczycowych, zaczerwienienie, pokrzywka.

Alergeny roztoczy kurzu domowego są szczególnie niebezpieczne dla astmatyków, ponieważ już przy stężeniu powyżej 10 ug/g kurzu pojawia się u nich ryzyko napadu astmy.

Ciekawostką jest występowanie tzw. alergii krzyżowej u osób uczulonych na roztocza kurzu domowego po spożyciu owoców morza. Dzieje się tak, ponieważ podobieństwo pomiędzy alergenami części skorupiaków wodnych a alergenami roztoczy kurzu domowego sięga aż 70%. Ostrożność jest wskazana, ponieważ osoba, u której roztocza wywołują łagodne uczulenie, jest zagrożona wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego po spożyciu krewetek i innych darów morza.

Jak pozbyć się roztoczy kurzu domowego? Domowe sposoby

Odpowiedź na pytanie, co zabija roztocza kurzu domowego, jest trudna, ponieważ wszystkie znane metody ich zwalczania pomagają jedynie tymczasowo zmniejszyć liczebność ich populacji. Na roztocza można stosować proste domowe sposoby:

 • utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury poniżej 21℃ i wilgotności do 45-50%,
 • regularne wietrzenie pomieszczeń,
 • pranie pościeli raz w tygodniu w temperaturze 60℃,
 • składanie łóżka z opóźnieniem, aby pościel mogła się wywietrzyć,
 • usunięcie z mieszkania przedmiotów chłonących kurz, takich jak dywany, wykładziny i zasłony,
 • pranie dziecięcych pluszaków i innych zabawek w temperaturze 60℃,  a po wyschnięciu umieszczanie ich na 24 godziny w zamrażalniku,
 • usunięcie nadmiaru bibelotów, starych książek i roślin zwiększających wilgotność w mieszkaniu,
 • regularne ścieranie kurzu wilgotną ściereczką,
 • używanie odkurzacza z filtrem HEPA.
Roztocza kurzu domowego i wywoływana przez nie alergia to utrapienie wielu osób, wobec tego lata temu opracowano specjalny preparat na roztocza kurzu domowego – spray zawierający akarycydy. Środki te są jednak toksyczne nie tylko dla pajęczaków, ale również dla ludzi, a jednocześnie efekt ich działania jest krótkotrwały.

Możemy również przygotować domowy płyn na roztocza kurzu domowego, mieszając ocet z wodą w stosunku 1:1. Taka mieszanina jest zabójcza dla roztoczy, a dodatkowo może unieszkodliwić alergeny zawarte w ich odchodach.

Ile roztoczy jest w łóżku?

Trudno jest jednoznacznie określić, ile roztoczy znajduje się w naszym łóżku, ponieważ zależy to od wilgotności i temperatury powietrza w naszej sypialni, częstotliwości prania i wietrzenia pościeli, a także od tego, z jakich materiałów został wykonany materac. Szacuje się, że w jednym gramie kurzu znajduje się od kilkudziesięciu do kilkuset osobników roztoczy.

Czy roztocza żyją na człowieku?

Roztocza kurzu domowego w przeciwieństwie do kleszczy, z którymi są dość blisko spokrewnione, nie są pasożytami tylko saprofitami. Oznacza to, że żywią się martwą materią organiczną, a konkretnie złuszczonym ludzkim naskórkiem. Nie bytują jednak na człowieku, a na przedmiotach jego codziennego użytku, takich jak pościel, łóżko, dywany i meble. Wobec tego obecność tych pajęczaków w mieszkaniu nie ma wpływu na zdrowie osób, których nie dotyczy uczulenie na roztocza kurzu domowego.

 1. Ilustrowany podręcznik chorób alergicznych, pod red. B. Panaszka, Wrocław 2009, s. 48.
 2. Alergologia, choroby alergiczne, astma, pod red. A. Fala, Kraków 2011, s. 582.
 3. Alergologia, pod red. K. Obtułowicz, Warszawa 2016, s. 50,11.
 4. I. Krajewska-Siuda, J. Słowiński, Metody profilaktyczne stosowane w celu eliminacji alergenów roztoczy kurzu domowego, Annales Academiae Medicae Silesiensis 2009 63(5), 80-85.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

  Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

 • Co kupić mamie na Dzień Matki?

  Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

 • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

  Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

 • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

  Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

 • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

  Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

 • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

  Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

 • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

  W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

 • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

  Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij