Jak często należy wymieniać produkty do higieny i pielęgnacji?
Joanna Naczyńska

Jak często należy wymieniać produkty do higieny i pielęgnacji?

Produkty używane do codziennej higieny powinny wspomagać dbanie o nasze zdrowie. To produkty, które stworzono, by jak najlepiej zadbać o higienę osobistą, estetyczny wygląd skóry, czy po prostu ułatwić codzienne czynności. Używamy ich każdego dnia, przyzwyczajamy się do ich funkcjonalności i nie wyobrażamy sobie, by nie zabrać ich w kosmetyczce na urlop.

Szczoteczka do zębów, pędzel do makijażu, gąbka do nakładania podkładu, ręcznik – towarzyszą nam w domu i w czasie urlopu. Wyjazd z dzieckiem? Koniecznie z ulubionym smoczkiem uspokajającym i gryzakiem. Jak możemy używać tych przedmiotów, mając pewność że dają wystarczającą ochronę? Wszystkie środki do higieny  mogą ulegać uszkodzeniu pod wpływem wielokrotnego używania. Ponadto środki do higieny, które mają kontakt ze śliną i skórą, ulegają zanieczyszczeniu podczas zabiegów kosmetycznych, przez co stają się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Dziecięce akcesoria takie jak smoczki, również mogą stać się siedliskiem bakterii. Jak o nie dbać?

Szczoteczka do zębów

Szczoteczki używane do czyszczenia zębów powinny być wymieniane na nowe po upływie 3 miesięcy. Częściej należy wymieniać szczoteczki, jeżeli wyraźnie ulegną zniszczeniu, na przykład na skutek niewłaściwej techniki szczotkowania zębów. U młodszych dzieci należy szczególnie uważnie kontrolować stan szczoteczki, ponieważ wielu dzieciom zdarza się gryźć włókna, co sprawia, że szybciej się niszczą.

Podkreślić należy, że szczoteczkę do zębów należy również wymienić na nową każdorazowo po przebytej infekcji gardła lub innej chorobie jamy ustnej. Pamiętanie o tej zasadzie pozwoli uniknąć wtórnego zakażenia poprzez ponowne przeniesienie bakterii, które zasiedliły w czasie infekcji szczoteczkę do zębów.

Akcesoria do makijażu

Powinny być regularnie myte za pomocą specjalnych szamponów lub płynów w sprayu, a następnie dokładnie wysuszone. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza dla osób z cerą trądzikową, gdyż bakterie znajdujące się na skórze zasiedlają również pędzle do nakładania pudru czy gąbki używane do fluidów. Warto wymieniać te akcesoria co 3 miesiące, aby utrzymać odpowiednią ich czystość.

Polecane dla Ciebie

Ręczniki i gąbki

Ręczniki wielokrotnego użytku każdy z nas zna i wie, że choć dobrze chłoną wilgoć, mogą szybko stać się siedliskiem bakterii czy grzybów. Osobisty ręcznik, jeśli został dobrze wysuszony po pierwszym użyciu, może być wykorzystany ponownie. Szybko jednak będzie nadawał się do prania, gdyż nawet jeśli wytrze się nim czystą skórę, ręcznik będzie pełen drobnych elementów naskórka i bakterii, co w połączeniu z wilgocią sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Z tego powodu należy prać ręczniki wielorazowe tak często jak to możliwe, w temperaturze minimum 60 stopni C i prasować je żelazkiem ustawionym na wysoką temperaturę. Lepszym wyborem są ręczniki jednorazowe, mogą służyć nie tylko w kuchni, ale także w łazience, podczas pobytu w szpitalu czy na wyjeździe. Zużyte raz są wyrzucane i nie należy używać ich ponownie.

Do mycia osób leżących, pieluchowanych, przewlekle chorych można stosować specjalne ręczniki jednorazowego użytku dostępne w aptekach. Tradycyjne gąbki stosowane do mycia nie mogą być używane przez więcej niż jedną osobę i powinny być wymieniane tak często jak to możliwe.

Myjąc ciało, gąbka zmywa i wchłania tłuszcz, kurz, martwy naskórek, szybko stając się miejscem rozwoju grzybów i bakterii. W aptekach dostępne są jednorazowe myjki przeznaczone do mycia ciała. Mają kształt podobny do rękawicy i mogą być podfoliowane lub nie. Są szczególnie polecane dla pacjentów leżących, którzy wymagają pomocy przy myciu.

Smoczki

Dziecięce smoczki uspokajające zaleca się wymieniać średnio co 3 miesiące. Prędzej należy to zrobić, jeżeli smoczek ulegnie uszkodzeniu lub przegryzieniu. Wewnątrz smoczka mogą wówczas pozostawać resztki wody lub pokarmu, które szybko staną się pożywką dla bakterii. Nie należy również samodzielnie poszerzać otworów znajdujących się w smoczkach nakładanych na butelkę, gdyż łatwo mogą oderwać się od takiego otworu drobne cząstki tworzywa, z którego zrobiony jest smoczek. Stanowi to zagrożenie zadławienia się dziecka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij