Jak często należy wymieniać produkty do higieny i pielęgnacji?
Joanna Naczyńska

Jak często należy wymieniać produkty do higieny i pielęgnacji?

Produkty używane do codziennej higieny powinny wspomagać dbanie o nasze zdrowie. To produkty, które stworzono, by jak najlepiej zadbać o higienę osobistą, estetyczny wygląd skóry, czy po prostu ułatwić codzienne czynności. Używamy ich każdego dnia, przyzwyczajamy się do ich funkcjonalności i nie wyobrażamy sobie, by nie zabrać ich w kosmetyczce na urlop.

Szczoteczka do zębów, pędzel do makijażu, gąbka do nakładania podkładu, ręcznik – towarzyszą nam w domu i w czasie urlopu. Wyjazd z dzieckiem? Koniecznie z ulubionym smoczkiem uspokajającym i gryzakiem. Jak możemy używać tych przedmiotów, mając pewność że dają wystarczającą ochronę? Wszystkie środki do higieny  mogą ulegać uszkodzeniu pod wpływem wielokrotnego używania. Ponadto środki do higieny, które mają kontakt ze śliną i skórą, ulegają zanieczyszczeniu podczas zabiegów kosmetycznych, przez co stają się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Dziecięce akcesoria takie jak smoczki, również mogą stać się siedliskiem bakterii. Jak o nie dbać?

Szczoteczka do zębów

Szczoteczki używane do czyszczenia zębów powinny być wymieniane na nowe po upływie 3 miesięcy. Częściej należy wymieniać szczoteczki, jeżeli wyraźnie ulegną zniszczeniu, na przykład na skutek niewłaściwej techniki szczotkowania zębów. U młodszych dzieci należy szczególnie uważnie kontrolować stan szczoteczki, ponieważ wielu dzieciom zdarza się gryźć włókna, co sprawia, że szybciej się niszczą.

Podkreślić należy, że szczoteczkę do zębów należy również wymienić na nową każdorazowo po przebytej infekcji gardła lub innej chorobie jamy ustnej. Pamiętanie o tej zasadzie pozwoli uniknąć wtórnego zakażenia poprzez ponowne przeniesienie bakterii, które zasiedliły w czasie infekcji szczoteczkę do zębów.

Akcesoria do makijażu

Powinny być regularnie myte za pomocą specjalnych szamponów lub płynów w sprayu, a następnie dokładnie wysuszone. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza dla osób z cerą trądzikową, gdyż bakterie znajdujące się na skórze zasiedlają również pędzle do nakładania pudru czy gąbki używane do fluidów. Warto wymieniać te akcesoria co 3 miesiące, aby utrzymać odpowiednią ich czystość.

Powiązane produkty

Ręczniki i gąbki

Ręczniki wielokrotnego użytku każdy z nas zna i wie, że choć dobrze chłoną wilgoć, mogą szybko stać się siedliskiem bakterii czy grzybów. Osobisty ręcznik, jeśli został dobrze wysuszony po pierwszym użyciu, może być wykorzystany ponownie. Szybko jednak będzie nadawał się do prania, gdyż nawet jeśli wytrze się nim czystą skórę, ręcznik będzie pełen drobnych elementów naskórka i bakterii, co w połączeniu z wilgocią sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Z tego powodu należy prać ręczniki wielorazowe tak często jak to możliwe, w temperaturze minimum 60 stopni C i prasować je żelazkiem ustawionym na wysoką temperaturę. Lepszym wyborem są ręczniki jednorazowe, mogą służyć nie tylko w kuchni, ale także w łazience, podczas pobytu w szpitalu czy na wyjeździe. Zużyte raz są wyrzucane i nie należy używać ich ponownie.

Do mycia osób leżących, pieluchowanych, przewlekle chorych można stosować specjalne ręczniki jednorazowego użytku dostępne w aptekach. Tradycyjne gąbki stosowane do mycia nie mogą być używane przez więcej niż jedną osobę i powinny być wymieniane tak często jak to możliwe.

Myjąc ciało, gąbka zmywa i wchłania tłuszcz, kurz, martwy naskórek, szybko stając się miejscem rozwoju grzybów i bakterii. W aptekach dostępne są jednorazowe myjki przeznaczone do mycia ciała. Mają kształt podobny do rękawicy i mogą być podfoliowane lub nie. Są szczególnie polecane dla pacjentów leżących, którzy wymagają pomocy przy myciu.

Smoczki

Dziecięce smoczki uspokajające zaleca się wymieniać średnio co 3 miesiące. Prędzej należy to zrobić, jeżeli smoczek ulegnie uszkodzeniu lub przegryzieniu. Wewnątrz smoczka mogą wówczas pozostawać resztki wody lub pokarmu, które szybko staną się pożywką dla bakterii. Nie należy również samodzielnie poszerzać otworów znajdujących się w smoczkach nakładanych na butelkę, gdyż łatwo mogą oderwać się od takiego otworu drobne cząstki tworzywa, z którego zrobiony jest smoczek. Stanowi to zagrożenie zadławienia się dziecka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl