endermologia, masaż ciała, drenaż limfatyczny, zabieg endermologii
Ewelina Sochacka

Endermologia – sposób na ujędrnienie skóry i redukcję cellulitu? Efekty i wskazania do zabiegu

Endermologia to jedna z metod walki z cellulitem, utratą jędrności skóry oraz miejscową tkanką tłuszczową. Ten nieinwazyjny i bezpieczny zabieg cieszy się rosnącą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Zaawansowana technologia masażu podciśnieniowego umożliwia modelowanie sylwetki, poprawę krążenia oraz pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry.

  1. Czym jest endermologia i na czym polega?
  2. Efekty endermologii – czego można się spodziewać?
  3. Wskazania do zabiegu endermologii
  4. Przeciwwskazania do endermologii
  5. Jak wygląda zabieg endermologii?
  6. Przygotowanie do zabiegu i zalecenia po endermologii
  7. Endermologia a inne metody modelowania sylwetki
  8. Czym różni się endermologia od drenażu limfatycznego?
  9. Podsumowanie – najważniejsze informacje o endermologii

Czym jest endermologia i na czym polega?

Endermologia to zabieg wykorzystujący mechaniczny masaż podciśnieniowy, wykonywany za pomocą specjalnej głowicy z rolkami. Technologia ta została opracowana we Francji i jest stosowana z powodzeniem od lat 80. XX wieku. Pierwotnie służyła do poprawy estetyki blizn po urazach i oparzeniach, a dopiero z czasem znalazła zastosowanie w kosmetologii, głównie w redukcji cellulitu. Wraz z rozwojem technologii poszerzał się także wachlarz wskazań, z którymi można było zgłaszać się na zabieg endermologii. Dziś korzysta się z tej techniki w gabinetach kosmetologicznych, dermatologicznych, fizjoterapeutycznych i osteopatycznych, ale także po zabiegach chirurgicznych.

Zabieg endermologii polega na zasysaniu fałdu skórnego pod wpływem ciśnienia i jego jednoczesnym masowaniu (rolowaniu). W ten sposób stymuluje się głębokie warstwy skóry, tkanki łącznej oraz układ limfatyczny.

Nowoczesne urządzenia pozwalają dostosować intensywność zabiegu do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki temu endermologia jest nie tylko skuteczna, ale także komfortowa i relaksująca.

Efekty endermologii – czego można się spodziewać?

Wpływ siły mechanicznej na tkanki wywołuje odpowiedź komórkową, co czyni endermologię nieinwazyjną i bezbolesną metodą radzenia sobie z problemami związanymi z krążeniem, tkanką łączną, metabolizmem tłuszczu i napięciem mięśni. Endermologia wywiera zarówno miejscowe, jak i ogólnoustrojowe działanie terapeutyczne, dzięki czemu przynosi szereg korzyści estetycznych i zdrowotnych. Już po kilku sesjach można zauważyć pierwsze efekty:

  • widoczną redukcję cellulitu,
  • poprawę jędrności i elastyczności skóry,
  • wysmuklenie sylwetki i zmniejszenie obwodów ciała,
  • pobudzenie krążenia krwi i limfy,
  • redukcję obrzęków,
  • przyspieszenie metabolizmu i usuwania toksyn.

Powiązane produkty

Regularne zabiegi wspomagają również procesy regeneracyjne skóry, sprzyjają produkcji kolagenu i elastyny oraz poprawiają ogólną kondycję tkanek. Efekty endermologii mogą być długotrwałe, ale nie powinny być jedynym elementem dbania o siebie – muszą iść w parze ze zdrowym stylem życia.

Dla uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się serię minimum 10 zabiegów wykonywanych 2–3 razy w tygodniu. W zależności od potrzeb, ale także według zaleceń, można kontynuować terapię podtrzymującą, najlepiej raz w miesiącu.

Wskazania do zabiegu endermologii

Endermologia polecana jest osobom, które chcą:

  • zredukować cellulit wodny i tłuszczowy,
  • ujędrnić skórę po odchudzaniu lub ciąży,
  • wymodelować sylwetkę bez użycia skalpela,
  • poprawić krążenie i zmniejszyć uczucie ciężkich nóg,
  • przyspieszyć regenerację mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym,
  • poprawić estetykę blizn.

Z zabiegu mogą korzystać również osoby aktywne fizycznie – endermologia może być elementem wspomagającym treningi, ponieważ redukuje napięcia mięśniowe i wspiera usuwanie kwasu mlekowego (tzw. zakwasów).

Endermologia na twarz – czym jest endermolift?

Endermolift to specjalistyczny zabieg wykonywany w ramach tzw. technologii LPG endermologie, który jest przeznaczony do twarzy, szyi i dekoltu. W przeciwieństwie do klasycznej endermologii ciała endermolift działa na delikatniejsze struktury skóry twarzy, wykorzystując mikroimpulsowy masaż mechaniczny do pobudzania komórek – głównie fibroblastów. Zabieg przeprowadza się przy użyciu specjalnej głowicy z mikroklapkami, które wykonują rytmiczne, pulsacyjne mikrostymulacje.

Efekty endermoliftu:

  • wygładzenie drobnych zmarszczek,
  • poprawa jędrności i gęstości skóry,
  • redukcja obrzęków i „worków” pod oczami,
  • poprawa owalu twarzy i napięcia skóry.

Endermologia po porodzie naturalnym i po cesarskim cięciu – czy pomoże poprawić wygląd skóry?

Endermologia to doskonałe wsparcie dla kobiet po ciąży, które chcą poprawić jędrność skóry, zredukować cellulit i wspomóc regenerację organizmu. Zabieg jest szczególnie polecany w okresie poporodowym jako element wspomagający powrót do formy – zarówno fizycznej, jak i estetycznej.

Po porodzie naturalnym zabiegi endermologii można rozpocząć zwykle po zakończeniu połogu, czyli około 6–8 tygodni po porodzie, o ile nie ma przeciwwskazań medycznych. Endermologia pomaga ujędrnić skórę brzucha, pośladków i ud, a także wspiera proces obkurczania się macicy i eliminacji obrzęków po ciąży.

Z kolei po cesarskim cięciu należy zachować szczególną ostrożność. Zabieg można rozpocząć dopiero po pełnym wygojeniu blizny – zazwyczaj po około 3 miesiącach od operacji. Endermologia może również poprawiać elastyczność tkanki bliznowatej i zmniejszać jej widoczność, jeśli technika zabiegowa zostanie odpowiednio dobrana (właściwe dopasowanie parametrów urządzenia – siły podciśnienia i trybu pracy – do rodzaju i wieku blizny).

W każdym przypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem i/lub fizjoterapeutą uroginekologicznym, aby dopasować moment rozpoczęcia terapii do indywidualnych potrzeb i tempa regeneracji organizmu oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

BALSAMY DO CIAŁA

PEELINGI DO CIAŁA

ROLLERY I PIŁKI DO MASAŻU

Przeciwwskazania do endermologii

Mimo że endermologia jest zabiegiem bezpiecznym i nieinwazyjnym, istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Najważniejsze z nich to:

  • ciąża, okres karmienia piersią i połóg – zabieg może stymulować metabolizm i układ hormonalny, co nie jest zalecane w okresie ciąży i laktacji;
  • nowotwory – masaż podciśnieniowy może przyspieszyć krążenie, co teoretycznie mogłoby sprzyjać rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych;
  • choroby zakrzepowe i żylaki w zaawansowanym stadium – zwiększone ciśnienie i przepływ krwi mogą oderwać skrzep lub pogłębić problemy naczyniowe;
  • stany zapalne skóry (np. infekcje, rany, oparzenia, aktywny trądzik) – zabieg może nasilić stan zapalny i prowadzić do powikłań lub rozniesienia infekcji;
  • świeże blizny lub operacje chirurgiczne w miejscu zabiegu – tkanka nie jest jeszcze w pełni zagojona, a nacisk może zaburzyć proces regeneracji;
  • choroby autoimmunologiczne w fazie aktywnej – stymulacja układu limfatycznego może zaostrzyć objawy lub wpłynąć negatywnie na przebieg choroby.

Jak wygląda zabieg endermologii?

Zabieg endermologii trwa zazwyczaj od 30 do 45 minut. Pacjent zakłada specjalny strój, który umożliwia głowicy urządzenia swobodne podnoszenie (zasysanie) fałdu skórnego i płynne przesuwanie się po ciele. Masaż wykonywany jest w określonych kierunkach, zgodnych z przebiegiem naczyń limfatycznych.

Endermologia może być przeprowadzona w trybie ciągłym lub sekwencyjnym, w zależności od celu terapii.

Tryb ciągły intensywnie mobilizuje tkanki, wspiera spalanie tłuszczu i redukuje zwłóknienia. Z kolei tryb sekwencyjny, oparty na rytmicznym zasysaniu i uwalnianiu skóry, poprawia mikrokrążenie, drenaż limfatyczny i dotlenienie tkanek – będzie idealnym wyborem przy obrzękach, wiotkości i cellulicie.

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się lekkie zaczerwienienie skóry, które jednak szybko ustępuje.

Przygotowanie do zabiegu i zalecenia po endermologii

Przed pierwszą sesją nie są wymagane specjalne przygotowania. W dniu zabiegu warto:

  • wypić dużą ilość wody (min. 1,5–2 litry),
  • nie spożywać ciężkostrawnych posiłków bezpośrednio przed zabiegiem,
  • zrezygnować z intensywnego wysiłku tuż przed i po masażu.

Po zabiegu zaleca się zwiększenie spożycia wody oraz unikanie alkoholu i kawy, które mogą osłabiać efekty drenażu limfatycznego. Wskazane jest także kontynuowanie zdrowej diety i umiarkowanej aktywności fizycznej. Należy także pamiętać, że skóra poddawana zabiegowi nie może być uszkodzona.

Endermologia a inne metody modelowania sylwetki

Endermologia często porównywana jest do innych nieinwazyjnych zabiegów modelujących ciało, takich jak kriolipoliza, radiofrekwencja (RF) czy karboksyterapia. W odróżnieniu od kriolipolizy, która działa wyłącznie na komórki tłuszczowe poprzez ich zamrażanie, oraz radiofrekwencji (RF), która koncentruje się głównie na ujędrnianiu skóry poprzez podgrzewanie, endermologia łączy kilka efektów jednocześnie – wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, poprawia elastyczność skóry i aktywuje drenaż limfatyczny. W przeciwieństwie do karboksyterapii nie wymaga użycia igieł ani gazu, a rezultaty uzyskiwane są w sposób całkowicie bezinwazyjny. Ponadto w przeciwieństwie do metod wykorzystujących wysokie lub niskie temperatury endermologia nie niszczy komórek – stymuluje organizm do samoregeneracji i mobilizacji procesów metabolicznych.

Czym różni się endermologia od drenażu limfatycznego?

Choć endermologia i drenaż limfatyczny bywają ze sobą mylone, różnią się zakresem działania i intensywnością. Endermologia to mechaniczny masaż podciśnieniowy, który oddziałuje na głębsze warstwy skóry i tkanki tłuszczowej – zmniejsza cellulit, poprawia jędrność skóry i modeluje sylwetkę. Z kolei drenaż limfatyczny, wykonywany manualnie lub za pomocą urządzenia uciskowego, to delikatna technika usprawniająca przepływ limfy i zmniejszająca obrzęki. Obie metody wspomagają oczyszczanie organizmu i poprawiają mikrokrążenie. Endermologia ma także dodatkowe, silniejsze działanie estetyczne, natomiast drenaż limfatyczny jest głównie terapią wspomagającą w przypadku zastojów i uczucia ciężkich nóg.

Podsumowanie – najważniejsze informacje o endermologii

Endermologia to skuteczny, bezpieczny i bezinwazyjny zabieg modelujący sylwetkę oraz zmniejszający cellulit. Działa kompleksowo – poprawia krążenie, ujędrnia skórę i wspiera detoksykację organizmu. Najlepsze efekty uzyskuje się po serii minimum 10 zabiegów, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego stylu życia. Endermologia, jako nieinwazyjna metoda modelowania sylwetki, jest idealna dla osób szukających naturalnych metod poprawy wyglądu bez ingerencji chirurgicznej.

  1. J. Ricevuto, Endermologie: What You Need to Know, realself, [online] https://www.realself.com/nonsurgical/endermologie [dostęp: 20.06.2025].
  2. A. Kołodziejczak i in., Endermologie as a Complementary Therapy in Medicine and Surgery and an Effective Aesthetic Procedure: A Literature Review, „Applied Sciences” 2025, t. 15, nr 8, 4313.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Sekret jędrnej skóry – jak kolagen może pomóc na cellulit?

    Produkcja kolagenu w skórze zaczyna zwalniać już po ukończeniu 25. roku życia. Z roku na rok nie tylko utrata elastyczności skóry staje się coraz bardziej widoczna, ale także nasila się problem związany z cellulitem. Wśród preparatów, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność cellulitu, czołowe miejsce zajmuje właśnie kolagen. Jaki kolagen jest najlepszy na cellulit?

  • Rozstępy i cellulit w ciąży – jak im zapobiec?

    Skóra w trakcie tych szczególnych 40 tygodni narażona jest na cellulit i rozstępy. Co sprzyja powstawaniu rozstępów i tzw. „skórki pomarańczowej”? Jak przyszła mama może im przeciwdziałać? Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry szczególnie narażonej na możliwość powstawania cellulitu oraz rozstępów.

  • Szczotkowanie ciała na sucho – jak wykonywać? Wpływ na cellulit i detoks organizmu

    Szczotkowanie ciała na sucho to metoda pielęgnacyjna, która dzięki coraz większej dostępności akcesoriów do masażu zyskuje na popularności. Opisuje się ją jako złoty środek na usunięcie martwego naskórka, cellulit, rozstępy i detoks organizmu. Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem tego rytuału piękna? Czy masaż szczotką na sucho jest rzeczywiście tak skuteczny w walce z niedoskonałościami?

  • Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny? Przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

    Obrzęku limfatyczny to inaczej obrzęk tkanek, który spowodowany jest zastojem chłonki (limfy)wywołanej wadami wrodzonymi lub uszkodzeniem naczyń chłonnych. Wyróżnia się obrzęk limfatyczny pierwotny i wtórny. Przyczyną obrzęku limfatycznego pierwotnego są nieprawidłowo wykształcone węzły chłonne. Bardziej złożoną kwestią są przyczyny wtórnego obrzęku, do których zaliczono m.in. przewlekłą niewydolność żylną, leki, operacje i inne czynniki. Jak leczyć obrzęki limfatyczne, czy drenaż limfatyczny jest dobrą metodą oraz czym różni się cellulits od cellulitu?

  • Bańki chińskie – wskazania, przeciwwskazania, efekty. Na czym polega masaż bańką chińską?

    Bańki chińskie mają wiele wspólnego z bańkami lekarskimi – wywodzą się z tradycyjnej medycyny chińskiej, wykonane są jednak nie ze szkła, lecz z gumy bądź silikonu. Masaż bańką chińską likwiduje dolegliwości bólowe, np. bóle kręgosłupa czy bóle migrenowe, a także pomaga w walce z cellulitem, pozwala na wymodelowanie sylwetki. Stawianie baniek stosowane jest także często w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy.

  • Presoterapia – na czym polega masaż pneumatyczny? Wskazania i przeciwwskazania do masażu uciskowego BOA

    Presoterapia to inaczej masaż pneumatyczny bądź kompresyjny. Polega on na wywieraniu kontrolowanego ucisku na ciało za pomocą specjalnych mankietów ze sprężonym powietrzem. Dzięki takiej stymulacji naczyń limfatycznych oraz krwionośnych poprawia się cyrkulacja płynów ustrojowych, co wpływa na przyspieszenie metabolizmu. Jakie są wskazania do presoterapii? 

  • Mata do akupresury – jak działa i jak z niej prawidłowo korzystać?

    Mata do akupresury pokryta jest setkami plastikowych, delikatnie kłujących wypustek. Mają one za zadanie, zgodnie z zasadami tradycyjnej medycyny chińskiej, wywierać nacisk na poszczególne części ciała w pobliżu meridian – kanałów energetycznych, którymi przemieszcza się energia życiowa "qi". Stosowanie maty akupresurowej może przynieść ulgę w takich dolegliwościach, jak bóle głowy, bóle kręgosłupa o różnym podłożu, bezsenność, depresja czy przewlekły stres i związane z nim napięcie.  

  • Mezoterapia (mikro)igłowa – dla kogo? Efekty, cena zabiegu

    Mezoterapia mikroigłowa i igłowa to rodzaje zabiegów działających odżywczo-regeneracyjnie na ciało i twarz. Dzięki celowemu naruszeniu bariery skórnej z wykorzystaniem igieł można wprowadzić w głąb skóry zawartość ampułki terapeutycznej. Celowa indukcja stanu zapalnego powoduje pobudzenie do działania (dzielenia się) fibroblastów, które znajdują się w skórze właściwej. Fibroblasty syntezują włókna kolagenowe, elastynowe, glikozamino- i proteoglikany. Stan zapalny umożliwia rozpoczęcie procesu remodelingu twarzy. Ile kosztuje mezoterapia igłowa i mikroigłowa, jakim preparatem złagodzić obrzęk i zaczerwienienie i jak często należy wykonywać ten zabieg na skórę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl