Rozstępy i cellulit w ciąży – jak im zapobiec?
Skóra w trakcie tych szczególnych 40 tygodni narażona jest na cellulit i rozstępy. Co sprzyja powstawaniu rozstępów i tzw. „skórki pomarańczowej”? Jak przyszła mama może im przeciwdziałać? Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry szczególnie narażonej na możliwość powstawania cellulitu oraz rozstępów.
Przyczyny powstawania cellulitu w ciąży
Ciąża sprzyja powstawaniu tzw. „skórki pomarańczowej” ze względu na dużą ilość krążących we krwi hormonów. W czasie ciąży rośnie ilość estrogenów zwiększając przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Z tego powodu, ich zawartość ulega przesączeniu do przestrzeni międzykomórkowej tanki podskórnej, powodując obrzęk. Ucisk tkanek zaburza krążenie, prowadząc do zmian w metabolizmie i funkcjonowaniu adipocytów, komórek tłuszczowych. Zmniejsza się nie tylko odprowadzanie zbędnych produktów przemiany materii, ale także i dostarczanie tlenu do komórek. Komórki tłuszczowe gromadzą coraz więcej tłuszczu, w postaci widocznych na skórze grudek. Dlatego warto od początku ciąży zastosować metody, zapobiegające powstawaniu niekorzystnych zmian. Przede wszystkim należy kontrolować masę ciała, zdrowo się odżywiać, oraz jeśli nie ma przeciwwskazań –ruszać się. W walce z cellulitem ułatwiają produkty kosmetyczne, przeznaczone do pielęgnacji mam, które są opracowane pod kątem kobiet w ciąży.
Rozstępy u kobiet ciężarnych
Z drugiej strony powiększanie się brzuszka i piersi również może być przyczyną powstania rozstępów. Te wrzecionowate pasma ścieńczałej i pomarszczonej skóry o linijnym układzie, przyszła mama może zauważyć już w 6 miesiącu ciąży. Rozstępy powstają w dwóch fazach: w pierwszej, zmiany mają charakter sinoczerwonych pasm. Na tym etapie pozbycie się ich jest stosunkowo łatwe. Natomiast, kiedy przybierają one kolor perłowo–biały (druga faza), nie ma już możliwości przywrócenia stanu skóry właściwej sprzed nastąpienia ubytku, dlatego w efekcie na skórze pozostają widoczne białe prążki, które są wyczuwalne przy dotyku.
Postępowanie pielęgnacyjne w przypadku cellulitu i rozstępów
Pielęgnacja skóry szczególnie narażonej na możliwość powstawania cellulitu oraz rozstępów przyszłej mamy powinna rozpocząć się już na etapie planowania ciąży, i trwać w trakcie laktacji. Warto w tym celu od samego początku stosować substancje aktywne zawarte w preparatach kosmetycznych, które zapewnią odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie, a także pobudzą odnowę komórkową i korzystnie wpłyną na stan naczyń krwionośnych, ujędrnią i wzmocnią skórę. Szukajmy wyciągu ze skrzypu polnego, pięciornika czy oleju z kiełków pszenicy, o działaniu ujędrniającym. Olej z wiesiołka, lnicznika i krokosza dodatkowo uelastycznią skórę. Preparaty o dużej zawartości lecytyny i witaminy E dodatkowo działają antywolnorodnikowo, zapobiegając degradacji włókien kolagenowych i elastynowych. Natomiast wyciąg z czerwonego wina, z morszczyna, bluszczu i wąkrota azjatycka (Centella asiatica), usprawniają krążenie krwi i przyspieszają metabolizm komórkowy. Olej arganowy przyspieszy również metabolizm komórkowy. Działanie antycellulitowe i antyrozstępowe ma także olej makadamia, zawierający w swoim składzie kwasy tłuszczowe, ochraniające błonę komórkową i regenerujące skórę. Można również zastosować preparaty z L-karnityną, która przyspieszy spalanie tłuszczu. Dodatkowo ma ona właściwości antycellulitowe. Unikać należy kofeiny, popularnego składnika preparatów antycellulitowych. Pomimo, że wchłanianie zawartej w kosmetyku kofeiny jest znikome, jej stosowanie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Zanim jednak zastosujesz krem/serum na skórę warto wykonać lekki drenaż, za pomocą np. szorstkiej rękawicy, oraz wykonać peeling. Usuwając martwe komórki naskórka, ułatwimy wnikanie substancji aktywnych zawartych w kosmetyku. Na tak przygotowaną skórę, należy nałożyć preparat. W tym celu należy wykorzystać podczas jednej aplikacji około 20–30 ml preparatu, których podstawą są substancje pochodzenia roślinnego. Wcieraj kosmetyk rano i wieczorem.