Presoterapia – na czym polega masaż pneumatyczny? Wskazania i przeciwwskazania do masażu uciskowego BOA
Presoterapia to inaczej masaż pneumatyczny bądź kompresyjny. Polega on na wywieraniu kontrolowanego ucisku na ciało za pomocą specjalnych mankietów ze sprężonym powietrzem. Dzięki takiej stymulacji naczyń limfatycznych oraz krwionośnych poprawia się cyrkulacja płynów ustrojowych, co wpływa na przyspieszenie metabolizmu. Jakie są wskazania do presoterapii?
Na czym polega presoterapia?
Presoterapia jest to zabieg polegający na wykonywaniu masażu pneumatycznego, czyli uciskowego określonej części ciała. Taki drenaż limfatyczny jest szczególnie pomocny przy zastojach i obrzękach związanych z zaburzeniami cyrkulacji chłonki. Masaż kompresyjny został opracowany w latach 60. ubiegłego wieku przez amerykańskich badaczy na potrzeby kobiet po zabiegu mastektomii.
Presoterapia – wskazania medyczne
Masaż pneumatyczny (BOA) posiada bardzo wiele korzyści zdrowotnych. Można go zastosować w sytuacji bardzo wielu różnych schorzeń i dysfunkcji. Główne wskazania do presoterapii to:
- zaburzenia cyrkulacji chłonki,
- choroba Reynauda,
- otyłość,
- zaburzenia troficzne skóry,
- redukcja blizn,
- regeneracja mięśni po urazach,
- zaburzenia krążenia krwi (niewydolność naczyń żylnych),
- profilaktyka zakrzepowo–zatorowa.
Presoterapia posiada bardzo pozytywne opinie we wspomaganiu leczenia pourazowych zmian narządu ruchu oraz wykazuje bardzo odprężające działanie w stanach przewlekłego zmęczenia.
Presoterapia – wskazania estetyczne
Taki rodzaj masażu limfatycznego jest wskazany także w niektórych defektach estetycznych, takich jak:
- wspomaganie po zabiegu odsysania tłuszczu,
- cellulit,
- wrażenie ciężkich nóg,
- modelowanie sylwetki.
Niewątpliwymi zaletami presoterapii są także usprawnienie metabolizmu oraz usprawnienie pracy układu pokarmowego. Te właściwości są wykorzystywane również w przypadłości określanej jako lipodemia. Wówczas należy jednak udać się najpierw do flebologa, internisty lub dermatologa.
Masaż uciskowy – przeciwwskazania
Jak każdy zabieg, masaż BOA posiada przeciwwskazania do jego wykonywania. Obejmują one:
- ciążę,
- menstruację,
- ciężkie choroby nerek,
- rozrusznik serca,
- padaczkę,
- metalowe implanty,
- ostre stany zapalne,
- nieustabilizowane nadciśnienie,
- choroby zakaźne,
- ostrą zakrzepicę,
- jaskrę,
- choroby z autoagresji.
W sytuacji chorób nowotworowych to lekarz ostatecznie decyduje o wskazaniu do kompresjoterapii. Są to bowiem przeciwwskazania względne.
Presoterapia – działanie i efekty
Działanie urządzenia do presoterapii polega głównie na mechanicznej stymulacji naczyń limfatycznych oraz krwionośnych (istnieje możliwość zastosowania różnych trybów pracy – masaż wstępujący, zstępujący, postępowy). W efekcie mamy do czynienia z poprawą cyrkulacji tych wewnątrzustrojowych płynów. To z kolei wpływa korzystnie na metabolizm, doprowadzając do znacznie sprawniejszego zaopatrywania tkanek w substancje odżywcze przy jednoczesnym usuwaniu z nich zbędnych metabolitów.
Urządzenie zastosowane do masażu kompresyjnego nóg jest z powodzeniem stosowane w rehabilitacji po operacji żylaków, dodatkowo poprawia się elastyczność skóry. Niewątpliwą zaletą tej metody jest także wspomaganie procesów detoksykacji organizmu oraz odprowadzania produktów rozpadu tkanki tłuszczowej po liposukcji. Sam zabieg jest też często wykorzystywany w sporcie i odnowie biologicznej. Presoterapia wpływa bowiem regenerująco na tkankę mięśniową.
Presoterapia a masaż limfatyczny i kompresjoterapia
Bardzo często napotykając opisy tych trzech procedur można mieć wrażenie, że są do siebie bardzo podobne. Faktycznie tak jest, chociaż występują pewne różnice. Otóż w przypadku presoterapii bodźcem mechanicznym, który powoduje usprawnienie przepływu krwi oraz chłonki jest sprężone pod ciśnieniem powietrze zamknięte w komorach specjalnie skonstruowanych mankietów.
Masaż limfatyczny jako bodziec mechaniczny wykorzystuje siłę ucisku rąk terapeuty. Jest to zabieg wykonywany manualnie (bardzo często, choć nie zawsze kończy się zastosowaniem bandaży do drenażu limfatycznego), choć obecnie w urządzeniach najnowszej generacji można odnaleźć opcję – masaż limfatyczny.
Kompresjoterapia zaś to zastosowanie specjalistycznej odzieży (pończochy, rajstopy, bandaże), dzięki której, poprzez stopniowanie ucisku, usprawnia się przepływ krwi i chłonki. Pomaga to zwalczyć zaburzenia i dysfunkcje pracy tych układów.
Presoterapia – jak się przygotować?
Czas pojedynczej sesji wynosi zazwyczaj około pół godziny. Koszt skorzystania z zabiegu waha się w granicach 40–70 złotych. Urządzenie do presoterapii można również zakupić na własny użytek do domu. Po odpowiednim przeszkoleniu, udzieleniu instruktażu można wówczas taką terapię kontynuować w dogodnym czasie.
Najlepszych efektów należy się jednak spodziewać przy połączeniu presoterapii i ćwiczeń ruchowych oraz przestrzeganiu ewentualnych zaleceń żywieniowych. Może to znacznie spotęgować rezultat terapii. Ze względu na narastanie zastojów i obrzęków w porze wieczorowej, należy potraktować to jako najlepszy czas na poddanie się masażowi pneumatycznemu. Nie można też zapomnieć o pozycji drenażowej, sprzyjającej odprowadzaniu nadmiaru chłonki. W przypadku kończyny dolnej będzie to jej uniesienie poprzez umieszczenie na podwyższeniu, np. na poduszkach, kocu lub klinie.