Presoterapia – na czym polega masaż pneumatyczny? Wskazania i przeciwwskazania do masażu uciskowego BOA
Mateusz Burak

Presoterapia – na czym polega masaż pneumatyczny? Wskazania i przeciwwskazania do masażu uciskowego BOA

Presoterapia to inaczej masaż pneumatyczny bądź kompresyjny. Polega on na wywieraniu kontrolowanego ucisku na ciało za pomocą specjalnych mankietów ze sprężonym powietrzem. Dzięki takiej stymulacji naczyń limfatycznych oraz krwionośnych poprawia się cyrkulacja płynów ustrojowych, co wpływa na przyspieszenie metabolizmu. Jakie są wskazania do presoterapii? 

Na czym polega presoterapia? 

Presoterapia jest to zabieg polegający na wykonywaniu masażu pneumatycznego, czyli uciskowego określonej części ciała. Taki drenaż limfatyczny jest szczególnie pomocny przy zastojach i obrzękach związanych z zaburzeniami cyrkulacji chłonki. Masaż kompresyjny został opracowany w latach 60. ubiegłego wieku przez amerykańskich badaczy na potrzeby kobiet po zabiegu mastektomii. 

Masaż BOA (terapia ciśnieniem) polega na wywieraniu ucisku na ciało za pośrednictwem specjalistycznie dobranych mankietów, w których znajduje się sprężone powietrze. Kompresja odbywa się w kierunku od najdalej do najbliżej położonych serca części ciała, co przypomina metodykę wykonywania masażu klasycznego. Różnica polega na tym, że bodźcem wywołującym pożądane zmiany jest fala powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. 

Presoterapia – wskazania medyczne 

Masaż pneumatyczny (BOA) posiada bardzo wiele korzyści zdrowotnych. Można go zastosować w sytuacji bardzo wielu różnych schorzeń i dysfunkcji. Główne wskazania do presoterapii to: 

  • zaburzenia cyrkulacji chłonki,
  • choroba Reynauda, 
  • otyłość, 
  • zaburzenia troficzne skóry, 
  • redukcja blizn
  • regeneracja mięśni po urazach, 
  • zaburzenia krążenia krwi (niewydolność naczyń żylnych), 
  • profilaktyka zakrzepowo–zatorowa.

Presoterapia posiada bardzo pozytywne opinie we wspomaganiu leczenia pourazowych zmian narządu ruchu oraz wykazuje bardzo odprężające działanie w stanach przewlekłego zmęczenia. 

Powiązane produkty

Presoterapia – wskazania estetyczne 

Taki rodzaj masażu limfatycznego jest wskazany także w niektórych defektach estetycznych, takich jak: 

  • wspomaganie po zabiegu odsysania tłuszczu, 
  • cellulit, 
  • wrażenie ciężkich nóg, 
  • modelowanie sylwetki.

Niewątpliwymi zaletami presoterapii są także usprawnienie metabolizmu oraz usprawnienie pracy układu pokarmowego. Te właściwości są wykorzystywane również w przypadłości określanej jako lipodemia. Wówczas należy jednak udać się najpierw do flebologa, internisty lub dermatologa. 

Masaż uciskowy – przeciwwskazania 

Jak każdy zabieg, masaż BOA posiada przeciwwskazania do jego wykonywania. Obejmują one: 

  • ciążę, 
  • menstruację, 
  • ciężkie choroby nerek,
  • rozrusznik serca, 
  • padaczkę,
  • metalowe implanty,
  • ostre stany zapalne,
  • nieustabilizowane nadciśnienie,
  • choroby zakaźne,
  • ostrą zakrzepicę, 
  • jaskrę,
  • choroby z autoagresji.

W sytuacji chorób nowotworowych to lekarz ostatecznie decyduje o wskazaniu do kompresjoterapii. Są to bowiem przeciwwskazania względne. 

Presoterapia – działanie i efekty 

Działanie urządzenia do presoterapii polega głównie na mechanicznej stymulacji naczyń limfatycznych oraz krwionośnych (istnieje możliwość zastosowania różnych trybów pracy – masaż wstępujący, zstępujący, postępowy). W efekcie mamy do czynienia z poprawą cyrkulacji tych wewnątrzustrojowych płynów. To z kolei wpływa korzystnie na metabolizm, doprowadzając do znacznie sprawniejszego zaopatrywania tkanek w substancje odżywcze przy jednoczesnym usuwaniu z nich zbędnych metabolitów.

Urządzenie zastosowane do masażu kompresyjnego nóg jest z powodzeniem stosowane w rehabilitacji po operacji żylaków, dodatkowo poprawia się elastyczność skóry. Niewątpliwą zaletą tej metody jest także wspomaganie procesów detoksykacji organizmu oraz odprowadzania produktów rozpadu tkanki tłuszczowej po liposukcji. Sam zabieg jest też często wykorzystywany w sporcie i odnowie biologicznej. Presoterapia wpływa bowiem regenerująco na tkankę mięśniową. 

Presoterapia a masaż limfatyczny i kompresjoterapia 

Bardzo często napotykając opisy tych trzech procedur można mieć wrażenie, że są do siebie bardzo podobne. Faktycznie tak jest, chociaż występują pewne różnice. Otóż w przypadku presoterapii bodźcem mechanicznym, który powoduje usprawnienie przepływu krwi oraz chłonki jest sprężone pod ciśnieniem powietrze zamknięte w komorach specjalnie skonstruowanych mankietów.

Masaż limfatyczny jako bodziec mechaniczny wykorzystuje siłę ucisku rąk terapeuty. Jest to zabieg wykonywany manualnie (bardzo często, choć nie zawsze kończy się zastosowaniem bandaży do drenażu limfatycznego), choć obecnie w urządzeniach najnowszej generacji można odnaleźć opcję – masaż limfatyczny.

Kompresjoterapia zaś to zastosowanie specjalistycznej odzieży (pończochy, rajstopy, bandaże), dzięki której, poprzez stopniowanie ucisku, usprawnia się przepływ krwi i chłonki. Pomaga to zwalczyć zaburzenia i dysfunkcje pracy tych układów. 

Presoterapia – jak się przygotować? 

Pacjent powinien być odprężony i przygotowany na odsłonięcie części ciała poddawanej zabiegowi. Preferuje się zakładanie mankietów na skórę pozbawioną odzieży, ewentualnie można zastosować specjalne rękawy, bandaże do drenażu limfatycznego, które są cienkie i dobrze przylegają do ciała, pomaga to zmaksymalizować efekty presoterapii. Zaletami tego rodzaju masażu są niskie koszty zabiegu, komfortowa pozycja podczas jego trwania, brak nieprzyjemnych odczuć oraz całkowity brak inwazyjności. Bezpośrednio przed przystąpieniem do terapii zaleca się wypicie szklanki wody.

Czas pojedynczej sesji wynosi zazwyczaj około pół godziny. Koszt skorzystania z zabiegu waha się w granicach 40–70 złotych. Urządzenie do presoterapii można również zakupić na własny użytek do domu. Po odpowiednim przeszkoleniu, udzieleniu instruktażu można wówczas taką terapię kontynuować w dogodnym czasie.

Najlepszych efektów należy się jednak spodziewać przy połączeniu presoterapii i ćwiczeń ruchowych oraz przestrzeganiu ewentualnych zaleceń żywieniowych. Może to znacznie spotęgować rezultat terapii. Ze względu na narastanie zastojów i obrzęków w porze wieczorowej, należy potraktować to jako najlepszy czas na poddanie się masażowi pneumatycznemu. Nie można też zapomnieć o pozycji drenażowej, sprzyjającej odprowadzaniu nadmiaru chłonki. W przypadku kończyny dolnej będzie to jej uniesienie poprzez umieszczenie na podwyższeniu, np. na poduszkach, kocu lub klinie. 

  1. Sadick N., Rothaus K. O., Aesthetic applications of radiofrequency devices, "Clin Plast Surg" 2016, nr 43, s. 557–565. 
  2. Hodge L. M., King H. H., Williams A. G. i in., Abdominal lymphatic pump treatment increases leukocyte count flux in thoracic duct lymph, "Lymph Res Biol" 2007, nr 5, s. 127–134. 
  3. Dolibog P., Franek A., Taradaj J. i in., A randomized, controlled clinical pilot study comparing three types of compression therapy to treat venous leg ulcers in patients with superficial and/or segmental deep venous reflux, "Ostomy Wound Manage" 2013, nr 59, s. 22–30. 
  4. Zaleska M., Olszewski W. L., Durlik M., The effectiveness of intermittent pneumatic compression in long–term therapy of lymphedema of lower limbs, "Lymphat Res Biol" 2014, nr 12, s. 103–109. 
  5. Taradaj J., Kucharzewski M., Halski T. i in., Effect of pressure and duration of a single intermittent pneumatic compression to reduce the primary lymphedema in patient lower extremities with venous insufficiency, "Wound Manage" 2013, nr 10, s. 7–11. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl