Presoterapia – na czym polega masaż pneumatyczny? Wskazania i przeciwwskazania do masażu uciskowego BOA
Mateusz Burak

Presoterapia – na czym polega masaż pneumatyczny? Wskazania i przeciwwskazania do masażu uciskowego BOA

Presoterapia to inaczej masaż pneumatyczny bądź kompresyjny. Polega on na wywieraniu kontrolowanego ucisku na ciało za pomocą specjalnych mankietów ze sprężonym powietrzem. Dzięki takiej stymulacji naczyń limfatycznych oraz krwionośnych poprawia się cyrkulacja płynów ustrojowych, co wpływa na przyspieszenie metabolizmu. Jakie są wskazania do presoterapii? 

Na czym polega presoterapia? 

Presoterapia jest to zabieg polegający na wykonywaniu masażu pneumatycznego, czyli uciskowego określonej części ciała. Taki drenaż limfatyczny jest szczególnie pomocny przy zastojach i obrzękach związanych z zaburzeniami cyrkulacji chłonki. Masaż kompresyjny został opracowany w latach 60. ubiegłego wieku przez amerykańskich badaczy na potrzeby kobiet po zabiegu mastektomii. 

Masaż BOA (terapia ciśnieniem) polega na wywieraniu ucisku na ciało za pośrednictwem specjalistycznie dobranych mankietów, w których znajduje się sprężone powietrze. Kompresja odbywa się w kierunku od najdalej do najbliżej położonych serca części ciała, co przypomina metodykę wykonywania masażu klasycznego. Różnica polega na tym, że bodźcem wywołującym pożądane zmiany jest fala powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. 

Presoterapia – wskazania medyczne 

Masaż pneumatyczny (BOA) posiada bardzo wiele korzyści zdrowotnych. Można go zastosować w sytuacji bardzo wielu różnych schorzeń i dysfunkcji. Główne wskazania do presoterapii to: 

  • zaburzenia cyrkulacji chłonki,
  • choroba Reynauda, 
  • otyłość, 
  • zaburzenia troficzne skóry, 
  • redukcja blizn
  • regeneracja mięśni po urazach, 
  • zaburzenia krążenia krwi (niewydolność naczyń żylnych), 
  • profilaktyka zakrzepowo–zatorowa.

Presoterapia posiada bardzo pozytywne opinie we wspomaganiu leczenia pourazowych zmian narządu ruchu oraz wykazuje bardzo odprężające działanie w stanach przewlekłego zmęczenia. 

Powiązane produkty

Presoterapia – wskazania estetyczne 

Taki rodzaj masażu limfatycznego jest wskazany także w niektórych defektach estetycznych, takich jak: 

  • wspomaganie po zabiegu odsysania tłuszczu, 
  • cellulit, 
  • wrażenie ciężkich nóg, 
  • modelowanie sylwetki.

Niewątpliwymi zaletami presoterapii są także usprawnienie metabolizmu oraz usprawnienie pracy układu pokarmowego. Te właściwości są wykorzystywane również w przypadłości określanej jako lipodemia. Wówczas należy jednak udać się najpierw do flebologa, internisty lub dermatologa. 

Masaż uciskowy – przeciwwskazania 

Jak każdy zabieg, masaż BOA posiada przeciwwskazania do jego wykonywania. Obejmują one: 

  • ciążę, 
  • menstruację, 
  • ciężkie choroby nerek,
  • rozrusznik serca, 
  • padaczkę,
  • metalowe implanty,
  • ostre stany zapalne,
  • nieustabilizowane nadciśnienie,
  • choroby zakaźne,
  • ostrą zakrzepicę, 
  • jaskrę,
  • choroby z autoagresji.

W sytuacji chorób nowotworowych to lekarz ostatecznie decyduje o wskazaniu do kompresjoterapii. Są to bowiem przeciwwskazania względne. 

Presoterapia – działanie i efekty 

Działanie urządzenia do presoterapii polega głównie na mechanicznej stymulacji naczyń limfatycznych oraz krwionośnych (istnieje możliwość zastosowania różnych trybów pracy – masaż wstępujący, zstępujący, postępowy). W efekcie mamy do czynienia z poprawą cyrkulacji tych wewnątrzustrojowych płynów. To z kolei wpływa korzystnie na metabolizm, doprowadzając do znacznie sprawniejszego zaopatrywania tkanek w substancje odżywcze przy jednoczesnym usuwaniu z nich zbędnych metabolitów.

Urządzenie zastosowane do masażu kompresyjnego nóg jest z powodzeniem stosowane w rehabilitacji po operacji żylaków, dodatkowo poprawia się elastyczność skóry. Niewątpliwą zaletą tej metody jest także wspomaganie procesów detoksykacji organizmu oraz odprowadzania produktów rozpadu tkanki tłuszczowej po liposukcji. Sam zabieg jest też często wykorzystywany w sporcie i odnowie biologicznej. Presoterapia wpływa bowiem regenerująco na tkankę mięśniową. 

Presoterapia a masaż limfatyczny i kompresjoterapia 

Bardzo często napotykając opisy tych trzech procedur można mieć wrażenie, że są do siebie bardzo podobne. Faktycznie tak jest, chociaż występują pewne różnice. Otóż w przypadku presoterapii bodźcem mechanicznym, który powoduje usprawnienie przepływu krwi oraz chłonki jest sprężone pod ciśnieniem powietrze zamknięte w komorach specjalnie skonstruowanych mankietów.

Masaż limfatyczny jako bodziec mechaniczny wykorzystuje siłę ucisku rąk terapeuty. Jest to zabieg wykonywany manualnie (bardzo często, choć nie zawsze kończy się zastosowaniem bandaży do drenażu limfatycznego), choć obecnie w urządzeniach najnowszej generacji można odnaleźć opcję – masaż limfatyczny.

Kompresjoterapia zaś to zastosowanie specjalistycznej odzieży (pończochy, rajstopy, bandaże), dzięki której, poprzez stopniowanie ucisku, usprawnia się przepływ krwi i chłonki. Pomaga to zwalczyć zaburzenia i dysfunkcje pracy tych układów. 

Presoterapia – jak się przygotować? 

Pacjent powinien być odprężony i przygotowany na odsłonięcie części ciała poddawanej zabiegowi. Preferuje się zakładanie mankietów na skórę pozbawioną odzieży, ewentualnie można zastosować specjalne rękawy, bandaże do drenażu limfatycznego, które są cienkie i dobrze przylegają do ciała, pomaga to zmaksymalizować efekty presoterapii. Zaletami tego rodzaju masażu są niskie koszty zabiegu, komfortowa pozycja podczas jego trwania, brak nieprzyjemnych odczuć oraz całkowity brak inwazyjności. Bezpośrednio przed przystąpieniem do terapii zaleca się wypicie szklanki wody.

Czas pojedynczej sesji wynosi zazwyczaj około pół godziny. Koszt skorzystania z zabiegu waha się w granicach 40–70 złotych. Urządzenie do presoterapii można również zakupić na własny użytek do domu. Po odpowiednim przeszkoleniu, udzieleniu instruktażu można wówczas taką terapię kontynuować w dogodnym czasie.

Najlepszych efektów należy się jednak spodziewać przy połączeniu presoterapii i ćwiczeń ruchowych oraz przestrzeganiu ewentualnych zaleceń żywieniowych. Może to znacznie spotęgować rezultat terapii. Ze względu na narastanie zastojów i obrzęków w porze wieczorowej, należy potraktować to jako najlepszy czas na poddanie się masażowi pneumatycznemu. Nie można też zapomnieć o pozycji drenażowej, sprzyjającej odprowadzaniu nadmiaru chłonki. W przypadku kończyny dolnej będzie to jej uniesienie poprzez umieszczenie na podwyższeniu, np. na poduszkach, kocu lub klinie. 

  1. Sadick N., Rothaus K. O., Aesthetic applications of radiofrequency devices, "Clin Plast Surg" 2016, nr 43, s. 557–565. 
  2. Hodge L. M., King H. H., Williams A. G. i in., Abdominal lymphatic pump treatment increases leukocyte count flux in thoracic duct lymph, "Lymph Res Biol" 2007, nr 5, s. 127–134. 
  3. Dolibog P., Franek A., Taradaj J. i in., A randomized, controlled clinical pilot study comparing three types of compression therapy to treat venous leg ulcers in patients with superficial and/or segmental deep venous reflux, "Ostomy Wound Manage" 2013, nr 59, s. 22–30. 
  4. Zaleska M., Olszewski W. L., Durlik M., The effectiveness of intermittent pneumatic compression in long–term therapy of lymphedema of lower limbs, "Lymphat Res Biol" 2014, nr 12, s. 103–109. 
  5. Taradaj J., Kucharzewski M., Halski T. i in., Effect of pressure and duration of a single intermittent pneumatic compression to reduce the primary lymphedema in patient lower extremities with venous insufficiency, "Wound Manage" 2013, nr 10, s. 7–11. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij