szczotkowanie ciała, szczotkowanie ciała na sucho, szczotkowanie na sucho, suchy masaż
Ewelina Sochacka

Szczotkowanie ciała na sucho – jak wykonywać? Wpływ na cellulit i detoks organizmu

Szczotkowanie ciała na sucho to metoda pielęgnacyjna, która dzięki coraz większej dostępności akcesoriów do masażu zyskuje na popularności. Opisuje się ją jako złoty środek na usunięcie martwego naskórka, cellulit, rozstępy i detoks organizmu. Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem tego rytuału piękna? Czy masaż szczotką na sucho jest rzeczywiście tak skuteczny w walce z niedoskonałościami?

  1. Czym jest szczotkowanie ciała na sucho? Efekty
  2. Szczotka do masażu ciała na sucho – jaką wybrać?
  3. Jak szczotkować ciało na sucho?
  4. Kiedy szczotkowanie skóry na sucho nie jest wskazane?
  5. Szczotkowanie na sucho czy na mokro – co wybrać?

Czym jest szczotkowanie ciała na sucho? Efekty

Szczotkowanie ciała na sucho to technika pielęgnacyjna polegająca na masowaniu skóry suchą szczotką o naturalnym włosiu. Zabieg ten na pewno pomaga złuszczyć martwy naskórek oraz pobudza krążenie krwi i limfy. Chociaż często mówi się o tym, że regularne szczotkowanie ciała może wspomagać detoksykację organizmu, wspierać pracę serca, poprawiać odporność, pomagać w redukcji cellulitu oraz zapobiegać powstawaniu rozstępów, należy podkreślić, że nie istnieją wystarczające dowody (poparte badaniami naukowymi), które potwierdzałyby te korzyści.

Metoda szczotkowania ciała na sucho to rytuał pielęgnacyjny, który wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej oraz starożytnej medycyny chińskiej. Jest prostą czynnością, którą można wykonywać w miarę potrzeb samodzielnie w domu z wykorzystaniem jednej szczotki wielokrotnego użytku, która kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, bez konieczności sięgania po zbędne kosmetyki.

KOSMETYKI KONOPNE

PEELINGI DO CIAŁA

KOSMETYKI NATURALNE

Efekty, które można uzyskać dzięki regularnemu szczotkowaniu na sucho:

  • złuszczenie martwego naskórka – zyskujemy wygładzoną i miękką w dotyku skórę, doskonale przygotowaną na przyjęcie kosmetyków nawilżających, odżywczych czy natłuszczających, które dzięki temu lepiej się wchłaniają i zapewniają skuteczniejsze działanie pielęgnacyjne;
  • ujędrnienie skóry poprzez poprawę krążenia krwi i limfy – być może (brak jednoznacznych dowodów) szczotkowanie wpłynie na zmniejszenie obrzęków lub zapobiegnie ich powstawaniu, a dodatkowo pobudzi skórę do produkcji kolagenu;
  • pomoc w zapobieganiu problemowi wrastających włosków – usuwamy warstwę naskórka, przez którą nie mogą się przebić słabsze włoski, przez co wywołują nieprzyjemny efekt grudkowatej, swędzącej i nieestetycznie wyglądającej skóry;
  • łagodzenie napięcia i uczucia ciężkich nóg – stymulacja skóry może przynieść ulgę w uczuciu zmęczenia i ciężkości nóg;
  • uczucie relaksu i odprężenia.

Ogromne znaczenie dla uzyskania pożądanych efektów ma technika szczotkowania i wyjściowy stan naszej skóry, a także wybór odpowiedniej szczotki.

Dowiedz się, jakie korzyści zdrowotne daje drenaż limfatyczny.

Szczotka do masażu ciała na sucho – jaką wybrać?

Przygodę ze szczotkowaniem na sucho należy rozpocząć od wybrania odpowiednich akcesoriów. Najistotniejsze w wyborze szczotki do masażu jest zwrócenie uwagi na to, czy jest wykonana z naturalnego włosia, czyli zwierzęcego, np. z dzika, czy roślinnego, np. z agawy (inaczej włosie tampico), czy też wykonano ją z włókien syntetycznych, plastikowych. Włosie powinno być średnio twarde – zbyt miękkie włosie może być nieskuteczne, a zbyt twarde może podrażniać skórę. Najlepsza szczotka będzie wykonana z drewna i naturalnego włosia. Wszystkie pozostałe opcje nie są zalecane do masażu. Włosie szczotki nie powinno być rzadkie, a gęsto osadzone i równo przycięte. Ułatwieniem podczas masażu będzie materiałowy pasek dołączony do szczotki, który ułatwi jej trzymanie, lub wybranie szczotki z trzonkiem (wtedy łatwiejsze jest masowanie pleców).

Powiązane produkty

Jak szczotkować ciało na sucho?

Szczotkowanie ciała na sucho należy zacząć od dołu, czyli od stóp. Szczotkę należy przesuwać kolistymi ruchami ku górze, w kierunku kolan, ud, bioder i pośladków. Następnie można przejść do rąk i ramion. Jako ostatnie szczotkujemy dekolt, piersi i brzuch – masujemy je w kierunku serca, wykonując okrężne ruchy, nieco delikatniejsze niż w przypadku reszty ciała. Przy pierwszym masażu nacisk szczotki nie powinien być zbyt mocny. Można go zwiększać z każdym kolejnym szczotkowaniem, sprawdzając, jak skóra reaguje na ten rodzaj peelingu i nacisku.

Po szczotkowaniu dobrze jest wziąć prysznic, najlepiej korzystając z naprzemiennie ciepłej i zimnej wody, aby dodatkowo pobudzić krążenie. Po prysznicu należy nawilżyć i odżywić skórę balsamem lub olejkiem. Masaż można wykonywać 1–2 razy w tygodniu bądź w zależności od potrzeb.

Należy również zadbać o regularne mycie samej szczotki wodą z mydłem oraz o jej dokładne wysuszenie.

Kiedy szczotkowanie skóry na sucho nie jest wskazane?

Mimo wielu korzyści masażu na sucho zabieg szczotkowania nie jest odpowiedni w każdej sytuacji. Istnieją pewne przeciwwskazania, które warto wziąć pod uwagę, aby uniknąć podrażnień lub pogorszenia stanu skóry.

1. Wrażliwa, podrażniona lub uszkodzona skóra

Jeśli skóra jest skłonna do podrażnień, alergii, egzemy, łuszczycy, trądziku na ciele lub atopowego zapalenia skóry (AZS), szczotkowanie może prowadzić do zaostrzenia objawów i powodować dodatkowe podrażnienia.

2. Świeże rany, oparzenia, skaleczenia, stany zapalne skóry i infekcje

Nie należy szczotkować miejsc, w których skóra jest uszkodzona, takich jak otwarte rany, świeże blizny, oparzenia słoneczne czy zadrapania. Może to spowolnić proces gojenia i zwiększyć ryzyko infekcji. W przypadku grzybicy, opryszczki, infekcji bakteryjnych lub innych chorób skóry szczotkowanie nie jest wskazane, ponieważ może przyczynić się do rozprzestrzeniania infekcji.

3. Skłonność do żylaków i pękających naczynek

Osoby z żylakami, pajączkami i skórą naczynkową powinny unikać intensywnego szczotkowania, zwłaszcza na nogach, ponieważ może to prowadzić do osłabienia naczyń krwionośnych i pogorszenia ich stanu. Przy niewydolności żylnej może dojść do przeciążenia najbardziej powierzchownie położonych naczyń, co może powodować wystąpienie pajączków.

4. Skóra po depilacji lub opalaniu

Po goleniu, woskowaniu lub opalaniu skóra jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Szczotkowanie w tym okresie może powodować zaczerwienienia, pieczenie i mikrouszkodzenia naskórka.

5. Nadmierna suchość i skłonność do pęknięć

Jeśli skóra jest ekstremalnie sucha, szorstka i ma tendencję do pękania, intensywne szczotkowanie może pogorszyć jej stan. W takim przypadku warto skupić się na delikatnym peelingu oraz regularnym nawilżaniu skóry.

Szczotkowanie na sucho czy na mokro – co wybrać?

Szczotkowanie na sucho jest bardziej intensywne, a na mokro – pod prysznicem czy w wannie – delikatniejsze. Osoby z wrażliwą skórą powinny wybrać szczotkowanie na mokro, wykorzystując do tego celu np. olejek pod prysznic. Przy szczotkowaniu ciała na mokro można sięgnąć zarówno po szczotkę, jak i rękawicę czy gąbkę. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych preferencji i rodzaju skóry. Można także stosować obie techniki naprzemiennie, w zależności od potrzeb czy nawet pory dnia – rano lepiej sprawdzi się pobudzające szczotkowanie ciała na sucho, a wieczorem relaksujące i łagodne masowanie na mokro.

  1. The Truth About Dry Brushing and What It Does for You, [online] https://health.clevelandclinic.org/the-truth-about-dry-brushing-and-what-it-does-for-you [dostęp:] 27.02.2025.
  2. Z. Villines, What is dry brushing and what are the benefits?, [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/dry-brushing [dostęp:] 27.02.2025.
  3. R. Gordon, The Benefits and Risks of Dry Brushing, [online] https://www.healthline.com/health/dry-brushing [dostęp:] 27.02.2025.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Masaż gorącymi kamieniami

    Jesteś zestresowany, przygnębiony? Masaż gorącymi kamieniami pomoże Ci się rozluźnić i zrelaksować.

  • Masaż dźwiękiem mis tybetańskich

    To głęboko relaksujący zabieg, który porusza dobroczynną wibracją każdą komórkę organizmu. To dźwięki mis, których subtelne tony mają niezwykłą siłę oddziaływania. To masaż dla każdego, kto chce doświadczyć piękna i harmonii w swoim życiu.

  • Akupresura - masaż, który leczy

    Metodę akupresury zapoczątkowali Chińczycy. Opiera się ona na stosowaniu różnego stopnia nacisku na tkanki zewnętrzne.

  • Masaż sportowy – rodzaje, technika, efekty

    Masaż sportowy wykonywany jest przez fizjoterapeutę, który dostosowuje techniki masażu do danej dyscypliny i rodzaju ewentualnej kontuzji. Masaż sportowy nóg, grzbietu i pleców może także poprawić ciśnienie krwi, tętno oraz zwiększać krążenie i przepływ limfy. Z tego typu zabiegów powinny korzystać nie tylko osoby ćwiczące na co dzień, ale także pacjenci skarżący się na ogólne przemęczenie i stres.

  • Masaż tensegracyjny – czym jest tensegracja? Na czym polega masaż tensegracyjny, komu jest zalecany?

    Masaż tensegracyjny opiera swoje założenia na koncepcji tensegracji, która zakłada, że tkanki miękkie poprzez kompresję lub rozciąganie oddziałują wzajemnie na siebie. Problemy i dysfunkcje pacjenta rozpatruje się całościowo, zwraca uwagę nie tylko na miejsce bólu, ale na rozkład napięć w całym ciele. Masaż tensegracyjny polega na wykonywaniu ucisków (miejsce i siłę ucisku dobiera fizjoterapeuta indywidualnie do stanu pacjenta), zabieg rozpoczyna się od miejsc najodleglejszych od źródła dolegliwości. Jakie są efekty masażu tensegracyjnego?

  • Yumeiho – masaż z Kraju Wschodzącego Słońca

    Nic w tym dziwnego, że słynąca z nowoczesnej technologii Japonia jest ojczyzną jednej z najmłodszych, a jednocześnie najskuteczniejszych metod leczenia dolegliwości i schorzeń narządu ruchu.

  • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

    Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl