Szczotkowanie ciała na sucho – korzyści i technika masażu
Urszula Krzesiak

Szczotkowanie ciała na sucho – korzyści i technika masażu

Wśród szerokiej gamy zabiegów pielęgnacyjnych przeznaczonych dla naszego ciała, wielu zwolenników zyskuje od pewnego czasu zabieg szczotkowania ciała na sucho. Zabieg ten jest bezproblemowy do wykonania w domowym zaciszu, prosty, szybki i niekosztowny, a jego efekty – przy regularnym stosowaniu – potrafią być spektakularne.

Genezy zabiegu szczotkowania możemy doszukiwać się w tradycyjnej medycynie chińskiej oraz hinduskiej ajurwedzie. Początkowo wykonywany był przy użyciu wysuszonych części traw i innych roślin, dziś powszechnie dostępne są różnego rodzaju specjalnie do tego celu przeznaczone akcesoria.

Szczotkowanie ciała na sucho - co to znaczy?

Masaż ciała szczotką (zwłaszcza z naturalnego włosia) niesie ze sobą wiele korzyści, nie tylko pielęgnacyjnych. Pobudza pracę układu limfatycznego, usprawniając usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Motywuje system odpornościowy poprzez odpowiednie transportowanie limfy i pobudzanie organizmu do produkcji białych krwinek. Masaż szczotką ma ponadto działanie detoksykujące – stymuluje komórki, usprawnia krążenie krwi, dzięki czemu toksyny są szybciej wydalane z organizmu. Poprzez pobudzenie krążenia krwi zapewnia też lepsze dotlenienie, co sprawia, że skóra zyskuje młody i zdrowy wygląd. Podczas zabiegu ścierany jest martwy naskórek, co pozwala pozbyć się zanieczyszczeń ze skóry oraz sprzyja odnowie komórkowej.

Nie bez znaczenia jest również aspekt działania na nasz umysł. Masaż jest bowiem świetnym sposobem na zredukowanie stresu. Sprawia, że mięśnie rozluźniają się, a umysł odpoczywa. Zdecydowanie sprzyja to odprężeniu i zapewnieniu relaksu. Działanie takie odblokowuje przepływ energii w organizmie, co z kolei stymuluje pracę organów wewnętrznych oraz chroni przed chronicznym zmęczeniem czy depresją.

W szerszym aspekcie pielęgnacji zabieg szczotkowania ciała na sucho traktuje potrzeby naszej skóry kompleksowo. W trakcie masażu szczotką złuszczamy martwy naskórek, odkrywając świeżą, promienną skórę. Jest to również świetny sposób na pozbycie się cellulitu. Masaż usprawnia bowiem rozbijanie tkanki tłuszczowej w problematycznych partiach naszego ciała (na brzuchu, udach, pośladkach) i jej równomierne rozłożenie. Dzięki temu struktura skóry ulega wygładzeniu.

Szczotka działa zatem niczym naturalny peeling, dzięki któremu skóra staje się gładka, napięta i jędrna, a zaaplikowane bezpośrednio po zabiegu kosmetyki lepiej się wchłaniają i działają skuteczniej.

Jak szczotkować ciało?

Aby zabieg przyniósł właściwe efekty, musimy zadbać o odpowiednią technikę masażu. Skóra poddawana takiemu zabiegowi musi być czysta i sucha, nie potraktowana żadnymi balsamami czy olejkami. W trakcie całego masażu obowiązuje zasada ruchu z dołu ku górze, a wykonywane ruchy kierujemy w stronę serca. Istotne jest również natężenie ruchów. Powinny być one długie i posuwiste, a ich napór dopasowujemy indywidualnie do własnych upodobań. Początkowo masaż taką szczotką może wydawać się dość nieprzyjemny, nie należy się jednak do tego zrażać. Warto po prostu na początku naszej przygody ze szczotkowaniem wykonywać zabieg z mniejszą intensywnością, głaszcząc jedynie skórę szczotką. Z czasem przyzwyczaimy ciało do nowego doznania i zaczniemy czerpać z tego zabiegu samą przyjemność.

Rozpoczynamy od jednego masażu w tygodniu, stopniowo przyzwyczajając ciało do codziennego masowania. Poniżej najważniejsze kwestie, o których warto pamiętać:

  • szczotkowanie możemy zacząć od rąk – kolejno palce, wnętrza dłoni i nadgarstków i dalej posuwistymi ruchami wewnątrz i na zewnątrz ręki, aż do barków;
  • masaż nóg rozpoczynamy od wewnętrznej strony stóp, następnie grzbiety stóp i kolejno w górę, masując łydki i uda;
  • brzuch i klatkę piersiową ze względu na ich wrażliwość szczotkujemy bardzo delikatnie;
  • dekolt i szyję możemy w przypadku masażu ciała szczotką pominąć, gdyż skóra w tych partiach jest wyjątkowo cienka i wrażliwa;
  • stawy i miejsca, w których znajdują się węzły chłonne masujemy wykonując okrężne ruchy szczotką;
  • należy omijać miejsca, w których skóra jest uszkodzona, np. ranki, stany zapalne czy żylaki;
  • końcowym etapem zabiegu jest masaż karku i pleców;
  • masaż powinien trwać 7-15 minut (nie należy go przedłużać, gdyż skóra może się nadmiernie przyzwyczaić, a co za tym idzie – przestać reagować na bodźce zewnętrzne).
  • zabieg szczotkowania najlepiej wykonywać rano, ponieważ dodaje on energii i pobudza do działania.

Bezpośrednio po wykonanym masażu warto skorzystać z prysznica lub kąpieli, a także użyć nawilżającego czy odżywczego balsamu bądź olejku. Skóra oczyszczona za pomocą szczotki z martwego naskórka doskonale chłonie drogocenne składniki zawarte w preparatach pielęgnacyjnych, przez co ich działanie staje się jeszcze bardziej intensywne. Regularne szczotkowanie skóry zapewni jej wyrównanie kolorytu i struktury. Skóra staje się dotleniona, wygląda młodziej i promienniej, jest bardziej napięta. Codzienny masaż szczotką ujędrni wiotką skórę, przyczyni się do redukcji cellulitu oraz kształtowania smuklejszej sylwetki (co ma znaczenie szczególnie na wiosnę, kiedy zaczynamy bardziej o siebie dbać i sięgać po nowe, sprawdzone już metody dbania o urodę).

Powiązane produkty

Przeciwwskazania do szczotkowanie skóry na sucho

Kto powinien zrezygnować z tego rodzaju masażu albo wykonywać go ostrożnie?  

Przeciwwskazaniami są: 

  • zmiany zapalne (np. w formie trądziku na plecach lub ramionach),
  • egzema,
  • łuszczyca, 
  • skóra reaktywna, wrażliwa,
  • szczotkowanie otwartych ran.

Wybierz odpowiednią szczotkę do ciała

Do zabiegu szczotkowania ciała na sucho najlepiej wybierać drewnianą szczotkę z naturalnego włosia. Szczotki takie są powszechnie dostępne w drogeriach oraz sklepach z ekologicznymi produktami (np. sklepach zielarskich). Wybieramy szczotkę wygodną dla nas – tak, by dobrze się jej używało. Może ona posiadać pasek do założenia na dłoń bądź długą rączkę – to w przypadku szczotki do masażu pleców. Istnieją również szczotki, które posiadają wśród włosia gumowe wypustki masujące, dodatkowo wzmacniające efekty zabiegu. Należy jednak pamiętać, aby każdorazowo po zabiegu umyć naszą szczotkę pod bieżącą wodą przy użyciu delikatnego mydła bądź szamponu (najlepiej dla dzieci).

Efekty regularnego stosowania zabiegu szczotkowania ciała (zarówno na sucho, jak i na mokro) możemy obserwować już po kilku tygodniach. Skóra staje się miękka, jedwabista, zyskuje zdrowy, równomierny koloryt. Zdecydowanie poprawiają się także jej jędrność i nawilżenie. Jest to m.in. świetny sposób na pozbycie się szorstkości i chronicznego przesuszenia. Zmniejsza się widoczność cellulitu, koryguje się problem wrastających po depilacji włosków, reguluje się ciepłota ciała. Masaż sprawia dużą frajdę, odpręża, odstresowuje i pozytywnie nastraja na nadchodzący dzień pełen wrażeń.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

  • Czym są humektanty w kosmetykach? Kiedy je stosować? Jak je domykać?

    Humektanty to substancje, które mają zdolność do przyciągania i zatrzymywania wilgoci. W kosmetyce są niezwykle cenione za swoje właściwości nawilżające. Działają niczym gąbka, która chłonie wodę z otoczenia i przekazuje ją skórze lub włosom.

  • Perły księżniczki (chińskie tampony ziołowe) – czy ich stosowanie jest bezpieczne?

    Perły księżniczki to tampony nasączone mieszanką ziół. Producenci deklarują, że ich stosowanie łagodzi objawy infekcji intymnych, „oczyszcza” pochwę z toksyn, a nawet jest pomocne w leczeniu chorób, takich jak endometrioza, mięśniaki macicy, niepłodność czy nadżerki szyjki macicy. Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność ziołowych tamponów. Podczas ich używania mogą natomiast wystąpić poważne skutki uboczne.

  • Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?

    Skóra pod oczami to obszar, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Jest ona bardzo cienka, delikatna i przez to skłonna do podrażnień oraz narażona na powstawanie zmarszczek mimicznych. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę wokół oczu oraz na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.