
Szczotkowanie ciała na sucho – jak wykonywać? Wpływ na cellulit i detoks organizmu
Szczotkowanie ciała na sucho to metoda pielęgnacyjna, która dzięki coraz większej dostępności akcesoriów do masażu zyskuje na popularności. Opisuje się ją jako złoty środek na usunięcie martwego naskórka, cellulit, rozstępy i detoks organizmu. Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem tego rytuału piękna? Czy masaż szczotką na sucho jest rzeczywiście tak skuteczny w walce z niedoskonałościami?
- Czym jest szczotkowanie ciała na sucho? Efekty
- Szczotka do masażu ciała na sucho – jaką wybrać?
- Jak szczotkować ciało na sucho?
- Kiedy szczotkowanie skóry na sucho nie jest wskazane?
- Szczotkowanie na sucho czy na mokro – co wybrać?
Czym jest szczotkowanie ciała na sucho? Efekty
Szczotkowanie ciała na sucho to technika pielęgnacyjna polegająca na masowaniu skóry suchą szczotką o naturalnym włosiu. Zabieg ten na pewno pomaga złuszczyć martwy naskórek oraz pobudza krążenie krwi i limfy. Chociaż często mówi się o tym, że regularne szczotkowanie ciała może wspomagać detoksykację organizmu, wspierać pracę serca, poprawiać odporność, pomagać w redukcji cellulitu oraz zapobiegać powstawaniu rozstępów, należy podkreślić, że nie istnieją wystarczające dowody (poparte badaniami naukowymi), które potwierdzałyby te korzyści.
Metoda szczotkowania ciała na sucho to rytuał pielęgnacyjny, który wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej oraz starożytnej medycyny chińskiej. Jest prostą czynnością, którą można wykonywać w miarę potrzeb samodzielnie w domu z wykorzystaniem jednej szczotki wielokrotnego użytku, która kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, bez konieczności sięgania po zbędne kosmetyki.
Efekty, które można uzyskać dzięki regularnemu szczotkowaniu na sucho:
- złuszczenie martwego naskórka – zyskujemy wygładzoną i miękką w dotyku skórę, doskonale przygotowaną na przyjęcie kosmetyków nawilżających, odżywczych czy natłuszczających, które dzięki temu lepiej się wchłaniają i zapewniają skuteczniejsze działanie pielęgnacyjne;
- ujędrnienie skóry poprzez poprawę krążenia krwi i limfy – być może (brak jednoznacznych dowodów) szczotkowanie wpłynie na zmniejszenie obrzęków lub zapobiegnie ich powstawaniu, a dodatkowo pobudzi skórę do produkcji kolagenu;
- pomoc w zapobieganiu problemowi wrastających włosków – usuwamy warstwę naskórka, przez którą nie mogą się przebić słabsze włoski, przez co wywołują nieprzyjemny efekt grudkowatej, swędzącej i nieestetycznie wyglądającej skóry;
- łagodzenie napięcia i uczucia ciężkich nóg – stymulacja skóry może przynieść ulgę w uczuciu zmęczenia i ciężkości nóg;
- uczucie relaksu i odprężenia.
Ogromne znaczenie dla uzyskania pożądanych efektów ma technika szczotkowania i wyjściowy stan naszej skóry, a także wybór odpowiedniej szczotki.
Szczotka do masażu ciała na sucho – jaką wybrać?
Przygodę ze szczotkowaniem na sucho należy rozpocząć od wybrania odpowiednich akcesoriów. Najistotniejsze w wyborze szczotki do masażu jest zwrócenie uwagi na to, czy jest wykonana z naturalnego włosia, czyli zwierzęcego, np. z dzika, czy roślinnego, np. z agawy (inaczej włosie tampico), czy też wykonano ją z włókien syntetycznych, plastikowych. Włosie powinno być średnio twarde – zbyt miękkie włosie może być nieskuteczne, a zbyt twarde może podrażniać skórę. Najlepsza szczotka będzie wykonana z drewna i naturalnego włosia. Wszystkie pozostałe opcje nie są zalecane do masażu. Włosie szczotki nie powinno być rzadkie, a gęsto osadzone i równo przycięte. Ułatwieniem podczas masażu będzie materiałowy pasek dołączony do szczotki, który ułatwi jej trzymanie, lub wybranie szczotki z trzonkiem (wtedy łatwiejsze jest masowanie pleców).
Jak szczotkować ciało na sucho?
Szczotkowanie ciała na sucho należy zacząć od dołu, czyli od stóp. Szczotkę należy przesuwać kolistymi ruchami ku górze, w kierunku kolan, ud, bioder i pośladków. Następnie można przejść do rąk i ramion. Jako ostatnie szczotkujemy dekolt, piersi i brzuch – masujemy je w kierunku serca, wykonując okrężne ruchy, nieco delikatniejsze niż w przypadku reszty ciała. Przy pierwszym masażu nacisk szczotki nie powinien być zbyt mocny. Można go zwiększać z każdym kolejnym szczotkowaniem, sprawdzając, jak skóra reaguje na ten rodzaj peelingu i nacisku.
Po szczotkowaniu dobrze jest wziąć prysznic, najlepiej korzystając z naprzemiennie ciepłej i zimnej wody, aby dodatkowo pobudzić krążenie. Po prysznicu należy nawilżyć i odżywić skórę balsamem lub olejkiem. Masaż można wykonywać 1–2 razy w tygodniu bądź w zależności od potrzeb.
Kiedy szczotkowanie skóry na sucho nie jest wskazane?
Mimo wielu korzyści masażu na sucho zabieg szczotkowania nie jest odpowiedni w każdej sytuacji. Istnieją pewne przeciwwskazania, które warto wziąć pod uwagę, aby uniknąć podrażnień lub pogorszenia stanu skóry.
1. Wrażliwa, podrażniona lub uszkodzona skóra
Jeśli skóra jest skłonna do podrażnień, alergii, egzemy, łuszczycy, trądziku na ciele lub atopowego zapalenia skóry (AZS), szczotkowanie może prowadzić do zaostrzenia objawów i powodować dodatkowe podrażnienia.
2. Świeże rany, oparzenia, skaleczenia, stany zapalne skóry i infekcje
Nie należy szczotkować miejsc, w których skóra jest uszkodzona, takich jak otwarte rany, świeże blizny, oparzenia słoneczne czy zadrapania. Może to spowolnić proces gojenia i zwiększyć ryzyko infekcji. W przypadku grzybicy, opryszczki, infekcji bakteryjnych lub innych chorób skóry szczotkowanie nie jest wskazane, ponieważ może przyczynić się do rozprzestrzeniania infekcji.
3. Skłonność do żylaków i pękających naczynek
Osoby z żylakami, pajączkami i skórą naczynkową powinny unikać intensywnego szczotkowania, zwłaszcza na nogach, ponieważ może to prowadzić do osłabienia naczyń krwionośnych i pogorszenia ich stanu. Przy niewydolności żylnej może dojść do przeciążenia najbardziej powierzchownie położonych naczyń, co może powodować wystąpienie pajączków.
4. Skóra po depilacji lub opalaniu
Po goleniu, woskowaniu lub opalaniu skóra jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Szczotkowanie w tym okresie może powodować zaczerwienienia, pieczenie i mikrouszkodzenia naskórka.
5. Nadmierna suchość i skłonność do pęknięć
Jeśli skóra jest ekstremalnie sucha, szorstka i ma tendencję do pękania, intensywne szczotkowanie może pogorszyć jej stan. W takim przypadku warto skupić się na delikatnym peelingu oraz regularnym nawilżaniu skóry.
Szczotkowanie na sucho czy na mokro – co wybrać?
Szczotkowanie na sucho jest bardziej intensywne, a na mokro – pod prysznicem czy w wannie – delikatniejsze. Osoby z wrażliwą skórą powinny wybrać szczotkowanie na mokro, wykorzystując do tego celu np. olejek pod prysznic. Przy szczotkowaniu ciała na mokro można sięgnąć zarówno po szczotkę, jak i rękawicę czy gąbkę. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych preferencji i rodzaju skóry. Można także stosować obie techniki naprzemiennie, w zależności od potrzeb czy nawet pory dnia – rano lepiej sprawdzi się pobudzające szczotkowanie ciała na sucho, a wieczorem relaksujące i łagodne masowanie na mokro.