
Leczenie żylaków – metody zachowawcze i chirurgiczne leczenia żylaków kończyn dolnych
Żylaki, czyli znaczne poszerzenie naczyń krwionośnych, najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych. U części pacjentów stanowią one jedynie problem kosmetyczny, jednak mogą również powodować szereg nieprzyjemnych objawów i wymagać leczenia. Istnieje kilka metod walki z żylakami nóg. W jakich sytuacjach stosuje się leczenie zachowawcze żylaków, a kiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna?
Leczenie zachowawcze żylaków obejmuje stosowanie maści i tabletek dostępnych bez recepty, zawierających substancje o działaniu przeciwzapalnym i zwiększającym elastyczność oraz napięcie ścian naczyń żylnych, a także noszenie odpowiednio dobranych podkolanówek lub pończoch uciskowych. Mają one różnie stopnie ucisku, a dokładne miejsce najsilniejszego nacisku jest uzależnione od lokalizacji żylaków. Jeśli te sposoby walki z nieprzyjemnymi objawami niewydolności żylnej nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczne jest zastosowanie metod inwazyjnych. Mogą być to następujące zabiegi: skleroterapia, laserowe usuwanie żylaków, miniflebektomia oraz stripping (klasyczna operacja żylaków).
Czym są żylaki nóg?
Żylaki to skutek niewydolności żylnej, czyli zastoju krwi w układzie żylnym, czego konsekwencją jest poszerzenie naczyń krwionośnych. Żylaki kończyn dolnych uwidaczniają się na skórze jako wybrzuszenia o krętym przebiegu w kolorze niebieskim bądź fioletowym. Dolegliwości tej towarzyszą często:
- obrzęki,
- uczucie ciężkości nóg,
- kurcze mięśni, skurcze łydek,
- swędzenie,
- mrowienie.
Do czynników, które mogą przyspieszać powstawanie żylaków zalicza się:
- uwarunkowania genetyczne,
- długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej,
- wiek – częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem,
- ciążę – z powodu zwiększenia objętości krwi krążącej oraz przez wpływ hormonów,
- nadwagę i otyłość,
- wysoce przetworzoną dietę ubogą w błonnik,
- przebyte urazy oraz operacje.
Dowiedz się więcej na temat przyczyn i objawów żylaków.
Leczenie żylaków – maść na żylaki
W aptekach znajdziemy wiele preparatów na żylaki dostępnych bez recepty. Zawierają one substancje o działaniu uszczelniającym naczynia, przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym.
Maść z kasztanowca na żylaki
Preparaty z kory, kwiatów oraz nasion kasztanowca znalazły zastosowanie między innymi w leczeniu stanów zapalnych naczyń krwionośnych oraz w leczeniu żylaków. Nasiona kasztanowca bogate są w związki, które działają przeciwwysiękowo oraz przeciwobrzękowo, sprawiają, iż naczynia stają się mniej przepuszczalne. Escyna jest jednym ze związków otrzymywanych z wyciągu z nasion kasztanowca. Hamuje ona procesy zapalne oraz powoduje, iż naczynia stają się bardziej elastyczne oraz mniej podatne na pękanie. Escynę stosuje się między innymi w postaci maści oraz żeli w dolegliwościach związanych z żylakami kończyn dolnych oraz problemach związanych z zaburzeniami krążenia żylnego. Ważną informacją jest fakt, iż preparatów z escyną nie należy stosować na uszkodzoną skórę i otwarte rany.
Maść z heparyną na żylaki
Heparyna jest substancją, która zapobiega powstawaniu skrzepów krwi w łożysku naczyniowym. Mechanizm jej działania polega oddziaływaniu na czynniki krzepnięcia krwi oraz hamowaniu agregacji płytek krwi, co w konsekwencji przekłada się na działanie przeciwzakrzepowe. Heparyna stosowana jest m.in. w postaci kremów, żeli i maści. Wykorzystuję się ją w leczeniu żylaków kończyn dolnych, a także w zakrzepowym zapalaniu żył powierzchniowych oraz urazach tkanek miękkich.
Leczenie żylaków – tabletki na żylaki
Tabletki na żylaki, które można kupić bez recepty zawierają diosminę, dobesylan wapnia lub hesperydynę. Substancje te działają przeciwzapalnie, poprawiają krążenie obwodowe żylne,
Tabletki na żylaki – diosmina
Diosmina jest związkiem z grupy flawonoidów. Ten naturalny bioflawonoid otrzymywany jest między innymi z owoców cytrusowych i roślin z rodziny Rutaceae. Diosmina działa ochronnie na naczynia krwionośnie oraz zmniejsza przepuszczalność naczyń. Wykazuje działanie zwiększające napięcie ścian naczyń, zmniejsza zastój żylny w kończynach oraz obrzęki. Diosmina przyczynia się do poprawy powrotu krwi z układu żylnego nóg. Warto także zwrócić uwagę na działanie przeciwzapalne diosminy. Związek ten hamuje wydzielanie mediatorów reakcji zapalnej, a także polepsza przepływ limfatyczny.
Tabletki na żylaki – dobesylan wapnia
Dobesylan wapnia jest lekiem syntetycznym. To związek działający na ścianę naczyń krwionośnych, a dokładniej na śródbłonek naczynia krwionośnego. Poprawia on obwodowe krążenie żylne, a także zapobiega zastojowi krwi, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszania obrzęków. Związek ten wykazuje także działanie: usprawniające mikrokrążenie, zmniejszające lepkość krwi, hamujące skłonność czerwonych krwinek do zlepiania się.
Dobesylan wapnia wykorzystywany jest m.in. w leczeniu dolegliwości powodowanych przez żylaki, a także w problemach związanych z owrzodzeniach podudzi oraz w zapaleniu żył.
Tabletki na żylaki – hesperydyna
Hesperydyna, podobnie jak diosmina, należy do leków naturalnych z grupy flawonoidów. Flawonoidy wykazują działanie polegające na:
- zmniejszaniu przepuszczalności naczyń krwionośnych,
- zwiększaniu elastyczności naczyń krwionośnych,
- poprawianiu przepływu krwi w naczyniach,
- przyczynianiu się do zmniejszania obrzęków,
- wykazywaniu działania przeciwzapalnego,
- przyczynianiu się do przedłużania działania witaminy C.
Leczenie żylaków – inne metody leczenia
Oprócz farmakoterapii wyróżniamy następujące metody leczenia żylaków kończyn dolnych:
- metoda uciskowa – polega dobraniu odpowiednio dopasowanej, elastycznej pończochy, której zadaniem jest wytworzenie swoistej mechanicznej podpory dla żył powierzchniowych, dzięki czemu ułatwia się proces przepływu krwi do żył głębokich,
- leczenie obliteracyjne (skleroterapia) – metoda ta jest skuteczna w leczeniu żylaków, które obejmują małe i średnie naczynia krwionośne; polega ona na wstrzyknięciu do żyły specjalnej substancji, która powoduje zamknięcie światła naczynia,
- leczenie chirurgiczne (flebektomia) – metoda ta uważana jest za złoty standard leczenia żylaków; polega na usunięciu niewydolnej żyły odpiszczelowej, istotnym jest fakt, iż ta metoda wymaga hospitalizacji,
- leczenie wewnątrznaczyniowe – polega na wprowadzeniu cewnika do światła naczynia krwionośnego i wykorzystaniu energii cieplnej, co w konsekwencji przekłada się na zniszczenie struktury żyły i zamknięcie jej światła.
Leczenie żylaków – wskazówki dodatkowe
Osoby borykające się z problemem żylaków powinny zwrócić uwagę na dietę, aktywność fizyczną oraz styl życia. Warto pamiętać o kilku istotnych wskazówkach:
- należy unikać długotrwałego siedzenia i stania,
- warto uprawiać sport, np. pływanie, jazdę na rowerze – aktywność fizyczna mobilizuje system żylny,
- jeżeli to konieczne, należy zredukować masę ciała,
- trzeba rzucić palenie,
- warto zwrócić uwagę na dietę, która powinna być bogata w: wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (znajdujące się np. w oleju lnianym, oleju rzepakowym, oleju sojowym, orzechach włoskich, tłustych rybach morskich, owocach morza), witaminę C (np.: cytrusy, truskawki, czarna porzeczka), witaminę E (np.: orzechy, oleje roślinne) oraz witaminę PP (np. jaja kurze, ryby); warto ograniczyć spożycie cholesterolu, węglowodanów prostych oraz nasyconych kwasów tłuszczowych.