Leczenie żylaków – metody zachowawcze i chirurgiczne leczenia żylaków kończyn dolnych
Piotr Gmachowski

Leczenie żylaków – metody zachowawcze i chirurgiczne leczenia żylaków kończyn dolnych

Żylaki, czyli znaczne poszerzenie naczyń krwionośnych, najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych. U części pacjentów stanowią one jedynie problem kosmetyczny, jednak mogą również powodować szereg nieprzyjemnych objawów i wymagać leczenia. Istnieje kilka metod walki z żylakami nóg. W jakich sytuacjach stosuje się leczenie zachowawcze żylaków, a kiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna?

Leczenie zachowawcze żylaków obejmuje stosowanie maści i tabletek dostępnych bez recepty, zawierających substancje o działaniu przeciwzapalnym i zwiększającym elastyczność oraz napięcie ścian naczyń żylnych, a także noszenie odpowiednio dobranych podkolanówek lub pończoch uciskowych. Mają one różnie stopnie ucisku, a dokładne miejsce najsilniejszego nacisku jest uzależnione od lokalizacji żylaków. Jeśli te sposoby walki z nieprzyjemnymi objawami niewydolności żylnej nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczne jest zastosowanie metod inwazyjnych. Mogą być to następujące zabiegi: skleroterapia, laserowe usuwanie żylaków, miniflebektomia oraz stripping (klasyczna operacja żylaków).

Czym są żylaki nóg? 

Żylaki to skutek niewydolności żylnej, czyli zastoju krwi w układzie żylnym, czego konsekwencją jest poszerzenie naczyń krwionośnych. Żylaki kończyn dolnych uwidaczniają się na skórze jako wybrzuszenia o krętym przebiegu w kolorze niebieskim bądź fioletowym. Dolegliwości tej towarzyszą często: 

  • obrzęki,
  • uczucie ciężkości nóg, 
  • kurcze mięśni, skurcze łydek,
  • swędzenie, 
  • mrowienie.

Do czynników, które mogą przyspieszać powstawanie żylaków zalicza się: 

  • uwarunkowania genetyczne, 
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, 
  • wiek – częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem, 
  • ciążę – z powodu zwiększenia objętości krwi krążącej oraz przez wpływ hormonów, 
  • nadwagę i otyłość, 
  • wysoce przetworzoną dietę ubogą w błonnik, 
  • przebyte urazy oraz operacje.

Dowiedz się więcej na temat przyczyn i objawów żylaków.

Leczenie żylaków – maść na żylaki 

W aptekach znajdziemy wiele preparatów na żylaki dostępnych bez recepty. Zawierają one substancje o działaniu uszczelniającym naczynia, przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym. 

Maść z kasztanowca na żylaki 

Preparaty z kory, kwiatów oraz nasion kasztanowca znalazły zastosowanie między innymi w leczeniu stanów zapalnych naczyń krwionośnych oraz w leczeniu żylaków. Nasiona kasztanowca bogate są w związki, które działają przeciwwysiękowo oraz przeciwobrzękowo, sprawiają, iż naczynia stają się mniej przepuszczalne. Escyna jest jednym ze związków otrzymywanych z wyciągu z nasion kasztanowca. Hamuje ona procesy zapalne oraz powoduje, iż naczynia stają się bardziej elastyczne oraz mniej podatne na pękanie. Escynę stosuje się między innymi w postaci maści oraz żeli w dolegliwościach związanych z żylakami kończyn dolnych oraz problemach związanych z zaburzeniami krążenia żylnego. Ważną informacją jest fakt, iż preparatów z escyną nie należy stosować na uszkodzoną skórę i otwarte rany. 

Maść z heparyną na żylaki 

Heparyna jest substancją, która zapobiega powstawaniu skrzepów krwi w łożysku naczyniowym. Mechanizm jej działania polega oddziaływaniu na czynniki krzepnięcia krwi oraz hamowaniu agregacji płytek krwi, co w konsekwencji przekłada się na działanie przeciwzakrzepowe. Heparyna stosowana jest m.in. w postaci kremów, żeli i maści. Wykorzystuję się ją w leczeniu żylaków kończyn dolnych, a także w zakrzepowym zapalaniu żył powierzchniowych oraz urazach tkanek miękkich. 

Powiązane produkty

Leczenie żylaków – tabletki na żylaki

Tabletki na żylaki, które można kupić bez recepty zawierają diosminę, dobesylan wapnia lub hesperydynę. Substancje te działają przeciwzapalnie, poprawiają krążenie obwodowe żylne,  

Tabletki na żylaki – diosmina 

Diosmina jest związkiem z grupy flawonoidów. Ten naturalny bioflawonoid otrzymywany jest między innymi z owoców cytrusowych i roślin z rodziny Rutaceae. Diosmina działa ochronnie na naczynia krwionośnie oraz zmniejsza przepuszczalność naczyń. Wykazuje działanie zwiększające napięcie ścian naczyń, zmniejsza zastój żylny w kończynach oraz obrzęki. Diosmina przyczynia się do poprawy powrotu krwi z układu żylnego nóg. Warto także zwrócić uwagę na działanie przeciwzapalne diosminy. Związek ten hamuje wydzielanie mediatorów reakcji zapalnej, a także polepsza przepływ limfatyczny. 

Tabletki na żylaki – dobesylan wapnia 

Dobesylan wapnia jest lekiem syntetycznym. To związek działający na ścianę naczyń krwionośnych, a dokładniej na śródbłonek naczynia krwionośnego. Poprawia on obwodowe krążenie żylne, a także zapobiega zastojowi krwi, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszania obrzęków. Związek ten wykazuje także działanie: usprawniające mikrokrążenie, zmniejszające lepkość krwi, hamujące skłonność czerwonych krwinek do zlepiania się.

Dobesylan wapnia wykorzystywany jest m.in. w leczeniu dolegliwości powodowanych przez żylaki, a także w problemach związanych z owrzodzeniach podudzi oraz w zapaleniu żył. 

Tabletki na żylaki – hesperydyna 

Hesperydyna, podobnie jak diosmina, należy do leków naturalnych z grupy flawonoidów. Flawonoidy wykazują działanie polegające na: 

  • zmniejszaniu przepuszczalności naczyń krwionośnych, 
  • zwiększaniu elastyczności naczyń krwionośnych, 
  • poprawianiu przepływu krwi w naczyniach, 
  • przyczynianiu się do zmniejszania obrzęków, 
  • wykazywaniu działania przeciwzapalnego, 
  • przyczynianiu się do przedłużania działania witaminy C. 

Leczenie żylaków – inne metody leczenia 

Oprócz farmakoterapii wyróżniamy następujące metody leczenia żylaków kończyn dolnych: 

  • metoda uciskowa – polega dobraniu odpowiednio dopasowanej, elastycznej pończochy, której zadaniem jest wytworzenie swoistej mechanicznej podpory dla żył powierzchniowych, dzięki czemu ułatwia się proces przepływu krwi do żył głębokich,
  • leczenie obliteracyjne (skleroterapia) – metoda ta jest skuteczna w leczeniu żylaków, które obejmują małe i średnie naczynia krwionośne; polega ona na wstrzyknięciu do żyły specjalnej substancji, która powoduje zamknięcie światła naczynia,
  • leczenie chirurgiczne (flebektomia) – metoda ta uważana jest za złoty standard leczenia żylaków; polega na usunięciu niewydolnej żyły odpiszczelowej, istotnym jest fakt, iż ta metoda wymaga hospitalizacji,
  • leczenie wewnątrznaczyniowe – polega na wprowadzeniu cewnika do światła naczynia krwionośnego i wykorzystaniu energii cieplnej, co w konsekwencji przekłada się na zniszczenie struktury żyły i zamknięcie jej światła. 

Leczenie żylaków – wskazówki dodatkowe 

Osoby borykające się z problemem żylaków powinny zwrócić uwagę na dietę, aktywność fizyczną oraz styl życia. Warto pamiętać o kilku istotnych wskazówkach: 

  • należy unikać długotrwałego siedzenia i stania,
  • warto uprawiać sport, np. pływanie, jazdę na rowerze – aktywność fizyczna mobilizuje system żylny,
  • jeżeli to konieczne, należy zredukować masę ciała,
  • trzeba rzucić palenie,
  • warto zwrócić uwagę na dietę, która powinna być bogata w: wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (znajdujące się np. w oleju lnianym, oleju rzepakowym, oleju sojowym, orzechach włoskich, tłustych rybach morskich, owocach morza), witaminę C (np.: cytrusy, truskawki, czarna porzeczka), witaminę E (np.: orzechy, oleje roślinne) oraz witaminę PP (np. jaja kurze, ryby); warto ograniczyć spożycie cholesterolu, węglowodanów prostych oraz nasyconych kwasów tłuszczowych.
  1. H. Marona, A. Kornobis, Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, „Postępy farmakoterapii” 2009, nr 2.
  2. M. Frołow, Żylaki, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki, [dostęp:] 28.06.2020. 
  3. Dobesylan wapnia (calcium dobesilate), „mp.pl” [online], https://indeks.mp.pl/desc.php?id=902, [dostęp:] 28.06.2020. 
  4. K. Lennecke, K. Hagel, K. Przondziono, Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób, MedPharm, Wrocław 2012, s.306.
  5. R. Jachowicz (red.), Farmacja praktyczna, PZWL, Warszawa 2007, s. 270-272. 
  6. W. Janiec (red.), Kompendium farmakologii, PZWL, Warszawa, 2010, s. 241, 250 
  7. I. Matławska, Farmakognozja, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2008, s. 223.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Bąblowica – objawy i leczenie zarażenia tasiemcem bąblowcowym

    Bąblowica jest chorobą odzwierzęcą, w której dochodzi do zakażenia człowieka tasiemcem bąblowcowym. Jedną z najczęstszych dróg zakażenia jest spożycie niemytych owoców leśnych. Głównymi nosicielami tasiemców są psy, koty i lisy. Objawy choroby są nieswoiste, a ze względu na rzadkość występowania mogą być często mylnie zinterpretowane lub przeoczone. Leczenie różni się w zależności od stadia zaawansowania choroby i narządów zajętych przez larwy tasiemca.

  • Opuchnięte oczy – przyczyny i sposoby leczenia opuchlizny powiek

    Powieki, jako niezwykle delikatna i cienka część skóry wokół oczu, są szczególnie podatne na różnego rodzaju obrzęki. Przyczyny tego stanu mogą być bardzo zróżnicowane, a ich rozpoznanie często wymaga dokładnej obserwacji i analizy towarzyszących objawów.

  • Hirsutyzm – nadmierne owłosienie u kobiet. Jakie badania wykonać i jak przebiega leczenie?

    Choć hirsutyzm to problem, który dotyka wiele kobiet, to rzadko się o nim mówi. Dla wielu pań jest on wstydliwym tematem i często bywa źródłem kompleksów, a nawet obniżonej samooceny. Hirsutyzm objawia się nadmiernym owłosieniem w miejscach typowych dla mężczyzn – na twarzy (wąsik, broda, policzki), brzuchu czy plecach. Najczęściej jest spowodowany łagodnymi przyczynami, ale niekiedy może być również sygnałem poważniejszych zaburzeń hormonalnych.

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl