kobiece nogi, założona jedna na drugą, z widoczymi naczyniami krwionośnymi
Weronika Krawiec

Przewlekła niewydolność żylna – jak powstają żylaki?

Przewlekła choroba żylna jest problemem, który dotyka głównie kobiet, osób z otyłością lub tych, które mają głównie siedzący lub stojący tryb życia. Podstawowym badaniem, które pozwala na potwierdzenie niewydolności żylnej jest USG doppler. Leczenie opiera się na hesperydynie, diosminie, escynie i dobesylanie wapnia. Dlaczego w chorobach naczyń krwionośnych nóg stosuje się opaski uciskowe i zaleca się spanie z nogami uniesionymi powyżej linii serca?

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) jest zespołem objawów, które występują na skutek długotrwałego poszerzenia naczyń żylnych, co jest związane ze wzrostem ciśnienia w tych naczyniach krwionośnych. Problem PNŻ dotyczy częściej kobiet. Szacuje się, że nawet 50% kobiet i 40% mężczyzn zmaga się z objawami niewydolności żylnej.

Czym jest niewydolność żylna?

O niewydolności żylnej można mówić wtedy, gdy dochodzi do wstecznego przepływu krwi w naczyniach, czyli tzw. refluksu żylnego, zwężenia naczyń żylnych lub ich niedrożności. Istnieje kilka czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby żylnej, wśród których należy wymienić przede wszystkim wiek, ponieważ to u osób starszych wzrasta ryzyko wystąpienia choroby żył. Nie bez znaczenia jest również płeć i tu w gorszej sytuacji są kobiety. Do pozostałych czynników ryzyka należą otyłość, siedzący lub stojący tryb życia, a także obciążenie wynikające z wywiadu rodzinnego w kierunku występowania żylaków kończyn dolnych.

Przewlekła niewydolność żylna – objawy

Pierwsze objawy niewydolności żylnej mogą być mylące i niejednoznaczne. Zwykle rozpoczyna się od uczucia zmęczenia, ciężkości i pełności nóg, ustaje ono po odpoczynku i uniesieniu kończyn dolnych ku górze. Kolejnym etapem jest pojawienie się niebieskawych pajączków – (teleangiektazje) – poszerzonych żył. W nocy dokuczają bolesne skurcze mięśni nóg, następnie zaczyna towarzyszyć temu ból kończyn dolnych, obrzęk, zmiana kolorytu skóry łydek i owrzodzenia.

Obrzęk w przebiegu niewydolności żylnej początkowo ustępuje po odciążeniu kończyny lub po odpoczynku. Niestety z czasem dyskomfort towarzyszy pacjentowi nieprzerwanie. Owrzodzenia na początku choroby obejmują zazwyczaj tylko okolicę kostek, lecz wraz z postępem choroby mogą objąć całą łydkę. Owrzodzeniom towarzyszy silny świąd. Na skutek drapania może dojść do nadkażenia bakteryjnego rany, co bardzo utrudnia gojenie.

Powiązane produkty

Przewlekła niewydolność żylna – rozpoznanie

Kiedyś podstawą diagnostyki choroby żylnej były trzy badania :

  • próba Trendelenburga (ocena niewydolności żył) ,
  • próba Schwartza – odwrotna próba Trendelenburga (ocena wydolności żył),
  • próba Perthesa (ocena refluksu żylnego).

Jednocześnie z rozwojem medycyny i możliwości badań obrazowych, powyższe stosowane są bardzo rzadko.

Aktualnie podstawowym badaniem, które pozwala na potwierdzenie niewydolności żylnej jest USG doppler. Diagnostyka ta polega na przyłożeniu głowicy USG do kończyny i umożliwia ocenę przepływu krwi przez naczynia. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, można je wykonywać wielokrotnie, nie niesie za sobą żadnych powikłań. Pacjent przed wykonaniem USG nie musi się w żaden sposób do niego przygotowywać. Lekarz wykonujący badanie nałoży na skórę odpowiedni żel do USG, który pozwoli na uzyskanie obrazu po przyłożeniu głowicy do ciała. Ultrasonografia nie trwa długo, najwyżej kilkanaście minut.

Niewydolność żylna – leczenie

Podstawą leczenia niewydolności żylnej na początkowym etapie jest zmiana trybu życia. Każdy, u kogo rozpoznano refluks żylny, powinien unikać długotrwałego pozostania zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Należy wprowadzić do swojego planu dnia aktywność fizyczną, chociaż tę najdrobniejszą, jak spacery. Wskazana jest również jazda na rowerze lub aerobik wodny. Lekarze zalecają także spanie z nogami uniesionymi powyżej linii serca, co może zniwelować objawy PNŻ.

Opaski uciskowe są zalecane zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu niewydolności żylnej. Można je stosować w każdym stadium zaawansowania choroby. W ofertach aptek Wykwalifikowany personel dobierze indywidualnie do potrzeb chorego pończochy lub podkolanówki uciskowe oraz podpowie, jak prawidłowo ich używać. Terapii uciskowej nie wolno stosować u osób, u których rozpoznano niedokrwienie kończyn dolnych, owrzodzenia lub aktywny stan zapalny. Zazwyczaj do terapii uciskowej należy dołączyć leczenie farmakologiczne.

Sprawdź, jakie opaski uciskowe i elastyczne znajdziesz na DOZ.pl

Leki stosowane w leczeniu choroby żylnej hesperydyna, diosmina, escyna, dobesylan wapnia. Hamują one rozwój choroby. W przypadku powstania owrzodzeń na kończynach dolnych stosuje się leki przeciwbólowe, substancje odkażające rany, specjalne opatrunki, które wspomagają gojenie. W przypadku wystąpienia martwicy należy usunąć chirurgicznie obumarłe tkanki.  Metodami leczniczymi w bardziej zaawansowanych stadiach choroby będzie chirurgiczne lub laserowe usunięcie żylaków. Usuwa się je również ze względów estetycznych. Po leczeniu operacyjnym żylaki powracają u nawet 50% osób leczonych. Po zabiegu należy stosować leczenie uciskowe po to, by uzyskać lepszy efekt.

Niewydolność żylna jest chorobą postępującą, dlatego należy stosować się do zaleceń lekarza. Im bardziej zaawansowane jest stadium choroby, tym leczenie staje się trudniejsze. Niewydolność żylna wpływa niekorzystnie na jakość życia.

Przewlekła niewydolność żylna — czy można jej zapobiec?

Podstawą jest prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia, bogatego w spacery, jazdę na rowerze czy pływanie. W przypadku wystąpieniu objawów zmęczenia i uporczywej ciężkości nóg w trakcie dnia, należy położyć się z uniesionymi nogami, dając im odpocząć. Samo spanie z uniesionymi kończynami dolnymi, wyprostowanymi w kolanach może zapobiec wystąpieniu niewydolności żylnej. Podobnie jest ze wskaźnikiem BMI, ponieważ prawidłowa masa ciała jest bardzo istotna z punktu widzenia uniknięcia problemów z chorobami żył. Do kolejnych czynników, które przybliżają do wystąpienia niewydolności żylnej zaliczono częste noszenie butów na obcasie, gorące kąpiele, ciasne ubranie,  a także zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia.  Ważne jest również odpowiednie nawodnienie, a w niektórych przypadkach farmakoterapia i suplementacja.

Interna Szczeklika Mały Podrecznik 2020/2021, pod red. Piotra Gajewskiego, Wrocław 2020, s.398-401
Pod red. Wojciecha Noszczyka, Chirurgia tom II, Warszawa 2009, s.606-610
Cees Wittens, Alun Davies, Wytyczne postępowania klinicznego Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej 2015, Przewlekła choroba żylna, 2015
Dr n. med. Jerzy Maciejewski, Ultrasonografia (USG) naczyń obwodowych, mp.pl, [online] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/154352,ultrasonografia-usg-naczyn-obwodowych, [dostęp:] 27.01.2017
Diagnoza kliniczna, pod red.Alan G. Japp, Wrocław 2015, s.208

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wiosenna depresja – jak ją rozpoznać i jak sobie pomóc?

    Depresja sezonowa, wcześniej znana jako sezonowe zaburzenie afektywne SAD (ang. Seasonal Affective Disorder), obejmuje objawy, które pojawiają się i znikają wraz ze zmianą pór roku. W najnowszej publikacji dotyczącej klasyfikacji zaburzeń psychicznych Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5) oficjalnie uznaje się ten stan za zaburzenie depresyjne MDD (ang. Major Depressive Disorder), ale z tak zwaną sezonowością.

  • Grypa w ciąży – zagrożenia, objawy, leczenie i profilaktyka

    Grypa oraz inne infekcje wirusowe często wywołują niepokój u kobiet będących w ciąży. Zakażenie wirusem grypy u osób dorosłych przebiega zwykle dosyć łagodnie, jednakże w przypadku kobiet ciężarnych choroba może mieć cięższy przebieg oraz negatywnie wpływać na dziecko. Z tego względu w rekomendacjach lekarzy ginekologów kładzie się nacisk przede wszystkim na profilaktykę i ochronę przyszłych mam przed zakażeniem grypą, aby uniknąć poważnych powikłań.

  • Pluskwa domowa – jak wyleczyć jej ugryzienie? Jak zwalczać?

    Pluskwa domowa to niewielki owad pasożytniczy, który żywi się krwią ssaków, w tym przede wszystkim ludzi. Ze względu na swój tryb życia i sposób odżywiania owady te zyskały miano jednych z najbardziej uciążliwych pasożytów w środowisku domowym. Pozbycie się pluskiew jest niezwykle trudne, ponieważ owady te potrafią przetrwać w trudnych warunkach i mają zdolność do ukrywania się w najmniejszych szczelinach. Często problem pluskiew zostaje wykryty dopiero po pojawieniu się ugryzień, które mogą być źródłem silnego świądu oraz innych reakcji skórnych.

  • Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie, powikłania

    Grypa typu A to jedna z najczęściej występujących odmian wirusa grypy, która charakteryzuje się dużą zdolnością do mutacji i rozprzestrzeniania się w populacji. Jest to choroba sezonowa, która co roku dotyka miliony ludzi na całym świecie i niejednokrotnie wywołuje epidemie lub pandemie. Objawy grypy typu A często pojawiają się nagle i mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, zwłaszcza u osób starszych, dzieci oraz osób z obniżoną odpornością. W artykule przedstawiamy charakterystyczne objawy grypy typu A, jej przebieg, metody leczenia oraz możliwe powikłania, które mogą wystąpić w wyniku niewłaściwego lub opóźnionego leczenia. Dowiesz się także, jak zapobiegać tej chorobie i dlaczego szczepienia odgrywają kluczową rolę w ochronie przed wirusem.

  • Drgawki gorączkowe u dziecka – jak sobie z nimi radzić?

    Wystąpienie drgawek gorączkowych u dziecka jest sytuacją niezwykle trudną i wywołującą silny stres u rodziców. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić i co zrobić, aby nie dopuścić do ich pojawienia się. Czym są drgawki gorączkowe oraz jakie są ich rodzaje?

  • Pielęgnacja skóry pacjenta onkologicznego. Jakie kosmetyki stosować przy chemioterapii i radioterapii?

    Chemioterapia, radioterapia i tak zwana terapia skojarzona (łącząca różne metody leczenia) to stosowane od lat metody leczenia nowotworów. Niestety, ich działanie nie ogranicza się jedynie do komórek nowotworowych – terapie onkologiczne wpływają również na zdrowe komórki, zwłaszcza te o wysokiej zdolności do podziału takie jak komórki skóry, włosów i paznokci. Dlatego w trakcie leczenia onkologicznego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja.

  • Jaka dieta przy odleżynach? Zalecenia żywieniowe dla pacjentów z odleżynami

    Odleżyny to częsty problem dotyczący przede wszystkim osób długotrwale leżących, nieprzytomnych, z cukrzycą czy chorobami naczyniowymi. Pojawiają się w wyniku przewlekłego ucisku lub tarcia skóry. Powstawaniu odleżyn sprzyja także nieprawidłowa pielęgnacja oraz zły stan odżywienia pacjentów. Jaką dietę stosować u pacjentów z odleżynami? O jakie składniki odżywcze szczególnie zadbać?

  • Alergeny w domu – objawy i skuteczne sposoby na usunięcie alergenów z otoczenia

    W każdym domu występują alergeny, które mogą niekorzystnie oddziaływać na zdrowie mieszkańców. Wśród domowych alergenów znajdują się: roztocza kurzu domowego, pleśnie, karaluchy i sierść zwierząt. Na jakie objawy zwrócić uwagę? Jak usunąć alergeny z domu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl