Kobieta z problemem wypadających włosów po COVID-19
Weronika Krawiec

Wypadanie włosów po COVID-19

Wypadanie włosów po przebyciu COVID-19 jest jednym z bardziej charakterystycznych objawów, który może pojawić się nawet 4 miesiące po ustaniu objawów zakażenia. Przez wzgląd na to oddalenie w czasie pacjenci nie łączą wypadania włosów z infekcją wywołaną SARS CoV-2, dopatrując się innych zaburzeń w pracy organizmu, jak np. niedoborów żelaza, cynku czy niedoczynności tarczycy. Co zrobić, aby zahamować proces wypadania włosów i jak pobudzić wzrost nowych baby hair?

Kiedy w 2019 roku w Polsce pojawiły się pierwsze doniesienia na temat „pacjenta zero”, czyli pierwszej osoby, u której zdiagnozowano zakażenie wirusem SARS CoV-2. Od ponad dwóch lat ogromne grono ekspertów z całego świata bada powikłania zakażenia COVID-19.  Część dalekosiężnych skutków nie jest jeszcze znana, lecz tuż za objawami neurologicznymi, kardiologicznymi oraz tymi ze strony układu oddechowego nadmierne wypadanie włosów jest jednym z powikłań wymienianych przez specjalistów.

Dlaczego włosy wypadają?

Żeby zrozumieć, dlaczego włosy wypadają, a następnie wybrać najlepszą terapię, aby zahamować ten proces oraz przyspieszyć ich porost, należy zrozumieć fizjologiczny cykl wzrostu włosa. Włosy ludzkie, znajdują się w różnym stadium rozwoju.

Wyróżniamy trzy fazy wzrostu włosa:

  • anagen – okres wzrostu, dotyczy nawet do 85% włosów (trwa 3–6 lat),
  • katagen – okres przejściowy miedzy anagenem a telogenem, dotyczy do 1% włosów; w tej fazie cebulka włosa obumiera (trwa około 14 dni),
  • telogen – faza spoczynku; w telogenie włos wypada, rozpoczynając jednocześnie nowy cykl i przechodząc ponownie w fazę anagenu, w której dochodzi do wzrostu nowego włosa; obejmuje 10–20% włosów (trwa 2–4 miesiące).

Dzięki cyklicznemu przechodzeniu telogenu w anagen, u człowieka nie występuje faza linienia, która jest charakterystyczna dla zwierząt.

Dlaczego po COVID-19 nadmiernie wypadają włosy?

Wzmożoną utratę, a nawet tzw. wypadanie włosów garściami, zwiększające się zakola czy ogólne pogorszenie jakości włosów może być związane z przebyciem zakażenia wirusem COVID-19. Problem ten dotyka nawet 1/3 osób, które borykały się z infekcją. Wypadanie włosów występuje nie tylko u pacjentów, którzy przebyli zakażenie koronawirusem objawowo, ale również u tych, którzy nie zauważyli u siebie żadnych symptomów choroby. U tych drugich poznanie przyczyny łysienia jest trudniejsze, gdyż pacjenci nie wiążą tej zmiany z zakażeniem koronawirusem. Do wpadaniu włosów po przebyciu zakażenia COVID-19 dochodzi po około dwóch do czterech miesięcy od wyzdrowienia. Manifestuje się to bardzo gwałtownym, nagłym wzmożeniem wypadania włosów, zazwyczaj o charakterze telogenowym.

Powiązane produkty

Czym jest łysienie telogenowe?

O łysieniu telogenowym mówi się wówczas, gdy w fazę spoczynku – telogenu przechodzi większa część wszystkich włosów skóry głowy. Oznacza to, że więcej niż normalnie włosów jest w fazie spoczynku i wypadają one w jednym czasie. Zazwyczaj okres wzmożonego łysienia trwa około 3 miesięcy, podczas których może dojść do utraty nawet 50% włosów. Proces ten powinien samoistnie ustąpić. Nie udało się dotychczas wskazać jednej konkretnej przyczyny łysienia telogenowego. Zidentyfikowano jednak kilka czynników, które mogą wpływać na ten stan. Wyróżniono przede wszystkim czynniki fizjologiczne (np. ciąża i zmiany, które nastąpiły w organizmie kobiety po porodzie), stany podgorączkowe, gorączka (choroby przebiegające z bardzo wysoką gorączką), stres, leki, używki, schorzenia tarczycy, choroby nerek, wątroby, choroby chroniczne, np. toczeń układowy rumieniowaty, niedobory niektórych pierwiastków: żelaza, cynku, a także witamin z grupy B, zatrucie metalami ciężkimi.

Sprawdź, jakie witaminy i preparaty na piękne włosy znajdziesz na DOZ.pl

Czy można zatrzymać wypadanie włosów po COVID-19?

Nie da się zatrzymać wypadania włosów po COVID-19. Włosy, które znajdą się w fazie telogenu muszą po prostu wypaść, aby zrobić miejsce dla nowych tzw. baby hair.

Czy można już podczas infekcji koronawirusem przeciwdziałać wypadaniu włosów w przyszłości? Niestety podczas zakażenia wirusem SARS CoV-2 nie da się zapobiec powikłaniom, takim jak łysienie. Można zadbać o odpowiednią pielęgnację i suplementację po to, aby włosy odrosły szybciej. Zaleca się preparaty zawierające krzem, żelazo, aminokwasy siarkowe – cysteina, metionina, MSM (metylosulfonylometan), spirulinę, a także witaminy z grupy B. Jeśli pacjent zauważy, że włosów jest coraz mniej, zakola się powiększają, należy wdrożyć odpowiednią diagnostykę, aby ustalić przyczynę nadmiernej utraty włosów. Pomocna może być także wizyta u doświadczonego trychologa lub u dermatologa, którzy ustalą dalszy plan leczenia. Należy wykonać badania krwi oraz badanie skóry z wykorzstaniem tzw. kamerki trychologicznej, żeby wykluczyć ewentualne inne przyczyny łysienia.

Badania krwi, które powinny być wykonane podczas diagnostyki łysienia:

Jeśli lekarz podejrzewa przyczynę na tle hormonalnym, należy wykonać również badanie poziomu hormonów płciowych:

Wcierki, suplementy, zabiegi trychologiczne – co stosować  na wypadanie włosów po COVID-19?

Jeśli dojdzie do wypadania włosów po COVID-19 bardzo istotne jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji, diety oraz suplementacji. Prawidłowa pielęgnacja włosów rozpoczyna się od zadbania o skórę głowy. Najlepiej wykorzystać tu właściwości peelingów enzymatycznych lub mechanicznych z drobinkami ziaren owoców. Peelingi stosowane na skórę głowy doskonale ją oczyszczają, regenerują i pobudzają mikrokrążenie, co pozwala na lepsze przenikanie składników aktywnych z kosmetyków, np. wcierek.

Wcierki są to preparaty lecznicze lub substancje na bazie ziołowej, stosowane do wmasowywania w skórę głowy w celu wzmocnienia cebulek włosów oraz przyspieszenia ich porostu. Stosowanie jednej wcierki powinno trwać około 3 miesiące, przy założeniu, że masaż skóry głowy z kosmetykiem będzie stosowany codziennie. Dobrze jest potem zmienić preparat na kolejny o nieco innym składzie lub zrobić miesięczną przerwę. Wcierki można nakładać, korzystając z grzebienia lub tzw. grabek do wcierek. Oba przedmioty pomogą dodatkowo pobudzić mikrokrążenie, ułatwiając wchłanianie kosmetyku.

Bardzo ważne jest stosowanie łagodnych szamponów do włosów, które nie mają w swoim składzie SLS, (ang. Sodium Lauryl Sulfate) – silny detergent dodawany do wielu kosmetyków. Dobrze jest wybierać takie produkty, które zawierają pobudzającą mikrokrążenie argininę, odbudowującą cysteinę, a także stymulującą cebulki włosów kofeinę i wzmacniające krzem i keratynę.

Dieta osób borykających się z wypadaniem włosów powinna być zbilansowana, bogata w produkty zawierające siarkę, kwasy omega-3 oraz witaminy z grupy B, cynk i selen. Nie może zabraknąć ciemnozielonych warzyw, mięsa, ryb, nabiału, orzechów, kasz i jaj. 

Należy także dbać jak najlepiej o nowe włosy, które dopiero wyrastają. Zdrowy człowiek traci do 100 włosów dziennie. Zwiększenie tej ilości powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty. Jednakże nie można popaść w paranoję i liczyć każdego straconego włosa. Podczas konsultacji trychologicznej, dermatologicznej lub z lekarzem medycyny estetycznej może zostać zalecona:

  • mezoterapia igłowa skóry głowy koktajlami witaminowymi, peptydami, czynnikami wzrostu;
  • mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym;
  • karboksyterapia.    

Czym są i jak wyglądają zabiegi trychologiczne?

Zabieg mezoterapii igłowej jest wykonywany przez lekarza i polega na wprowadzeniu śródskórnie przy pomocy cienkiej igły preparatów z czynnikami wzrostu, które zahamują wypadanie oraz spowodują stymulację cebulek do wzrostu włosów. Należy wykonać około 4–5 zabiegów w odstępie 2.–4. tygodni, aby dostrzec należyty efekt. Mezoterapię można wykonać także z pobranym z krwi pacjenta osoczem bogatopłytkowym, które otrzymuje się po jej odwirowaniu w specjalnym urządzeniu. Uzyskany autologiczny preparat podaje się tak samo, jak mezoterapię – śródskórnie. Zabieg należy powtarzać, najlepiej od 4 do 10 razy, w zależności od nasilenia problemu i rodzaju preparatu wykorzystywanego do iniekcji.

Karboskyterapia jest to zabieg polegający na śródskórnym lub podskórnym wstrzykiwaniu niewielkich dawek dwutlenku węgla, który dociera do wybranych tkanek w organizmie. Efekt zabiegu to rozszerzone naczynia krwionośne, dzięki którym dochodzi do przyspieszanie procesu powstawania nowych, drobnych naczyń krwionośnych. Są one odpowiedzialne za lepsze utlenowanie i rewitalizację skóry głowy, a co za tym idzie zmniejszenie wypadania oraz przyspieszony wzrost włosów. Zabieg ten należy powtarzać co 7 dni w 12.–24. seriach.

Mezoterapia igłowa z karboskyterapią, dobrze dobraną dietą i odpowiednią pielęgnacją skóry głowy zahamują nadmierną utratę włosów.

  1. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa 2010, s.26-28.
  2. Ewelina Szendzielorz, Marta Bednarek, Nadmierna utrata włosów jako powikłanie po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, „Aesthetic Cosmetology and Medicine”, [online] https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/06/ACM-2021-03-vJ-Bednarek.pdf,  [dostęp:] 11.06.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl