Kobieta z problemem wypadających włosów po COVID-19
Weronika Krawiec

Wypadanie włosów po COVID-19

Wypadanie włosów po przebyciu COVID-19 jest jednym z bardziej charakterystycznych objawów, który może pojawić się nawet 4 miesiące po ustaniu objawów zakażenia. Przez wzgląd na to oddalenie w czasie pacjenci nie łączą wypadania włosów z infekcją wywołaną SARS CoV-2, dopatrując się innych zaburzeń w pracy organizmu, jak np. niedoborów żelaza, cynku czy niedoczynności tarczycy. Co zrobić, aby zahamować proces wypadania włosów i jak pobudzić wzrost nowych baby hair?

Kiedy w 2019 roku w Polsce pojawiły się pierwsze doniesienia na temat „pacjenta zero”, czyli pierwszej osoby, u której zdiagnozowano zakażenie wirusem SARS CoV-2. Od ponad dwóch lat ogromne grono ekspertów z całego świata bada powikłania zakażenia COVID-19.  Część dalekosiężnych skutków nie jest jeszcze znana, lecz tuż za objawami neurologicznymi, kardiologicznymi oraz tymi ze strony układu oddechowego nadmierne wypadanie włosów jest jednym z powikłań wymienianych przez specjalistów.

Dlaczego włosy wypadają?

Żeby zrozumieć, dlaczego włosy wypadają, a następnie wybrać najlepszą terapię, aby zahamować ten proces oraz przyspieszyć ich porost, należy zrozumieć fizjologiczny cykl wzrostu włosa. Włosy ludzkie, znajdują się w różnym stadium rozwoju.

Wyróżniamy trzy fazy wzrostu włosa:

 • anagen – okres wzrostu, dotyczy nawet do 85% włosów (trwa 3–6 lat),
 • katagen – okres przejściowy miedzy anagenem a telogenem, dotyczy do 1% włosów; w tej fazie cebulka włosa obumiera (trwa około 14 dni),
 • telogen – faza spoczynku; w telogenie włos wypada, rozpoczynając jednocześnie nowy cykl i przechodząc ponownie w fazę anagenu, w której dochodzi do wzrostu nowego włosa; obejmuje 10–20% włosów (trwa 2–4 miesiące).

Dzięki cyklicznemu przechodzeniu telogenu w anagen, u człowieka nie występuje faza linienia, która jest charakterystyczna dla zwierząt.

Dlaczego po COVID-19 nadmiernie wypadają włosy?

Wzmożoną utratę, a nawet tzw. wypadanie włosów garściami, zwiększające się zakola czy ogólne pogorszenie jakości włosów może być związane z przebyciem zakażenia wirusem COVID-19. Problem ten dotyka nawet 1/3 osób, które borykały się z infekcją. Wypadanie włosów występuje nie tylko u pacjentów, którzy przebyli zakażenie koronawirusem objawowo, ale również u tych, którzy nie zauważyli u siebie żadnych symptomów choroby. U tych drugich poznanie przyczyny łysienia jest trudniejsze, gdyż pacjenci nie wiążą tej zmiany z zakażeniem koronawirusem. Do wpadaniu włosów po przebyciu zakażenia COVID-19 dochodzi po około dwóch do czterech miesięcy od wyzdrowienia. Manifestuje się to bardzo gwałtownym, nagłym wzmożeniem wypadania włosów, zazwyczaj o charakterze telogenowym.

Powiązane produkty

Czym jest łysienie telogenowe?

O łysieniu telogenowym mówi się wówczas, gdy w fazę spoczynku – telogenu przechodzi większa część wszystkich włosów skóry głowy. Oznacza to, że więcej niż normalnie włosów jest w fazie spoczynku i wypadają one w jednym czasie. Zazwyczaj okres wzmożonego łysienia trwa około 3 miesięcy, podczas których może dojść do utraty nawet 50% włosów. Proces ten powinien samoistnie ustąpić. Nie udało się dotychczas wskazać jednej konkretnej przyczyny łysienia telogenowego. Zidentyfikowano jednak kilka czynników, które mogą wpływać na ten stan. Wyróżniono przede wszystkim czynniki fizjologiczne (np. ciąża i zmiany, które nastąpiły w organizmie kobiety po porodzie), stany podgorączkowe, gorączka (choroby przebiegające z bardzo wysoką gorączką), stres, leki, używki, schorzenia tarczycy, choroby nerek, wątroby, choroby chroniczne, np. toczeń układowy rumieniowaty, niedobory niektórych pierwiastków: żelaza, cynku, a także witamin z grupy B, zatrucie metalami ciężkimi.

Sprawdź, jakie witaminy i preparaty na piękne włosy znajdziesz na DOZ.pl

Czy można zatrzymać wypadanie włosów po COVID-19?

Nie da się zatrzymać wypadania włosów po COVID-19. Włosy, które znajdą się w fazie telogenu muszą po prostu wypaść, aby zrobić miejsce dla nowych tzw. baby hair.

Czy można już podczas infekcji koronawirusem przeciwdziałać wypadaniu włosów w przyszłości? Niestety podczas zakażenia wirusem SARS CoV-2 nie da się zapobiec powikłaniom, takim jak łysienie. Można zadbać o odpowiednią pielęgnację i suplementację po to, aby włosy odrosły szybciej. Zaleca się preparaty zawierające krzem, żelazo, aminokwasy siarkowe – cysteina, metionina, MSM (metylosulfonylometan), spirulinę, a także witaminy z grupy B. Jeśli pacjent zauważy, że włosów jest coraz mniej, zakola się powiększają, należy wdrożyć odpowiednią diagnostykę, aby ustalić przyczynę nadmiernej utraty włosów. Pomocna może być także wizyta u doświadczonego trychologa lub u dermatologa, którzy ustalą dalszy plan leczenia. Należy wykonać badania krwi oraz badanie skóry z wykorzstaniem tzw. kamerki trychologicznej, żeby wykluczyć ewentualne inne przyczyny łysienia.

Badania krwi, które powinny być wykonane podczas diagnostyki łysienia:

Jeśli lekarz podejrzewa przyczynę na tle hormonalnym, należy wykonać również badanie poziomu hormonów płciowych:

Wcierki, suplementy, zabiegi trychologiczne – co stosować  na wypadanie włosów po COVID-19?

Jeśli dojdzie do wypadania włosów po COVID-19 bardzo istotne jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji, diety oraz suplementacji. Prawidłowa pielęgnacja włosów rozpoczyna się od zadbania o skórę głowy. Najlepiej wykorzystać tu właściwości peelingów enzymatycznych lub mechanicznych z drobinkami ziaren owoców. Peelingi stosowane na skórę głowy doskonale ją oczyszczają, regenerują i pobudzają mikrokrążenie, co pozwala na lepsze przenikanie składników aktywnych z kosmetyków, np. wcierek.

Wcierki są to preparaty lecznicze lub substancje na bazie ziołowej, stosowane do wmasowywania w skórę głowy w celu wzmocnienia cebulek włosów oraz przyspieszenia ich porostu. Stosowanie jednej wcierki powinno trwać około 3 miesiące, przy założeniu, że masaż skóry głowy z kosmetykiem będzie stosowany codziennie. Dobrze jest potem zmienić preparat na kolejny o nieco innym składzie lub zrobić miesięczną przerwę. Wcierki można nakładać, korzystając z grzebienia lub tzw. grabek do wcierek. Oba przedmioty pomogą dodatkowo pobudzić mikrokrążenie, ułatwiając wchłanianie kosmetyku.

Bardzo ważne jest stosowanie łagodnych szamponów do włosów, które nie mają w swoim składzie SLS, (ang. Sodium Lauryl Sulfate) – silny detergent dodawany do wielu kosmetyków. Dobrze jest wybierać takie produkty, które zawierają pobudzającą mikrokrążenie argininę, odbudowującą cysteinę, a także stymulującą cebulki włosów kofeinę i wzmacniające krzem i keratynę.

Dieta osób borykających się z wypadaniem włosów powinna być zbilansowana, bogata w produkty zawierające siarkę, kwasy omega-3 oraz witaminy z grupy B, cynk i selen. Nie może zabraknąć ciemnozielonych warzyw, mięsa, ryb, nabiału, orzechów, kasz i jaj. 

Należy także dbać jak najlepiej o nowe włosy, które dopiero wyrastają. Zdrowy człowiek traci do 100 włosów dziennie. Zwiększenie tej ilości powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty. Jednakże nie można popaść w paranoję i liczyć każdego straconego włosa. Podczas konsultacji trychologicznej, dermatologicznej lub z lekarzem medycyny estetycznej może zostać zalecona:

 • mezoterapia igłowa skóry głowy koktajlami witaminowymi, peptydami, czynnikami wzrostu;
 • mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym;
 • karboksyterapia.    

Czym są i jak wyglądają zabiegi trychologiczne?

Zabieg mezoterapii igłowej jest wykonywany przez lekarza i polega na wprowadzeniu śródskórnie przy pomocy cienkiej igły preparatów z czynnikami wzrostu, które zahamują wypadanie oraz spowodują stymulację cebulek do wzrostu włosów. Należy wykonać około 4–5 zabiegów w odstępie 2.–4. tygodni, aby dostrzec należyty efekt. Mezoterapię można wykonać także z pobranym z krwi pacjenta osoczem bogatopłytkowym, które otrzymuje się po jej odwirowaniu w specjalnym urządzeniu. Uzyskany autologiczny preparat podaje się tak samo, jak mezoterapię – śródskórnie. Zabieg należy powtarzać, najlepiej od 4 do 10 razy, w zależności od nasilenia problemu i rodzaju preparatu wykorzystywanego do iniekcji.

Karboskyterapia jest to zabieg polegający na śródskórnym lub podskórnym wstrzykiwaniu niewielkich dawek dwutlenku węgla, który dociera do wybranych tkanek w organizmie. Efekt zabiegu to rozszerzone naczynia krwionośne, dzięki którym dochodzi do przyspieszanie procesu powstawania nowych, drobnych naczyń krwionośnych. Są one odpowiedzialne za lepsze utlenowanie i rewitalizację skóry głowy, a co za tym idzie zmniejszenie wypadania oraz przyspieszony wzrost włosów. Zabieg ten należy powtarzać co 7 dni w 12.–24. seriach.

Mezoterapia igłowa z karboskyterapią, dobrze dobraną dietą i odpowiednią pielęgnacją skóry głowy zahamują nadmierną utratę włosów.

 1. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa 2010, s.26-28.
 2. Ewelina Szendzielorz, Marta Bednarek, Nadmierna utrata włosów jako powikłanie po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, „Aesthetic Cosmetology and Medicine”, [online] https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/06/ACM-2021-03-vJ-Bednarek.pdf,  [dostęp:] 11.06.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

  Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

 • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

  Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

  Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

 • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

  Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

 • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

  Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

 • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

  Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Może się pojawić na bazie m.in. chorób ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo, że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto jest się zwrócić o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać problem.

 • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

  DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

 • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

  Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij