kobieta w bieliźnie stoi, zasłaniając sobie krocze dłońmi
Weronika Krawiec

Chlamydia — przyczyny, objawy, leczenie chlamydiozy

Objawy zakażenia chlamydią są bardzo charakterystyczne zarówno dla infekcji, która rozwija się w damskich, jak i męskich narządach płciowych. Podstawą zdiagnozowania chlamydiozy jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa, który zaleci lub wykona szereg badań podmiotowych, jak i przedmiotowych. Skuteczne leczenie chlamydiozy opiera się na wdrożeniu antybiotykoterapii. Jakie mogą być powikłania zakażenia chlamydią i  jak uniknąć chlamydiozy?

Chlamydiozą może wystąpić zarówno u kobiety, jak i mężczyzny, a objawy zakażenia chlamydią różnią się w zależności od płci. Podstawą leczenia zakażeń chlamydią jest odpowiednia antybiotykoterapia. Najczęściej stosuje się azytromycynę lub doksycyklinę, czyli leki, które można zażywać tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.  

Czym jest chlamydia?

Chlamydia (łac. Chlamydia Trachomatis) razem z rzeżączką (łac. Neisseria Gonorrhoae), rzęsistkiem pochwowym (łac. Trichomonas Vaginalis) należy do grupy chorób przenoszonych drogą płciową, czyli tzw. STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Najczęstszą infekcją dróg moczowych transmitowaną przez kontakty seksulane jest rzeżączka. Do kolejnej grupy zaliczono nierzeżączkowe zapalenia cewki moczowej, do których należy także chlamydia.

Istnieją różne rodzaje Chlamydii, które wywołują nie tylko zakażenia dróg rodnych:

  • Chlamydia Trachomatis – odpowiedzialna za zakażenia cewki moczowej i spojówek; jest przenoszona drogą płciową.
  • Chlamydia Psittaci – rodzaj występujący u ptactwa oraz zwierząt hodowlanych; u kobiet po kontakcie z chorymi zwierzętami może dojść do zakażeń dróg rodnych oraz poronień.
  • Chlamydia Pneumoniae – wywołuje zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych.

Istnieją również podtypy Chlamydia Trachomatis L1, L2, L3, które wywołują ziarnicę weneryczną pachwin (łac. lymphogranuloma venerum).

Jak dochodzi do zakażenia chlamydią?

Do zakażenia Chlamydia Trachomatis dochodzi na drodze kontaktów seksualnych. Niezależnie od tego, czy są to kontakty waginalne, oralne czy analne – podczas każdego stosunku może dojść do przeniesienia chlamydiozy. Zdarza się, że do zakażenia dochodzi podczas cewnikowania lub przez obecność ciała obcego w drogach rodnych.

Czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo zakażenia chlamydiozą są:

  • kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego;
  • częste zmiany partnerów seksualnych;
  • niski status socjoekonomiczny;
  • obecność innej choroby przenoszonej drogą płciową;
  • współżycie z partnerem seksualnym, który choruje na chlamydiozę.

Polecane dla Ciebie

Chlamydioza – objawy u kobiet i u mężczyzn

Chlamydiozą może wystąpić zarówno u kobiety, jak i mężczyzny. Objawy zakażenia chlamydią różnią się w zależności od płci. U mężczyzn jednym z objawów jest pojawienie się niepokojącej wydzieliny przy ujściu cewki moczowej o charakterze ropno-śluzowym. Kolejnym nieprzyjemnym objawem jest dysuria, czyli trudności w oddawaniu moczu. Mikcja może być bolesna, a strumień moczu bardzo mały bądź kroplowy. Może się także pojawić ból w okolicy jąder (jednostronny).

Nawet u 60% kobiet chlamydioza może przejść bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Objawy towarzyszące zakażeniu Chlamydia Trachomatis są typowymi występującymi podczas zakażenia cewki moczowej. Kobietę zakażoną chlamydią zaniepokoi świąd okolicy cewki moczowej, problemy z oddawaniem moczu, ropny lub ropno-śluzowy wyciek. Pojawi się także nieprawidłowa wydzielina pochwowa.

Upławy należy różnicować ze względu na przyczynę zakażenia:

  • chlamydia i rzeżączka – ropna lub ropno-śluzowa,
  • rzęsistek pochwowy – żółtozielona, obfita, pienista wydzielina.
Dowiedz się więcej o tym, czego objawem może być pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych

Dodatkowo obserwuje się ból w okolicy podbrzusza, krwawienia po stosunku płciowym i między miesiączkami. U wielu kobiet występują zaburzenia miesiączkowania. Często dochodzi do jednoczesnego zakażenia cewki moczowej i szyjki macicy. Szyjka macicy jest wtedy bolesna i obrzęknięta. Kolejną manifestacją zakażenia chlamydią jest ziarnica weneryczna pachwin, objawia się bolącym guzkiem w okolicy pachwiny. Rozpoznanie stawia się  na podstawie wymazu z dróg płciowych, nieleczona prowadzi do wielu powikłań.

Diagnostyka chlamydiozy

Jeśli u kogoś występują któreś z objawów chlamydiozy, powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa w celu przeprowadzenia pełnej diagnostyki. Podstawą jest badanie podmiotowe oraz przedmiotowe. Badanie ginekologiczne pozwoli na ocenę cewki moczowej i szyjki macicy. Z badań diagnostycznych należy wykonać badanie ogólne moczu oraz wymaz z cewki moczowej, kanału szyjki macicy czy z pochwy. Materiał uzyskany poddaje się badaniu mikroskopowemu, które pozwala na ustalenie diagnozy.

W przypadku podejrzenia zapalenia płuc wywołanego przez chlamydię należy wykonać RTG klatki piersiowej.

Chlamydioza – leczenie

Podstawą leczenia zakażeń chlamydią jest odpowiednia antybiotykoterapia. Stosuje się azytromycynę lub doksycyklinę. Są to leki dostępne wyłącznie na receptę.

W przypadku, gdy leczenie powyższymi antybiotykami nie przynosi dobrych efektów lub infekcja powraca, należy zmienić podawany wcześniej antybiotyk na inny. Jeśli podczas badań nie udało się ustalić, co jest przyczyną nieprzyjemnych objawów, należy zastosować leczenie, które będzie skutecznie nie tylko w przypadku Chlamydia Trachomatis, a także Neisseria Gonorrhoea (dwoinka rzeżączki).

Chlamydioza – powikłania nieleczonego zakażenia chlamydią

Każde zakażenie okolic płciowych powinno być skonsultowane z lekarzem, gdyż nieleczone może nieść za sobą wiele powikłań. U kobiet może dojść do zapalenia szyjki macicy, narządów miednicy mniejszej, odbytu, gardła, spojówek, a nawet ciąży pozamacicznej i niepłodności. Do zapalenia spojówek wywołanego przez chlamydię najczęściej dochodzi na drodze autoinfekcji – osoba chora przenosi chlamydię sama, np. na dłoniach do oka podczas drapania lub przecierania.

Wśród powikłań chlamydiozy u mężczyzn należy wymienić zapalenie jądęr, najądrzy, pęcherzyków nasiennych. U obu płci może dojść do wystąpienia chlamydiowego zapalenia spojówek oraz Zespołu Reitera – towarzyszy mu triada objawów: zapalenie cewki moczowej, zapalenie stawów, zapalenie spojówek. Obecność choroby przenoszonej drogą kontaktów seksualnych, a w tym chlamydii zwiększa ryzyko zakażenia wirusem HIV.

Chlamydioza – profilaktyka

Do profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową należy unikanie przygodnych kontaktów seksualnych oraz stosowanie antykoncepcji barierowej. Podczas trwającego oraz leczonego zakażenia należy unikać kontaktów seksualnych przez minimum 7 dni po ustaniu objawów. Niezbędna jest też odpowiednia higiena oraz częste mycie dłoni po to, aby zapobiec przeniesieniu infekcji na powierzchnię oka. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca wykonywanie badań profilaktycznych w kierunku Chlanydia Trachomatis u kobiet w I i III trymestrze ciąży, natomiast u osób aktywnych seksualnie raz w roku.

Źródła:
•    Pod. Red. Grzegorza Bręborowicza, Położnictwo i Ginekologia , Warszawa 2015, s.330-332
•    Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa 2010, s.477-482
•    Interna Szczeklika Mały Podręcznik 2020/2021, Pod Red. Piotra Gajewskiego, Wrocław 2020, s.1007-1008
•    Prof. Dr hab. N. med. Marek Prost, Chlamydiowe zapalenie spojówek(wtrętowe zapalenie spojówek), „mp.pl”[online] https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/83655,chlamydiowe-zapalenie-spojowek-wtretowe-zapalenie-spojowek [dostęp:]11.04.2013
•    Ranit Mishori, Zakażenia Chlamydia trachomatis: badania przesiewowe, rozpoznanie i postępowanie, „mp.pl”[online]
https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/119408,zakazenia-chlamydia-trachomatis-badania-przesiewowe-rozpoznanie-i-postepowanie [dostęp:] 29.04.2015

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema, popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub wykonując odbudowę estetyczną, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij