Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać i wyleczyć?
Magdalena Sochacka

Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Liczba zakażeń wirusem HSV ciągle wzrasta. Szacuje się, że opryszczka narządów płciowych dotyka 5-10 proc. kobiet w wieku prokreacyjnym na całym świecie. Większość pacjentów (aż 85-95 proc.) nie jest świadoma choroby…

Opryszczka narządów płciowych – co ją powoduje?

Za pojawienie się niepokojących objawów odpowiada zakażenie wirusem HSV (Herpes simplex virus), najczęściej typu 2. Zdarzają się jednak przypadki, i to coraz częściej, gdy dolegliwości w okolicach intymnych powoduje wirus odpowiedzialny za opryszczkę wargową (HSV-1). W czasie stosunku płciowego wnika on do organizmu ludzkiego. Wrotami zakażenia są drobne otarcia i rany błon śluzowych lub skóry, głównie w okolicy cewki moczowej, odbytu, pochwy i szyjki macicy. Następnie intruz namnaża się w wierzchnich warstwach skóry, powodując stan zapalny tej okolicy i niszcząc zdrowe komórki.

Opryszczka narządów płciowych – jak można się zarazić?

Zakażenie przenosi się przez bezpośredni kontakt (wirus obecny jest w wydzielinach), podczas stosunku pochwowego, oralnego lub analnego. Możliwe jest także przeniesienie zakażenia z matki na płód lub na noworodka (zakażenie okołoporodowe).

Powiązane produkty

Jak objawia się opryszczka narządów płciowych?

Pierwsze zachorowanie, zwane zakażeniem pierwotnym, zazwyczaj przebiega dość ciężko, z towarzyszącymi objawami ogólnymi, takimi jak osłabienie, gorączka z dreszczami, bóle stawowo-mięśniowe. Dochodzi także do powiększenia najbliższych węzłów chłonnych, głównie pachwinowych. Skóra okolic intymnych jest zaczerwieniona, może nieprzyjemnie boleć i swędzieć. Na jej powierzchni pojawiają się wykwity w różnych stadiach ewolucyjnych – na początku przybierają postać pęcherzyków, a gdy już pękną, widoczne są nadżerki, które pokrywają się brązowawym strupem. U kobiet najczęściej zajęte są wargi sromowe, pochwa i szyjka macicy, a nawet skóra wokół odbytu. Mężczyźni z kolei narzekają na zmiany skórne napletka, żołędzi, prącia lub pośladków. Seks oralny może doprowadzić do opryszczkowego zapalenia gardła, a kontakty analne mogą być przyczyną zapalenia błony śluzowej odbytnicy.

Czy opryszczka narządów płciowych może nawracać?

Wirus, po wywołaniu zakażenia pierwotnego, przemieszcza się drogą nerwów do neuronów czuciowych w okolicy krzyżowej kręgosłupa, gdzie pozostaje w postaci utajonej przez wiele lat. W sprzyjających warunkach, pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, dochodzi do jego reaktywacji (opryszczka nawrotowa). Czynnikami spustowymi są najczęściej stres, przeziębienie, wychłodzenie, miesiączka, osłabienie organizmu, niedożywienie, choroba bakteryjna, ekspozycja na silne światło słoneczne (promieniowanie UV). Rzadko do nawrotu dochodzi samoistnie.

Opryszczka narządów płciowych – jak lekarz stawia diagnozę?

Do postawienia właściwego rozpoznania wystarcza zazwyczaj charakterystyczny obraz kliniczny. Istnieją także badania laboratoryjne pozwalające na identyfikację wirusa – hodowla komórkowa, wykrywanie DNA wirusa czy badania serologiczne polegające na wykrywaniu odpowiednich przeciwciał.

Opryszczka narządów płciowych – jak przebiega leczenie?

Należy przede wszystkim pamiętać, że dostępne obecnie metody leczenia nie eliminują wirusa utajonego z organizmu i nie zmniejszają ryzyka zakażenia innych osób ani częstości i ciężkości nawrotów po zaprzestaniu leczenia. Leki przeciwwirusowe (acyklowir, walacyklowir) podawane doustnie zmniejszają nasilenie objawów zakażenia pierwotnego i nawrotowego. Długość leczenia uzależniona jest od nasilenia objawów oraz od tego, czy mamy do czynienia z zakażeniem pierwotnym, czy nawrotowym.

Wspomagająco w leczeniu opryszczki można sobie pomóc domowymi sposobami. W łagodzeniu dolegliwości może pomóc przyjmowanie leków przeciwbólowych (np. paracetamolu), wykonywanie okładów z lodu na zmienioną chorobowo okolicę i noszenie bawełnianej przewiewnej bielizny.

Opryszczka narządów płciowych – zagrożenie dla kobiet w ciąży

Dla kobiet spodziewających się dziecka groźne jest zwłaszcza zakażenie pierwotne. Na tym etapie organizm matki nie zdążył jeszcze wytworzyć przeciwciał, które chronią płód przed niebezpieczeństwem. Wirus HSV może przyczynić się do wystąpienia porodu przedwczesnego, a także mieć istotny wpływ na rozwój dziecka. U zakażonego noworodka najczęściej występują zmiany skórne, dochodzi do zajęcia rogówki w oku, zapalenia jamy ustnej, a nawet zapalenia opon mózgowych. W przypadku opryszczki narządów płciowych ciężarnej bierze się pod uwagę wykonanie cesarskiego cięcia.

Największe ryzyko przeniesienia zakażenia na noworodka istnieje, gdy choroba pojawia się po raz pierwszy krótko przed terminem porodu (ok. sześciu tygodni).

Opryszczka narządów płciowych – czy można uchronić się przed zakażeniem?

Wydaje się, że najistotniejszym elementem profilaktyki jest informowanie partnera seksualnego o byciu nosicielem wirusa, gdyż zarażać można również w okresie bezobjawowym choroby. Unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych może uchronić nas przed infekcją. Używanie prezerwatywy lateksowej podczas stosunku zmniejsza ryzyko zakażenia (ale go nie eliminuje – szczególnie gdy wykwity są umiejscowione poza penisem). Gdy objawy już jednak wystąpią, należy unikać współżycia z osobami zdrowymi.

Kobiety podczas wizyty u ginekologa powinny informować lekarza o przebytej w przeszłości chorobie. Jeśli natomiast na opryszczkę narządów płciowych cierpiał kiedyś partner, warto by kierując się dobrem dziecka, powstrzymywał się od podejmowania współżycia ze zdrową kobietą w III trymestrze ciąży.   

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają? Jak stosować tabletki na menopauzę?

    Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety jest przekwitanie, czyli powolne wygaszanie czynności jajników i zmniejszanie się ilości wydzielanych hormonów płciowych, skutkiem czego jest zaprzestanie miesiączkowania. Towarzyszą temu dolegliwości wpływające na samopoczucie, zdrowie i jakość życia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki bez recepty na menopauzę stosować?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.