Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?
Anna Lipka

Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

Uporczywe swędzenie, pieczenie i ból okolic intymnych to wciąż wstydliwy problem, którego nie należy bagatelizować. Przyczyną jest najprawdopodobniej infekcja intymna, która jeśli nie jest odpowiednio leczona, może doprowadzić nawet do niepłodności.

Najczęstsze przyczyny infekcji intymnych

Choć przyczyną dolegliwości intymnych może być szereg różnych patogenów, w 90% przypadków za infekcje odpowiedzialne są bakterie lub grzyby. Do stanu chorobowego dochodzi wówczas, gdy zostaje zaburzona naturalna równowaga mikroflory pochwy. Czynnikami sprzyjającymi takiej sytuacji są zaburzenia hormonalne, menopauza, ciąża, cukrzyca, antybiotykoterapia, stres oraz nieprawidłowe nawyki związane z higieną intymną.

Objawy infekcji intymnych

Do najczęstszych objawów infekcji intymnych należą nieprawidłowo wyglądające przykre upławy – mogą być żółtawe, szarawe, zielonkawe, kremowe lub podbarwione krwią, ale także przezroczyste, niemniej bardzo obfite i wodniste. Części z nich może towarzyszyć ból i pieczenie, ale nie jest to warunek konieczny, ponieważ wiele chorób przebiega bezobjawowo. Zaniepokoić powinny przede wszystkim ból podbrzusza (również podczas stosunku lub oddawania moczu), zmiany skórne w okolicy narządów płciowych, a nawet powiększone węzły chłonne.

Powiązane produkty

Czym odróżnić infekcję intymną od choroby wenerycznej?

Niektóre choroby weneryczne w swoim przebiegu są bardzo podobne do infekcji intymnych niezwiązanych ze współżyciem. W obu przypadkach może pojawić się ból, pieczenie i nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Tylko lekarz ginekolog może dokonać diagnozy na podstawie badania ginekologicznego oraz mikrobiologicznego (Warto dodać, że w aptekach dostępne są komercyjne testy diagnostyczne na obecność chlamydii, kiły, a nawet HIV. Ich wynik najlepiej jest jednak skonsultować z lekarzem). Uwagę pacjentki (lub w przypadku chorób wenerycznych – także pacjenów) powinny przykuć jednak powikłania, będące następstwem rozwoju choroby wenerycznej, występujące w postaci, m.in. zaburzeń układu nerwowego, pracy serca lub zmian dermatologicznych na skórze.

Świąd pochwy w ciąży

W ciąży, ze względu na zmiany hormonalne, podwyższa się pH pochwy, co zwiększa podatność na infekcje intymne. W przypadku swędzenia należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który prowadzi ciążę. Można też samodzielnie zmierzyć pH pochwy za pomocą specjalnych pasków – pH większe niż 4,5 sugeruje infekcję. W ciąży najczęściej zdarza się grzybica pochwy, której głównym objawem jest świąd i białe, serowate upławy. Z kolei w przypadku infekcji bakteryjnej, upławy mają kolor szary lub żółtozielony.

Świąd pochwy przed menopauzą

W okresie około- i pomenopauzalnym stwierdza się fizjologiczny spadek estrogenów. Jednym z efektów takiego stanu są zmiany atroficzne nabłonka błonka pochwy. Oznacza to, że śluzówka pochwy staje się mniej nawilżona niż wcześniej, powodując dyskomfort przy współżyciu oraz nieprzyjemny świąd. Pomocna może okazać się tu hormonalna terapia zastępcza (HTZ) albo miejscowe preparaty z estrogenami, które łagodzą objawy.

Konsekwencje nieleczonej infekcji intymnej

Nieleczona infekcja intymna, w zależności od patogenu, może mieć poważne i nieodwracalne konsekwencje. Należy być świadomym, że nieleczony stan zapalny, szczególnie jeśli chodzi o infekcje bakteryjne, może rozszerzyć się na cewkę moczową, szyjkę macicy, a w ostateczności jajowody, powodując zrosty i w konsekwencji niepłodność. Nieleczona infekcja może też być przyczyna ropni miednicy mniejszej, których leczenie zachowawcze za pomocą antybiotykoterapii często daje mierne efekty. Konieczna jest wówczas interwencja chirurgiczna.

Jak leczyć infekcje intymne, złagodzić świąd i pieczenie, wyleczyć upławy z pochwy? Maści, globulki, tabletki

Podstawą skutecznie wyleczonej infekcji intymnej jest prawidłowo postawiona diagnoza, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa. W przypadkach nieoczywistych lub trudno leczących, lekarz może zadecydować o pobraniu wymazu z pochwy. W przypadku infekcji grzybiczych stosuje się leczenie miejscowe, wykorzystując preparat z grupy azoli (np. klotrimazol) w postaci maści lub globulek dopochwowych. Istnieje też alternatywa w postaci leczenia systemowego i jest to wówczas pojedyncza, doustna dawka flukonazolu.

Leki na grzybicę pochwy bez recepty, które bez problemu są dostępne w aptece, to te zawierające w swoim składzie wspomnianą substancję czynną, np. klotrimazol, który pomaga złagodzić pieczenie lub globulki dopochwowe z fentykonazolem, stosowane w dwóch wariantach – kuracji jednodniowej lub trzydniowej. Globulki należy po uprzednim umyciu rąk aplikować dopochwowo na noc.
Infekcje bakteryjne leczy się dwutorowo - antybiotykoterapią i probiotykami, które odbudowują prawidłową mikroflorę bakteryjną pochwy. Antybiotyk może zostać dostarczony w postaci globulki, maści lub doustnej tabletki - wszystkie te środki dostępne są jednak tylko na receptę, dlatego w przypadku podejrzanych dolegliwości kluczowa jest wizyta u ginekologa.

Czy istnieją domowe sposoby na skuteczne pozbycie się infekcji intymnej?

Mimo, że niemal każdym forum internetowym, na którym znajdują się wątki związane ze zdrowiem intymnym,można odnaleźć takie zapytanie, należy być świadomym, iż nie istnieją skuteczne domowe sposoby na pozbycie się infekcji intymnej. Dostępne są jednak takie, które pomogą złagodzić nieco uporczywe objawy. Popularne są roztwory z ziołowymi wyciągami z aloesu, szałwii, pokrzywy, czy nagietka lekarskiego. Duże znaczenie ma też wygodna i przewiewna bielizna, a także poprawna higiena. Najlepiej sięgać po delikatne płyny i emulsje do mycia okolic intymnych.

Jaką dietę stosować, żeby unikać infekcji intymnych? Suplementy, probiotyki, witaminy i minerały

Nie istnieją żadne dowody naukowe, które potwierdzają, że konkretne produkty spożywcze bezpośrednio przeciwdziałają rozwojowi infekcji intymnych. Wiadomo jednak, które sprzyjają rozwojowi szkodliwych patogenów i te produkty należy spróbować ograniczyć lub całkowicie wyeliminować ze swojej diety. W przypadku grzybicy należy ograniczyć spożycie cukrów prostych, mąki i ryżu. Warto także do swojej diety wprowadzić naturalne probiotyki, tj. jogurty, kefiry, ogórki kiszone, a nawet kimchi lub kombuchę. W aptece dostępne są z kolei  probiotyki ginekologiczne. Są to preparaty zawierające specjalnie wyselekcjonowane żywe kultury bakterii, które pomagają odbudować florę bakteryjną pochwy. Probiotyki dostępne są w dwóch postaciach – dopochwowej oraz doustnej.

W zachowaniu prawidłowej mikroflory pomagają również produkty spożywcze promujące wzrost dobroczynnych bakterii. Są to czosnek, por, cebula, banany, szparagi, soja oraz zboża. Należy jednak mieć na uwadze, że mogą one pogorszyć dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego (IBS). W przypadku infekcji, które przebiegają z zajęciem cewki moczowej, pomocne mogą okazać się preparaty z wyciągiem z żurawiny oraz witamina C. Zakwaszają one mocz, przez co staje się on środowiskiem niesprzyjającym rozwojowi bakterii.

  1. Bręborowicz G. H. i in., Położnictwo i ginekologia. Położnictwo tom 2, Warszawa, 2020.
  2. Kotarski J. i in, Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie leczenia ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia pochwy i sromu, „Ginekologia Polska", nr 79, 2008 .
  3. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące etiopatogenezy i leczenia nawrotowej postaci drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu. „Ginekologia Polska", nr 82 (11) 2011. 
  4. Arul A. R. S. i in., Prevalence of antenatal vulvovaginal candidiasis: our experience. International Journal of Reproduction, Contraception, „Obstetrics and Gynecology", 6 (2) 2017.
  5. Roberts C. L. i in., Treatment of asymptomatic vaginal candidiasis in pregnancy to prevent preterm birth: an open-label pilot randomized controlled trial, „BMC, Pregnancy Childbirth", 18 (11)  2011.
  6. Aguin T. J. i in., Vulvovaginal candidiasis in pregnancy, „Current Infectious Disease Report", 7 (6) 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij