Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?
Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.
- Najczęstsze przyczyny infekcji intymnych
- Objawy infekcji intymnych
- Jak odróżnić infekcję intymną od choroby wenerycznej?
- Konsekwencje nieleczonej infekcji intymnej
- Jak leczyć infekcje intymne? Jak złagodzić świąd i pieczenie oraz wyleczyć upławy z pochwy? Maści, globulki, tabletki
- Czy istnieją domowe sposoby na skuteczne pozbycie się infekcji intymnej?
- Jaką dietę stosować, żeby unikać infekcji intymnych? Suplementy, probiotyki, witaminy i minerały
Uporczywe swędzenie, pieczenie i ból okolic intymnych to wciąż wstydliwy problem, którego nie należy bagatelizować. Przyczyną jest najprawdopodobniej infekcja intymna, która może doprowadzić nawet do niepłodności, jeśli nie jest odpowiednio leczona.
Najczęstsze przyczyny infekcji intymnych
Choć przyczyną dolegliwości intymnych może być szereg różnych patogenów, w 90% przypadków za infekcje odpowiedzialne są bakterie lub grzyby. Do stanu chorobowego dochodzi wówczas, gdy zostaje zaburzona naturalna równowaga mikroflory pochwy. Czynnikami sprzyjającymi takiej sytuacji są zaburzenia hormonalne, menopauza, ciąża, cukrzyca, antybiotykoterapia, stres oraz nieprawidłowe nawyki związane z higieną intymną.
Objawy infekcji intymnych
Do najczęstszych objawów infekcji intymnych należą nieprawidłowo wyglądające przykre upławy – mogą być żółtawe, szarawe, zielonkawe, kremowe lub podbarwione krwią, ale także przezroczyste, niemniej bardzo obfite i wodniste. Części z nich może towarzyszyć ból i pieczenie, ale nie jest to warunek konieczny, ponieważ wiele chorób przebiega bezobjawowo. Zaniepokoić powinny przede wszystkim ból podbrzusza (również podczas stosunku lub oddawania moczu), zmiany skórne w okolicy narządów płciowych, a nawet powiększone węzły chłonne.
Jak odróżnić infekcję intymną od choroby wenerycznej?
Niektóre choroby weneryczne w swoim przebiegu są bardzo podobne do infekcji intymnych niezwiązanych ze współżyciem. W obu przypadkach może pojawić się ból, pieczenie i nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Tylko lekarz ginekolog może dokonać diagnozy na podstawie badania ginekologicznego oraz mikrobiologicznego. Warto dodać, że w aptekach dostępne są komercyjne testy diagnostyczne na obecność chlamydii, kiły, a nawet HIV. Ich wynik najlepiej jest jednak skonsultować z lekarzem. Uwagę pacjentki (lub w przypadku chorób wenerycznych – także pacjentów) powinny przykuć jednak powikłania będące następstwem rozwoju choroby wenerycznej, występujące w postaci m.in. zaburzeń układu nerwowego, pracy serca lub zmian dermatologicznych na skórze.
Świąd pochwy w ciąży
W ciąży ze względu na zmiany hormonalne podwyższa się pH pochwy, co zwiększa podatność na infekcje intymne. W przypadku swędzenia należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który prowadzi ciążę. Można też samodzielnie zmierzyć pH pochwy za pomocą specjalnych pasków – pH większe niż 4,5 sugeruje infekcję. W ciąży najczęściej zdarza się grzybica pochwy, której głównym objawem jest świąd i białe, serowate upławy. Z kolei w przypadku infekcji bakteryjnej upławy mają kolor szary lub żółtozielony.
Świąd pochwy przed menopauzą
W okresie około- i pomenopauzalnym stwierdza się fizjologiczny spadek estrogenów. Jednym z efektów takiego stanu są zmiany atroficzne nabłonka pochwy. Oznacza to, że śluzówka pochwy staje się mniej nawilżona niż wcześniej, co powoduje dyskomfort przy współżyciu oraz nieprzyjemny świąd. Pomocna może okazać się hormonalna terapia zastępcza (HTZ) albo miejscowe preparaty z estrogenami, które łagodzą objawy.
Konsekwencje nieleczonej infekcji intymnej
Nieleczona infekcja intymna, w zależności od patogenu, może mieć poważne i nieodwracalne konsekwencje. Należy być świadomym, że nieleczony stan zapalny – szczególnie jeśli chodzi o infekcje bakteryjne – może rozszerzyć się na cewkę moczową, szyjkę macicy, a w ostateczności na jajowody, powodując zrosty i w konsekwencji niepłodność. Nieleczona infekcja może też być przyczyną ropni miednicy mniejszej, których leczenie zachowawcze za pomocą antybiotykoterapii często daje mierne efekty. Konieczna jest wówczas interwencja chirurgiczna.
Jak leczyć infekcje intymne? Jak złagodzić świąd i pieczenie oraz wyleczyć upławy z pochwy? Maści, globulki, tabletki
Podstawą skutecznie wyleczonej infekcji intymnej jest prawidłowo postawiona diagnoza, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa. W przypadkach nieoczywistych lub trudno leczących lekarz może zadecydować o pobraniu wymazu z pochwy. W przypadku infekcji grzybiczych stosuje się leczenie miejscowe, wykorzystując preparat z grupy azoli (np. klotrimazol) w postaci maści lub globulek dopochwowych. Istnieje też alternatywa w postaci leczenia systemowego i jest to wówczas pojedyncza, doustna dawka flukonazolu.
Leki na grzybicę pochwy bez recepty, które bez problemu są dostępne w aptece, to produkty zawierające w swoim składzie wspomnianą substancję czynną, np. klotrimazol, który pomaga złagodzić pieczenie, lub globulki dopochwowe z fentikonazolem, stosowane w dwóch wariantach – kuracji jednodniowej lub trzydniowej. Globulki należy po uprzednim umyciu rąk aplikować dopochwowo na noc.
Czy istnieją domowe sposoby na skuteczne pozbycie się infekcji intymnej?
Mimo że niemal na każdym forum internetowym, na którym znajdują się wątki związane ze zdrowiem intymnym, można odnaleźć takie zapytanie, należy być świadomym, iż nie istnieją skuteczne domowe sposoby na pozbycie się infekcji intymnej. Dostępne są jednak metody, które pomogą złagodzić nieco uporczywe objawy. Popularne są roztwory z ziołowymi wyciągami z aloesu, szałwii, pokrzywy czy nagietka lekarskiego. Duże znaczenie ma też wygodna i przewiewna bielizna, a także poprawna higiena. Najlepiej sięgać po delikatne płyny i emulsje do mycia okolic intymnych.
Jaką dietę stosować, żeby unikać infekcji intymnych? Suplementy, probiotyki, witaminy i minerały
Nie istnieją żadne dowody naukowe, które potwierdzają, że konkretne produkty spożywcze bezpośrednio przeciwdziałają rozwojowi infekcji intymnych. Wiadomo jednak, które sprzyjają rozwojowi szkodliwych patogenów i te produkty należy spróbować ograniczyć lub całkowicie wyeliminować ze swojej diety. W przypadku grzybicy należy ograniczyć spożycie cukrów prostych, mąki i ryżu.
Warto także wprowadzić do swojej diety naturalne probiotyki, tj. jogurty, kefiry, ogórki kiszone, a nawet kimchi lub kombuchę. W aptece dostępne są z kolei probiotyki ginekologiczne. Są to preparaty zawierające specjalnie wyselekcjonowane żywe kultury bakterii, które pomagają odbudować florę bakteryjną pochwy. Probiotyki dostępne są w dwóch postaciach – dopochwowej oraz doustnej.
W zachowaniu prawidłowej mikroflory pomagają również produkty spożywcze promujące wzrost dobroczynnych bakterii. Są to: czosnek, por, cebula, banany, szparagi, soja oraz zboża. Należy jednak mieć na uwadze, że mogą one pogorszyć dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego (IBS). W przypadku infekcji, które przebiegają z zajęciem cewki moczowej, pomocne mogą okazać się preparaty z wyciągiem z żurawiny oraz witamina C. Zakwaszają one mocz, przez co staje się on środowiskiem niesprzyjającym rozwojowi bakterii.