
Infekcja intymna – 6 produktów, które zawsze warto mieć pod ręką
Prezerwatywy
Choć infekcje intymne nie zawsze związane są z aktywnością seksualną, to należy pamiętać, że są one wywoływane przez bakterie i grzyby, a jedną z przyczyn zakażenia może być współżycie z zarażonym partnerem. Jeśli masz więc podejrzenia, że twój partner seksualny przechodzi infekcję, albo podejmujesz kontakty seksualne z osobami, których stan zdrowia nie jest ci znany, zawsze miej przy sobie prezerwatywę.
Preparaty do higieny intymnej
Jedną z przyczyn infekcji intymnych jest zła higiena okolic intymnych. Dlatego też w swojej łazience powinnaś mieć specjalne środki do higieny intymnej. Płyny, żele czy pianki przeznaczone do dbania o tę szczególną strefę naszego ciała są delikatne i mają odpowiedni współczynnik pH, dzięki czemu przyczyniają się do utrzymania kwasowego odczynu w drogach rodnych kobiety. Jednocześnie należy pamiętać, jak ważna jest częstotliwość i sposób podmywania się. Okolice intymne myjemy raz-dwa razy dziennie, podmywając się zawsze od sromu w stronę odbytu, w innym wypadku łatwo o przeniesienie bakterii kałowych w okolice wejścia do pochwy.
Polecane dla Ciebie
Żele nawilżające
Suchość pochwy (która występuje np. w okresie menopauzy), używanie drażniących środków do higieny czy noszenie nieodpowiedniej bielizny mogą przyczynić się do powstawania otarć naskórka. Takie uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że łatwiej o infekcję intymną. Dlatego też, aby zapobiegać zakażeniom, należy stosować żele nawilżające o niskim pH.
Probiotyki dopochwowe
Do infekcji intymnych dochodzi wtedy, gdy zaburzona zostaje flora bakteryjna pochwy. Dobroczynne bakterie Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus to bakterie kwasu mlekowego, które tworzą mikroflorę o kwaśnym pH. Kiedy flora zostaje zaburzona, rośnie ryzyko pojawienia się infekcji. Aby zwalczyć infekcję, należy zwalczyć bakterie lub grzyby, które ją wywołały, a następnie odbudować florę. Tu pomocne będą probiotyki, które nie tylko przyczyniają się do zmniejszenia liczby chorobotwórczych drobnoustrojów w pochwie, ale też wykazują działanie regenerujące. Stosując probiotyki, obniżasz prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych infekcji.
https://www.ptgin.pl/index.php/content/download/9490/140494/file/Zastosowanie%20produkt%C3%B3w%20GINEintima%C2%AE%20w%20ginekologii.pdf
Leki bez recepty
W aptece zaopatrzysz się w wiele różnych leków bez recepty, dzięki którym złagodzisz objawy infekcji intymnej. Możesz kupić leki doustne, w ich składzie powinny znajdować się bakterie kwasu mlekowego, które pomogą przywrócić prawidłową florę bakteryjną pochwy. Aby uzyskać zadowalający efekt, leki doustne należy przyjmować przez okres trzech tygodni.
Świetnie sprawdzą się również globulki dopochwowe, które łagodzą objawy zarówno infekcji bakteryjnych, grzybiczych, jak i mieszanych. Aby były skuteczne, powinny zawierać w składzie przede wszystkim bakterie bytujące w naturalnej florze bakteryjnej pochwy. Składniki dodatkowe, których warto szukać w preparatach to
- kwas L-askorbinowy, który zakwasza środowisko w pochwie i hamuje rozwój grzybów i bakterii;
- inulinę, która jest naturalnym prebiotykiem, a więc pobudza rozwój bakterii tworzących mikroflorę pochwy,
- witaminę E oraz kwas hialuronowy, które nawilżają śluzówkę pochwy i pomagają uniknąć uszkodzeń naskórka.
Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że to pomoc doraźna. Jeśli dostępne bez recepty środki okażą się nieskuteczne, trzeba koniecznie odwiedzić ginekologa, który zleci odpowiednią terapię.
Bielizna z naturalnych tkanin
Bieliznę z naturalnych tkanin warto mieć nie tyle pod ręką, ile na sobie. Sztuczne tkaniny nieprzepuszczające powietrza sprzyjają poceniu się i przegrzewaniu okolic intymnych, a to idealne warunki do namnażania się grzybów i bakterii.
Nie bez znaczenia pozostaje bielizna nocna i pościelowa - w końcu w łóżku spędzamy niemal jedną trzecią doby. Wybieraj więc pościel z naturalnych tkanin (bawełna, len, wełna). Jeśli lubisz, śpij nago, a jeśli śpisz w piżamie lub koszuli nocnej, nie zakładaj dodatkowej bielizny i nigdy (poza miesiączką) nie korzystaj w nocy z wkładek higienicznych. Większy dostęp powietrza to mniej grzybów i bakterii (bakterie i grzyby wywołujące infekcje intymne to beztlenowce, które do rozwoju potrzebują środowiska beztlenowego), a także mniej infekcji intymnych.