Infekcja intymna – 6 produktów, które zawsze warto mieć pod ręką
Wioleta Szulejewska

Infekcja intymna – 6 produktów, które zawsze warto mieć pod ręką

Nie musisz mieć wielu partnerów, by przytrafiła ci się infekcja intymna. Stany zapalne miejsc intymnych mogą pojawić się nawet u osób, które nie są aktywne seksualnie. Sprzyja im stres, antybiotykoterapia, zła dieta i nieodpowiednia higiena. Oto 6 produktów, które zawsze warto mieć pod ręką, by infekcjom zapobiegać, a jeśli się pojawią, móc zareagować od razu.

Prezerwatywy  

Choć infekcje intymne nie zawsze związane są z aktywnością seksualną, to należy pamiętać, że są one wywoływane przez bakterie i grzyby, a jedną z przyczyn zakażenia może być współżycie z zarażonym partnerem. Jeśli masz więc podejrzenia, że twój partner seksualny przechodzi infekcję, albo podejmujesz kontakty seksualne z osobami, których stan zdrowia nie jest ci znany, zawsze miej przy sobie prezerwatywę.

Stosowanie prezerwatyw uchroni cię nie tylko przed infekcjami, ale też przed HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.  

Preparaty do higieny intymnej 

Jedną z przyczyn infekcji intymnych jest zła higiena okolic intymnych. Dlatego też w swojej łazience powinnaś mieć specjalne środki do higieny intymnej. Płyny, żele czy pianki przeznaczone do dbania o tę szczególną strefę naszego ciała są delikatne i mają odpowiedni współczynnik pH, dzięki czemu przyczyniają się do utrzymania kwasowego odczynu w drogach rodnych kobiety. Jednocześnie należy pamiętać, jak ważna jest częstotliwość i sposób podmywania się. Okolice intymne myjemy raz-dwa razy dziennie, podmywając się zawsze od sromu w stronę odbytu, w innym wypadku łatwo o przeniesienie bakterii kałowych w okolice wejścia do pochwy. 

Polecane dla Ciebie

Żele nawilżające 

Suchość pochwy (która występuje np. w okresie menopauzy), używanie drażniących środków do higieny czy noszenie nieodpowiedniej bielizny mogą przyczynić się do powstawania otarć naskórka. Takie uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że łatwiej o infekcję intymną. Dlatego też, aby zapobiegać zakażeniom, należy stosować żele nawilżające o niskim pH.  

Probiotyki dopochwowe 

Do infekcji intymnych dochodzi wtedy, gdy zaburzona zostaje flora bakteryjna pochwy. Dobroczynne bakterie Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus   to bakterie kwasu mlekowego, które tworzą mikroflorę o kwaśnym pH. Kiedy flora zostaje zaburzona, rośnie ryzyko pojawienia się infekcji. Aby zwalczyć infekcję, należy zwalczyć bakterie lub grzyby, które ją wywołały, a następnie odbudować florę. Tu pomocne będą probiotyki, które nie tylko przyczyniają się do zmniejszenia liczby chorobotwórczych drobnoustrojów w pochwie, ale też wykazują działanie regenerujące. Stosując probiotyki, obniżasz prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych infekcji.  

https://www.ptgin.pl/index.php/content/download/9490/140494/file/Zastosowanie%20produkt%C3%B3w%20GINEintima%C2%AE%20w%20ginekologii.pdf  

Leki bez recepty 

W aptece zaopatrzysz się w wiele różnych leków bez recepty, dzięki którym złagodzisz objawy infekcji intymnej. Możesz kupić leki doustne, w ich składzie powinny znajdować się bakterie kwasu mlekowego,  które  pomogą przywrócić prawidłową florę bakteryjną pochwy. Aby uzyskać zadowalający efekt, leki doustne należy przyjmować przez okres trzech tygodni.  

Świetnie sprawdzą się również globulki dopochwowe, które łagodzą objawy zarówno infekcji bakteryjnych, grzybiczych, jak i mieszanych. Aby były skuteczne, powinny zawierać w składzie przede wszystkim bakterie bytujące w naturalnej florze bakteryjnej pochwy. Składniki dodatkowe, których warto szukać w preparatach to 

- kwas L-askorbinowy, który zakwasza środowisko w pochwie i hamuje rozwój grzybów i bakterii; 

- inulinę, która jest naturalnym prebiotykiem, a więc pobudza rozwój bakterii tworzących mikroflorę pochwy, 

- witaminę E oraz kwas hialuronowy, które nawilżają śluzówkę pochwy i pomagają uniknąć uszkodzeń naskórka. 

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że to pomoc doraźna. Jeśli dostępne bez recepty środki okażą się nieskuteczne, trzeba koniecznie odwiedzić ginekologa, który zleci odpowiednią terapię. 

Bielizna z naturalnych tkanin 

Bieliznę z naturalnych tkanin warto mieć nie tyle pod ręką, ile na sobie. Sztuczne tkaniny nieprzepuszczające powietrza sprzyjają poceniu się i przegrzewaniu okolic intymnych, a to idealne warunki do namnażania się grzybów i bakterii.  

Nie bez znaczenia pozostaje bielizna nocna i pościelowa - w końcu w łóżku spędzamy niemal jedną trzecią doby. Wybieraj więc pościel z naturalnych tkanin (bawełna, len, wełna). Jeśli lubisz, śpij nago, a jeśli śpisz w piżamie lub koszuli nocnej, nie zakładaj dodatkowej bielizny i nigdy (poza miesiączką) nie korzystaj w nocy z wkładek higienicznych. Większy dostęp powietrza to mniej grzybów i bakterii (bakterie i grzyby wywołujące infekcje intymne to beztlenowce, które do rozwoju potrzebują środowiska beztlenowego), a także mniej infekcji intymnych.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

    Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

  • Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… jak radzić sobie z rozstaniem, odrzuceniem i złamanym sercem?

    Istnieje wiele różnych powodów, które prowadzą do zerwania. Niektóre z nich są ciężkie, dlatego samo zerwanie może być dla was trudne. Ale zdarza się, że rozstanie jest konieczne i/lub nieuniknione. Może właśnie teraz czujesz lub czuł_ś kiedyś, że zakończenie waszej relacji równa się końcowi świata. Warto jednak pamiętać, że z pewnością nie jest to koniec świata.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… jak wytwarza się pokarm w piersiach?

    Mitów dotyczących laktacji jest bardzo dużo. Skąd bierze się mleko w piersiach i czy to możliwe, że w ogóle się nie pojawi? Czy może zdarzyć się tak, że mleko w piersiach zwarzy się w upalny dzień? Skąd organizm wie, że powinien zacząć produkcję mleka i jak to się dzieje, że pokarm wypływa z piersi? Na takie i podobne pytania odpowiedzi warto szukać w sprawdzonych źródłach i potwierdzać je badaniami naukowymi.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… kiedy iść do seksuologa_żki?

    Kwestie związane z seksualnością należą do tych, które w naszej kulturze są najbardziej obwarowane tabu. Rozmawianie o seksie nie należy do najłatwiejszych i nie jest naturalne dla większości osób, niestety (poza wyjątkami) nie uczymy się też tego w szkole. Z tego powodu jest to całkowicie zrozumiałe, że pytania o seksualność przychodzą z trudem, pojawia się wstyd, obawa o bycie wyśmianym czy niezrozumianym. Dlatego tak istotne jest, by ciągle przypominać, że… nie ma głupich pytań.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… czy to dyskryminacja?

    W sytuacjach, gdy zostaliśmy niesprawiedliwie potraktowani, zastanawiamy się, czy mamy do czynienia z dyskryminacją. Czym ona jest i co odróżnia ją od molestowania?

  • KTO MA WIEDZIEĆ… dlaczego miesiączka boli?

    „Taka Pani uroda”. Twoje badania nie wykazały żadnej nieprawidłowości, a zdarzyło Ci się usłyszeć takie zdanie, gdy pytałaś lekarza_rkę, skąd się biorą Twoje dolegliwości? Bardzo często taką właśnie odpowiedź słyszą kobiety zgłaszające bóle podczas miesiączek lub współżycia.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… czy w Polsce istnieje edukacja seksualna?

    Informacji o seksie wielu młodych ludzi poszukuje samodzielnie w internecie. Tymczasem głównym źródłem rzetelnej wiedzy powinna być szkoła i dobrze przygotowana kadra prowadząca zajęcia do wychowania do wychowania do życia w rodzinie. Oprócz szkół, ciężar rozmów z młodymi ludźmi na temat seksu powinni wziąć na siebie rodzice. Tylko czy jako dorośli wiemy jak rozmawiać i jak przekazywać niezbędną wiedzę?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij