Infekcja intymna - 6 produktów, które zawsze warto mieć pod ręką
Wioleta Szulejewska

Infekcja intymna - 6 produktów, które zawsze warto mieć pod ręką

Nie musisz mieć wielu partnerów, by przytrafiła ci się infekcja intymna. Stany zapalne miejsc intymnych mogą pojawić się nawet u osób, które nie są aktywne seksualnie. Sprzyja im stres, antybiotykoterapia, zła dieta i nieodpowiednia higiena. Oto 6 produktów, które zawsze warto mieć pod ręką, by infekcjom zapobiegać, a jeśli się pojawią, móc zareagować od razu.

Objawy infekcji intymnej najczęściej obejmują pieczenie, upławy i swędzenie okolic intymnych. Jakie produkty warto mieć pod ręką, gdy dojdzie do zakażenia?

Prezerwatywy - sposób na ochronę przed infekcjami pochwy i nie tylko

Choć infekcje intymne nie zawsze związane są z aktywnością seksualną, to należy pamiętać, że są one wywoływane przez bakterie i grzyby, a jedną z przyczyn zakażenia może być współżycie z zarażonym partnerem. Jeśli masz więc podejrzenia, że twój partner seksualny przechodzi infekcję, albo podejmujesz kontakty seksualne z osobami, których stan zdrowia nie jest ci znany, zawsze miej przy sobie prezerwatywę.

Stosowanie prezerwatyw uchroni cię nie tylko przed infekcjami, ale też przed HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.  

Częste infekcje intymne? Stosuj preparaty do higieny intymnej

Jedną z przyczyn infekcji intymnych jest zła higiena okolic intymnych. Dlatego też w swojej łazience powinnaś mieć specjalne środki do higieny intymnej. Płyny, żele czy pianki przeznaczone do dbania o tę szczególną strefę naszego ciała są delikatne i mają odpowiedni współczynnik pH, dzięki czemu przyczyniają się do utrzymania kwasowego odczynu w drogach rodnych kobiety. Jednocześnie należy pamiętać, jak ważna jest częstotliwość i sposób podmywania się. Okolice intymne myjemy raz-dwa razy dziennie, podmywając się zawsze od sromu w stronę odbytu, w innym wypadku łatwo o przeniesienie bakterii kałowych i przyczynienie się do infekcji pochwy.

Powiązane produkty

Żele na infekcje intymne - wybieraj produkty nawilżające

Suchość pochwy (która występuje np. w okresie menopauzy), używanie drażniących środków do higieny czy noszenie nieodpowiedniej bielizny mogą przyczynić się do powstawania otarć naskórka. Takie uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że łatwiej o infekcję intymną. Dlatego też, aby zapobiegać zakażeniom, należy stosować żele nawilżające o niskim pH.  

Nawracające infekcje pochwy - sięgnij po probiotyki dopochwowe

Do infekcji intymnych dochodzi wtedy, gdy zaburzona zostaje flora bakteryjna pochwy. Dobroczynne bakterie Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus   to bakterie kwasu mlekowego, które tworzą mikroflorę o kwaśnym pH. Kiedy flora zostaje zaburzona, rośnie ryzyko pojawienia się infekcji. Aby zwalczyć infekcję, należy zwalczyć bakterie lub grzyby, które ją wywołały, a następnie odbudować florę. Tu pomocne będą probiotyki, które nie tylko przyczyniają się do zmniejszenia liczby chorobotwórczych drobnoustrojów w pochwie, ale też wykazują działanie regenerujące. Stosując probiotyki, obniżasz prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych infekcji.  

Leki na infekcje intymne bez recepty

W aptece zaopatrzysz się w wiele różnych leków bez recepty, dzięki którym złagodzisz objawy infekcji intymnej. Możesz kupić leki doustne, w ich składzie powinny znajdować się bakterie kwasu mlekowego,  które  pomogą przywrócić prawidłową florę bakteryjną pochwy. Aby uzyskać zadowalający efekt, leki doustne należy przyjmować przez okres trzech tygodni.  

Świetnie sprawdzą się również globulki dopochwowe, które łagodzą objawy zarówno infekcji bakteryjnych, grzybiczych, jak i mieszanych. Aby były skuteczne, powinny zawierać w składzie przede wszystkim bakterie bytujące w naturalnej florze bakteryjnej pochwy. Składniki dodatkowe, których warto szukać w preparatach to 

- kwas L-askorbinowy, który zakwasza środowisko w pochwie i hamuje rozwój grzybów i bakterii; 

- inulinę, która jest naturalnym prebiotykiem, a więc pobudza rozwój bakterii tworzących mikroflorę pochwy, 

- witaminę E oraz kwas hialuronowy, które nawilżają śluzówkę pochwy i pomagają uniknąć uszkodzeń naskórka. 

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że to pomoc doraźna. Jeśli dostępne bez recepty środki okażą się nieskuteczne, trzeba koniecznie odwiedzić ginekologa, który zleci odpowiednią terapię. 

Infekcje pochwy? Sięgaj po bieliznę z materiałów naturalnych

Bieliznę z naturalnych tkanin warto mieć nie tyle pod ręką, ile na sobie. Sztuczne tkaniny nieprzepuszczające powietrza sprzyjają poceniu się i przegrzewaniu okolic intymnych, a to idealne warunki do namnażania się grzybów i bakterii.  

Nie bez znaczenia pozostaje bielizna nocna i pościelowa - w końcu w łóżku spędzamy niemal jedną trzecią doby. Wybieraj więc pościel z naturalnych tkanin (bawełna, len, wełna). Jeśli lubisz, śpij nago, a jeśli śpisz w piżamie lub koszuli nocnej, nie zakładaj dodatkowej bielizny i nigdy (poza miesiączką) nie korzystaj w nocy z wkładek higienicznych. Większy dostęp powietrza to mniej grzybów i bakterii (bakterie i grzyby wywołujące infekcje intymne to beztlenowce, które do rozwoju potrzebują środowiska beztlenowego), a także mniej infekcji intymnych.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Grzybica pochwy – objawy i leki bez recepty. Kiedy i jak je stosować?

    Problem infekcji intymnych dotyka wiele kobiet. Jedną z najczęstszych jest grzybica pochwy, której towarzyszą objawy, takie jak pieczenie, świąd i upławy o serowatej konsystencji. Dolegliwość ta występuje niezależnie od wieku i nieleczona prowadzi do powikłań. Jakie są zatem możliwości leczenia? Kiedy należy udać się do lekarza? 

  • Co stosować na serowate upławy? Leki, zioła, domowe sposoby

    W przypadku zakażenia grzybiczego upławy są gęste, białe, serowate, przypominające grudkowaty śluz lub twaróg. Niewłaściwe leczenie tej infekcji intymnej może doprowadzić do powikłań oraz uporczywych nawrotów choroby. Jak wyleczyć upławy, czy zioła mogą pomóc oraz jak wykonać roztwór do nasiadówek?

  • Swędzenie pochwy - przyczyny i leczenie. Jak złagodzić pieczenie i swędzenie pochwy?

    Swędzenie pochwy to dla kobiety bardzo uciążliwa, a jednocześnie wstydliwa dolegliwość. Wiele kobiet ma naprawdę duże opory, aby z takim problemem zwrócić się po pomoc do swojego lekarza, bowiem mówienie o tego typu dolegliwościach wywołuje w nich ogromne uczucie wstydu. Naprawdę jednak nie należy bać się w takiej sytuacji wizyty u lekarza, bowiem każdy lekarz potraktuje taki problem jak każde inne dolegliwości typu kaszel czy katar, o których przecież każdy mówi bez oporu w gabinecie lekarskim. A czasami może okazać się, że swędzenie pochwy może mieć związek z poważną chorobą i konieczna będzie dalsza specjalistyczna opieka ginekologa.

  • Grzybica pochwy – leczenie. Co zastosować?

    Podejrzenie grzybicy pochwy to najczęstszy powód zgłaszania się kobiet po poradę do lekarza ginekologa. Większość tego typu infekcji wywoływana jest przez drożdżaki z gatunku Candida albicans. Szczególnie często pojawiają się one latem, kiedy długo plażujemy w kostiumach z syntetycznych włókien i korzystamy z zawilgoconych ręczników.

  • Bakteryjne zapalenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie waginozy bakteryjnej

    Szacuje się, że każda kobieta przynajmniej raz w życiu zmaga się z infekcją bakteryjną lub grzybiczą pochwy (najczęstszą przyczyną zakażeń są infekcje bakteryjne, chociaż w ostatnich latach coraz większy udział stanowi także czynnik grzybiczy). Podejrzenie infekcji intymnej o etiologii bakteryjnej powinno bezwzględnie skłonić nas do wizyty u lekarza ginekologa w celu dobrania prawidłowego leczenia. 

  • 5 najczęstszych problemów ze zdrowiem intymnym. Jak się chronić?

    Problemy ze zdrowiem intymnym mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ze względu na anatomię, kobiety są bardziej narażone na wystąpienie różnego rodzaju infekcji. Dotyczy to kobiet młodych, jak i tych w okresie okołomenopauzalnym. Które problemy intymne najczęściej zgłaszają kobiety szukające porady u farmaceuty? Jak sobie z nimi radzić i jak chronić się przed infekcjami intymnymi?

  • Płyn do higieny intymnej – jak wybrać najlepszy? Podstawowe zasady kobiecej higieny intymnej

    Kobiece miejsca intymne wymagają wyjątkowej pielęgnacji, bowiem często narażone są na zaburzenia flory bakteryjnej. Zadbanie od najmłodszych lat o regularną i prawidłową higienę intymną pozwala zmniejszyć ryzyko występowania uciążliwych podrażnień oraz stanów zapalnych. Jak zatem dbać o higienę intymną? Jakich kosmetyków używać? 

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij