
Swędzenie pochwy - przyczyny i leczenie
Jakie zatem mogą być przyczyny swędzenia pochwy?
Przyczyny swędzenia pochwy mogą być bardzo różne. Swędzenie okolic intymnych może mieć związek z reakcją alergiczną na różnego rodzaju kosmetyki. Jeśli kobieta obserwuje u siebie, że swędzenie i pieczenie pochwy pojawiło się po zmianie płynu do higieny intymnej bądź po zmianie płynu do kąpieli, jest to znak, że przykre dolegliwości mają związek z nowym kosmetykiem. Dlatego też w takiej sytuacji należy jak najszybciej przestać używać nowo zakupionego produktu i wrócić do starych, sprawdzonych kosmetyków. Podobna sytuacja może mieć miejsce po zmianie proszku do prania lub płynu do płukania tkanin. Jeśli i wtedy kobieta zaobserwuje u siebie swędzenie i pieczenie pochwy, koniecznie trzeba będzie wrócić do prania ubrań w starych detergentach. Trzeba pamiętać też o tym, że swędzenie okolic intymnych może też pojawić się jako efekt noszenia zbyt ciasnej, nieprzewianej bielizny, która często wykonana jest ze sztucznej tkaniny. Tego typu bielizna nie tylko nie przepuszcza powietrza i tym samym powoduje, że okolica intymna zdecydowanie bardziej się poci, ale może też doprowadzać do powstawania różnego rodzaju otarć i podrażnień, które też mogą wywoływać swędzenie i pieczenie. Dlatego też najlepiej nosić bieliznę wykonaną z czystej bawełny, która będzie zapewniała każdej kobiecie komfort.
Może też zdarzyć się, że do swędzenia okolic intymnych dojdzie też po odbyciu stosunku w prezerwatywie lub też po użyciu intymnego lubrykantu. Taka reakcja będzie miała związek z alergią i będzie to znak, że nie wolno już więcej używać dokładnie tych produktów. Trzeba pamiętać też o tym, że wraz z wiekiem u kobiety zmieniają się również poziomy hormonów płciowych w jej organizmie. Może to doprowadzić do tego, że w starszym wieku kobiety będą odczuwały swędzenie pochwy właśnie z tego powodu, bowiem okolice intymne będą wtedy nadmiernie suche.
Jakie zatem infekcje mogą wywoływać swędzenie pochwy?
Najczęstszą infekcją, która doprowadza do swędzenia i pieczenia pochwy, jest grzybica pochwy. Zwykle wywoływana jest ona przez grzyby z rodzaju Candida albicans, czyli drożdżaki. Drożdżaki pochwy są odpowiedzialne za wywoływanie przykrych objawów, takich jak bardzo mocno nasilony świąd okolic intymnych, uporczywe pieczenie pochwy oraz upławy.
Kolejna infekcja, która może doprowadzać do swędzenia okolic intymnych, jest bakteryjne zakazanie pochwy. Zwykle tego typu infekcja wywoływana jest bakteriami beztlenowymi. Objawami takiej infekcji jest swędzenie i pieczenie pochwy, jak również upławy, które są zazwyczaj bardzo obfite, często mają szare lub żółte zabarwienie oraz charakterystyczny rybi zapach.
Zdarza się, że swędzenie pochwy spowodowane jest infekcją wywołaną przez rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis) będącego pierwotniakiem. Objawami rzęsistkowicy jest swędzenie i pieczenie pochwy, ból w czasie stosunku oraz obecność bardzo obfitych, pienistych żółtozielonych upławów.
Powiązane produkty
Jakie jeszcze mogą być inne przyczyny swędzenia pochwy?
Koniecznie trzeba pamiętać też o tym, że swędzenie okolic intymnych i ich nawracające stany zapalne, mogą mieć też związek z bardzo poważną chorobą ogólnoustrojową, jaką jest cukrzyca. Dlatego też, jeśli kobieta cierpi z powodu nawracającego swędzenia pochwy i jej lekarz prowadzący nie jest w stanie znaleźć przyczyny takich dolegliwości, zawsze należy pomyśleć o zaczynającej się cukrzycy i wykonać oznaczenie poziomu glukozy w krwi.
Jak leczy się swędzenie pochwy?
Leczenie swędzenia okolic intymnych uzależnione jest od przyczyny, która to swędzenie spowodowała. Jeśli swędzenie pochwy ma związek z reakcją alergiczną na nowy kosmetyk czy detergent, należy po prostu przestać używać nowych produktów i wrócić do starych, sprawdzonych środków. Jeśli swędzenie i pieczenie pochwy jest wywołane niewłaściwą bielizną, wtedy trzeba po prostu zacząć nosić bieliznę przewiewną i bawełnianą. Jeśli natomiast swędzenie pochwy ma związek z infekcją, wtedy postępowanie uzależnione jest od tego, jakiego rodzaju patogen doprowadził do powstania tej infekcji. W sytuacji, kiedy swędzenie okolic intymnych ma związek z zakażeniem pochwy drożdżakami, wtedy zachodzi potrzeba zastosowania właściwych środków przeciwgrzybicznych, zarówno w postaci globulek dopochwowych, jak i środków doustnych, działających w sposób ogólnoustrojowy. Kiedy natomiast swędzenie i pieczenie pochwy ma związek z zakażeniem rzęsistkiem pochwowym lub też infekcją bakteryjną, zachodzi potrzeba włączenia właściwych antybiotyków, również w formie globulek dopochwowych, rzadziej w formie tabletek doustnych.