Swędzenie pochwy - przyczyny i leczenie
Anna Posmykiewicz

Swędzenie pochwy - przyczyny i leczenie

Swędzenie pochwy to dla kobiety bardzo uciążliwa, a jednocześnie wstydliwa dolegliwość. Wiele kobiet ma naprawdę duże opory, aby z takim problemem zwrócić się po pomoc do swojego lekarza, bowiem mówienie o tego typu dolegliwościach wywołuje w nich ogromne uczucie wstydu. Naprawdę jednak nie należy bać się w takiej sytuacji wizyty u lekarza, bowiem każdy lekarz potraktuje taki problem jak każde inne dolegliwości typu kaszel czy katar, o których przecież każdy mówi bez oporu w gabinecie lekarskim. A czasami może okazać się, że swędzenie pochwy może mieć związek z poważną chorobą i konieczna będzie dalsza specjalistyczna opieka ginekologa.

Jakie zatem mogą być przyczyny swędzenia pochwy?

Przyczyny swędzenia pochwy mogą być bardzo różne. Swędzenie okolic intymnych może mieć związek z reakcją alergiczną na różnego rodzaju kosmetyki. Jeśli kobieta obserwuje u siebie, że swędzenie i pieczenie pochwy pojawiło się po zmianie płynu do higieny intymnej bądź po zmianie płynu do kąpieli, jest to znak, że przykre dolegliwości mają związek z nowym kosmetykiem. Dlatego też w takiej sytuacji należy jak najszybciej przestać używać nowo zakupionego produktu i wrócić do starych, sprawdzonych kosmetyków. Podobna sytuacja może mieć miejsce po zmianie proszku do prania lub płynu do płukania tkanin. Jeśli i wtedy kobieta zaobserwuje u siebie swędzenie i pieczenie pochwy, koniecznie trzeba będzie wrócić do prania ubrań w starych detergentach. Trzeba pamiętać też o tym, że swędzenie okolic intymnych może też pojawić się jako efekt noszenia zbyt ciasnej, nieprzewianej bielizny, która często wykonana jest ze sztucznej tkaniny. Tego typu bielizna nie tylko nie przepuszcza powietrza i tym samym powoduje, że okolica intymna zdecydowanie bardziej się poci, ale może też doprowadzać do powstawania różnego rodzaju otarć i podrażnień, które też mogą wywoływać swędzenie i pieczenie. Dlatego też najlepiej nosić bieliznę wykonaną z czystej bawełny, która będzie zapewniała każdej kobiecie komfort.  

Zdarza się też, że do swędzenia i pieczenia pochwy doprowadza też stosowanie tamponów w czasie ostatnich dni miesiączki. Ma to związek z tym, że pochwa jest wtedy już nadmiernie sucha i wprowadzanie do niej tamponu wywołuje po prostu jej podrażnienie mechaniczne, które może objawiać się właśnie swędzeniem i dyskomfortem. Dlatego też w czasie końcówki miesiączki zdecydowanie lepiej jest używać podpasek.

Może też zdarzyć się, że do swędzenia okolic intymnych dojdzie też po odbyciu stosunku w prezerwatywie lub też po użyciu intymnego lubrykantu. Taka reakcja będzie miała związek z alergią i będzie to znak, że nie wolno już więcej używać dokładnie tych produktów.  Trzeba pamiętać też o tym, że wraz z wiekiem u kobiety zmieniają się również poziomy hormonów płciowych w jej organizmie. Może to doprowadzić do tego, że w starszym wieku kobiety będą odczuwały swędzenie pochwy właśnie z tego powodu, bowiem okolice intymne będą wtedy nadmiernie suche. 

Należy mieć jednak też na uwadze to, że swędzenie pochwy bardzo często ma jednak związek z różnego rodzaju infekcjami intymnymi, które wymagają właściwego leczenia. Jeśli bowiem infekcja intymna nie jest leczona we właściwy sposób, może to skończyć się różnymi groźnymi dla zdrowia kobiety powikłaniami.

Jakie zatem infekcje mogą wywoływać swędzenie pochwy?

Najczęstszą infekcją, która doprowadza do swędzenia i pieczenia pochwy, jest grzybica pochwy. Zwykle wywoływana jest ona przez grzyby z rodzaju Candida albicans, czyli drożdżaki. Drożdżaki pochwy są odpowiedzialne za wywoływanie przykrych objawów, takich jak bardzo mocno nasilony świąd okolic intymnych, uporczywe pieczenie pochwy oraz upławy.

W przypadku grzybicy pochwy upławy są zazwyczaj gęste, białe i serowate. Dodatkowo, okolica intymna jest zaczerwieniona, czasami też obrzęknięta i bardzo sucha. 

Kolejna infekcja, która może doprowadzać do swędzenia okolic intymnych, jest bakteryjne zakazanie pochwy. Zwykle tego typu infekcja wywoływana jest bakteriami beztlenowymi. Objawami takiej infekcji jest swędzenie i pieczenie pochwy, jak również upławy, które są zazwyczaj bardzo obfite, często mają szare lub żółte zabarwienie oraz charakterystyczny rybi zapach. 

Zdarza się, że swędzenie pochwy spowodowane jest infekcją wywołaną przez rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis) będącego pierwotniakiem. Objawami rzęsistkowicy jest swędzenie i pieczenie pochwy, ból w czasie stosunku oraz obecność bardzo obfitych, pienistych żółtozielonych upławów. 

Powiązane produkty

Jakie jeszcze mogą być inne przyczyny swędzenia pochwy?

Koniecznie trzeba pamiętać też o tym, że swędzenie okolic intymnych i ich nawracające stany zapalne, mogą mieć też związek z bardzo poważną chorobą ogólnoustrojową, jaką jest cukrzyca. Dlatego też, jeśli kobieta cierpi z powodu nawracającego swędzenia pochwy i jej lekarz prowadzący nie jest w stanie znaleźć przyczyny takich dolegliwości, zawsze należy pomyśleć o zaczynającej się cukrzycy i wykonać oznaczenie poziomu glukozy w krwi. 

Jak leczy się swędzenie pochwy?

Leczenie swędzenia okolic intymnych uzależnione jest od przyczyny, która to swędzenie spowodowała. Jeśli swędzenie pochwy ma związek z reakcją alergiczną na nowy kosmetyk czy detergent, należy po prostu przestać używać nowych produktów i wrócić do starych, sprawdzonych środków. Jeśli swędzenie i pieczenie pochwy jest wywołane niewłaściwą bielizną, wtedy trzeba po prostu zacząć nosić bieliznę przewiewną i bawełnianą. Jeśli natomiast swędzenie pochwy ma związek z infekcją, wtedy postępowanie uzależnione jest od tego, jakiego rodzaju patogen doprowadził do powstania tej infekcji. W sytuacji, kiedy swędzenie okolic intymnych ma związek z zakażeniem pochwy drożdżakami, wtedy zachodzi potrzeba zastosowania właściwych środków przeciwgrzybicznych, zarówno w postaci globulek dopochwowych, jak i środków doustnych, działających w sposób ogólnoustrojowy. Kiedy natomiast swędzenie i pieczenie pochwy ma związek z zakażeniem rzęsistkiem pochwowym lub też infekcją bakteryjną, zachodzi potrzeba włączenia właściwych antybiotyków, również w formie globulek dopochwowych, rzadziej w formie tabletek doustnych.

Należy pamiętać, że każda infekcja intymna musi być leczona we właściwy sposób, bowiem w innym przypadku może ona doprowadzić do poważnych następstw zdrowotnych. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij