Swędzenie pochwy - przyczyny i leczenie. Jak złagodzić pieczenie i swędzenie pochwy?
Anna Posmykiewicz

Swędzenie pochwy - przyczyny i leczenie. Jak złagodzić pieczenie i swędzenie pochwy?

Swędzenie pochwy to dla kobiety bardzo uciążliwa, a jednocześnie wstydliwa dolegliwość. Wiele kobiet ma naprawdę duże opory, aby z takim problemem zwrócić się po pomoc do swojego lekarza, bowiem mówienie o tego typu dolegliwościach wywołuje w nich ogromne uczucie wstydu. Naprawdę jednak nie należy bać się w takiej sytuacji wizyty u lekarza, bowiem każdy lekarz potraktuje taki problem jak każde inne dolegliwości typu kaszel czy katar, o których przecież każdy mówi bez oporu w gabinecie lekarskim. A czasami może okazać się, że swędzenie pochwy może mieć związek z poważną chorobą i konieczna będzie dalsza specjalistyczna opieka ginekologa.

  1. Swędząca pochwa - możliwe przyczyny
  2. Swędzenie pochwy a możliwe infekcje intymne
  3. Jakie jeszcze mogą być inne przyczyny swędzenia pochwy
  4. Swędzenie pochwy i warg sromowych - leczenie

Swędząca pochwa - możliwe przyczyny

Przyczyny swędzenia pochwy mogą być bardzo różne. Swędzenie okolic intymnych może mieć związek z reakcją alergiczną na różnego rodzaju kosmetyki. Jeśli kobieta obserwuje u siebie, że swędzenie i pieczenie pochwy pojawiło się po zmianie płynu do higieny intymnej bądź po zmianie płynu do kąpieli, jest to znak, że przykre dolegliwości mają związek z nowym kosmetykiem. Dlatego też w takiej sytuacji należy jak najszybciej przestać używać nowo zakupionego produktu i wrócić do starych, sprawdzonych kosmetyków. Podobna sytuacja może mieć miejsce po zmianie proszku do prania lub płynu do płukania tkanin. Jeśli i wtedy kobieta zaobserwuje u siebie swędzenie i pieczenie pochwy, koniecznie trzeba będzie wrócić do prania ubrań w starych detergentach.

Swędząca pochwa a noszenie nieodpowiedniej bielizny

Trzeba pamiętać też o tym, że swędzenie okolic intymnych może też pojawić się jako efekt noszenia zbyt ciasnej, nieprzewianej bielizny, która często wykonana jest ze sztucznej tkaniny. Tego typu bielizna nie tylko nie przepuszcza powietrza i tym samym powoduje, że okolica intymna zdecydowanie bardziej się poci, ale może też doprowadzać do powstawania różnego rodzaju otarć i podrażnień, które też mogą wywoływać swędzenie i pieczenie. Dlatego też najlepiej nosić bieliznę wykonaną z czystej bawełny, która będzie zapewniała każdej kobiecie komfort.  

Zdarza się też, że do swędzenia i pieczenia pochwy doprowadza też stosowanie tamponów w czasie ostatnich dni miesiączki. Ma to związek z tym, że pochwa jest wtedy już nadmiernie sucha i wprowadzanie do niej tamponu wywołuje po prostu jej podrażnienie mechaniczne, które może objawiać się właśnie swędzeniem i dyskomfortem. Dlatego też w czasie końcówki miesiączki zdecydowanie lepiej jest używać podpasek.

Swędzenie pochwy po stosunku

Może też zdarzyć się, że do swędzenia okolic intymnych dojdzie też po odbyciu stosunku w prezerwatywie lub też po użyciu intymnego lubrykantu. Taka reakcja będzie miała związek z alergią i będzie to znak, że nie wolno już więcej używać dokładnie tych produktów. 

Swędząca pochwa a zmiany poziomu hormonów płciowych

Trzeba pamiętać też o tym, że wraz z wiekiem u kobiety zmieniają się również poziomy hormonów płciowych w jej organizmie. Może to doprowadzić do tego, że w starszym wieku kobiety będą odczuwały swędzenie pochwy właśnie z tego powodu, bowiem okolice intymne będą wtedy nadmiernie suche. 

Swędząca pochwa jako objaw infekcji intymnych 

Należy mieć jednak też na uwadze to, że swędzenie pochwy bardzo często ma jednak związek z różnego rodzaju infekcjami intymnymi, które wymagają właściwego leczenia. Jeśli bowiem infekcja intymna nie jest leczona we właściwy sposób, może to skończyć się różnymi groźnymi dla zdrowia kobiety powikłaniami.

Swędzenie pochwy a możliwe infekcje intymne

Grzybica pochwy a swędzenie i pieczenie

Najczęstszą infekcją, która doprowadza do swędzenia i pieczenia pochwy, jest grzybica pochwy. Zwykle wywoływana jest ona przez grzyby z rodzaju Candida albicans, czyli drożdżaki. Drożdżaki pochwy są odpowiedzialne za wywoływanie przykrych objawów, takich jak bardzo mocno nasilony świąd okolic intymnych, uporczywe pieczenie pochwy oraz upławy.

W przypadku grzybicy pochwy upławy są zazwyczaj gęste, białe i serowate. Dodatkowo okolica intymna jest zaczerwieniona, czasami też obrzęknięta i bardzo sucha. 

Bakteryjne zakażenie pochwy

Kolejna infekcja, która może doprowadzać do swędzenia okolic intymnych, jest bakteryjne zakażenie pochwy. Zwykle tego typu infekcja wywoływana jest bakteriami beztlenowymi. Objawami takiej infekcji jest swędzenie i pieczenie pochwy, jak również upławy, które są zazwyczaj bardzo obfite, często mają szare lub żółte zabarwienie oraz charakterystyczny rybi zapach. 

Rzęsistkowica

Zdarza się, że swędzenie pochwy spowodowane jest infekcją wywołaną przez rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis) będącego pierwotniakiem. Objawami rzęsistkowicy jest swędzenie i pieczenie pochwy, ból w czasie stosunku oraz obecność bardzo obfitych, pienistych żółtozielonych upławów. 

Powiązane produkty

Jakie jeszcze mogą być inne przyczyny swędzenia pochwy

Koniecznie trzeba pamiętać też o tym, że swędzenie okolic intymnych i ich nawracające stany zapalne, mogą mieć też związek z bardzo poważną chorobą ogólnoustrojową, jaką jest cukrzyca. Dlatego też, jeśli kobieta cierpi z powodu nawracającego swędzenia pochwy i jej lekarz prowadzący nie jest w stanie znaleźć przyczyny takich dolegliwości, zawsze należy pomyśleć o zaczynającej się cukrzycy i wykonać oznaczenie poziomu glukozy w krwi. 

Swędzenie pochwy i warg sromowych - leczenie

Leczenie swędzenia okolic intymnych uzależnione jest od przyczyny, która to swędzenie spowodowała. Jeśli swędzenie pochwy ma związek z reakcją alergiczną na nowy kosmetyk czy detergent, należy po prostu przestać używać nowych produktów i wrócić do starych, sprawdzonych środków. Jeśli swędzenie i pieczenie pochwy jest wywołane niewłaściwą bielizną, wtedy trzeba po prostu zacząć nosić bieliznę przewiewną i bawełnianą. Jeśli natomiast swędzenie pochwy ma związek z infekcją, wtedy postępowanie uzależnione jest od tego, jakiego rodzaju patogen doprowadził do powstania tej infekcji. W sytuacji, kiedy swędzenie okolic intymnych ma związek z zakażeniem pochwy drożdżakami, wtedy zachodzi potrzeba zastosowania właściwych środków przeciwgrzybicznych, zarówno w postaci globulek dopochwowych, jak i środków doustnych, działających w sposób ogólnoustrojowy. Kiedy natomiast swędzenie i pieczenie pochwy ma związek z zakażeniem rzęsistkiem pochwowym lub też infekcją bakteryjną, zachodzi potrzeba włączenia właściwych antybiotyków, również w formie globulek dopochwowych, rzadziej w formie tabletek doustnych.

Należy pamiętać, że każda infekcja intymna musi być leczona we właściwy sposób, bowiem w innym przypadku może ona doprowadzić do poważnych następstw zdrowotnych. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Infekcja pochwy – jak rozpoznać i jak leczyć?

    Co czwarta pacjentka zgłasza się do ginekologa z powodu objawów infekcji intymnej. Zakażenie może się pojawiać i ustępować samoistnie, zarówno u kobiet aktywnych seksualnie, jak i tych, które nie podejmują współżycia. Problem jest istotny. Jak się z nim uporać?

  • Bakteryjne zapalenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie waginozy bakteryjnej

    Szacuje się, że każda kobieta przynajmniej raz w życiu zmaga się z infekcją bakteryjną lub grzybiczą pochwy (najczęstszą przyczyną zakażeń są infekcje bakteryjne, chociaż w ostatnich latach coraz większy udział stanowi także czynnik grzybiczy). Podejrzenie infekcji intymnej o etiologii bakteryjnej powinno bezwzględnie skłonić nas do wizyty u lekarza ginekologa w celu dobrania prawidłowego leczenia. 

  • Najczęstsze stany zapalne u kobiet

    Drobnoustroje chorobotwórcze atakują nas każdego dnia. W większości przypadków nasze mechanizmy obronne nie pozwalają na rozwój infekcji. Jednak u kobiet szczególnie narażony na rozwój stanów zapalnych na tle zakażenia jest układ moczowo-płciowy.

  • 5 najczęstszych problemów ze zdrowiem intymnym. Jak się chronić?

    Problemy ze zdrowiem intymnym mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ze względu na anatomię, kobiety są bardziej narażone na wystąpienie różnego rodzaju infekcji. Dotyczy to kobiet młodych, jak i tych w okresie okołomenopauzalnym. Które problemy intymne najczęściej zgłaszają kobiety szukające porady u farmaceuty? Jak sobie z nimi radzić i jak chronić się przed infekcjami intymnymi?

  • Przyczyny, objawy i leczenie suchości pochwy

    Suchość pochwy to bardzo kłopotliwa i uciążliwa dolegliwość, która wywołuje u kobiety znaczny dyskomfort i w zdecydowany sposób obniża jakość życia. Jest to problem, z którym tak naprawdę może zetknąć się kobieta w każdym wieku – dolegliwość ta może bowiem dotknąć zarówno pacjentki młode, jak i te bardziej dojrzałe.

  • Probiotyk ginekologiczny – działanie, wskazania, jak wybrać najlepszy?

    Probiotyki ginekologiczne są powszechnie stosowanymi preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. Zawierają korzystne dla mikroflory pochwy kultury bakterii, które odgrywają istotną rolę w profilaktyce oraz leczeniu infekcji w obrębie układu moczowo-płciowego. Dostępne są w postaci doustnej lub dopochwowej. Czym kierować się przy wyborze probiotyku ginekologicznego?

  • Preparaty bez recepty na infekcje i podrażnienia intymne dla kobiet i mężczyn – który wybrać?

    Grzybica, drożdżyca, waginoza wirusowa i inne infekcje intymne można leczyć objawowo z zastosowaniem leków bez recepty dostępnych w aptekach. Zapobieganie tym infekcjom jest równie istotne, jak ich leczenie. Często przestrzeganie prostych zasad, związanych z higieną intymną, odpowiednią garderobą lub stosowaniem probiotyków może uchronić przed wystąpieniem zakażenia i przykrych objawów z nim związanych. Jak pozbyć się przykrych upławów z pochwy, o jakiej infekcji świadczą krostki na penisie i jak długo należy przyjmować leki na zakażenie intymne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co stosować na serowate upławy? Leki, zioła, domowe sposoby

    W przypadku zakażenia grzybiczego upławy są gęste, białe, serowate, przypominające grudkowaty śluz lub twaróg. Niewłaściwe leczenie tej infekcji intymnej może doprowadzić do powikłań oraz uporczywych nawrotów choroby. Jak wyleczyć upławy, czy zioła mogą pomóc oraz jak wykonać roztwór do nasiadówek?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.