
Rzęsistkowica – przyczyny, objawy, leczenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym
Rzęsistkowica – przyczyny. Czy to choroba, której powinno się obawiać?
Rzęsistek pochwowy (z łac. Trichomonas Vaginalis) jest jedną z chorób przenoszonych drogą płciową – STI (sexually transmitted infection). Infekcja ta wywoływana jest przez pierwotniaki, do zakażenia dochodzi podczas stosunku seksualnego z osobą zakażoną bez zabezpieczenia. Jedynym rezerwuarem rzęsistka jest człowiek, a okres wylęgania choroby może trwać nawet do trzech tygodni.
Czy mężczyźni również mogą zarazić się rzęsistkiem pochwowym? Pasożyt ten bytuje w drogach moczowych zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mężczyźni często nieświadomi zakażenia patogenem są drogą transmisji dla swoich partnerek seksualnych. Dlatego tak ważne jest to, by nie zapominać o zabezpieczeniu podczas przygodnych kontaktów seksualnych. Prezerwatywa minimalizuje ryzyko zarażenia.
Rzęsistkowica – objawy
Przede wszystkim w przebiegu rzęsistkowicy może dojść do zapalenia pochwy, które manifestuje się uczuciem dyskomfortu, świądem, pieczeniem. Bardzo charakterystyczne są upławy, które są obfite, pieniste, o mdłym, nieprzyjemnym zapachu. Można je rozpoznać po żółtozielonym lub żółtoszarym kolorze.
Trichomonas Vaginalis może również objawić się jako zakażenie układu moczowego, wtedy dominują objawy ze strony dróg moczowych, takie jak trudności w oddawaniu moczu, ból, uczucie pieczenia podczas mikcji i współżycia seksualnego.
Powiązane produkty
Z czym należy różnicować rzęsistkowicę?
Grzybicze i bakteryjne zapalenie pochwy mogą dawać podobne uczucie dyskomfortu, więc jak rozpoznać, że to właśnie rzęsistek jest przyczyną dolegliwości? Różnice można zaobserwować w wyglądzie i zapachu wydzielin:
- kandydoza pochwy – upławy białe, serowate,
- rzęsistkowica – pieniste, zielonożółte, zielonoszare upławy,
- bakteryjne zapalenie pochwy – białe lub szare, bardzo obfite upławy o charakterystycznym rybim zapachu.
Należy pamiętać, że nawet u 50% kobiet zakażonych Trichomonas Vaginalis występuje także bakteryjne zakażenie pochwy.
Przeczytaj również, jak objawia się grzybica pochwy i jak się ją leczy.
Czy będąc w ciąży można zachorować na rzęsistkowicę? Tak, zakażenie rzęsistkiem pochwowym jest możliwe oraz bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży i nie należy go ignorować. Infekcja u ciężarnej może skutkować przedwczesnym porodem oraz wrodzonym zakażeniem dróg moczowo-płciowych u dziecka.
Rzęsistkowica u kobiet i u mężczyzn – czy objawy są podobne?
Trichomonas Vaginalis u mężczyzn częściej niż u kobiet przebiega bezobjawowo. Może manifestować się zapaleniem gruczołu krokowego, które objawia się zaczerwienieniem okolicy cewki moczowej, świądem, pieczeniem. Czasem tym objawom towarzyszy wyciek z cewki o treści śluzowej lub ropnej. Żadnego z tych objawów nie należy bagatelizować, gdyż może to nieść za sobą poważne konsekwencje.
Rzęsistkowica – rozpoznanie
Podstawą każdej wizyty jest wywiad lekarski, po odpowiednio przeprowadzonej rozmowie lekarzowi nasuną się podejrzenia co do choroby. W badaniu fizykalnym zauważyć może obrzęk i zaczerwienienie ścian pochwy oraz obecność wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu i żółtozielonej lub żółtoszarej barwie.
Diagnozę rzęsistkowicy można potwierdzić badaniem mikroskopowym wydzieliny pobranej w przypadku kobiet z pochwy, w przypadku mężczyzn z cewki moczowej. W badaniu mikroskopowym będą widoczne liczne rzęsistki i leukocyty. Jest to badanie dosyć szybkie, lecz nie zawsze daje wiarygodny wynik. Jeśli to nie wystarczy, do postawienia odpowiedniej diagnozy należy pobrać wymaz z dróg rodnych i poddać go badaniu mikrobiologicznemu. Minusem tego badania jest to, że czas oczekiwania na wynik to kilka dni. Kolejna ważna rzecz to pomiar pH pochwy, które w przypadku zakażenia rzęsistkiem pochwowym będzie wyższe względem naturalnego pH.
Istnieją szybkie testy diagnostyczne w kierunku rzęsistkowicy, które dają wynik już po 10 minutach, są bardzo pomocne, gdyż pozwalają na szybkie rozpoczęcie leczenia.
Rzęsistkowica – leczenie
Po rozpoznaniu zakażenia rzęsistkiem pochwowym należy wdrożyć odpowiednie leczenie osoby zakażonej, jak i jej partnera seksualnego. Jest to niezbędne, gdyż pomaga uniknąć ponownych nadkażeń. Zazwyczaj wystarczające jest podanie jednorazowo dostunego leku przeciwpierwotniakowego – metronidazol, tynidazol. U kobiet ciężarnych powinien być to metronidazol.
Czy można uniknąć zakażenia rzęsistkiem?
Przestrzeganie zasad higieny, używanie tylko własnych ręczników, gąbek, środków higienicznych, unikanie przygodnych kontaktów seksualnych oraz stosowanie antykoncepcji barierowej – prezerwatyw pozwoli zminimalizować ryzyko zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Należy pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne czy stosunek przerywany nie chronią przed przenoszeniem drobnoustrojów.