Przygnębiona młoda para siedząca na łóżku w sypialni
Weronika Krawiec

Rzęsistkowica – przyczyny, objawy, leczenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym

Rzęsistek pochwowy to pasożyt układu moczowo–płciowego. Źródłami zakażenia mogą być chory partner seksualny czy używanie cudzych przyborów kąpielowych, dlatego bardzo ważne jest stosowanie antykoncepcji barierowej podczas kontaktów seksualnych oraz odpowiednia higiena.

Rzęsistkowica – przyczyny. Czy to choroba, której powinno się obawiać?

Rzęsistek pochwowy (z łac. Trichomonas Vaginalis) jest jedną z chorób przenoszonych drogą płciową – STI (sexually transmitted infection). Infekcja ta wywoływana jest przez pierwotniaki, do zakażenia dochodzi podczas stosunku seksualnego z osobą zakażoną bez zabezpieczenia. Jedynym rezerwuarem rzęsistka jest człowiek, a okres wylęgania choroby może trwać nawet do trzech tygodni. 

Rzęsistek pochwowy to pasożyt dróg moczowo–płciowych. Jest odpowiedzialny za większość zakażeń układu moczowego u kobiet w każdym wieku, ale przede wszystkim kobiet młodych, aktywnych seksualnie. Zdarza się, że przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo. U znacznej liczby pacjentów daje jednak nieprzyjemne, uporczywe objawy. 

Czy mężczyźni również mogą zarazić się rzęsistkiem pochwowym? Pasożyt ten bytuje w drogach moczowych zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mężczyźni często nieświadomi zakażenia patogenem są drogą transmisji dla swoich partnerek seksualnych. Dlatego tak ważne jest to, by nie zapominać o zabezpieczeniu podczas przygodnych kontaktów seksualnych. Prezerwatywa minimalizuje ryzyko zarażenia. 

Rzęsistkowica – objawy

Przede wszystkim w przebiegu rzęsistkowicy może dojść do zapalenia pochwy, które manifestuje się uczuciem dyskomfortu, świądem, pieczeniem. Bardzo charakterystyczne są upławy, które są obfite, pieniste, o mdłym, nieprzyjemnym zapachu. Można je rozpoznać po żółtozielonym lub żółtoszarym kolorze.  

Trichomonas Vaginalis może również objawić się jako zakażenie układu moczowego, wtedy dominują objawy ze strony dróg moczowych, takie jak trudności w oddawaniu moczu, ból, uczucie pieczenia podczas mikcji i współżycia seksualnego. 

Nie należy lekceważyć uporczywych dolegliwości dróg moczowych, jak i pochwy, gdyż przewlekłe zakażenie może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, a nawet prowadzić do niepłodności. 

Powiązane produkty

Z czym należy różnicować rzęsistkowicę?

Grzybicze i bakteryjne zapalenie pochwy mogą dawać podobne uczucie dyskomfortu, więc jak rozpoznać, że to właśnie rzęsistek jest przyczyną dolegliwości? Różnice można zaobserwować w wyglądzie i zapachu wydzielin:

  • kandydoza pochwy – upławy białe, serowate,
  • rzęsistkowica – pieniste, zielonożółte, zielonoszare upławy,
  • bakteryjne zapalenie pochwy – białe lub szare, bardzo obfite upławy o charakterystycznym rybim zapachu.

Należy pamiętać, że nawet u 50%  kobiet zakażonych Trichomonas Vaginalis występuje także bakteryjne zakażenie pochwy.

Przeczytaj również, jak objawia się grzybica pochwy i jak się ją leczy.

Czy będąc w ciąży można zachorować na rzęsistkowicę? Tak, zakażenie rzęsistkiem pochwowym jest możliwe oraz bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży i  nie należy go ignorować. Infekcja u ciężarnej może skutkować przedwczesnym porodem oraz wrodzonym zakażeniem dróg moczowo-płciowych u dziecka. 

Rzęsistkowica u kobiet i u mężczyzn – czy objawy są podobne?

Trichomonas Vaginalis u mężczyzn częściej niż u kobiet przebiega bezobjawowo. Może manifestować się zapaleniem gruczołu krokowego, które objawia się zaczerwienieniem okolicy cewki moczowej, świądem, pieczeniem. Czasem tym objawom towarzyszy wyciek z cewki o treści śluzowej lub ropnej. Żadnego z tych objawów nie należy bagatelizować, gdyż może to nieść za sobą poważne konsekwencje. 

Rzęsistkowica – rozpoznanie

Podstawą każdej wizyty jest wywiad lekarski, po odpowiednio przeprowadzonej rozmowie lekarzowi nasuną się podejrzenia co do choroby. W badaniu fizykalnym zauważyć może obrzęk i zaczerwienienie ścian pochwy oraz obecność wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu i żółtozielonej lub żółtoszarej barwie.

Diagnozę rzęsistkowicy można potwierdzić badaniem mikroskopowym wydzieliny pobranej w przypadku kobiet z pochwy, w przypadku mężczyzn z cewki moczowej. W badaniu mikroskopowym będą widoczne liczne rzęsistki i leukocyty. Jest to badanie dosyć szybkie, lecz nie zawsze daje wiarygodny wynik. Jeśli to nie wystarczy, do postawienia odpowiedniej diagnozy należy pobrać wymaz z dróg rodnych i poddać go badaniu mikrobiologicznemu. Minusem tego badania jest to, że czas oczekiwania na wynik to kilka dni. Kolejna ważna rzecz to pomiar pH pochwy, które w przypadku zakażenia rzęsistkiem pochwowym będzie wyższe względem naturalnego pH.  

Istnieją szybkie testy diagnostyczne w kierunku rzęsistkowicy, które dają wynik już po 10 minutach, są bardzo pomocne, gdyż pozwalają na szybkie rozpoczęcie leczenia. 

Rzęsistkowica – leczenie

Po rozpoznaniu zakażenia rzęsistkiem pochwowym należy wdrożyć odpowiednie leczenie osoby zakażonej, jak i jej partnera seksualnego. Jest to niezbędne, gdyż pomaga uniknąć ponownych nadkażeń. Zazwyczaj wystarczające jest podanie jednorazowo dostunego leku przeciwpierwotniakowego – metronidazol, tynidazol. U kobiet ciężarnych powinien być to metronidazol. 

Podczas terapii oraz do 72h po jej zakończeniu należy unikać spożywania alkoholu w obawie o wystąpienie reakcji disulfiramowej. W trakcie leczenia należy zachować wstrzemięźliwość seksualną oraz zachować szczególną ostrożność, gdyż zmiany w strukturze nabłonka oraz osłabienie organizmu mogą zwiększać podatność na zakażenie wirusem HIV. 

Czy można uniknąć zakażenia rzęsistkiem?

Przestrzeganie zasad higieny, używanie tylko własnych ręczników, gąbek, środków higienicznych, unikanie przygodnych kontaktów seksualnych oraz stosowanie antykoncepcji barierowej – prezerwatyw pozwoli zminimalizować ryzyko zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Należy pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne czy stosunek przerywany nie chronią przed przenoszeniem drobnoustrojów.

  1. G. H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL, Warszawa 2015.
  2. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZW
  3. P. Gajewski, A. Szczeklik (red.), Interna Szczeklika. Mały podręcznik 2020/2021, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, s.1374.
  4. P. Mirmonsef, L. Krass, A. Landay, Rola bakteryjnego zakażenia pochwy i rzęsistka pochwowego w podatności na zakażenie HIV, „Dermatologia po dyplomie" 2013, t. 4, nr 3, s. 24-37.
  5. WHO, Report on global sexuality transmitted infection surveillance, 2018, „who.int" [online], http://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/277258/9789241565691-eng.pdf?ua=1h.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają? Jak stosować tabletki na menopauzę?

    Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety jest przekwitanie, czyli powolne wygaszanie czynności jajników i zmniejszanie się ilości wydzielanych hormonów płciowych, skutkiem czego jest zaprzestanie miesiączkowania. Towarzyszą temu dolegliwości wpływające na samopoczucie, zdrowie i jakość życia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki bez recepty na menopauzę stosować?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.