Pacjentka z upławami
Zuzanna Kręcisz

Co stosować na serowate upławy? Leki, zioła, domowe sposoby

W przypadku zakażenia grzybiczego upławy są gęste, białe, serowate, przypominające grudkowaty śluz lub twaróg. Niewłaściwe leczenie tej infekcji intymnej może doprowadzić do powikłań oraz uporczywych nawrotów choroby. Jak wyleczyć upławy, czy zioła mogą pomóc oraz jak wykonać roztwór do nasiadówek?

Spis treści:

 1. Serowate upławy – czym są i jak wyglądają?
 2. Serowate upławy – domowe sposoby
 3. Zioła na serowate upławy
 4. Serowate upławy – preparaty i leki bez recepty

Zachowanie dobrostanu zdrowotnego, w tym również zdrowia pochwy i okolic intymnych, ma ogromne znaczenie nie tylko dla samopoczucia, ale również płodności. Infekcje układu moczowo-płciowego dotykają kobiet w każdym wieku – tych młodszych i tych starszych, dlatego warto posiadać wiedzę o tym, jak sobie z nimi radzić, czy i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza i jakie metody można zastosować w warunkach domowych?

Serowate upławy – jak wyglądają?

Błona śluzowa macicy, jajowodów i pochwy wytwarza wydzielinę, której zadaniem jest ochrona przed infekcjami oraz wpływ na płodność. W przebiegu cyklu zmienia się jej ilość, konsystencja i barwa oraz zapach. Wydzielina fizjologiczna może być zarówno przezroczysta, jak i mlecznobiała, wodnista, śluzowata lub lepka, a także bezwonna lub o łagodnym zapachu. Zmiany w jej wyglądzie, konsystencji oraz pojawienie się nieprzyjemnego zapachu świadczy zazwyczaj o infekcji grzybiczej, najczęściej wywołanej przez grzyby Candida albicans i Candida glabrata. Nieprawidłowa wydzielina pochwowa to inaczej upławy.

W przypadku zakażeń grzybiczych upławy są gęste, białe, serowate, przypominające grudkowaty śluz lub twaróg. Śluz może być również żółtawy lub zielonkawy. Nieprawidłowej wydzielinie towarzyszy świąd pochwy i sromu oraz jego obrzęk, podrażnienie i zaczerwienienie. Dodatkowo mogą pojawić się dolegliwości w postaci parcia na mocz oraz bólu, pieczenia i szczypania przy oddawaniu moczu (szczególnie w ostatniej fazie). Objawy infekcji są porównywalne u dziewczynek, nastolatek i dorosłych kobiet. W przypadku małych dziewczynek niepokój zawsze powinien  zwrócić nasilony świąd skłaniający do niekontrolowanego drapania (również przez sen), dolegliwości zgłaszane podczas siusiania czy zwiększona ilość wydzieliny na bieliźnie.

Serowate upławy – domowe sposoby

Należy pamiętać, że niewłaściwe leczenie może doprowadzić do powikłań oraz uporczywych nawrotów choroby. Dlatego dolegliwości świadczące o infekcji powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem. W sytuacji, gdy na wizytę u specjalisty trzeba poczekać kilka dni, warto wykorzystać domowe metody na złagodzenie objawów infekcji intymnej. Podstawą leczenia wspomagającego (ale również zapobiegania infekcjom) powinna być właściwa higiena i pielęgnacja okolic intymnych. Do wyboru jest ogromna gama produktów, takich jak płyny i żele do higieny intymnej o odpowiednim pH oraz delikatnej, hipoalergicznej formule. Kosmetyki tego typu często wzbogaca się w składniki o działaniu nawilżającym i łagodzącym świąd oraz probiotyki. Ponadto niewskazane są gorące kąpiele, używanie myjek i gąbek. Do wycierania po myciu powinien być przeznaczony oddzielny, zawsze czysty i suchy ręcznik. W czasie infekcji do wycierania warto wykorzystywać jednorazowe ręczniki papierowe. Wsparciem w leczeniu mogą być odpowiednie preparaty z kwasem hialuronowym, który nawilża i ułatwia regenerację uszkodzonego nabłonka oraz z aloesem i olejkiem z drzewa herbacianego o działaniu łagodzącym świąd i podrażnienia. Zalecane jest noszenie bawełnianej, luźnej i przewiewnej bielizny. Podczas występowania nieprzyjemnych objawów należy powstrzymać się od współżycia, a lekarza zapytać również o leczenie partnera. Często można przeczytać o tym, że dobroczynne działanie względem upławów wykazują się czosnek, kefir czy jogurt. Jest to prawda, niemniej tylko wtedy gdy są to elementy zdrowej diety. Nigdy nie należy ich wprowadzać do pochwy czy stosować do okładów i przemywań. Może to doprowadzić do powstania nadżerek, nasilić infekcję i utrudnić leczenie. Dietę warto wzbogacić w produkty z naturalnymi probiotykami, ograniczyć natomiast słodycze i białe pieczywo oraz alkohol (także piwo) oraz jedzenie typu fast food.

Powiązane produkty

Zioła na serowate upławy

Zioła były lekiem na infekcje intymne już w starożytności i nadal warto korzystać z ich dobroczynnego działania. Najlepiej sprawdzą się mieszanki różnych ziół o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym, powlekającym i regenerującym. Zioła na upławy to przede wszystkim kora dębu, koszyczek rumianku, kwiat nagietka, ziele krwawnika i pokrzywy, liść babki i szałwii czy kwiat lipy, malwy czarnej lub prawoślazu. Dobroczynne działanie mają również: pięciornik gęsi i kurze ziele, rdest ptasi, jasnota biała i bodziszek. Ważne, aby zioła pozyskiwać z certyfikowanych źródeł, kupować w aptekach lub sklepach zielarskich. Najlepszym sposobem zastosowania ziół jest nasiadówka, która polega na zanurzeniu pośladków do linii bioder w miednicy wypełnionej ciepłym (niegorącym!) ziołowym naparem. Czas kąpieli powinien trwać 15–20 minut. Zabieg należy powtarzać dwa razy w ciągu dnia. W celu przygotowania naparu na 1–2 litry wody należy użyć zazwyczaj od 3 do 5 łyżek ziela. Napar można również wykorzystać do przemywania czy okładów. Nasiadówek nie należy robić w czasie miesiączki i w okresie ciąży, ostrożność powinny zachować także panie z alergiami i chorobami krążenia. Z dużą ostrożnością należy podchodzić do irygacji pochwy z użyciem naparów ziołowych. Co prawda wypłukują drobnoustroje chorobotwórcze, ale niszczą również naturalną, dobroczynną florę bakteryjną. Mogą również uczulać i podrażniać. Do podmywania można również wykorzystać olejek z drzewa herbacianego, pamiętając. aby przed zastosowaniem odpowiednio go rozcieńczyć (2–3 krople olejku na litr wody). W przypadku gdy serowatym upławom towarzyszą dolegliwości ze strony układu moczowego, można poszerzyć kurację o zioła do picia. Wskazana jest wówczas herbatka z pokrzywy, skrzypu lub brzozy. Warto również sięgnąć po ziołowe produkty z żurawiną.

Sprawdź, jakie najlepsze zioła na upławy znajdziesz na DOZ.pl

Serowate upławy – preparaty i leki bez recepty

Kluczowym stwierdzeniem jest, że wyleczyć zakażenie grzybicze (objawiające się m.in. serowatymi upławami), może tylko lek na infekcję intymną. Leki bez recepty dostępne są do stosowania miejscowego i mają postać, taką jak krem lub kapsułka dopochwowa (potocznie nazywana globulką) oraz krem do stosowania na zewnętrzne narządy płciowe. Zawierają one leki z grupy imidazoli o działaniu przeciwgrzybiczym – klotrimazol i fentikonazol. Kapsułki z fentikonazolem, zależnie od dawki, stosuje się do pochwy na noc przez trzy kolejne dni lub też w dawce jednorazowej. Krem z fentikonazolem wymaga przeprowadzenia kuracji sześciodniowej i podania jednej dawki na noc lub 3-dniowej i podania dwóch dawek – jednej rano, drugiej wieczorem. Klotrimazol w kapsułce dopochwowej aplikuje się w pojedynczej dawce na noc, w kremie dopochwowym przez sześć kolejnych dni również na noc. Przy świądzie sromu klotrimazol w kremie stosuje się 2–3 razy dziennie przez okres od 2 do 4 tygodni. Należy zwrócić uwagę, że aby przeprowadzić pełną kurację, nie należy jej przerywać nawet wówczas, jeśli objawy ustąpiły.

Sprawdź, jakie leki na infekcję intymną znajdziesz na DOZ.pl

Istotnym elementem wspierającym terapię jest odbudowa prawidłowej mikroflory pochwy. W tym celu stosuje się jednocześnie probiotyki gienkologiczne i doustne. Spełniają one zdefiniowane przez WHO i FAO kryteria i mają udowodnioną w badaniach naukowych skuteczność. Choć stale prowadzone są analizy laboratoryjne, dowiedziono, że tzw. obce szczepy nie są w stanie kolonizować nabłonka pochwy na stałe i po zakończeniu stosowania preparatu są po prostu usuwane z organizmu. Według badań dla Polek wskazane są preparaty ze szczepami: L. acidophilus, w tym L. gasseriL. fermentumL. plantarum , L. delbrueckiiL. rhamnosus. Ważne jest, aby pamiętać, że probiotyki nie mogą stanowić wyłącznej terapii w kandydozie. Mogą leczenie uzupełniać, ale nie zastępować. Podobnie jest w przypadku produktów z kwasem hialuronowym, olejkiem z drzewa herbacianego, propolisem czy benzydaminą, które mogą doskonale uzupełniać terapię leczniczą, niemniej zastosowane samodzielnie mogą nie być wystarczające.

 1. I. Paczkowska, A. Wójtowicz, A. Malm, Wybrane aspekty farmakoterapii kandydoz, Terapia i leki, tom 66, 2010.
 2. Gałęcka M., Szachta P. Nawrotowe grzybice i bakteryjne zapalenia pochwy – charakterystyka przyczyn oraz możliwości terapeutycznych i profilaktycznych. Forum Zakażeń 2013: 4 (2): 127–131.
 3. Rakiewicz J. Infekcje pochwy. Forum Położnictwa i Ginekologii 2014; 19: 20–24.
 4. Paszkowski T. Najczęstsze błędy w stosowaniu probiotyków w ginekologii i położnictwie. Forum Położnictwa i Ginekologii 2018; 42

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

  Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij