Pacjentka z upławami
Zuzanna Kręcisz

Co stosować na serowate upławy? Leki, zioła, domowe sposoby

W przypadku zakażenia grzybiczego upławy są gęste, białe, serowate, przypominające grudkowaty śluz lub twaróg. Niewłaściwe leczenie tej infekcji intymnej może doprowadzić do powikłań oraz uporczywych nawrotów choroby. Jak wyleczyć upławy, czy zioła mogą pomóc oraz jak wykonać roztwór do nasiadówek?

Spis treści:

  1. Serowate upławy – czym są i jak wyglądają?
  2. Serowate upławy – domowe sposoby
  3. Zioła na serowate upławy
  4. Serowate upławy – preparaty i leki bez recepty

Zachowanie dobrostanu zdrowotnego, w tym również zdrowia pochwy i okolic intymnych, ma ogromne znaczenie nie tylko dla samopoczucia, ale również płodności. Infekcje układu moczowo-płciowego dotykają kobiet w każdym wieku – tych młodszych i tych starszych, dlatego warto posiadać wiedzę o tym, jak sobie z nimi radzić, czy i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza i jakie metody można zastosować w warunkach domowych?

Serowate upławy – jak wyglądają?

Błona śluzowa macicy, jajowodów i pochwy wytwarza wydzielinę, której zadaniem jest ochrona przed infekcjami oraz wpływ na płodność. W przebiegu cyklu zmienia się jej ilość, konsystencja i barwa oraz zapach. Wydzielina fizjologiczna może być zarówno przezroczysta, jak i mlecznobiała, wodnista, śluzowata lub lepka, a także bezwonna lub o łagodnym zapachu. Zmiany w jej wyglądzie, konsystencji oraz pojawienie się nieprzyjemnego zapachu świadczy zazwyczaj o infekcji grzybiczej, najczęściej wywołanej przez grzyby Candida albicans i Candida glabrata. Nieprawidłowa wydzielina pochwowa to inaczej upławy.

W przypadku zakażeń grzybiczych upławy są gęste, białe, serowate, przypominające grudkowaty śluz lub twaróg. Śluz może być również żółtawy lub zielonkawy. Nieprawidłowej wydzielinie towarzyszy świąd pochwy i sromu oraz jego obrzęk, podrażnienie i zaczerwienienie. Dodatkowo mogą pojawić się dolegliwości w postaci parcia na mocz oraz bólu, pieczenia i szczypania przy oddawaniu moczu (szczególnie w ostatniej fazie). Objawy infekcji są porównywalne u dziewczynek, nastolatek i dorosłych kobiet. W przypadku małych dziewczynek niepokój zawsze powinien  zwrócić nasilony świąd skłaniający do niekontrolowanego drapania (również przez sen), dolegliwości zgłaszane podczas siusiania czy zwiększona ilość wydzieliny na bieliźnie.

Serowate upławy – domowe sposoby

Należy pamiętać, że niewłaściwe leczenie może doprowadzić do powikłań oraz uporczywych nawrotów choroby. Dlatego dolegliwości świadczące o infekcji powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem. W sytuacji, gdy na wizytę u specjalisty trzeba poczekać kilka dni, warto wykorzystać domowe metody na złagodzenie objawów infekcji intymnej. Podstawą leczenia wspomagającego (ale również zapobiegania infekcjom) powinna być właściwa higiena i pielęgnacja okolic intymnych. Do wyboru jest ogromna gama produktów, takich jak płyny i żele do higieny intymnej o odpowiednim pH oraz delikatnej, hipoalergicznej formule. Kosmetyki tego typu często wzbogaca się w składniki o działaniu nawilżającym i łagodzącym świąd oraz probiotyki. Ponadto niewskazane są gorące kąpiele, używanie myjek i gąbek. Do wycierania po myciu powinien być przeznaczony oddzielny, zawsze czysty i suchy ręcznik. W czasie infekcji do wycierania warto wykorzystywać jednorazowe ręczniki papierowe. Wsparciem w leczeniu mogą być odpowiednie preparaty z kwasem hialuronowym, który nawilża i ułatwia regenerację uszkodzonego nabłonka oraz z aloesem i olejkiem z drzewa herbacianego o działaniu łagodzącym świąd i podrażnienia. Zalecane jest noszenie bawełnianej, luźnej i przewiewnej bielizny. Podczas występowania nieprzyjemnych objawów należy powstrzymać się od współżycia, a lekarza zapytać również o leczenie partnera. Często można przeczytać o tym, że dobroczynne działanie względem upławów wykazują się czosnek, kefir czy jogurt. Jest to prawda, niemniej tylko wtedy gdy są to elementy zdrowej diety. Nigdy nie należy ich wprowadzać do pochwy czy stosować do okładów i przemywań. Może to doprowadzić do powstania nadżerek, nasilić infekcję i utrudnić leczenie. Dietę warto wzbogacić w produkty z naturalnymi probiotykami, ograniczyć natomiast słodycze i białe pieczywo oraz alkohol (także piwo) oraz jedzenie typu fast food.

Powiązane produkty

Zioła na serowate upławy

Zioła były lekiem na infekcje intymne już w starożytności i nadal warto korzystać z ich dobroczynnego działania. Najlepiej sprawdzą się mieszanki różnych ziół o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym, powlekającym i regenerującym. Zioła na upławy to przede wszystkim kora dębu, koszyczek rumianku, kwiat nagietka, ziele krwawnika i pokrzywy, liść babki i szałwii czy kwiat lipy, malwy czarnej lub prawoślazu. Dobroczynne działanie mają również: pięciornik gęsi i kurze ziele, rdest ptasi, jasnota biała i purpurowa oraz bodziszek. Ważne, aby zioła pozyskiwać z certyfikowanych źródeł, kupować w aptekach lub sklepach zielarskich. Najlepszym sposobem zastosowania ziół jest nasiadówka, która polega na zanurzeniu pośladków do linii bioder w miednicy wypełnionej ciepłym (niegorącym!) ziołowym naparem. Czas kąpieli powinien trwać 15–20 minut. Zabieg należy powtarzać dwa razy w ciągu dnia. W celu przygotowania naparu na 1–2 litry wody należy użyć zazwyczaj od 3 do 5 łyżek ziela. Napar można również wykorzystać do przemywania czy okładów. Nasiadówek nie należy robić w czasie miesiączki i w okresie ciąży, ostrożność powinny zachować także panie z alergiami i chorobami krążenia. Z dużą ostrożnością należy podchodzić do irygacji pochwy z użyciem naparów ziołowych. Co prawda wypłukują drobnoustroje chorobotwórcze, ale niszczą również naturalną, dobroczynną florę bakteryjną. Mogą również uczulać i podrażniać. Do podmywania można również wykorzystać olejek z drzewa herbacianego, pamiętając. aby przed zastosowaniem odpowiednio go rozcieńczyć (2–3 krople olejku na litr wody). W przypadku gdy serowatym upławom towarzyszą dolegliwości ze strony układu moczowego, można poszerzyć kurację o zioła do picia. Wskazana jest wówczas herbatka z pokrzywy, skrzypu lub brzozy. Warto również sięgnąć po ziołowe produkty z żurawiną.

Sprawdź, jakie najlepsze zioła na upławy znajdziesz na DOZ.pl

Serowate upławy – preparaty i leki bez recepty

Kluczowym stwierdzeniem jest, że wyleczyć zakażenie grzybicze (objawiające się m.in. serowatymi upławami), może tylko lek na infekcję intymną. Leki bez recepty dostępne są do stosowania miejscowego i mają postać, taką jak krem lub kapsułka dopochwowa (potocznie nazywana globulką) oraz krem do stosowania na zewnętrzne narządy płciowe. Zawierają one leki z grupy imidazoli o działaniu przeciwgrzybiczym – klotrimazol i fentikonazol. Kapsułki z fentikonazolem, zależnie od dawki, stosuje się do pochwy na noc przez trzy kolejne dni lub też w dawce jednorazowej. Krem z fentikonazolem wymaga przeprowadzenia kuracji sześciodniowej i podania jednej dawki na noc lub 3-dniowej i podania dwóch dawek – jednej rano, drugiej wieczorem. Klotrimazol w kapsułce dopochwowej aplikuje się w pojedynczej dawce na noc, w kremie dopochwowym przez sześć kolejnych dni również na noc. Przy świądzie sromu klotrimazol w kremie stosuje się 2–3 razy dziennie przez okres od 2 do 4 tygodni. Należy zwrócić uwagę, że aby przeprowadzić pełną kurację, nie należy jej przerywać nawet wówczas, jeśli objawy ustąpiły.

Sprawdź, jakie leki na infekcję intymną znajdziesz na DOZ.pl

Istotnym elementem wspierającym terapię jest odbudowa prawidłowej mikroflory pochwy. W tym celu stosuje się jednocześnie probiotyki gienkologiczne i doustne. Spełniają one zdefiniowane przez WHO i FAO kryteria i mają udowodnioną w badaniach naukowych skuteczność. Choć stale prowadzone są analizy laboratoryjne, dowiedziono, że tzw. obce szczepy nie są w stanie kolonizować nabłonka pochwy na stałe i po zakończeniu stosowania preparatu są po prostu usuwane z organizmu. Według badań dla Polek wskazane są preparaty ze szczepami: L. acidophilus, w tym L. gasseriL. fermentumL. plantarum , L. delbrueckiiL. rhamnosus. Ważne jest, aby pamiętać, że probiotyki nie mogą stanowić wyłącznej terapii w kandydozie. Mogą leczenie uzupełniać, ale nie zastępować. Podobnie jest w przypadku produktów z kwasem hialuronowym, olejkiem z drzewa herbacianego, propolisem czy benzydaminą, które mogą doskonale uzupełniać terapię leczniczą, niemniej zastosowane samodzielnie mogą nie być wystarczające.

  1. I. Paczkowska, A. Wójtowicz, A. Malm, Wybrane aspekty farmakoterapii kandydoz, Terapia i leki, tom 66, 2010.
  2. Gałęcka M., Szachta P. Nawrotowe grzybice i bakteryjne zapalenia pochwy – charakterystyka przyczyn oraz możliwości terapeutycznych i profilaktycznych. Forum Zakażeń 2013: 4 (2): 127–131.
  3. Rakiewicz J. Infekcje pochwy. Forum Położnictwa i Ginekologii 2014; 19: 20–24.
  4. Paszkowski T. Najczęstsze błędy w stosowaniu probiotyków w ginekologii i położnictwie. Forum Położnictwa i Ginekologii 2018; 42

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl