Kobieta w ciąży, trzymająca się za podbrzusze
Patryk Jasielski

Czy upławy w ciąży są niebezpieczne? Jak wygląda wydzielina z pochwy i czy jest niebezpieczna dla płodu?

Większość upławów w trakcie ciąży, niezależnie od trymestru, nie powinno budzić niepokoju. Zagęszczenie śluzu ma na celu ochronić drogi rodne kobiety, ale także zapewnić bezpieczeństwo rozwijającemu się dziecku. Konsultacja z lekarzem ginekologiem jest wskazana tylko w przypadku wystąpienia określonych objawów, którymi z pewnością nie jest gęsta, przezroczysta lub biała wydzielina z pochwy. Które upławy powinny zwrócić uwagę przyszłej mamy i czy są bardzo niebezpieczne, a także jak wygląda leczenie infekcji intymnej w ciąży?

Obecność niewielkiej ilości wydzieliny w pochwie jest sytuacją prawidłową. Produkowana przez gruczoły w błonie śluzowej pochwy, macicy i jajowodów spełnia szereg ważnych funkcji. Chroni przed infekcjami i zapewnia właściwe nawilżenie błon śluzowych. W niektórych sytuacjach ilość produkowanej wydzieliny ulega zwiększeniu i zmienia się jej kolor i zapach. Określa się to mianem upławów, które mogą pojawić się także w ciąży.

Upławy w ciąży – jak wygląda prawidłowa wydzielina z pochwy?

Jak już wspomniano, obecność wydzieliny w pochwie jest stanem prawidłowym. Zapobiega ona dostaniu się do dróg rodnych chorobotwórczych bakterii i grzybów, a przez to chroni przed zakażeniem, które mogłoby być groźne także dla dziecka. W warunkach prawidłowych ilość wydzieliny z pochwy zarówno w 1., jak i 2. i 3. trymestrze ulega zwiększeniu. Prawidłowa wydzielina podczas ciąży jest wodnista, przezroczysta lub biaława, nie ma także ma silnego zapachu. Jest jej więcej, ale nie na tyle, by wymagało to noszenia specjalnych wkładek. Wydzielinie nie towarzyszą także żadne objawy, takie jak ból, świąd czy pieczenie. Wzrost ilości wydzieliny, zmiana koloru śluzu w ciąży czy zapachu mogą świadczyć o rozwijaniu się infekcji. Co ważne, w czasie ciąży dochodzi do zmian w produkcji wydzieliny. Śluz na początku ciąży jest wytwarzany w mniejszych ilościach. W kolejnych trymestrach jego produkcja wzrasta, a największa jest przed porodem.

Kiedy upławy w ciąży powinny zaniepokoić? Kolory upławów

Przyczyn pojawienia się upławów może być wiele. Mając wiedzę, że prawidłowa wydzielina z pochwy jest przezroczysta lub mlecznobiała, nie ma intensywnego zapachu i nie towarzyszą jej dolegliwości, na podstawie zmian w jej wyglądzie można podejrzewać pojawienie się choroby. Najczęstszą przyczyną upławów, również w ciąży, są infekcje intymne. Mogą one mieć pochodzenie bakteryjne, wirusowe, grzybiczne i pasożytnicze. Zmiana wyglądu wydzieliny z pochwy może być powodem do niepokoju i jest wskazaniem do wizyty u ginekologa. W zależności od potencjalnej przyczyny infekcji wydzielina przyjmuje różny kolor. Jest to właściwość, która może pomóc lekarzowi w ustaleniu przyczyny i wdrożeniu właściwego leczenia, bo np. przezroczyste upławy w ciąży lub wodniste upławy w ciąży zwykle nie są groźne. Na infekcje mogą wskazywać także inne objawy, np. nieprzyjemny zapach z pochwy na początku ciąży, pojawienie się świądu, pieczenia, szczypania czy bólu.

Białe upławy w ciąży  

Istnieje zależność pomiędzy białą gęstą wydzieliną z pochwy a ciąża. Pojawienie się jej wskazuje na rozwój zakażenia grzybiczego – kandydozy pochwy. Oprócz tego stwierdza się dodatkowe objawy w postaci świądu i pieczenia okolic intymnych. Kandydoza pochwy jest dość częstą chorobą kobiet w ciąży. Leczy się ją odpowiednio dobranymi lekami przeciwgrzybiczymi. Inną przyczyną białych upławów w ciąży może być bakteryjne zapalenie pochwy, nazywane waginozą bakteryjną. Dodatkowym charakterystycznym objawem jest nieprzyjemny rybi zapach z pochwy, nasilający się szczególnie po stosunku. W terapii stosuje się antybiotyki.

Brązowe upławy w ciąży

Brązowe upławy w ciąży są zazwyczaj spowodowane obecnością krwi w wydzielinie pochwowej. Zwykle pojawia się na początku ciąży w fazie implantacji (zagnieżdżenia się) zarodka w macicy, czemu towarzyszy niewielkie krwawienie. Najczęściej przyjmuje to formę plamienia w ciąży, które kobieta może pomylić z pojawieniem się miesiączki. Brązowa czy brunatna wydzielina pojawiająca się w trakcie ciąży, jeżeli nie towarzyszą jej inne objawy, nie stanowi powodu do niepokoju, zaleca się jednak konsultację z ginekologiem.

Krwawe, czerwone upławy w ciąży

Czerwona wydzielina czy pomarańczowe upławy w ciąży (zazwyczaj) świadczą o występowaniu w nich krwi. Przyczyny ich pojawienia się mogą być różne i zwykle nie są powodem do niepokoju. Jednak krwiste upławy i skrzepy krwi występujące wraz z bólem brzucha mogą być niebezpieczne i są wskazaniem do pilnej konsultacji z ginekologiem. Skrzepy krwi zarówno przy poronieniu, jak i w pękniętej ciąży pozamacicznej (ektopowej) są dość często obserwowane. Różowe upławy podczas  ciąży, zwłaszcza na jej początku i końcu, zwykle wynikają albo z implantacji zarodka w macicy (podobnie jak brązowe) albo z przygotowywań do porodu.

Zielone i żółte upławy w ciąży

Żółte lub zielone upławy są zwykle związane z infekcją przenoszoną drogą płciową – zazwyczaj jest to rzęsistkowica. Pierwotniak wywołujący zakażenie może doprowadzić do zapalenia pęcherza w ciąży, czemu będzie towarzyszył także białawy mocz. Upławy są wówczas obfite, pieniste i towarzyszy im nieprzyjemny zapach. Dodatkowo pojawia się ból przy oddawaniu moczu oraz świąd i pieczenie pochwy. Gęsty żółty śluz w ciąży może być objawem rzeżączki. Zielone upławy w ciąży są wskazaniem do wizyty u lekarza. Nieleczona rzęsistkowica może wpływać negatywnie na ciąże i wywołać m.in. poronienie.

Dowiedz się więcej, jakie mogą być pozostałe przyczyny pieczenia i swędzenia kobiecych okolicy intymnych

Powiązane produkty

Czy upławy w ciąży wymagają leczenia?

Nie wszystkie upławy wymagają leczenia, np. wodniste upławy w 2. trymestrze ciąży bez dodatkowych objawów, zwykle nie są niebezpieczne. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów lub barwy wydzieliny, takich jak zielonkawy śluz w ciąży, lepiej udać się na wizytę u ginekologa. Lekarz wykona dokładne badanie i pobierze wymazy. W razie konieczności zastosuje właściwe leczenie – przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.

  1. Ginekologia i położnictwo, pod red. Bręborowicz G. Poznań 2015.
  2. Khaskheli M., Baloch S., Baloch A.S. i in., Vaginal discharge during pregnancy and associated adverse maternal and perinatal outcomes. „Pak J Med Sci". 2021; 37(5): 1302-1308.
  3. National Guideline Alliance (UK). Management of symptomatic vaginal discharge in pregnancy: Antenatal care: Evidence review T. London: National Institute for Health and Care Excellence (NICE); 2021 Aug.
  4. da Fonseca T.M., Cesar J.A., Mendoza-Sassi R.A. i in., Pathological Vaginal Discharge among Pregnant Women: Pattern of Occurrence and Association in a Population-Based Survey. Obstet Gynecol Int. 2013; 2013:590416.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij