Czy upławy w ciąży są niebezpieczne? Jak wygląda wydzielina z pochwy i czy jest niebezpieczna dla płodu? - portal DOZ.pl
Kobieta w ciąży, trzymająca się za podbrzusze
Patryk Jasielski

Czy upławy w ciąży są niebezpieczne? Jak wygląda wydzielina z pochwy i czy jest niebezpieczna dla płodu?

Większość upławów w trakcie ciąży, niezależnie od trymestru, nie powinno budzić niepokoju. Zagęszczenie śluzu ma na celu ochronić drogi rodne kobiety, ale także zapewnić bezpieczeństwo rozwijającemu się dziecku. Konsultacja z lekarzem ginekologiem jest wskazana tylko w przypadku wystąpienia określonych objawów, którymi z pewnością nie jest gęsta, przezroczysta lub biała wydzielina z pochwy. Które upławy powinny zwrócić uwagę przyszłej mamy i czy są bardzo niebezpieczne, a także jak wygląda leczenie infekcji intymnej w ciąży?

Obecność niewielkiej ilości wydzieliny w pochwie jest sytuacją prawidłową. Produkowana przez gruczoły w błonie śluzowej pochwy, macicy i jajowodów spełnia szereg ważnych funkcji. Chroni przed infekcjami i zapewnia właściwe nawilżenie błon śluzowych. W niektórych sytuacjach ilość produkowanej wydzieliny ulega zwiększeniu i zmienia się jej kolor i zapach. Określa się to mianem upławów, które mogą pojawić się także w ciąży.

Upławy w ciąży – jak wygląda prawidłowa wydzielina z pochwy?

Jak już wspomniano, obecność wydzieliny w pochwie jest stanem prawidłowym. Zapobiega ona dostaniu się do dróg rodnych chorobotwórczych bakterii i grzybów, a przez to chroni przed zakażeniem, które mogłoby być groźne także dla dziecka. W warunkach prawidłowych ilość wydzieliny z pochwy zarówno w 1., jak i 2. i 3. trymestrze ulega zwiększeniu. Prawidłowa wydzielina podczas ciąży jest wodnista, przezroczysta lub biaława, nie ma także ma silnego zapachu. Jest jej więcej, ale nie na tyle, by wymagało to noszenia specjalnych wkładek. Wydzielinie nie towarzyszą także żadne objawy, takie jak ból, świąd czy pieczenie. Wzrost ilości wydzieliny, zmiana koloru śluzu w ciąży czy zapachu mogą świadczyć o rozwijaniu się infekcji. Co ważne, w czasie ciąży dochodzi do zmian w produkcji wydzieliny. Śluz na początku ciąży jest wytwarzany w mniejszych ilościach. W kolejnych trymestrach jego produkcja wzrasta, a największa jest przed porodem.

Kiedy upławy w ciąży powinny zaniepokoić? Kolory upławów

Przyczyn pojawienia się upławów może być wiele. Mając wiedzę, że prawidłowa wydzielina z pochwy jest przezroczysta lub mlecznobiała, nie ma intensywnego zapachu i nie towarzyszą jej dolegliwości, na podstawie zmian w jej wyglądzie można podejrzewać pojawienie się choroby. Najczęstszą przyczyną upławów, również w ciąży, są infekcje intymne. Mogą one mieć pochodzenie bakteryjne, wirusowe, grzybiczne i pasożytnicze. Zmiana wyglądu wydzieliny z pochwy może być powodem do niepokoju i jest wskazaniem do wizyty u ginekologa. W zależności od potencjalnej przyczyny infekcji wydzielina przyjmuje różny kolor. Jest to właściwość, która może pomóc lekarzowi w ustaleniu przyczyny i wdrożeniu właściwego leczenia, bo np. przezroczyste upławy w ciąży lub wodniste upławy w ciąży zwykle nie są groźne. Na infekcje mogą wskazywać także inne objawy, np. nieprzyjemny zapach z pochwy na początku ciąży, pojawienie się świądu, pieczenia, szczypania czy bólu.

Białe upławy w ciąży  

Istnieje zależność pomiędzy białą gęstą wydzieliną z pochwy a ciąża. Pojawienie się jej wskazuje na rozwój zakażenia grzybiczego – kandydozy pochwy. Oprócz tego stwierdza się dodatkowe objawy w postaci świądu i pieczenia okolic intymnych. Kandydoza pochwy jest dość częstą chorobą kobiet w ciąży. Leczy się ją odpowiednio dobranymi lekami przeciwgrzybiczymi. Inną przyczyną białych upławów w ciąży może być bakteryjne zapalenie pochwy, nazywane waginozą bakteryjną. Dodatkowym charakterystycznym objawem jest nieprzyjemny rybi zapach z pochwy, nasilający się szczególnie po stosunku. W terapii stosuje się antybiotyki.

Brązowe upławy w ciąży

Brązowe upławy w ciąży są zazwyczaj spowodowane obecnością krwi w wydzielinie pochwowej. Zwykle pojawia się na początku ciąży w fazie implantacji (zagnieżdżenia się) zarodka w macicy, czemu towarzyszy niewielkie krwawienie. Najczęściej przyjmuje to formę plamienia w ciąży, które kobieta może pomylić z pojawieniem się miesiączki. Brązowa czy brunatna wydzielina pojawiająca się w trakcie ciąży, jeżeli nie towarzyszą jej inne objawy, nie stanowi powodu do niepokoju, zaleca się jednak konsultację z ginekologiem.

Krwawe, czerwone upławy w ciąży

Czerwona wydzielina czy pomarańczowe upławy w ciąży (zazwyczaj) świadczą o występowaniu w nich krwi. Przyczyny ich pojawienia się mogą być różne i zwykle nie są powodem do niepokoju. Jednak krwiste upławy i skrzepy krwi występujące wraz z bólem brzucha mogą być niebezpieczne i są wskazaniem do pilnej konsultacji z ginekologiem. Skrzepy krwi zarówno przy poronieniu, jak i w pękniętej ciąży pozamacicznej (ektopowej) są dość często obserwowane. Różowe upławy podczas  ciąży, zwłaszcza na jej początku i końcu, zwykle wynikają albo z implantacji zarodka w macicy (podobnie jak brązowe) albo z przygotowywań do porodu.

Zielone i żółte upławy w ciąży

Żółte lub zielone upławy są zwykle związane z infekcją przenoszoną drogą płciową – zazwyczaj jest to rzęsistkowica. Pierwotniak wywołujący zakażenie może doprowadzić do zapalenia pęcherza w ciąży, czemu będzie towarzyszył także białawy mocz. Upławy są wówczas obfite, pieniste i towarzyszy im nieprzyjemny zapach. Dodatkowo pojawia się ból przy oddawaniu moczu oraz świąd i pieczenie pochwy. Gęsty żółty śluz w ciąży może być objawem rzeżączki. Zielone upławy w ciąży są wskazaniem do wizyty u lekarza. Nieleczona rzęsistkowica może wpływać negatywnie na ciąże i wywołać m.in. poronienie.

Dowiedz się więcej, jakie mogą być pozostałe przyczyny pieczenia i swędzenia kobiecych okolicy intymnych

Polecane dla Ciebie

Czy upławy w ciąży wymagają leczenia?

Nie wszystkie upławy wymagają leczenia, np. wodniste upławy w 2. trymestrze ciąży bez dodatkowych objawów, zwykle nie są niebezpieczne. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów lub barwy wydzieliny, takich jak zielonkawy śluz w ciąży, lepiej udać się na wizytę u ginekologa. Lekarz wykona dokładne badanie i pobierze wymazy. W razie konieczności zastosuje właściwe leczenie – przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.

 1. Ginekologia i położnictwo, pod red. Bręborowicz G. Poznań 2015.
 2. Khaskheli M., Baloch S., Baloch A.S. i in., Vaginal discharge during pregnancy and associated adverse maternal and perinatal outcomes. „Pak J Med Sci". 2021; 37(5): 1302-1308.
 3. National Guideline Alliance (UK). Management of symptomatic vaginal discharge in pregnancy: Antenatal care: Evidence review T. London: National Institute for Health and Care Excellence (NICE); 2021 Aug.
 4. da Fonseca T.M., Cesar J.A., Mendoza-Sassi R.A. i in., Pathological Vaginal Discharge among Pregnant Women: Pattern of Occurrence and Association in a Population-Based Survey. Obstet Gynecol Int. 2013; 2013:590416.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przygotowanie organizmu do ciąży – od kiedy brać suplementy, witaminy i minerały?

  Wiele kobiet, które planują zostać mami, zastanawia się, które witaminy i minerały suplementować przed ciążą, a których z nich unikać, żeby zwiększyć swoje szansę na posiadanie potomstwa? Istnieje kilka prostych zasad dotyczących planowania zarówno macierzyństwa, jak i ojcostwa, które powinni stosować przyszli rodzice. Dlaczego kobiety starające się o dziecko lub będące w ciąży nie powinny pić syropu lub napoju z aloesu, jak długo przed zajściem w ciążę należy zacząć brać kwas foliowy oraz co należy włączyć do swojej diety, aby podnieść swoją płodność? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Nacinanie krocza – kontrowersje wokół rutynowego nacinania krocza podczas porodu

  Wątpliwości narastające wokół tematu rutynowych nacięć krocza w trakcie porodu towarzyszą środowisku medycznemu już od wielu dekad. Niesłabnąca od lat argumentacja zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego zabiegu sprawiła, że również w Polsce toczy się spór o zasadność episiotomii w kontekście wielu sytuacji położniczych. Co zatem sprawia, że pomimo upływu wielu lat doświadczenia i praktyki temat nacięcia krocza jest nadal równie kontrowersyjny, jak niemal dwie dekady temu, a wizja porodu siłami natury budzi coraz większy lęk wśród pacjentek? 

 • Nadciśnienie w ciąży – przyczyny, leczenie, powikłania

  Nadciśnienie tętnicze jest jedną z wielu chorób, które mogą towarzyszyć ciężarnej. Choć zwykle początkowo nie daje ono żadnych objawów, to brak wdrożenia odpowiedniego postępowania i leczenia może doprowadzić do poważnych komplikacji, które stanowią zagrożenie życia zarówno dla matki, jak i jej nienarodzonego dziecka. 

 • Duszności w ciąży – przyczyny. Kiedy trudności z oddychaniem w ciąży powinny zaniepokoić?

  Duszność jest subiektywnym objawem występującym w przypadku wielu schorzeń, przede wszystkim u osób z ostrymi i przewlekłymi chorobami układu oddechowego i krążenia. Jest również dolegliwością, na którą dość często skarżą się kobiety ciężarne, nawet już w I trymestrze ciąży. Subiektywność objawu polega na tym, że nie jesteśmy w stanie ocenić jego nasilenia za pomocą badań obrazowych czy laboratoryjnych, tak jak np. nasilenie niedokrwistości za pomocą wartości hemoglobiny i hematokrytu. Jakie mogą być przyczyny duszności w ciąży?

 • Poronienie – najczęstsze przyczyny. Jakie są objawy poronienia?

  Poronienie jest problemem, który dotyczy coraz większej ilości kobiet. Jest to samoistne zakończenie ciąży przed 22. tygodniem, a więc momentem, w którym płód uzyskuje zdolność do przeżycia poza łonem matki. Do utraty ciąży może dojść na różnych etapach jej rozwoju, również przyczyny poronienia mogą być różne – mogą to być czynniki anatomiczne, hormonalne czy środowiskowe. 

 • Połóg – ile trwa? Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety po porodzie?

  Połóg to wyjątkowy moment w życiu każdej kobiety, która urodziła dziecko. To szereg procesów fizjologicznych, dzięki którym organizm młodej mamy wraca do stanu sprzed ciąży. Połogowi mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe związane z inwolucją narządów oraz tzw. odchody połogowe, które są źródłem bakterii. Rany powstałe po nacięciu krocza lub w wyniku cięcia cesarskiego należy starannie pielęgnować i odkażać. Jak to robić i o czym jeszcze pamiętać podczas połogu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Ciąża pozamaciczna – objawy i postępowanie po rozpoznaniu ciąży ektopowej

  Ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, polega na zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w każdej innej lokalizacji oprócz błony śluzowej trzony macicy. Szczególnie niebezpieczna jest ciąża brzuszna zlokalizowana w jamie otrzewnej, gdyż niesie 17-krotnie wyższe ryzyko śmierci w porównaniu z pozostałym lokalizacjami. Jak wygląda diagnostyka ciąży pozamacicznej, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

 • Stan przedrzucawkowy — przyczyny i leczenie preeklampsji

  Stan przedrzucawkowy może wywołać wiele niebezpiecznych powikłań, na które najbardziej narażone są kobiety powyżej 35. roku życia oraz matki chorujące przewlekle na nadciśnienie tętnicze wykryte jeszcze przed ciążą. Podstawowymi wartościami, które powinny zaniepokoić pacjentkę w ciąży i połogu, ale także lekarzy podczas porodu jest przede wszystkim jej wysokie ciśnienie krwi. Jak wyglądają objawy stanu przedrzucawkowego i jak zapobiegac PE?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij