Kobieta w ciąży, trzymająca się za podbrzusze
Patryk Jasielski

Czy upławy w ciąży są niebezpieczne? Jak wygląda wydzielina z pochwy i czy jest niebezpieczna dla płodu?

Większość upławów w trakcie ciąży, niezależnie od trymestru, nie powinno budzić niepokoju. Zagęszczenie śluzu ma na celu ochronić drogi rodne kobiety, ale także zapewnić bezpieczeństwo rozwijającemu się dziecku. Konsultacja z lekarzem ginekologiem jest wskazana tylko w przypadku wystąpienia określonych objawów, którymi z pewnością nie jest gęsta, przezroczysta lub biała wydzielina z pochwy. Które upławy powinny zwrócić uwagę przyszłej mamy i czy są bardzo niebezpieczne, a także jak wygląda leczenie infekcji intymnej w ciąży?

Obecność niewielkiej ilości wydzieliny w pochwie jest sytuacją prawidłową. Produkowana przez gruczoły w błonie śluzowej pochwy, macicy i jajowodów spełnia szereg ważnych funkcji. Chroni przed infekcjami i zapewnia właściwe nawilżenie błon śluzowych. W niektórych sytuacjach ilość produkowanej wydzieliny ulega zwiększeniu i zmienia się jej kolor i zapach. Określa się to mianem upławów, które mogą pojawić się także w ciąży.

Upławy w ciąży – jak wygląda prawidłowa wydzielina z pochwy?

Jak już wspomniano, obecność wydzieliny w pochwie jest stanem prawidłowym. Zapobiega ona dostaniu się do dróg rodnych chorobotwórczych bakterii i grzybów, a przez to chroni przed zakażeniem, które mogłoby być groźne także dla dziecka. W warunkach prawidłowych ilość wydzieliny z pochwy zarówno w 1., jak i 2. i 3. trymestrze ulega zwiększeniu. Prawidłowa wydzielina podczas ciąży jest wodnista, przezroczysta lub biaława, nie ma także ma silnego zapachu. Jest jej więcej, ale nie na tyle, by wymagało to noszenia specjalnych wkładek. Wydzielinie nie towarzyszą także żadne objawy, takie jak ból, świąd czy pieczenie. Wzrost ilości wydzieliny, zmiana koloru śluzu w ciąży czy zapachu mogą świadczyć o rozwijaniu się infekcji. Co ważne, w czasie ciąży dochodzi do zmian w produkcji wydzieliny. Śluz na początku ciąży jest wytwarzany w mniejszych ilościach. W kolejnych trymestrach jego produkcja wzrasta, a największa jest przed porodem.

Kiedy upławy w ciąży powinny zaniepokoić? Kolory upławów

Przyczyn pojawienia się upławów może być wiele. Mając wiedzę, że prawidłowa wydzielina z pochwy jest przezroczysta lub mlecznobiała, nie ma intensywnego zapachu i nie towarzyszą jej dolegliwości, na podstawie zmian w jej wyglądzie można podejrzewać pojawienie się choroby. Najczęstszą przyczyną upławów, również w ciąży, są infekcje intymne. Mogą one mieć pochodzenie bakteryjne, wirusowe, grzybiczne i pasożytnicze. Zmiana wyglądu wydzieliny z pochwy może być powodem do niepokoju i jest wskazaniem do wizyty u ginekologa. W zależności od potencjalnej przyczyny infekcji wydzielina przyjmuje różny kolor. Jest to właściwość, która może pomóc lekarzowi w ustaleniu przyczyny i wdrożeniu właściwego leczenia, bo np. przezroczyste upławy w ciąży lub wodniste upławy w ciąży zwykle nie są groźne. Na infekcje mogą wskazywać także inne objawy, np. nieprzyjemny zapach z pochwy na początku ciąży, pojawienie się świądu, pieczenia, szczypania czy bólu.

Białe upławy w ciąży  

Istnieje zależność pomiędzy białą gęstą wydzieliną z pochwy a ciąża. Pojawienie się jej wskazuje na rozwój zakażenia grzybiczego – kandydozy pochwy. Oprócz tego stwierdza się dodatkowe objawy w postaci świądu i pieczenia okolic intymnych. Kandydoza pochwy jest dość częstą chorobą kobiet w ciąży. Leczy się ją odpowiednio dobranymi lekami przeciwgrzybiczymi. Inną przyczyną białych upławów w ciąży może być bakteryjne zapalenie pochwy, nazywane waginozą bakteryjną. Dodatkowym charakterystycznym objawem jest nieprzyjemny rybi zapach z pochwy, nasilający się szczególnie po stosunku. W terapii stosuje się antybiotyki.

Brązowe upławy w ciąży

Brązowe upławy w ciąży są zazwyczaj spowodowane obecnością krwi w wydzielinie pochwowej. Zwykle pojawia się na początku ciąży w fazie implantacji (zagnieżdżenia się) zarodka w macicy, czemu towarzyszy niewielkie krwawienie. Najczęściej przyjmuje to formę plamienia w ciąży, które kobieta może pomylić z pojawieniem się miesiączki. Brązowa czy brunatna wydzielina pojawiająca się w trakcie ciąży, jeżeli nie towarzyszą jej inne objawy, nie stanowi powodu do niepokoju, zaleca się jednak konsultację z ginekologiem.

Krwawe, czerwone upławy w ciąży

Czerwona wydzielina czy pomarańczowe upławy w ciąży (zazwyczaj) świadczą o występowaniu w nich krwi. Przyczyny ich pojawienia się mogą być różne i zwykle nie są powodem do niepokoju. Jednak krwiste upławy i skrzepy krwi występujące wraz z bólem brzucha mogą być niebezpieczne i są wskazaniem do pilnej konsultacji z ginekologiem. Skrzepy krwi zarówno przy poronieniu, jak i w pękniętej ciąży pozamacicznej (ektopowej) są dość często obserwowane. Różowe upławy podczas  ciąży, zwłaszcza na jej początku i końcu, zwykle wynikają albo z implantacji zarodka w macicy (podobnie jak brązowe) albo z przygotowywań do porodu.

Zielone i żółte upławy w ciąży

Żółte lub zielone upławy są zwykle związane z infekcją przenoszoną drogą płciową – zazwyczaj jest to rzęsistkowica. Pierwotniak wywołujący zakażenie może doprowadzić do zapalenia pęcherza w ciąży, czemu będzie towarzyszył także białawy mocz. Upławy są wówczas obfite, pieniste i towarzyszy im nieprzyjemny zapach. Dodatkowo pojawia się ból przy oddawaniu moczu oraz świąd i pieczenie pochwy. Gęsty żółty śluz w ciąży może być objawem rzeżączki. Zielone upławy w ciąży są wskazaniem do wizyty u lekarza. Nieleczona rzęsistkowica może wpływać negatywnie na ciąże i wywołać m.in. poronienie.

Dowiedz się więcej, jakie mogą być pozostałe przyczyny pieczenia i swędzenia kobiecych okolicy intymnych

Polecane dla Ciebie

Czy upławy w ciąży wymagają leczenia?

Nie wszystkie upławy wymagają leczenia, np. wodniste upławy w 2. trymestrze ciąży bez dodatkowych objawów, zwykle nie są niebezpieczne. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów lub barwy wydzieliny, takich jak zielonkawy śluz w ciąży, lepiej udać się na wizytę u ginekologa. Lekarz wykona dokładne badanie i pobierze wymazy. W razie konieczności zastosuje właściwe leczenie – przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.

 1. Ginekologia i położnictwo, pod red. Bręborowicz G. Poznań 2015.
 2. Khaskheli M., Baloch S., Baloch A.S. i in., Vaginal discharge during pregnancy and associated adverse maternal and perinatal outcomes. „Pak J Med Sci". 2021; 37(5): 1302-1308.
 3. National Guideline Alliance (UK). Management of symptomatic vaginal discharge in pregnancy: Antenatal care: Evidence review T. London: National Institute for Health and Care Excellence (NICE); 2021 Aug.
 4. da Fonseca T.M., Cesar J.A., Mendoza-Sassi R.A. i in., Pathological Vaginal Discharge among Pregnant Women: Pattern of Occurrence and Association in a Population-Based Survey. Obstet Gynecol Int. 2013; 2013:590416.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • In vitro – na czym polega, przebieg, skuteczność, koszt

  Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

 • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

  Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

 • Jak objawia się owulacja? Czy tylko w tej fazie cyklu można zajść w ciążę?

  Owulacja to proces uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka zlokalizowanego w jajniku. Współczesna medycyna daje możliwość stymulacji owulacji. Jest to metoda stosowana w leczeniu niepłodności, która definiowana jest jako niemożność uzyskania ciąży klinicznej przez 12 miesięcy mimo regularnych stosunków płciowych. Obliczanie momentu owulacji może zatem służyć jako metoda antykoncepcyjna lub sposób na zwiększenie szans na zapłodnienie w sytuacji starań o dziecko.

 • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

  Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

 • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

  Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

 • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

  Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

 • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

  Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

 • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

  Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij