Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby na zakażenie dróg moczowych u ciężarnych
Marta Pietroń

Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby na zakażenie dróg moczowych u ciężarnych

Kobieta ciężarna jest szczególnie podatna na zakażenia dróg moczowo-płciowych, co związane jest z licznymi zmianami zachodzącymi w jej organizmie. O infekcji mogą świadczyć nieprzyjemne dolegliwości lub zdiagnozowany podczas rutynowych badań kontrolnych bezobjawowy bakteriomocz. Zapalenia pęcherza w ciąży nie należy lekceważyć, bowiem zwiększa on ryzyko przedwczesnego porodu oraz urodzenia dziecka z niską masą ciała.

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – dlaczego w ciąży wzrasta ryzyko infekcji układu moczowo-płciowego?

Zapalenie pęcherza moczowego znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, co wynika z uwarunkowań anatomicznych. Znacznie krótsza cewka moczowa oraz duża bliskość między jej ujściem a odbytem ułatwiają wniknięcie bakterii do dróg moczowych i wywołanie stanu zapalnego. Za większość infekcji odpowiadają pałeczki okrężnicy – Escherichia coli

Podatność na zapalenia dróg moczowych w ciąży jest zwiększona ze względu na ucisk powiększającej się macicy na moczowody oraz zmniejszone napięcie mięśni moczowodów w wyniku zachodzących zmian hormonalnych. Konsekwencją tego jest zmniejszony odpływ, zastój oraz upośledzone zagęszczanie moczu. Zakażeniu dróg moczowych w ciąży towarzyszy często glikozuria, czyli obecność cukru w moczu. 

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – objawy

Do typowych objawów zapalenia pęcherza moczowego w ciąży należą: 

  • częste oddawanie moczu,
  • parcie na pęcherz
  • ból podczas mikcji,
  • oddawanie niewielkich ilości moczu,
  • ból w okolicy brzucha i podbrzusza. 

Wystąpienie objawów, takich jak gorączka, dreszcze, nudności, wymioty, a także ból w obrębie jednej lub dwóch nerek może świadczyć o ostrym odmiedniczkowym zapaleniu nerek. 

Powiązane produkty

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – badania

Zgodnie ze standardami opieki sprawowanej nad kobietą w ciąży, co cztery tygodnie powinna ona wykonywać badania ogólne moczu i krwi. Mocz do analizy pobiera się ze środkowego strumienia porannego moczu do jałowego pojemniczka. 

Zwiększona ilość leukocytów i wystąpienie krwi lub białka w moczu świadczą o obecności zapalenia układu moczowego. Dalsza diagnostyka obejmuje wykonanie posiewu moczu w celu zidentyfikowania bakterii i dostosowania odpowiedniej terapii farmakologicznej. W przypadku kobiety ciężarnej z kamicą nerkową, wadami układu moczowego lub podejrzeniem odmiedniczkowego zapalenia nerek, wskazane jest wykonanie ultrasonograficznego badania nerek.  

Między 35. a 37. tygodniem ciąży, zgodnie z polskimi rekomendacjami, u kobiety ciężarnej wykonuje się posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku obecności paciorkowców B-hemolizujących, aby wykluczyć ryzyko zakażenia noworodka w trakcie porodu.  

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – leczenie 

W leczeniu zapalenia pęcherza moczowego w ciąży rekomendowane są:

  • leki OTC: furazdyna,
  • leki dostępne na receptę zawierające: penicyliny, cefalosporyny, fosfomycynę lub karbapenemy. 

Furazydyna, nazywana również furaginą, dostępna jest w aptece bez recepty w postaci tabletek w dawkach 50 mg lub 100 mg. Wskazaniem do jej stosowania jest infekcja dolnych dróg moczowych u kobiety w II lub III trymestrze ciąży, jednak nie później niż do 38. tygodnia ciąży. Furaginy nie należy stosować w I trymestrze ciąży ze względu na jej łatwą przenikalność przez łożysko, zaś podawana po 38. tygodniu ciąży może doprowadzić do niedokrwistości hemolitycznej u noworodka. Antybiotykoterapia oparta na wynikach posiewu moczu trwa 3-7 dni i powinna być zakończona kontrolnym posiewem moczu.   

Wspomagająco w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego w ciąży można stosować preparaty z owocami żurawiny wielkoowocowej. Zawarte w nich proantocyjanidyny zmniejszają ilość bakterii przylegających do nabłonka dróg moczowych, zaś obecność kwasów organicznych zakwaszających mocz sprawia, że środowisko staje się niekorzystne dla rozwoju chorobotwórczych bakterii. Preparaty dostępne są w postaci soków, koncentratów, kapsułek lub tabletek doustnych, spośród których najlepiej wybierać te, standaryzowane na zawartość proantocyjanidyn. 

W czasie ciąży przeciwskazane są preparaty, które w swoim składzie zawierają salicylan fenylu, metenaminę oraz niewielkie ilości alkoholu etylowego.

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – domowe sposoby

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego stanowią doraźną pomoc w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości. Nie mogą one zastąpić leczenia farmakologicznego, bowiem nieleczona infekcja może doprowadzić do groźnych powikłań, które mogą zagrażać nie tylko zdrowiu przyszłej mamy, ale również stanowią niebezpieczeństwo dla płodu.   

Do domowych sposobów na zapalenie pęcherza w ciąży zaliczamy:

  • przyjmowanie dużej ilości płynów (około 2 litrów na dobę),
  • spożywanie żurawiny wielkoowocowej w postaci soków i koncentratów oraz w formie kapsułek lub tabletek, 
  • dokładne opróżnianie pęcherza, unikanie przetrzymywania moczu,
  • podmywanie okolic intymnych w kierunku od przodu do tyłu,
  • noszenie bawełnianej bielizny,
  • prawidłowa higiena miejsc intymnych, stosowanie wody lub łagodnych, naturalnych płynów do higieny intymnej,
  • zastąpienie kąpieli w wannie prysznicem.

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – powikłania 

Nieleczone zapalenie pęcherza w ciąży niesie ze sobą groźne powikłania zarówno dla przyszłej mamy, jak i rozwijającego się płodu. U kobiety ciężarnej może dojść do rozwinięcia się odmiedniczkowego zapalenia nerek, prowadzące do ich przewlekłej niewydolności. Zakażenie dróg moczowych w ostatnich tygodniach ciąży może być przyczyną przedwczesnego porodu oraz niskiej masy urodzeniowej dziecka. 

  1. Leki i ciąża. Bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety ciężarnej, Vademecum Farmaceutyczne, Kraków 2020.
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 r. w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.
  3. E. Szałek, Farmakoterapia w zakażeniach układu moczowego u kobiet w okresie ciąży i laktacji, „Farmacja Współczesna” 2020, nr 13, s. 18-28.
  4.  E. Szałek, Bakteryjne zakażenie układu moczowego u kobiet w ciąży, „Farmacja Współczesna” 201, nr 4, s. 166-170.
  5. R. Drabczyk, Zakażenie układu moczowego w ciąży, „www.mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/118965,zakazenie-ukladu-moczowego-w-ciazy, [dostęp:] 18.04.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij