Furagina (furazydyna) – czym jest i jak działa? Wskazania, przeciwskazania i dawkowanie
Joanna Naczyńska

Furagina (furazydyna) – czym jest i jak działa? Wskazania, przeciwskazania i dawkowanie

Zakażenia dróg moczowych są dolegliwością dotykającą zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Problem dotyczy częściej płci żeńskiej z uwagi na krótką cewkę moczową i większe prawdopodobieństwo infekcji. Zapalenie dróg moczowych może dawać uciążliwe objawy bólowe, częstomocz, pieczenie. Stan ten utrudnia codzienne funkcjonowanie i może przekreślić niejeden plan lub wydarzenie. W leczeniu bakteryjnych infekcji dróg moczowych zastosowanie znalazła pochodna nitrofuranu – furagina.

Furagina (furazydyna) – co to za substancja i jakie są wskazania do jej stosowania?

Furagina (furazydyna) jest bardziej znaną i często używaną nazwą, jednak chemicznie jest to pochodna nitrofuranu. Lek działa bakteriostatycznie na bakterie Gram-dodatnie (Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis) i szczepy Gram-ujemne (m.in. Salmonella, Shigella, Proteus, Klebsiella, Escherichia, Enterobacter). Głównym wskazaniem do stosowania leku jest leczenie niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych pałeczką okrężnicy (Escherichia coli).

Jeżeli pojawiają się pierwsze oznaki stanu zapalnego, warto wykonać ogólne badanie moczu, które pozwoli ocenić m.in. pH moczu oraz wykaże ewentualną obecność bakterii. Wynik zawsze warto skonsultować z lekarzem, który może zlecić dodatkowe badanie. Szczegółowa analiza pozwala na stwierdzenie obecności konkretnych szczepów bakteryjnych.

Furaginę stosuje się w ostrych i przewlekłych zakażeniach dróg moczowych. Może być zalecona w ropnym zapaleniu miedniczek nerkowych, a także w zakażeniu gruczołu krokowego i pęcherza moczowego.

O czym warto pamiętać podczas kuracji furaginą?

Według jednych wytycznych zaleca się stosowanie furaginy wraz z witaminą C z dwóch powodów:

  • witamina C zakwasza środowisko moczu (pH około 5,5), dzięki czemu bakterie w tych warunkach nie mogą się namnażać – główny argument;
  • witamina C uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, a to sprzyja zahamowaniu infekcji i stanów zapalnych w organizmie.

Według innych zaleceń nie powinno się stosować witaminy C wraz z furaginą, ponieważ może ona wywołać ryzyko krystalizacji w moczu szczawianów wapnia. Dane te dotyczyły jednak podawania pacjentom bardzo wysokich dawek witaminy C – od 1000 mg do 2000 mg na dobę. Z tego powodu szczególną ostrożność w łączeniu furaginy z witaminą C powinny zachować przede wszystkim osoby, u których zdiagnozowano podagrę, czyli dnę moczanową. Zawsze zaleca się konsultację z lekarzem, który doradzi bądź uzna za niewskazane łączenie tych dwóch preparatów, a zrobi to na podstawie oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Dowiedz się więcej tym, jakie są przyczyny i objawy dny moczanowej.

Furagina a alkohol 

Nie należy w trakcie kuracji spożywać alkoholu, gdyż może dojść do niebezpiecznej dla organizmu reakcji.

Powiązane produkty

Jakie są przeciwwskazania do stosowania furaginy?

Leku nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na furaginę bądź inne pochodne nitrofuranu oraz na którąś z substancji pomocniczych w nim występujących. Przeciwwskazaniami są także: ciężka niewydolność nerek, bezmocz lub skąpomocz oraz występowanie polineuropatii cukrzycowej. Lek jest przeciwwskazany u kobiet w 1 trymestrze w ciąży. 

Zarówno w ciąży, jak i w okresie karmienia furaginę stosuje się w razie konieczności i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Furagina (furazydyna) i jej skutki uboczne

Choć furagina należy do leków dobrze tolerowanych, to – tak jak w przypadku przyjmowania każdego medykamentu – mogą wystąpić działania niepożądane. Do najczęstszych skutków ubocznych przyjmowania furazydyny zalicza się przede wszystkim: bóle głowy, nudności i nadmierne oddawanie gazów. Mogą wystąpić także reakcje alergiczne na składniki leku. Inne działania niepożądane występują bardzo rzadko.

Pochodne nitrofuranu niekorzystnie wpływają na czynność jąder, mogą powodować zmniejszenie ruchliwości plemników, zmniejszać wydzielanie nasienia oraz przyczyniać się do patologicznych zmian plemników.

Furagina – dawkowanie

Furagina dostępna jest na rynku w postaci tabletek pod różnymi nazwami handlowymi. Stosując preparat o zawartości 50 mg furaginy w jednej tabletce, u osób dorosłych w pierwszym dniu leczenia lek dawkuje się 4 razy na dobę po 2 tabletki, a w kolejnych 3 razy na dobę po 2 tabletki. Objawy ustępują po 2–3 dobach stosowania, ale lek przyjmuje się przez około 7-8 dni. 

W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia infekcji dróg moczowych, warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny. Dobrym wyborem będą specjalne płyny do higieny intymnej, które pomagają zachować odpowiednie pH, co utrudnia rozwój bakterii. 

Podczas wystąpienia infekcji dróg moczowych, do codziennej diety można wprowadzić np. owoce żurawiny (wspierają prawidłowe działanie układu moczowego), a także zioła (m.in. pokrzywa, brzoza, skrzyp) lub herbaty ziołowe o działaniu moczopędnym. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl