Kobieta cierpiąca na ból pęcherza w białej bieliźnie. Obok symboliczna kartka z emotiokem smutnej twarzy
Patryk Jasielski

Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

Ból w okolicy pęcherza stanowi uciążliwy objaw, który znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. W zależności od przyczyny mogą mu towarzyszyć także inne dolegliwości, głównie z obrębu układu moczowego. Niekwestionowanie najczęstszą przyczyną bólu pęcherza jest ostra infekcja tego narządu, wywoływana przez różne czynniki, głównie jednak przez bakterie. Istotne jest, aby wiedzieć, z jakimi chorobami może się wiązać ból pęcherza, u kogo i jak diagnozować ten problem oraz jakie są dostępne metody leczenia.

Jakie są przyczyny bólu pęcherza?

Przyczyn bólu w okolicy pęcherza może być wiele i niekoniecznie są one związane bezpośrednio z chorobą tego narządu. Najczęstszą przyczyną jest ostre zapalenie pęcherza moczowego. W zdecydowanej większości przypadków jest ono wynikiem infekcji bakteryjnej, zazwyczaj wywoływanej przez bakterie Escherichia coli. Jest to drobnoustrój, który powszechnie występuję w obrębie jelita grubego. Niekiedy jednak może być ona przenoszona w okolicę cewki moczowej i stamtąd może dostać się dalej, wywołując zapalny ból pęcherza moczowego. W czasie ostrej infekcji bólowi pęcherza towarzyszy częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej.

Innymi przyczynami bólu podbrzusza niezwiązanymi z infekcją pęcherza, mogą być choroby układu płciowego i pokarmowego:

 • zapalenie jajnika,
 • zapalenie narządów miednicy mniejszej,
 • zapalenie wyrostka robaczkowego,
 • zapalenie uchyłków,
 • przepuklina,
 • zespół jelita drażliwego,
 • nowotwory złośliwe, zwłaszcza pęcherza moczowego czy szyjki macicy (niekiedy występuje wówczas tępy, „dziwny” ból pęcherza),
 • przebyte operacje w okolicach pęcherza (np. ból pęcherza po cięciu cesarskim).

Przyczyną bólu w okolicy pęcherza u mężczyzn mogą być także choroby układu płciowego, takie jak zapalenie prostaty czy zapalenie dróg nasiennych. Przy takich schorzeniach często obserwuje się także ból odbytu.

Dowiedz się więcej o tym, jakie mogą być przyczyny bólu odbytu.

Ból pęcherza po stosunku – przyczyny

Ból pęcherza po stosunku jest stosunkowo często występującym problemem. Najczęstszą przyczyną jest ostre zapalenie pęcherza moczowego. Problem ten dotyczy zwykle kobiet, co ma związek z ich anatomią. U pań odległość pomiędzy odbytem a cewką moczowa jest bardzo mała, a sama cewka jest krótsza, w porównaniu do mężczyzn. Wszystko to sprzyja przedostawaniu się podczas stosunku bakterii z okolic odbytu na cewkę moczową, skąd dalej mogą one wędrować, powodując infekcje i ostry ból pęcherza w tym także ból pęcherza podczas stosunku. Z tego powodu tak bardzo istotna jest profilaktyka polegająca na oddawaniu moczu po zakończeniu stosunku, co pozwala oczyścić drogi moczowe z bakterii. Ból pęcherza u mężczyzn po stosunku jest zdecydowanie rzadszy, ale jego przyczyny są podobne do tych występujących u kobiet. Ból łechtaczki przy zapaleniu pęcherza może być spowodowany przez towarzyszącą infekcję sromu. Chociaż może być również tak, że nie ma zależności pomiędzy bólem łechtaczki a zapaleniem pęcherza (ból łechtaczki może być powodowany m.in. schorzeniami lub zaburzeniami neurologicznymi, mięśniowymi, powięziowymi, a także hormonalnym i infekcyjnym).

Powiązane produkty

Ból pęcherza u dziecka – przyczyny, bezpieczne metody leczenia

Ból pęcherza u dziecka, podobnie jak u dorosłych, ma zwykle związek z ostrym stanem zapalnym wywołanym infekcją. Do tego typu problemów predysponowane są zwłaszcza dzieci z wrodzonymi wadami układu moczowego. Wady takie mogą powodować bowiem zastój moczu w drogach moczowych, co sprzyja namnażaniu się tam bakterii i wywoływaniu infekcji. Objawy u dzieci zależą od wieku. U niemowląt często bywają nieswoiste – ból brzucha przy zapaleniu pęcherza jest częsty. Ponadto dziecko jest niespokojne, nie chce jeść, mogą pojawić się nudności i wymioty, biegunka oraz gorączka. U starszych dzieci infekcyjny ból pęcherza objawia się podobnie jak u dorosłych. Mogą one także już same zgłaszać swoje dolegliwości. Zwykle są to uczucie pełnego pęcherza i ból brzucha czy ból pęcherza po oddaniu moczu, a także pieczenie i częste oddawanie moczu. Podstawę leczenia stanowi odpowiednio dobrany antybiotyk, którym zwykle jest amoksycylina z kwasem klawulanowym lub cefuroksym. Poza tym należy dbać o odpowiednie nawodnienie i odżywienie. Małe dzieci (poniżej 3. miesiąca życia), które są odwodnione i w ciężkim stanie ogólnym poddaje się najczęściej hospitalizacji.

Ból pęcherza u kobiet w ciąży – przyczyny, bezpieczne metody leczenia

Główną przyczyną bólu pęcherza w ciąży są ostre infekcje bakteryjne. W tym okresie, z powodu zmian zachodzących w organizmie kobiety, jest ona szczególnie narażona na występowanie tego typu schorzeń. Mogą one prowadzić do różnych powikłań, do których zaliczono m.in. ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Na to powikłanie może wskazywać ból nerek przy zapaleniu pęcherza moczowego. Kobiety ciężarne, które odczuwają dolegliwości związane z bólem pęcherza, powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W przypadku zapalenia pęcherza lekarz przepiszę odpowiednią i bezpieczną terapie. Przy wyborze leku na ból pęcherza w ciąży musi się uwzględniać dobro dziecka, dlatego wybierany jest najbezpieczniejszy antybiotyk. Ważne jest także dbanie o odpowiednie nawodnienie i odpoczynek.

Ból pęcherza a zapalanie pęcherza

Mimo że bywa mylnie nazywana, należy mieć wiedzieć, że ból pęcherza nie jest tym samym co jego zapalenie. Ból jest objawem, który może występować w przebiegu szeregu różnych chorób. Zapalenie pęcherza jest natomiast jednostką chorobową, w przebiegu której może pojawić się objaw w postaci bólu w okolicy pęcherza. W przypadku zapalenia pęcherza o nieinfekcyjnej przyczynie, czyli w tzw. śródmiąższowym zapaleniu pęcherza moczowego może się także pojawić ból pleców.

Jak leczyć ból pęcherza?

To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. W przypadku najczęstszej, czyli ostrej infekcji, podstawę stanowi odpowiednio dobrany przez lekarza antybiotyk. Wśród przydatnych tabletek na ból pęcherza w przebiegu infekcji należy wymienić także niesteroidowe leki przeciwbólowe, które stanowią sposób na to, jak w zapaleniu pęcherza załagodzić ból i stan zapalny. Ważne jest także dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, odpoczynek i zbilansowaną dietę. Jeżeli przyczyną promieniującego bólu pęcherza od jelit jest zapalenie wyrostka robaczkowego czy przepuklina, to podstawą terapii jest zabieg. W zapaleniu uchyłków jelita grubego stosuję się odpowiednią dietę oraz antybiotyk, czasem także konieczna jest operacja. W przypadku nowotworowego pochodzenia bólu stosuje się odpowiednio dobrane leczenie skojarzone, czyli zazwyczaj operację chirurgiczną połączoną z chemioterapią.

Jak zapobiegać bólom pęcherza?

Aby zapobiegać bólom pęcherza wywołanym przez ostre infekcje, ważne jest przestrzeganie kilku zasad. Należy dbać o regularne opróżnienia pęcherza i w miarę możliwości unikać przedłużonego powstrzymywania się od skorzystania z toalety. Zastój moczu sprzyja bowiem namnażaniu się bakterii, co może prowadzić do infekcji. Ważne jest także dbanie o higienę okolicy krocza. Kobiety aktywne seksualnie powinny po każdym stosunku pójść do toalety, że oddać mocz, tak aby oczyścić drogi moczowe. Należy także dbać o odpowiednie nawodnienie i unikać zaparć. W przypadku dzieci ważne jest pilnowanie by regularnie i dokładnie opróżniały pęcherz i nie przetrzymywały moczu.

Sprawdź, jakie leki, suplementy i preparaty roślinne na ból pęcherza znajdziesz na DOZ.pl

Nieleczony ból pęcherza – konsekwencje

Nieleczone zapalenie pęcherza i ból w podbrzuszu mogą prowadzić do wystąpienia groźnych powikłań. Jednym z nich jest ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, które jest wynikiem przejścia infekcji z pęcherza przez moczowód do nerki. Występuje wówczas zapalenie pęcherza i ból pleców w okolicy lędźwiowej. Oprócz tego pojawiają się nudności i wymioty oraz wysoka gorączka (nawet do 40 stopni Celsjusza). Innymi powikłaniami związanymi z nerkami są ropień nerki, ropień okołonerkowy oraz roponercze (obecność ropnej treści w miedniczce nerkowej). Wreszcie nieleczone ostre zapalenie pęcherza moczowego może prowadzić do urosepsy, czyli do przejścia bakterii do krwi, co wywołuje ogólnoustrojowe zakażenie.

Co stosować na ból pęcherza? Leki, zioła, domowe sposoby

Ostre infekcje, którym towarzyszy ból pęcherza przy oddawaniu moczu, są dość częstym problemem, stąd wiele osób szuka różnych sposób, w tym ziół, które pomogłyby na te dolegliwości. Wśród domowych sposobów na ból pęcherza wymienia się preparaty zawierające żurawinę, która ma działanie hamujące przyleganie bakterii do ścian dróg moczowych. Oprócz tego można stosować inne preparaty ziołowe:

 • ziele nawłoci,
 • ziele pokrzywy,
 • ziele skrzypu.

Pomocne mogą być także tzw. nasiadówki z dodatkami różnych ziół, takich jak:

 • rumianek
 • nagietek
 • kora dębu

Na koniec należy jednak podkreślić, że powyższe domowe sposoby nie zastąpią wizyty u lekarza i antybiotyków, które powinny stanowić podstawę terapii infekcji. Mogą być one jednak stosowane pomocniczo, w celu łagodzenia dolegliwości. Jeżeli w czasie leczenia zauważy się niepokojące objawy, takie jak ból pleców przy zapaleniu pęcherza, niezbędna może się okazać ponowna wizyta u specjalisty, w związku z ryzykiem rozwoju powikłań.

 1. Interna Szczeklika, pod red. Gajewski P. Kraków 2020.
 2. Pediatria, pod red. Kawalec W. Warszawa 2016.
 3. Grigoryan L, Trautner BW, Gupta K. Diagnosis and management of urinary tract infections in the outpatient setting: a review. JAMA. 2014; 312(16): 1677-84.
 4. Colgan R, Williams M. Diagnosis, and treatment of acute uncomplicated cystitis. Am Fam Physician. 2011; 84(7): 771-6.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pneumokoki – czym są i jakie choroby wywołują? Jak chronić się przed pneumokokami?

  Streptococcus pneumoniae (pneumokoki, dwoinki zapalenia płuc) to bakterie, które osiedlają się w nosie oraz gardle i powodują groźne choroby. Zakażenia pneumokokowe dotyczą głównie małych dzieci oraz seniorów. Wśród grup ryzyka wymienia się również osoby z zaburzeniami odporności oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe. W jaki sposób można zarazić się pneumokokami? Jak się przed nimi chronić? Podpowiadamy.

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

 • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

 • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

  Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

 • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

  Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

 • Sensor do pomiaru cukru – monitorowanie glikemii. Działanie, refundacja systemu ciągłego CGM

  Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych. W leczeniu tego schorzenia oraz w zapobieganiu występowania powikłań narządowych niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Dzięki nowoczesnym technologiom w postaci systemów do ciągłego monitorowania glikemii mamy szansę na lepszą kontrolę choroby, a co za tym idzie – na opóźnienie rozwoju powikłań narządowych cukrzycy. Niestety należy pamiętać, że sensory są stosunkowo drogie, a ich zakup podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w konkretnych wskazaniach.

 • Refundacja dla cukrzyków – zasady refundacji w diabetologii

  Od stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające w życie zmiany w refundacji wyrobów medycznych przeznaczonych dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Wyjaśniamy zasady odpłatności systemów do ciągłego monitorowania glikemii, pomp insulinowych, pojemników na insulinę oraz zestawów infuzyjnych.

 • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

  Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl