Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?
- Jakie są przyczyny bólu pęcherza?
- Ból pęcherza po stosunku – przyczyny
- Ból pęcherza u dziecka – przyczyny, bezpieczne metody leczenia
- Ból pęcherza u kobiet w ciąży – przyczyny, bezpieczne metody leczenia
- Ból pęcherza a zapalanie pęcherza
- Jak leczyć ból pęcherza?
- Jak zapobiegać bólom pęcherza?
- Nieleczony ból pęcherza – konsekwencje
- Co stosować na ból pęcherza? Leki, zioła, domowe sposoby
Ból w okolicy pęcherza stanowi uciążliwy objaw, który znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. W zależności od przyczyny mogą mu towarzyszyć także inne dolegliwości, głównie z obrębu układu moczowego. Niekwestionowanie najczęstszą przyczyną bólu pęcherza jest ostra infekcja tego narządu, wywoływana przez różne czynniki, głównie jednak przez bakterie. Istotne jest, aby wiedzieć, z jakimi chorobami może się wiązać ból pęcherza, u kogo i jak diagnozować ten problem oraz jakie są dostępne metody leczenia.
Jakie są przyczyny bólu pęcherza?
Przyczyn bólu w okolicy pęcherza może być wiele i niekoniecznie są one związane bezpośrednio z chorobą tego narządu. Najczęstszą przyczyną jest ostre zapalenie pęcherza moczowego. W zdecydowanej większości przypadków jest ono wynikiem infekcji bakteryjnej, zazwyczaj wywoływanej przez bakterie Escherichia coli. Jest to drobnoustrój, który powszechnie występuję w obrębie jelita grubego. Niekiedy jednak może być ona przenoszona w okolicę cewki moczowej i stamtąd może dostać się dalej, wywołując zapalny ból pęcherza moczowego. W czasie ostrej infekcji bólowi pęcherza towarzyszy częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej.
Innymi przyczynami bólu podbrzusza niezwiązanymi z infekcją pęcherza, mogą być choroby układu płciowego i pokarmowego:
- zapalenie jajnika,
- zapalenie narządów miednicy mniejszej,
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- zapalenie uchyłków,
- przepuklina,
- zespół jelita drażliwego,
- nowotwory złośliwe, zwłaszcza pęcherza moczowego czy szyjki macicy (niekiedy występuje wówczas tępy, „dziwny” ból pęcherza),
- przebyte operacje w okolicach pęcherza (np. ból pęcherza po cięciu cesarskim).
Przyczyną bólu w okolicy pęcherza u mężczyzn mogą być także choroby układu płciowego, takie jak zapalenie prostaty czy zapalenie dróg nasiennych. Przy takich schorzeniach często obserwuje się także ból odbytu.
Ból pęcherza po stosunku – przyczyny
Ból pęcherza po stosunku jest stosunkowo często występującym problemem. Najczęstszą przyczyną jest ostre zapalenie pęcherza moczowego. Problem ten dotyczy zwykle kobiet, co ma związek z ich anatomią. U pań odległość pomiędzy odbytem a cewką moczowa jest bardzo mała, a sama cewka jest krótsza, w porównaniu do mężczyzn. Wszystko to sprzyja przedostawaniu się podczas stosunku bakterii z okolic odbytu na cewkę moczową, skąd dalej mogą one wędrować, powodując infekcje i ostry ból pęcherza w tym także ból pęcherza podczas stosunku. Z tego powodu tak bardzo istotna jest profilaktyka polegająca na oddawaniu moczu po zakończeniu stosunku, co pozwala oczyścić drogi moczowe z bakterii. Ból pęcherza u mężczyzn po stosunku jest zdecydowanie rzadszy, ale jego przyczyny są podobne do tych występujących u kobiet. Ból łechtaczki przy zapaleniu pęcherza może być spowodowany przez towarzyszącą infekcję sromu. Chociaż może być również tak, że nie ma zależności pomiędzy bólem łechtaczki a zapaleniem pęcherza (ból łechtaczki może być powodowany m.in. schorzeniami lub zaburzeniami neurologicznymi, mięśniowymi, powięziowymi, a także hormonalnym i infekcyjnym).
Ból pęcherza u dziecka – przyczyny, bezpieczne metody leczenia
Ból pęcherza u dziecka, podobnie jak u dorosłych, ma zwykle związek z ostrym stanem zapalnym wywołanym infekcją. Do tego typu problemów predysponowane są zwłaszcza dzieci z wrodzonymi wadami układu moczowego. Wady takie mogą powodować bowiem zastój moczu w drogach moczowych, co sprzyja namnażaniu się tam bakterii i wywoływaniu infekcji. Objawy u dzieci zależą od wieku. U niemowląt często bywają nieswoiste – ból brzucha przy zapaleniu pęcherza jest częsty. Ponadto dziecko jest niespokojne, nie chce jeść, mogą pojawić się nudności i wymioty, biegunka oraz gorączka. U starszych dzieci infekcyjny ból pęcherza objawia się podobnie jak u dorosłych. Mogą one także już same zgłaszać swoje dolegliwości. Zwykle są to uczucie pełnego pęcherza i ból brzucha czy ból pęcherza po oddaniu moczu, a także pieczenie i częste oddawanie moczu. Podstawę leczenia stanowi odpowiednio dobrany antybiotyk, którym zwykle jest amoksycylina z kwasem klawulanowym lub cefuroksym. Poza tym należy dbać o odpowiednie nawodnienie i odżywienie. Małe dzieci (poniżej 3. miesiąca życia), które są odwodnione i w ciężkim stanie ogólnym poddaje się najczęściej hospitalizacji.
Ból pęcherza u kobiet w ciąży – przyczyny, bezpieczne metody leczenia
Główną przyczyną bólu pęcherza w ciąży są ostre infekcje bakteryjne. W tym okresie, z powodu zmian zachodzących w organizmie kobiety, jest ona szczególnie narażona na występowanie tego typu schorzeń. Mogą one prowadzić do różnych powikłań, do których zaliczono m.in. ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Na to powikłanie może wskazywać ból nerek przy zapaleniu pęcherza moczowego. Kobiety ciężarne, które odczuwają dolegliwości związane z bólem pęcherza, powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W przypadku zapalenia pęcherza lekarz przepiszę odpowiednią i bezpieczną terapie. Przy wyborze leku na ból pęcherza w ciąży musi się uwzględniać dobro dziecka, dlatego wybierany jest najbezpieczniejszy antybiotyk. Ważne jest także dbanie o odpowiednie nawodnienie i odpoczynek.
Ból pęcherza a zapalanie pęcherza
Mimo że bywa mylnie nazywana, należy mieć wiedzieć, że ból pęcherza nie jest tym samym co jego zapalenie. Ból jest objawem, który może występować w przebiegu szeregu różnych chorób. Zapalenie pęcherza jest natomiast jednostką chorobową, w przebiegu której może pojawić się objaw w postaci bólu w okolicy pęcherza. W przypadku zapalenia pęcherza o nieinfekcyjnej przyczynie, czyli w tzw. śródmiąższowym zapaleniu pęcherza moczowego może się także pojawić ból pleców.
Jak leczyć ból pęcherza?
To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. W przypadku najczęstszej, czyli ostrej infekcji, podstawę stanowi odpowiednio dobrany przez lekarza antybiotyk. Wśród przydatnych tabletek na ból pęcherza w przebiegu infekcji należy wymienić także niesteroidowe leki przeciwbólowe, które stanowią sposób na to, jak w zapaleniu pęcherza załagodzić ból i stan zapalny. Ważne jest także dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, odpoczynek i zbilansowaną dietę. Jeżeli przyczyną promieniującego bólu pęcherza od jelit jest zapalenie wyrostka robaczkowego czy przepuklina, to podstawą terapii jest zabieg. W zapaleniu uchyłków jelita grubego stosuję się odpowiednią dietę oraz antybiotyk, czasem także konieczna jest operacja. W przypadku nowotworowego pochodzenia bólu stosuje się odpowiednio dobrane leczenie skojarzone, czyli zazwyczaj operację chirurgiczną połączoną z chemioterapią.
Jak zapobiegać bólom pęcherza?
Aby zapobiegać bólom pęcherza wywołanym przez ostre infekcje, ważne jest przestrzeganie kilku zasad. Należy dbać o regularne opróżnienia pęcherza i w miarę możliwości unikać przedłużonego powstrzymywania się od skorzystania z toalety. Zastój moczu sprzyja bowiem namnażaniu się bakterii, co może prowadzić do infekcji. Ważne jest także dbanie o higienę okolicy krocza. Kobiety aktywne seksualnie powinny po każdym stosunku pójść do toalety, że oddać mocz, tak aby oczyścić drogi moczowe. Należy także dbać o odpowiednie nawodnienie i unikać zaparć. W przypadku dzieci ważne jest pilnowanie by regularnie i dokładnie opróżniały pęcherz i nie przetrzymywały moczu.
Nieleczony ból pęcherza – konsekwencje
Nieleczone zapalenie pęcherza i ból w podbrzuszu mogą prowadzić do wystąpienia groźnych powikłań. Jednym z nich jest ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, które jest wynikiem przejścia infekcji z pęcherza przez moczowód do nerki. Występuje wówczas zapalenie pęcherza i ból pleców w okolicy lędźwiowej. Oprócz tego pojawiają się nudności i wymioty oraz wysoka gorączka (nawet do 40 stopni Celsjusza). Innymi powikłaniami związanymi z nerkami są ropień nerki, ropień okołonerkowy oraz roponercze (obecność ropnej treści w miedniczce nerkowej). Wreszcie nieleczone ostre zapalenie pęcherza moczowego może prowadzić do urosepsy, czyli do przejścia bakterii do krwi, co wywołuje ogólnoustrojowe zakażenie.
Co stosować na ból pęcherza? Leki, zioła, domowe sposoby
Ostre infekcje, którym towarzyszy ból pęcherza przy oddawaniu moczu, są dość częstym problemem, stąd wiele osób szuka różnych sposób, w tym ziół, które pomogłyby na te dolegliwości. Wśród domowych sposobów na ból pęcherza wymienia się preparaty zawierające żurawinę, która ma działanie hamujące przyleganie bakterii do ścian dróg moczowych. Oprócz tego można stosować inne preparaty ziołowe:
- ziele nawłoci,
- ziele pokrzywy,
- ziele skrzypu.
Pomocne mogą być także tzw. nasiadówki z dodatkami różnych ziół, takich jak:
- rumianek
- nagietek
- kora dębu
Na koniec należy jednak podkreślić, że powyższe domowe sposoby nie zastąpią wizyty u lekarza i antybiotyków, które powinny stanowić podstawę terapii infekcji. Mogą być one jednak stosowane pomocniczo, w celu łagodzenia dolegliwości. Jeżeli w czasie leczenia zauważy się niepokojące objawy, takie jak ból pleców przy zapaleniu pęcherza, niezbędna może się okazać ponowna wizyta u specjalisty, w związku z ryzykiem rozwoju powikłań.