Kobieta cierpiąca na ból pęcherza w białej bieliźnie. Obok symboliczna kartka z emotiokem smutnej twarzy
Patryk Jasielski

Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  1. Jakie są przyczyny bólu pęcherza?
  2. Ból pęcherza po stosunku – przyczyny
  3. Ból pęcherza u dziecka – przyczyny, bezpieczne metody leczenia
  4. Ból pęcherza u kobiet w ciąży – przyczyny, bezpieczne metody leczenia
  5. Ból pęcherza a zapalanie pęcherza
  6. Jak leczyć ból pęcherza?
  7. Jak zapobiegać bólom pęcherza?
  8. Nieleczony ból pęcherza – konsekwencje
  9. Co stosować na ból pęcherza? Leki, zioła, domowe sposoby

Ból w okolicy pęcherza stanowi uciążliwy objaw, który znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. W zależności od przyczyny mogą mu towarzyszyć także inne dolegliwości, głównie z obrębu układu moczowego. Niekwestionowanie najczęstszą przyczyną bólu pęcherza jest ostra infekcja tego narządu, wywoływana przez różne czynniki, głównie jednak przez bakterie. Istotne jest, aby wiedzieć, z jakimi chorobami może się wiązać ból pęcherza, u kogo i jak diagnozować ten problem oraz jakie są dostępne metody leczenia.

Jakie są przyczyny bólu pęcherza?

Przyczyn bólu w okolicy pęcherza może być wiele i niekoniecznie są one związane bezpośrednio z chorobą tego narządu. Najczęstszą przyczyną jest ostre zapalenie pęcherza moczowego. W zdecydowanej większości przypadków jest ono wynikiem infekcji bakteryjnej, zazwyczaj wywoływanej przez bakterie Escherichia coli. Jest to drobnoustrój, który powszechnie występuję w obrębie jelita grubego. Niekiedy jednak może być ona przenoszona w okolicę cewki moczowej i stamtąd może dostać się dalej, wywołując zapalny ból pęcherza moczowego. W czasie ostrej infekcji bólowi pęcherza towarzyszy częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej.

Innymi przyczynami bólu podbrzusza niezwiązanymi z infekcją pęcherza, mogą być choroby układu płciowego i pokarmowego:

  • zapalenie jajnika,
  • zapalenie narządów miednicy mniejszej,
  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • zapalenie uchyłków,
  • przepuklina,
  • zespół jelita drażliwego,
  • nowotwory złośliwe, zwłaszcza pęcherza moczowego czy szyjki macicy (niekiedy występuje wówczas tępy, „dziwny” ból pęcherza),
  • przebyte operacje w okolicach pęcherza (np. ból pęcherza po cięciu cesarskim).

Przyczyną bólu w okolicy pęcherza u mężczyzn mogą być także choroby układu płciowego, takie jak zapalenie prostaty czy zapalenie dróg nasiennych. Przy takich schorzeniach często obserwuje się także ból odbytu.

Dowiedz się więcej o tym, jakie mogą być przyczyny bólu odbytu.

Ból pęcherza po stosunku – przyczyny

Ból pęcherza po stosunku jest stosunkowo często występującym problemem. Najczęstszą przyczyną jest ostre zapalenie pęcherza moczowego. Problem ten dotyczy zwykle kobiet, co ma związek z ich anatomią. U pań odległość pomiędzy odbytem a cewką moczowa jest bardzo mała, a sama cewka jest krótsza, w porównaniu do mężczyzn. Wszystko to sprzyja przedostawaniu się podczas stosunku bakterii z okolic odbytu na cewkę moczową, skąd dalej mogą one wędrować, powodując infekcje i ostry ból pęcherza w tym także ból pęcherza podczas stosunku. Z tego powodu tak bardzo istotna jest profilaktyka polegająca na oddawaniu moczu po zakończeniu stosunku, co pozwala oczyścić drogi moczowe z bakterii. Ból pęcherza u mężczyzn po stosunku jest zdecydowanie rzadszy, ale jego przyczyny są podobne do tych występujących u kobiet. Ból łechtaczki przy zapaleniu pęcherza może być spowodowany przez towarzyszącą infekcję sromu. Chociaż może być również tak, że nie ma zależności pomiędzy bólem łechtaczki a zapaleniem pęcherza (ból łechtaczki może być powodowany m.in. schorzeniami lub zaburzeniami neurologicznymi, mięśniowymi, powięziowymi, a także hormonalnym i infekcyjnym).

Powiązane produkty

Ból pęcherza u dziecka – przyczyny, bezpieczne metody leczenia

Ból pęcherza u dziecka, podobnie jak u dorosłych, ma zwykle związek z ostrym stanem zapalnym wywołanym infekcją. Do tego typu problemów predysponowane są zwłaszcza dzieci z wrodzonymi wadami układu moczowego. Wady takie mogą powodować bowiem zastój moczu w drogach moczowych, co sprzyja namnażaniu się tam bakterii i wywoływaniu infekcji. Objawy u dzieci zależą od wieku. U niemowląt często bywają nieswoiste – ból brzucha przy zapaleniu pęcherza jest częsty. Ponadto dziecko jest niespokojne, nie chce jeść, mogą pojawić się nudności i wymioty, biegunka oraz gorączka. U starszych dzieci infekcyjny ból pęcherza objawia się podobnie jak u dorosłych. Mogą one także już same zgłaszać swoje dolegliwości. Zwykle są to uczucie pełnego pęcherza i ból brzucha czy ból pęcherza po oddaniu moczu, a także pieczenie i częste oddawanie moczu. Podstawę leczenia stanowi odpowiednio dobrany antybiotyk, którym zwykle jest amoksycylina z kwasem klawulanowym lub cefuroksym. Poza tym należy dbać o odpowiednie nawodnienie i odżywienie. Małe dzieci (poniżej 3. miesiąca życia), które są odwodnione i w ciężkim stanie ogólnym poddaje się najczęściej hospitalizacji.

Ból pęcherza u kobiet w ciąży – przyczyny, bezpieczne metody leczenia

Główną przyczyną bólu pęcherza w ciąży są ostre infekcje bakteryjne. W tym okresie, z powodu zmian zachodzących w organizmie kobiety, jest ona szczególnie narażona na występowanie tego typu schorzeń. Mogą one prowadzić do różnych powikłań, do których zaliczono m.in. ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Na to powikłanie może wskazywać ból nerek przy zapaleniu pęcherza moczowego. Kobiety ciężarne, które odczuwają dolegliwości związane z bólem pęcherza, powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W przypadku zapalenia pęcherza lekarz przepiszę odpowiednią i bezpieczną terapie. Przy wyborze leku na ból pęcherza w ciąży musi się uwzględniać dobro dziecka, dlatego wybierany jest najbezpieczniejszy antybiotyk. Ważne jest także dbanie o odpowiednie nawodnienie i odpoczynek.

Ból pęcherza a zapalanie pęcherza

Mimo że bywa mylnie nazywana, należy mieć wiedzieć, że ból pęcherza nie jest tym samym co jego zapalenie. Ból jest objawem, który może występować w przebiegu szeregu różnych chorób. Zapalenie pęcherza jest natomiast jednostką chorobową, w przebiegu której może pojawić się objaw w postaci bólu w okolicy pęcherza. W przypadku zapalenia pęcherza o nieinfekcyjnej przyczynie, czyli w tzw. śródmiąższowym zapaleniu pęcherza moczowego może się także pojawić ból pleców.

Jak leczyć ból pęcherza?

To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. W przypadku najczęstszej, czyli ostrej infekcji, podstawę stanowi odpowiednio dobrany przez lekarza antybiotyk. Wśród przydatnych tabletek na ból pęcherza w przebiegu infekcji należy wymienić także niesteroidowe leki przeciwbólowe, które stanowią sposób na to, jak w zapaleniu pęcherza załagodzić ból i stan zapalny. Ważne jest także dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, odpoczynek i zbilansowaną dietę. Jeżeli przyczyną promieniującego bólu pęcherza od jelit jest zapalenie wyrostka robaczkowego czy przepuklina, to podstawą terapii jest zabieg. W zapaleniu uchyłków jelita grubego stosuję się odpowiednią dietę oraz antybiotyk, czasem także konieczna jest operacja. W przypadku nowotworowego pochodzenia bólu stosuje się odpowiednio dobrane leczenie skojarzone, czyli zazwyczaj operację chirurgiczną połączoną z chemioterapią.

Jak zapobiegać bólom pęcherza?

Aby zapobiegać bólom pęcherza wywołanym przez ostre infekcje, ważne jest przestrzeganie kilku zasad. Należy dbać o regularne opróżnienia pęcherza i w miarę możliwości unikać przedłużonego powstrzymywania się od skorzystania z toalety. Zastój moczu sprzyja bowiem namnażaniu się bakterii, co może prowadzić do infekcji. Ważne jest także dbanie o higienę okolicy krocza. Kobiety aktywne seksualnie powinny po każdym stosunku pójść do toalety, że oddać mocz, tak aby oczyścić drogi moczowe. Należy także dbać o odpowiednie nawodnienie i unikać zaparć. W przypadku dzieci ważne jest pilnowanie by regularnie i dokładnie opróżniały pęcherz i nie przetrzymywały moczu.

Sprawdź, jakie leki, suplementy i preparaty roślinne na ból pęcherza znajdziesz na DOZ.pl

Nieleczony ból pęcherza – konsekwencje

Nieleczone zapalenie pęcherza i ból w podbrzuszu mogą prowadzić do wystąpienia groźnych powikłań. Jednym z nich jest ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, które jest wynikiem przejścia infekcji z pęcherza przez moczowód do nerki. Występuje wówczas zapalenie pęcherza i ból pleców w okolicy lędźwiowej. Oprócz tego pojawiają się nudności i wymioty oraz wysoka gorączka (nawet do 40 stopni Celsjusza). Innymi powikłaniami związanymi z nerkami są ropień nerki, ropień okołonerkowy oraz roponercze (obecność ropnej treści w miedniczce nerkowej). Wreszcie nieleczone ostre zapalenie pęcherza moczowego może prowadzić do urosepsy, czyli do przejścia bakterii do krwi, co wywołuje ogólnoustrojowe zakażenie.

Co stosować na ból pęcherza? Leki, zioła, domowe sposoby

Ostre infekcje, którym towarzyszy ból pęcherza przy oddawaniu moczu, są dość częstym problemem, stąd wiele osób szuka różnych sposób, w tym ziół, które pomogłyby na te dolegliwości. Wśród domowych sposobów na ból pęcherza wymienia się preparaty zawierające żurawinę, która ma działanie hamujące przyleganie bakterii do ścian dróg moczowych. Oprócz tego można stosować inne preparaty ziołowe:

  • ziele nawłoci,
  • ziele pokrzywy,
  • ziele skrzypu.

Pomocne mogą być także tzw. nasiadówki z dodatkami różnych ziół, takich jak:

  • rumianek
  • nagietek
  • kora dębu

Na koniec należy jednak podkreślić, że powyższe domowe sposoby nie zastąpią wizyty u lekarza i antybiotyków, które powinny stanowić podstawę terapii infekcji. Mogą być one jednak stosowane pomocniczo, w celu łagodzenia dolegliwości. Jeżeli w czasie leczenia zauważy się niepokojące objawy, takie jak ból pleców przy zapaleniu pęcherza, niezbędna może się okazać ponowna wizyta u specjalisty, w związku z ryzykiem rozwoju powikłań.

  1. Interna Szczeklika, pod red. Gajewski P. Kraków 2020.
  2. Pediatria, pod red. Kawalec W. Warszawa 2016.
  3. Grigoryan L, Trautner BW, Gupta K. Diagnosis and management of urinary tract infections in the outpatient setting: a review. JAMA. 2014; 312(16): 1677-84.
  4. Colgan R, Williams M. Diagnosis, and treatment of acute uncomplicated cystitis. Am Fam Physician. 2011; 84(7): 771-6.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl