ropomocz
Maciej Toczek

Ropomocz – przyczyny, objawy, leczenie

Ropomocz to schorzenie, które najczęściej wskazuje na zakażenie dróg moczowych, jak zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza czy odmiedniczkowe zapalenie nerek. Obecność ropy w moczu można potwierdzić poprzez wykonanie badania ogólnego moczu. Wskaże ono rodzaj bakterii, który wywołał infekcję, a ponadto w wyniku znajdzie się ilość białych krwinek, która także jest jednym z objawów ropomoczu. Jak się leczy ropomocz i czy jest to groźna choroba?

Znacznie podwyższona liczba białych krwinek w moczu (leukocyturia) może zmienić jego barwę oraz woń. Za taki stan w większości przypadków odpowiada zakażenie układu moczowego. Czym jest ropomocz i jak wygląda jego leczenie?

Czym jest ropomocz?

Ropomocz to schorzenie, w którym ze względu na duże ilości leukocytów w moczu, dochodzi do jego zmętnienia. Warto podkreślić, że nie ma jasno zdefiniowanego laboratoryjnego poziomu leukocytów w tzw. polu widzenia, przy której stwierdzany jest ropomocz. W sytuacji, kiedy nie dochodzi do zmętnienia oraz zmiany woni moczu, jednak nadal można stwierdzić obecność określonej ilości leukocytów w moczu, mamy do czynienia z leukocyturią. Każdy przypadek wykrycia w badaniu ogólnym moczu leukocytów powinien zostać skonsultowany z lekarzem.

Jakie mogą być przyczyny ropomoczu?

Obecność „ropy” w moczu spowodowana jest najczęściej przez zakażenie układu moczowego. W sytuacji, kiedy dochodzi do infekcji o etiologii (najczęściej) bakteryjnej, w drogach moczowych tworzy się miejscowy stan zapalny. Poprzez uwalniane przez uszkodzone komórki specjalne białka oraz samą obecność patogenów w miejscu zakażenia dochodzi do nagromadzenia się leukocytów, które mają za zadanie je zwalczyć. Są także sytuacje, w których ropomocz nie jest związany z infekcją bakteryjną, a pobrane posiewy są ujemne. W takich sytuacjach mamy do czynienia z jałowym ropomoczem. Pojawia się on w przebiegu m.in:

Polecane dla Ciebie

W jaki sposób diagnozuje się ropomocz?

Badaniem potwierdzającym ropomocz jest badanie ogólne moczu. To ono pozwala m.in. stwierdzić obecność w moczu leukocytów. Dodatkowym objawem sugerującym ropomocz jest przede wszystkim zmętnienie i zmiana barwy moczu, a także typowe objawy dyzuryczne (trudność w oddawaniu moczu), sugerujące zakażenie układu moczowego, do których zalicza się pieczenie przy oddawaniu moczu, bolesność podbrzusza lub okolicy lędźwiowej, gorączkę czy też parcie na mocz. Aby badanie ogólne moczu było wiarygodne, należy najpierw umyć okolice intymne, a następnie oddać do specjalnego kubeczka pierwszą poranną porcję moczu z tzw. środkowego strumienia – nie na początku i nie pod koniec trwania mikcji. W przypadku konieczności pobrania moczu na posiew konieczne jest oddanie go do jałowego pojemnika, który można kupić w aptece.

Warto pamiętać, że ropomocz zarówno u dziecka, jak i osoby starszej może przebiegać z objawami ogólnymi, które w jasny sposób nie wskazują na stan zapalny tej okolicy. Z tego względu w przypadku pojawienia się objawów sugerujących jakąkolwiek infekcję czy też wystąpienia u seniorów zaburzeń świadomości, lekarze bardzo często decydują się na wykonanie kontrolnego posiewu moczu oraz jego ogólne badanie.

Ropomocz – powikłania i zagrożenia

Nieleczony ropomocz może być niebezpieczny i prowadzić do licznych powikłań

Powikłania przy ropomoczu:

 • nawracające zakażenia układu moczowego,
 • ropień nerki,
 • ostre oraz przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, prowadzące niekiedy do niewydolności nerek i konieczności leczenia nerkozastępczego,
 • zakażenie uogólnione prowadzące do sepsy.

Z tego względu, przy podejrzeniu zakażenia układu moczowego, konieczne jest wykonanie badania ogólnego moczu wraz z posiewem. Pozwoli to nie tylko szybko stwierdzić obecność ewentualnego zakażenia, ale także, ze względu na informacje o wrażliwości bakterii na dany antybiotyk, wdrożenie najskuteczniejszej terapii.

Ropomocz – leczenie

Leczenie ropomoczu uzależnione jest przede wszystkim od przyczyny jego wystąpienia, wieku pacjenta oraz ogólnego stanu zdrowia. Ze względu na fakt, że zakażenia układu moczowego najczęściej powodowane są przez bakterie, a dokładniej pałeczki Escherichia coli, podstawą leczenia są antybiotyki. W przypadku kobiet o niepowikłanym przebiegu zakażenia, najczęściej stosowane antybiotyki to: fosfomycyna, trimetoprim lub kotrimoksazol. W przypadku kobiet w ciąży, u których występuje naturalna predyspozycja do nawracających zakażeń układu moczowego, najczęściej stosowana jest fosfomycyna, gdyż wystarczy podanie jedynie jednej dawki. W przypadku cięższego stanu ogólnego, zakażenia niereagującego na zastosowane leczenie pierwszego rzutu, czy też w przypadku infekcji u mężczyzn, konieczne jest zastosowanie antybiotyków drugiego rzutu. Wśród nich wyróżnia się m.in. amoksycylinę, fluorochinolony, a także cefalosporyny. W przypadku wystąpienia ropomoczu u niemowląt podstawą leczenia są również antybiotyki. W przypadku tak małych dzieci najczęściej stosowane są preparaty z grupy penicylin oraz cefalosporyny. Niekiedy konieczna może być również hospitalizacja w celu leczenia dożylnego. Warto podkreślić również, że w przypadku wystąpienia bezobjawowego bakteriomoczu, a więc kiedy w posiewie moczu stwierdza się obecność bakterii, jednak pacjent nie uskarża się na żadne inne objawy, antybiotykoterapię stosuje się jedynie w przypadku kobiet ciężarnych oraz u osób przed operacjami urologicznymi. Trzeba koniecznie pamiętać o tym, że o sposobie leczenia zawsze decyduje lekarz, do którego zaleceń należy się bezwzględnie stosować.

 1. https://journals.viamedica.pl/renal_disease_and_transplant/article/viewFile/10444/8914
 2. http://antybiotyki.edu.pl/wp-content/uploads/Rekomendacje/uklmoczowyinternet.pdf

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

  Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

 • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

  Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

 • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

  HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

 • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

  Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

 • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

  Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

 • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

  Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

 • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

  Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

 • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

  Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij