ropomocz
Maciej Toczek

Ropomocz – przyczyny, objawy, leczenie

Ropomocz to schorzenie, które najczęściej wskazuje na zakażenie dróg moczowych, jak zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza czy odmiedniczkowe zapalenie nerek. Obecność ropy w moczu można potwierdzić poprzez wykonanie badania ogólnego moczu. Wskaże ono rodzaj bakterii, który wywołał infekcję, a ponadto w wyniku znajdzie się ilość białych krwinek, która także jest jednym z objawów ropomoczu. Jak się leczy ropomocz i czy jest to groźna choroba?

Znacznie podwyższona liczba białych krwinek w moczu (leukocyturia) może zmienić jego barwę oraz woń. Za taki stan w większości przypadków odpowiada zakażenie układu moczowego. Czym jest ropomocz i jak wygląda jego leczenie?

Czym jest ropomocz?

Ropomocz to schorzenie, w którym ze względu na duże ilości leukocytów w moczu, dochodzi do jego zmętnienia. Warto podkreślić, że nie ma jasno zdefiniowanego laboratoryjnego poziomu leukocytów w tzw. polu widzenia, przy której stwierdzany jest ropomocz. W sytuacji, kiedy nie dochodzi do zmętnienia oraz zmiany woni moczu, jednak nadal można stwierdzić obecność określonej ilości leukocytów w moczu, mamy do czynienia z leukocyturią. Każdy przypadek wykrycia w badaniu ogólnym moczu leukocytów powinien zostać skonsultowany z lekarzem.

Jakie mogą być przyczyny ropomoczu?

Obecność „ropy” w moczu spowodowana jest najczęściej przez zakażenie układu moczowego. W sytuacji, kiedy dochodzi do infekcji o etiologii (najczęściej) bakteryjnej, w drogach moczowych tworzy się miejscowy stan zapalny. Poprzez uwalniane przez uszkodzone komórki specjalne białka oraz samą obecność patogenów w miejscu zakażenia dochodzi do nagromadzenia się leukocytów, które mają za zadanie je zwalczyć. Są także sytuacje, w których ropomocz nie jest związany z infekcją bakteryjną, a pobrane posiewy są ujemne. W takich sytuacjach mamy do czynienia z jałowym ropomoczem. Pojawia się on w przebiegu m.in:

Powiązane produkty

W jaki sposób diagnozuje się ropomocz?

Badaniem potwierdzającym ropomocz jest badanie ogólne moczu. To ono pozwala m.in. stwierdzić obecność w moczu leukocytów. Dodatkowym objawem sugerującym ropomocz jest przede wszystkim zmętnienie i zmiana barwy moczu, a także typowe objawy dyzuryczne (trudność w oddawaniu moczu), sugerujące zakażenie układu moczowego, do których zalicza się pieczenie przy oddawaniu moczu, bolesność podbrzusza lub okolicy lędźwiowej, gorączkę czy też parcie na mocz. Aby badanie ogólne moczu było wiarygodne, należy najpierw umyć okolice intymne, a następnie oddać do specjalnego kubeczka pierwszą poranną porcję moczu z tzw. środkowego strumienia – nie na początku i nie pod koniec trwania mikcji. W przypadku konieczności pobrania moczu na posiew konieczne jest oddanie go do jałowego pojemnika, który można kupić w aptece.

Warto pamiętać, że ropomocz zarówno u dziecka, jak i osoby starszej może przebiegać z objawami ogólnymi, które w jasny sposób nie wskazują na stan zapalny tej okolicy. Z tego względu w przypadku pojawienia się objawów sugerujących jakąkolwiek infekcję czy też wystąpienia u seniorów zaburzeń świadomości, lekarze bardzo często decydują się na wykonanie kontrolnego posiewu moczu oraz jego ogólne badanie.

Ropomocz – powikłania i zagrożenia

Nieleczony ropomocz może być niebezpieczny i prowadzić do licznych powikłań

Powikłania przy ropomoczu:

  • nawracające zakażenia układu moczowego,
  • ropień nerki,
  • ostre oraz przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, prowadzące niekiedy do niewydolności nerek i konieczności leczenia nerkozastępczego,
  • zakażenie uogólnione prowadzące do sepsy.

Z tego względu, przy podejrzeniu zakażenia układu moczowego, konieczne jest wykonanie badania ogólnego moczu wraz z posiewem. Pozwoli to nie tylko szybko stwierdzić obecność ewentualnego zakażenia, ale także, ze względu na informacje o wrażliwości bakterii na dany antybiotyk, wdrożenie najskuteczniejszej terapii.

Ropomocz – leczenie

Leczenie ropomoczu uzależnione jest przede wszystkim od przyczyny jego wystąpienia, wieku pacjenta oraz ogólnego stanu zdrowia. Ze względu na fakt, że zakażenia układu moczowego najczęściej powodowane są przez bakterie, a dokładniej pałeczki Escherichia coli, podstawą leczenia są antybiotyki. W przypadku kobiet o niepowikłanym przebiegu zakażenia, najczęściej stosowane antybiotyki to: fosfomycyna, trimetoprim lub kotrimoksazol. W przypadku kobiet w ciąży, u których występuje naturalna predyspozycja do nawracających zakażeń układu moczowego, najczęściej stosowana jest fosfomycyna, gdyż wystarczy podanie jedynie jednej dawki. W przypadku cięższego stanu ogólnego, zakażenia niereagującego na zastosowane leczenie pierwszego rzutu, czy też w przypadku infekcji u mężczyzn, konieczne jest zastosowanie antybiotyków drugiego rzutu. Wśród nich wyróżnia się m.in. amoksycylinę, fluorochinolony, a także cefalosporyny. W przypadku wystąpienia ropomoczu u niemowląt podstawą leczenia są również antybiotyki. W przypadku tak małych dzieci najczęściej stosowane są preparaty z grupy penicylin oraz cefalosporyny. Niekiedy konieczna może być również hospitalizacja w celu leczenia dożylnego. Warto podkreślić również, że w przypadku wystąpienia bezobjawowego bakteriomoczu, a więc kiedy w posiewie moczu stwierdza się obecność bakterii, jednak pacjent nie uskarża się na żadne inne objawy, antybiotykoterapię stosuje się jedynie w przypadku kobiet ciężarnych oraz u osób przed operacjami urologicznymi. Trzeba koniecznie pamiętać o tym, że o sposobie leczenia zawsze decyduje lekarz, do którego zaleceń należy się bezwzględnie stosować.

  1. https://journals.viamedica.pl/renal_disease_and_transplant/article/viewFile/10444/8914
  2. http://antybiotyki.edu.pl/wp-content/uploads/Rekomendacje/uklmoczowyinternet.pdf

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij