Cystoskopia, badanie urodynamiczne i azotyny w moczu
Michał Posmykiewicz

Cystoskopia, badanie urodynamiczne i azotyny w moczu

Układ moczowy człowieka jest układem, który umożliwia usuwanie z organizmu zbędnych substancji. Składa się on z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Istnieje szereg badań, które umożliwiają sprawdzenie działania i właściwego funkcjonowania układu moczowego. Jakie są to zatem badania?

Najprostszym badaniem układu moczowego jest badanie ogólne moczu. Jest ono wykonywane zazwyczaj jako tzw. badanie pierwszego rzutu w sytuacji, kiedy istnieje podejrzenie zakażenia układu moczowego lub też podejrzenie jego nieprawidłowego funkcjonowania. Badanie ogólne moczu jest badaniem, które można wykonać w każdym laboratorium, skierowanie na badanie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub też ewentualnie możemy wykonać badanie bez skierowania, w takiej sytuacji koszt jego wykonania to dosłownie kilka złotych.

Jak należy pobrać mocz do badania?

Mocz do badania należy pobrać po nocy, po dokładnym umyciu się. Następnie, do specjalnego pojemniczka na mocz, który można kupić w aptece, należy oddać mocz z tzw. środkowego strumienia- pierwsza porcje moczu należy oddać do toalety, środkowa do pojemniczka i końcowa znowu do toalety. Tak pobrany mocz należy dostarczyć jak najszybciej do laboratorium, które będzie wykonywało badanie.

Jakie parametry można ocenić w badaniu ogólnym moczu?

W badaniu ogólnym moczu można ocenić jego barwę, odczyn, czyli pH oraz jego gęstość względną, czyli ciężar właściwy moczu. Ponadto, można też ocenić ewentualną obecność białka, glukozy, ciał ketonowych, urobilinogenu. Dodatkowo, badanie ogólne moczu dostarcza też informacji o obecności w nim białych krwinek (leukocytow), czerwonych krwinek (erytrocytów), bakterii, wałeczków oraz kryształów. Ponadto, badanie ogólne moczu może też wykazać obecność azotynów w moczu.

Powiązane produkty

O czym zatem może świadczyć obecność azotynów w moczu?

Azotyny w moczu w warunkach prawidłowych nie powinny być w ogóle obecne. Powstają one na skutek redukcji azotanów przez bakterie Gram- ujemne, czyli np. przez bakterie E.coli, która jest zdecydowanie najczęstszą bakterią odpowiedzialną za rozwój zakażeń układu moczowego. Obecność azotynów w moczu można  wykrywać tzw. testami paskowymi. Jeśli w takim teście uzyskamy wynik dodatni, to będzie to oznaczać, ze w badanej próbce moczu występuje ilość bakterii odpowiadająca ilości bakterii, którą  uznaje się za zakażenie układu moczowego.

Reasumując, azotyny w moczu świadczą o zakażeniu układu moczowego, dlatego też taki stan wymaga konsultacji ze swoim lekarzem, który zaleci właściwe leczenie. 

Czym jest cystoskopia?

Innym badaniem, wykorzystywanym do diagnostyki chorób układu moczowego, jest cystoskopia. Jest to badanie polegające na wprowadzeniu cystoskopu, będącego specjalnym wziernikiem, do pęcherza moczowego poprzez cewkę moczową.

Jakie są wskazania do wykonywania cystoskopii?

Cystoskopie wykonuje się w przypadku rozpoznania chorób dolnego odcinka dróg moczowych. Jest ona wykonywana celem diagnostyki krwiomoczu niewiadomego pochodzenia, jak również w przypadku podejrzenia nowotworu pęcherza moczowego i w przypadku nawracających infekcji dróg moczowych. Ponadto, cystoskopie wykonuje się również w sytuacji, kiedy istnieje podejrzenie kamicy i gruźlicy dróg moczowych, często wskazaniem do wykonania cystoskopii jest także podejrzenie uszkodzenia pęcherza moczowego, obecność przetoki moczowej oraz różnego rodzaju wady rozwojowe dolnego odcinka dróg moczowych.

W jaki sposób wykonuje się cystoskopie?

Cystoskopia jest zabiegiem wykonywanym zwykle w warunkach szpitalnych, w specjalnym gabinecie zabiegowym lub też na sali operacyjnej. Po zabiegu pacjent musi zwykle pozostać w szpitalu przez jeden dzień celem obserwacji. Cystoskopia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, stosowany jest specjalny żel znieczulający. Pacjent musi położyć się na fotelu ginekologicznym, a urolog wtedy zaczyna wprowadzać cystoskop w drogi moczowe i zaczyna je oglądać.

Czy cystoskopia boli?

Cystoskopia na pewno nie jest dla pacjenta przyjemnym badaniem, ale dzięki stosowaniu żelu znieczulającego zwykle pacjent nie odczuwa dużego bólu.

Czy po cystoskopii mogą  wystąpić jakieś powikłania?

Czasami zdarza się, że po wykonaniu cystoskopii pacjent odczuwa parcie na mocz, uczucie to mija zwykle samoistnie w przeciągu 1-2 dni. Poza tym, zdarza się, że po badaniu dojdzie do zakażenia układu moczowego, zaś u mężczyzn istnieje też możliwość  zatrzymania moczu po cystoskopii, co wymaga założenia na kilka dni cewnika do pęcherza moczowego i włączenia odpowiedniego leczenia. Ponadto, rzadko może też dojść po badaniu do krwiomoczu lub też do uszkodzenia cewki moczowej lub pęcherza. 

Badanie urodynamiczne - kiedy się je wykonuje i co ono ocenia? 

Kolejnym badaniem służącym do oceny funkcjonowania układu moczowego jest badanie urodynamiczne. Badanie urodynamiczne ma za zadanie ocenić prace pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Wskazaniem do wykonania badania urodynamicznego jest przede wszystkim moczenie nocne i dzienne dotyczące dzieci. Ponadto, badanie urodynamiczne wykonuje się w sytuacji, kiedy dochodzi do wydłużenia czasu oddawania moczu, jak również wtedy, kiedy pacjent oddaje mocz bardzo rzadko lub odwrotnie- zbyt często. Dodatkowo, badaniu urodynamicznemu poddawany jest też pacjent, który zgłasza, że odczuwa cały czas naglące parcie na mocz, jak również, jeśli oddaje mocz małymi porcjami. Badanie urodynamiczne pozwala  też ocenić ewentualne zaleganie moczu w pęcherzu moczowym po mikcji.

Jak wygląda badanie urodynamiczne? Jak należy się do niego przygotować?

Zaleca się, aby na około tydzień przez badaniem pacjent nie zażywał żadnych leków wywierających wpływ na pęcherz moczowy. W dniu poprzedzającym badanie pacjent powinien pić niegazowane płyny oraz jeść lekkostrawne posiłki, należy też wykonać lewatywę. W dniu badania należy oddać stolec, wypić około 0,5 litra płynów i zjeść lekkostrawne śniadanie. Do momentu badania pacjent nie powinien też oddawać moczu, bowiem badanie urodynaczmie należy wykonać przy pełnym pęcherzu moczowym. W czasie badania pacjent musi rozebrać się od pasa w dół i położyć na fotelu ginekologicznym. Po zastosowaniu  żelu znieczulającego, lekarz lub pielęgniarka wprowadza pacjentowi do pęcherza moczowego cewnik, a drugi cewnik jest umieszczany w odbycie. Do obydwu cewników są podłączone przetworniki ciśnienia. Za ich pomocą rejestruje się zmianę ciśnienia w pęcherzu moczowym i w jamie brzusznej. Przed rozpoczęciem badania cewniki są wypełniane solą fizjologiczną w celu usunięcia z nich powietrza. Przetworniki natomiast są zerowane do wartości ciśnienia atmosferycznego. Ponadto, w okolicy odbytu pacjenta przykleja się elektrody, dzięki którym wykonuje się badanie elektromiograficzne mięśni zwieraczy cewki moczowej. Potem pacjent jest proszony o oddanie moczu do specjalnego urządzania, które mierzy ilość oddanego moczu, a także szybkość jego oddawania, mierzone są także ciśnienia panujące w pęcherzu i jamie brzusznej. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) – przyczyny i objawy

    Hiperprolaktynemia może być jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynności tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

    Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij