Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby
Nieważne, czy jesteśmy w domu czy na wakacjach, niezależnie czy zimą czy latem – infekcje pęcherza moczowego zawsze są uporczywe i wymagające dużej cierpliwości, kiedy próbujemy poradzić sobie z ich objawami. Istnieją domowe sposoby na zapalenia pęcherza moczowego oraz proste reguły, które mogą pomóc w uniknięciu choroby. Co robić, kiedy musimy co chwilę biegać do toalety i jak złagodzić ból i pieczenie pęcherza? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
- Co to jest zapalenie pęcherza moczowego?
- Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego
- Objawy zapalenia pęcherza moczowego
- Zapalenie pęcherza – diagnostyka
- Zapalenie pęcherza moczowego – możliwe powikłania
- Domowe sposoby na zapalenie pęcherza. Skuteczne leki i zioła
- Jak zapobiegać nawracającym zapaleniom pęcherza moczowego?
Infekcje dróg moczowych, w tym zapalenie pęcherza moczowego, to przypadłość, która z uwagi na anatomię, częściej przytrafia się kobietom. Dolegliwości towarzyszące zapaleniu pęcherza to najczęściej pieczenie w cewce moczowej podczas oddawania moczu, ból w okolicy łonowej, parcie na mocz z oddawaniem niewielkiej jego ilości, częstomocz, a czasami nawet krwiomocz. Z pozoru błaha infekcja może doprowadzić do poważnych komplikacji. Jakie to powikłania i jak reagować na zapalenie pęcherza moczowego?
Co to jest zapalenie pęcherza moczowego?
Najczęstszym schorzeniem wywołującym dolegliwości bólowe ze strony układu moczowego jest zapalenie pęcherza moczowego. Jest to choroba polegająca na stanie zapalnym błony śluzowej wyściełającej pęcherz. Najczęściej ma podłoże bakteryjne, ponieważ czynnikiem etiologicznym, który w około 75% odpowiada za infekcję, jest pałeczka okrężnicy, czyli Escherichia coli. Dane statystyczne mówią także, że w ciągu swojego życia zapalenia pęcherza moczowego doświadcza nawet 50% kobiet, chorując niemal 10 razy częściej niż mężczyźni.
Sprawdź: Zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB) – przyczyny, objawy, leczenie
Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego
W prawidłowych warunkach fizjologicznych pęcherz moczowy jest jałowy, czyli pozbawiony jakichkolwiek drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym bakterii. Zbierający się w nim mocz jest jednak znakomitą pożywką dla rozwoju tych patogenów.
Czynniki, które predysponują do infekcji pęcherza moczowego:
- utrudniony odpływ moczu (na skutek kamicy dróg moczowych, anomalii wrodzonych dróg moczowych, nowotworów),
- zaburzenia opróżniania pęcherza moczowego (po przebytym wypadku komunikacyjnym, udarze mózgu),
- zaburzenia odporności i choroby przewlekłe (leczenie onkologiczne, cukrzyca),
- obecność cewnika w drogach moczowych,
- ciąża i połóg,
- wysoka aktywność seksualna,
- unieruchomienie,
- zbyt mało spożywanych płynów,
- niewłaściwa higiena okolic intymnych,
- dna moczanowa,
Objawy zapalenia pęcherza moczowego
Objawy zapalenia pęcherza są bardzo charakterystyczne i wyjątkowo uporczywe. Do typowych dolegliwości zapalnych pęcherza zaliczono:
- pieczenie w cewce moczowej podczas oddawania moczu,
- ból w okolicy łonowej i nadłonowej,
- częste, nerwowe parcie na pęcherz, któremu towarzyszy oddawanie niewielkiej ilości moczu,
- częstomocz,
- krwiomocz.
Zapalenie pęcherza – diagnostyka
Podstawą rozpoznania zapalenia pęcherza moczowego jest charakterystyczny obraz kliniczny (typowe objawy). Niekiedy lekarz może rozszerzyć diagnostykę o wykonanie badania ogólnego moczu wraz z posiewem moczu, badania z krwi (morfologia, CRP, kwas moczowy). W przypadku podejrzenia powikłanego zapalenia pęcherza wykonuje się badania obrazowe, np. USG pęcherza i dróg moczowych, w celu wykluczenia zaburzeń w odpływie moczu.
Przeczytaj również: Ból przy oddawaniu moczu – o czym świadczy?
Zapalenie pęcherza moczowego – możliwe powikłania
Kiedy leczenie zapalenie pęcherza jest niewłaściwe lub jest włączone zbyt późno, może dojść do bolesnych i groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Zaliczono do nich ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek (które może się rozwinąć w niewydolność nerek), ropień nerki, zakażenie uogólnione – urosepsa.
Warto podkreślić, że zapalenie pęcherza moczowego występuje często u kobiet w ciąży. Niezależnie od obecności objawów w przypadku obecności bakterii w badaniu ogólnym moczu, lekarz powinien wykonać posiew moczu i włączyć odpowiednią antybiotykoterapię. W ten sposób ochrania się ciężarną przed przedwczesnym porodem, a płód przed nieprawidłowym rozwojem w łonie matki.
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza. Skuteczne leki i zioła
Jeśli wystąpią cechy zakażenia pęcherza moczowego, należy natychmiast podjąć działania przeciwdziałające rozwojowi infekcji. Warto pamiętać o regularnej higienie miejsc intymnych i częstej wymianie bielizny. Zaleca się włączenie do swojej diety produktów zawierających żurawinę, np. w postaci soków lub suplementów aptecznych z żurawiną. Dolegliwości mogą także złagodzić ciepłe okłady okolic nadbrzusza, do czego można wykorzystać termofor. Ziołami mającymi działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne są między innymi rumianek, krwawnik i dziurawiec (obniża skuteczność antykoncepcji). Naparami można obmywać cewkę moczową lub robić tzw. nasiadówki. W aptekach są dostępne leki bez recepty na zapalenie pęcherza moczowego, które mają w swoim składzie substancję o nazwie furazydyna, a dodatkowo np. wyciągi z żurawiny lub witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne. Zaleca się jednak, aby w przypadku wystąpienia objawów zapalenia pęcherza moczowego lub nawracania tego problemu – zasięgnąć porady lekarskiej.
Przeczytaj: Terapia ziołowa w stanach zapalnych dróg moczowych
Jak zapobiegać nawracającym zapaleniom pęcherza moczowego?
Infekcje układu moczowego „lubią” powracać, przez wzgląd na wiele czynników, które sprzyjają ich występowaniu, dlatego zawsze należy pamiętać o kilku prostych zasadach, które mogąc pomóc uniknąć uporczywego zapalenia pęcherza.
Profilaktyka przy nawracających zapalaniach pęcherza moczowego:
- dbanie o higienę miejsc intymnych, wykorzystując do tego specjalne płyny, np. o lekko kwaśnym pH
- korzystanie z przewiewnej bielizny i jej regularna zmiana,
- stosowanie wkładek higienicznych,
- regularne spożywanie około 2 litrów płynu na dobę,
- niezwlekanie z oddawaniem moczu,
- oddawanie moczu i obmywanie miejsc intymnych po odbyciu stosunku,
- picie soku z żurawiny, który zapobiega przyleganiu bakterii do błon śluzowych pęcherza moczowego.