Żel, płyn czy pianka – który kosmetyk do higieny intymnej wybrać?
Alicja Świątek

Żel, płyn czy pianka – który kosmetyk do higieny intymnej wybrać?

Żel do higieny intymnej powinien być dobrany nie tylko zgodnie z potrzebą fizjologiczną, ale także wiekiem i płcią. Nowością na rynku są kosmetyki dla mężczyzn i te skierowane specjalnie dla dzieci, a nawet niemowląt. Podrażnienia, infekcje bakteryjne czy grzybicze, a także brak poczucia nawilżenia okolic intymnych są najczęstszą przyczyną zmiany preparatów z tych wybieranych przypadkowo, na te dobrane właściwie. Który kosmetyk do higieny intymnej wybrać, dlaczego dodatek kwasu mlekowego w żelach, płynach i piankach jest tak istotny oraz czym różnią się produkty dla kobiet od tych dla mężczyzn? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Zachowanie prawidłowej higieny okolic intymnych jest bardzo istotne przez wzgląd na wiele kwestii. Obecnie już nie tylko kobiety sięgają po tego typu specjalne kosmetyki, ponieważ ich producenci postanowili zadbać także o innych użytkowników, takich jak mężczyźni i dzieci. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów ułatwiających dbanie o higienę miejsc intymnych, począwszy od żeli poprzez płyny czy pianki. Wiele osób zastanawia się jaki preparat do higieny intymnej wybrać i czy ten dla kobiet jest inny niż dla mężczyzn i czy faktycznie dzieci potrzebują specjalnego płynu do higieny intymnej, czy jest to tylko wymysł firm kosmetycznych?

Który produkt do higieny intymnej wybrać?

Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa odnośnie przestrzegania higieny osobistej rośnie popyt na produkty do higieny intymnej. Producenci oferują preparaty dedykowane dla kobiet w różnym wieku i różnymi potrzebami, ale także mężczyzn i dzieci. Na półkach aptecznych znajdują się płyny, pianki oraz żele do higieny okolic intymnych. Wszystkie te preparaty spełniają taką samą funkcję, mianowicie utrzymanie właściwego pH błony śluzowej oraz skóry. Różnią się jedynie konsystencją. Znaleźć możemy także chusteczki do higieny intymnej, które bardzo dobrze sprawdzą się w podróży. Przy wyborze środka pielęgnacyjnego należy przede wszystkim kierować się jego składem. Ważne, aby znajdował się w nim kwas mlekowy oraz różnego rodzaje ekstrakty roślinne, które mają działanie nawilżające (np. z aloesu), antyseptyczne (np. z kory dębu) czy przeciwdrobnoustrojowe (np. z tarczycy bajkalskiej).

Żel do higieny intymnej  – antybakteryjny, przeciwgrzybiczy, przeciwwirusowy. Skład kosmetyków kontra potrzeba lub problem

Płyny do higieny intymnej sprawdzą się nie tylko do codziennej pielęgnacji, ale także w momencie pojawienia się swędzenia, podrażnienia, pieczenia czy zakażenia okolic intymnych. Należy zastosować niewielką ilość płynu wielkości ziarnka grochu i najlepiej dłonią umyć okolicę intymną. W przypadku kobiet ważny jest  kierunek mycia – od pochwy do odbytu, aby nie przenieść do pochwy drobnoustrojów. Następnie dokładnie spłukać wodą oraz osuszyć ręcznikiem.

Niezbędnym składnikiem dobrego preparatu do higieny intymnej zarówno kobiet, jak i mężczyzn jest kwas mlekowy, którego rolą jest utrzymanie właściwego pH. Ponadto warto, aby znalazły się w nim również: probiotyki – ich rolą jest wspomaganie rozwoju flory bakteryjnej (np. inulina), wyciągi z ziół (np. z żurawiny, rumianku), substancję nawilżające (np. alantoina, ekstrakt z aloesu, D-pantenol czy gliceryna), antyseptyczne (np. wyciąg z kory dębu, macierzanki czy szałwii), przeciwdrobnoustrojowe (np. wyciąg z tarczycy bajkalskiej)

Warto zwrócić uwagę na niepożądane substancje, które mogą przysporzyć nam wielu problemów: SLS czy SLES, parabeny, sztuczne konserwanty, substancje spieniające, sztuczne barwniki, sztuczne substancje zapachowe lub pochodne formaldehydu. Niektóre płyny do higieny intymnej stosowane są jako wsparcie farmakoterapii. Używa się ich m.in. do walki z grzybicą nazywaną także drożdżycą lub kandydozą pochwy. Wśród nich znaleźć możemy: preparaty o właściwościach łagodzących (np. ekstrakt z lukrecji), bakteriobójczych, bakteriostatycznych, ograniczających rozwój drożdżaków oraz innych mikroorganizmów (np. chlorheksydyna), oraz miejscowo odkażających i znieczulających (np. benzydaminy).

Powiązane produkty

Czy warto zmienić sposób higieny okolic intymnych – mydło w kostce a żel intymny

Mydła to tradycyjne i często polecane produkty do utrzymania odpowiedniej czystości ciała. Niestety nie jest to odpowiedni środek do higieny intymnej. Wynika to z faktu, iż jego pH wynosi nawet 11., co przyczynia się do zaburzenia kwaśnego środowiska, jakie występuje w pochwie i zachwiania bariery ochronnej. Ponadto mydła w kostce wysuszają i mogą powodować uczulenia oraz podrażnienia. Jedyną alternatywą może być szare mydło lub mydło na bazie olejów roślinnych, ponieważ działają one bakteriobójczo i nie powodują występowania alergii.

Płyn do higieny intymnej a wiek  

Skład płynów do higieny intymnej będzie się nieco różnił w zależności od wieku osoby stosującej go. Wyciąg z lipy, borowiny czy mniszka lekarskiego polecany jest dla młodszych kobiet. Natomiast dla odbiorców powyżej 50. roku życia, zaleca się preparaty bogate w kwas mlekowy, kwas hialuronowy, D-panthenol czy nagietek leczniczy. Substancje te wspomagają nawilżenie, ochronę oraz regenerację okolic intymnych. Łagodne żele intymne dla niemowląt mają na celu łagodzenie podrażnień, np. tych odpieluszkowych lub alergicznych.

Żel do higieny intymnej dla mężczyzn

Męskie narządy płciowe w odróżnieniu od kobiet nie mają błony śluzowej. Jednakże skóra żołędzia oraz wewnętrzna strona napletka przypominają ją swoją budową. Pod napletkiem gromadzi się mastka, która może być przyczyną rozwoju drobnoustrojów. Aby zapobiec pojawieniu się podrażnień, warto stosować preparaty do higieny intymnej charakteryzujące się neutralny pH równym około 7. Jednakże u mężczyzn dobrze sprawdzą się także tradycyjne syndety pod prysznic czy do mycia rąk, ponieważ mają one zazwyczaj odczyn lekko kwaśny lub obojętny (pH około 5,5–6).

Jaki płyn do higieny intymnej dla kobiet w ciąży, kobiet po porodzie i dzieci – na co zwrócić uwagę?

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. W jej ciele zachodzi bardzo wiele zmian fizjologicznych, m.in. zwiększa się ilość upławów i dużo szybciej może dojść do infekcji. Dlatego istotne jest, aby odpowiednio zadbać o higienę intymną, stosując preparaty o naturalnym składzie i bogate w kwas mlekowy. Ponadto zalecane są produkty, które zawierają wyciąg z szałwii, olejek z drzewa herbacianego czy kory dębu. Substancją zalecaną jest również chlorheksydyna, mająca właściwości bakteriobójcze oraz bakteriostatyczne.

Po porodzie także nie wolno zapomnieć o odpowiedniej ochronie części intymnych. Podczas połogu kobiety powinny podmywać się po każdej wizycie w toalecie, używając bardzo delikatnych i naturalnych środków myjących. Warto, aby w ich składzie znajdował się np. wyciąg z kory dębu, który działa ściągająco oraz przyśpiesza gojenie się mikrourazów.

pH dzieci, które nie osiągnęły jeszcze wieku dojrzałości, jest obojętne lub zasadowe, dlatego nie zaleca się stosowania żeli intymnych dedykowanych dla dorosłych. Preparaty dla dzieci nie powinny zawierać kwasu mlekowego. W ich skład mogą wchodzić różnego rodzaju składniki aktywne o działaniu przeciwzapalnym (np. rumianek) oraz nawilżającym (np. D-panthenol).

  1. Domagalska B., Kosmetyki do higieny intymnej, ”researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/profile/Beata-Domagalska/publication/340948959_Kosmetyki_do_higieny_intymnej/links/5fb4fc47a6fdcc9ae05f170d/Kosmetyki-do-higieny-intymnej.pdf, [dostęp:] 27.06.2021 r.
  2. Królak A. i in., Higiena intymna kobiet w okresie senium, „h-ph.pl” [online], http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2018/hyg-2018-1-085.pdf, [dostęp:] 27.06.2021 r.
  3. Bacz A., Bakteryjna waginoza w ciąży, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63102,bakteryjna-waginoza-w-ciazy,[dostęp:] 27.06.2021 r.
  4. Paszkowski T., Kiedy higiena intymna pacjentki powinna być przedmiotem zainteresowania ginekologa?, „piramidazdrowiaintymnego.pl ”[online], https://piramidazdrowiaintymnego.pl/wp-content/uploads/2016/11/6_Kiedy_higiena_intymna_pacjentki_powinna_byc_przedmiotem_zainteresowania_ginekologa.pdf, [dostęp:] 27.06.2021 r.
  5. Braja K., Skuteczne sposoby z apteki na infekcje intymne, „allecco.pl” [online], https://www.allecco.pl/artykuly/skuteczne-sposoby-z-apteki-na-infekcje-intymne.html, [dostęp:] 27.06.2021 r.
  6. Scranton A., Potential Health Effects of Toxic Chemicals in Feminine Care Products, „womensvoices.org” [online], http://www.womensvoices.org/wp-content/uploads/2013/11/Chem-Fatale-Report.pdf, [dostęp:] 27.06.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl